Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από roverr24 »

Και οπωσδηποτε η δουλεια του μηχανικου ειναι λαδιαρικη, αλλα η τεχνολογια βοηθαει πολυ στην προγνωση των βλαβων και στις μετρησεις, δεν χρειαζεται να εισαι στη μηχανη συνεχεια
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από greko_27 »

roverr24 έγραψε:Παιδια εχω 2 συμφοιτητες στο διδακτορικο αποφοιτους ΕΜΠ ναυπηγων που καταταχθηκαν στο εμπορικο ναυτικο σαν μηχανικοι και βρηκαν χωρις βυσμα δουλεια και μεσα σε καποιο χρονικο διαστημα κατω του χρονου αν θυμαμαι καλα γινονται και αξιωματικοι Ε. Ν
αυτοι προοριζονται για αρχιμηχανικοι... Θα μεινουν πολυ λιγο μεσα στα πλοια

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από greko_27 »

Γιώργος έγραψε:Γεια σας. Είμαι 2 Λυκείου Και Σκέφτομαι Του Χρόνου Να Δώσω Για αεν Γενικά Το Ψάχνω 2 Χρόνια Το Όλο Θέμα Αλλά Ξέρω Ότι Είναι Μια Απόφαση Ζωής Και δεν Πολύ Βιάζομαι! Εγω διαβαση σχεδον τα παντα στα φορουμ σας αλλα ειναι λιγο πιο παλια. Σημερα υπαρχη ανεργια στα καραβια; Γιατι και εγω εχω εναν φιλο που ο πατερας του ειναι ηλεκτρολογος και δεν πληρωνετε. Οι μισθοι εχουν πεσει; Και γενικα αξηζουν ωπος παλια τα βαπορια σε θεμα χρηματον και επαγγελματισκης αποκαταστασεις;greko_27 αν Μπορείς Να μου Απάντησής Η Οποίος Άλλος Ξέρει. Ευχαριστώ!:)


τα χρηματα ειναι αρκετα καλα ακομα και μεσα στην οικον κριση αλλα τωρα υπαρχει προβλημα. Δεν βρισκεις και τοσο ευκολα δουλεια. Τα εχω πει και πιο πανω... Αλλα σε σχεση με το εξωτερικο ειμαστε πολυ πισω στους μιθους και στον τομεα της ναυτιλιας.

Alekos04
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Οκτ 08, 2012 1:00 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Alekos04 »

Γεια σας. Δεν θα πω ψέματα, μπήκα στο διαδίκτυο για να ψάξω για πληροφορίες για το εμπορικό ναυτικό. Βρήκα αυτό το φορουμ κοιτάζοντας περίπου 10 λεπτά στο γοογλε.
Λοιπόν, θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικές ερωτήσεις για το εμπορικό ναυτικό και αν δεν σας είναι δύσκολο να μου πείτε μια μικρή περίληψη για αυτήν τη σχολή.
Λοιπόν, πριν αρχίσω τις ερωτήσεις να σας πω λίγα πράματα για εμένα, είμαι 17 χρονών και φέτος δίνω πανελλήνιες...
Η οικογένειά μου έχει χωρίσει, μένω με την μητέρα μου και θα ήθελα να βοηθήσω την οικογένεια μου.
Μου είναι αρκετά δύσκολο να πω αυτά τα πράματα στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω επιλογή γιατί πρέπει να μάθω αρκετές πληροφορίες για το εμπορικό ναυτικό γιατί πλέον είναι η μόνη δουλειά που πλέον 'δίνει' τα περισσότερα χρήματα.
Να σας πω την αλήθεια, κατά 80% με ενδιαφέρουν τα χρήματα, όχι για εμένα αλλά για την οικογένεια μου, ώστε να καλυφθούν κάποια χρέη που έχει η οικογένεια μου και ύστερα μπορεί να αγαπήσω και την δουλειά...
Λοιπόν μην σας κουράζω πολύ, αρχίζω...
Βασικά να σας πω πόσα πράματα ξέρω για το εμπορικό ναυτικό.
Ξέρω ότι τα χρήματα είναι πολλά σε σχέση με την 'σημερινή' Ελλάδα.
Αυτά...
Τα υπόλοιπα που ξέρω είναι, ο, τι έχω ακούσει από φίλους και τρίτους.
Λοιπόν...
Πρώτα απ'όλα, είναι σχολή; Πόσα χρόνια είναι η σχολή; Αν είναι (π. Χ.) :2 χρόνια τα μαθήματα και 3 χρόνια στη θάλασσα τα πρώτα 2 χρόνια που θα κάνω τα μαθήματα; Θα πληρώνομαι σε αυτά τα 2 χρόνια; Σε ποιες πόλεις έχει αυτή την σχολή; Χρειάζονται χρήματα για να νοικιάσω σπίτι;
Τώρα 4-5 ερωτήσεις ακόμα αν δεν σας πειράζει.
Για να περάσω εμπορικό ναυτικό (ΑΥΝ) γίνετε μόνο με πανελλήνιες; Ή και μόνο απολυτήριο λυκείου;
Και αν γίνετε και με απ (... συνεχίζεται ...)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από dn24 »

εδώ Είναι ολες οι απαντησεις που ζητας απο το 1ο κιολας μηνυμα Εικόνα
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Την φόρμα αναζήτησης στο φόρουμ δεν την έχουμε βάλει για ντεκόρ, τα θέματα που έχουμε δημιουργήσει στο φόρουμ δεν τα έχουμε φτιάξει για να τα διαβάζουμε εμείς, αλλά εσείς που υποτίθεται πως ενδιαφέρεστε, ξεκολλάτε να γράφετε ολόκληρες εκθέσεις και να ρωτάτε 300 πράγματα, ψάξτε στο φόρουμ, δείτε τι θέματα έχει και μετά ρωτήστε ότι θέλετε και το πιθανότερο είναι να μην ρωτήσετε τίποτα αφού τα περισσότερα έχουνε απαντηθεί στο παρελθόν.

Alekos04
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Οκτ 08, 2012 1:00 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Alekos04 »

Μην με παρεξηγήσεις αλλά η σελίδα 'λέει' Ελληνικός Στρατός, σε καμία περίπτωση δεν θα σκεφτόμουν πως υπάρχουν τόσες πολλές πληροφορίες για το εμπορικό ναυτικό σε αυτό το φορυμ... Τέλος πάντων δικό μου λάθος συγνώμη.

dn24 έγραψε: εδώ Είναι ολες οι απαντησεις που ζητας απο το 1ο κιολας μηνυμα Εικόνα
Ευχαριστώ πολύ.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από dn24 »


Δέλεαρ οι Σχολές Εμπορικού Ναυτικού:

"Σήμερα, που η χώρα περνάει πάλι μια μεγάλη κρίση, οι νέοι άνθρωποι στρέφουν ξανά το βλέμμα τους προς της θάλασσα, αν και γνωρίζουν ότι ακόμη και σε αυτόν τον τομέα πλέον τα πράγματα είναι δύσκολα. Παρά τις δυσκολίες του επαγγέλματος, το ενδιαφέρον των νέων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (πλοίαρχοι - μηχανικοί) έχει αρχίσει να αναθερμαίνεται και όλοι ελπίζουν φέτος οι συγκεκριμένες σχολές να μην προχωρήσουν σε μείωση του αριθμού των εισακτέων, όπως θα γίνει στις υπόλοιπες σχολές των ΑΕΙ καθώς και στις στρατιωτικές. "
Καταθέτοντας την προσωπική μου άποψη, έχω να πώ οτι επειδή τα νέα παιδιά γύρισαν το βλέμμα ξανά στο Ναυτικό επάγγελμα, δυστυχώς θα κορεστεί και αυτό, ήδη υπάρχει ανεργία και στους Ναυτικούς, και φοβάμαι μήπως οι εφοπλιστές κάνουν ότι και οι ομόλογοι τους εργοδότες στην στερία, και εκμεταλευτούν την κρίση με μισθούς εξευτελιστικούς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Nassos »

Πάνε οι εποχές που τα ναύλα ήταν στα ύψη ελέω Baltic Dry Index.

Τώρα, σπάνια ένα πλοίο να βγάλει κέρδη. Όλο και περισσότεροι εφοπλιστές πληρώνουν από τη τσέπη τους τα ναύλα μόνο και μόνο για να μην είναι ακινητοποιημένα τα καράβια.

Στη χειρότερη, ακινητοποίηση κάπου έξω-έξω στο λιμάνι, στη χείριστη είτε κατάσχεση από τράπεζες, είτε πώληση με ζημιά, είτε διαλυτήριο.

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από thanos123 »

Το επάγγελμα του ναυτικού έχει πλέον τελειώσει. Οι καιροι και οι εποχές έχουν πλέον αλλάξει ανεπιστρεπτί
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:Το επάγγελμα του ναυτικού έχει πλέον τελειώσει. Οι καιροι και οι εποχές έχουν πλέον αλλάξει ανεπιστρεπτί


Σαν νέος ναυτικός, έχω να πώ ότι φυσικά και δεν έχει τελειώσει σαν επάγγελμα, μπορεί να δυάλυσαν τον Οίκο Ναύτου, και μπορεί να υπάρχει ανεργία πλέον στο εμπορικό ναυτικό επειδή πολλά νέα παιδιά σήμερα έστρεψαν το βλέμμα τους σε αυτό το επάγγελμα λόγω κρίσης, όμως εάν κάποιος με οποιοδήποτε τρόπο καταφέρει να μπεί, τα μισθολόγια είναι αξιοπρεπή σε σχέση με την στεριά, και η φορολόγηση ως γνωστό -ακόμη- χαμηλότερη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Παναγιώτης

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Μπορεί κάποιος του επαγγέλματος να με ενημερώσει σχετικά με την ανεργία στον κλάδο; Θέλω να περάσω αεν πλοιάρχων φέτος αλλά διαβάζω διάφορα (προβλήματα εύρεσης 1ου και 2ου εκπαιδευτικού ταξιδιού, προτίμηση ξένων αξιωματικών από Έλληνες εφοπλιστές κλπ) και είμαι προβληματισμένος.

Να προτιμήσω καλύτερα αεν μηχανικών; Ακούω ότι εκεί η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πιο σίγουρη.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Υπάρχει σχετική ανεργία λόγω ξένων πληρωμάτων αλλά δεν πρέπει να σταθεί εμπόδιο. Γενικά σαν μηχανικός θα είναι λίγο πιο εύκολο να βρεις μπαρκο...

Δες πια δουλειά από τις 2 σε ενθουσιάζει και ακολούθησε την

Σαν πλοίαρχος αν περάσεις όλα τα μαθήματα με καλούς βαθμούς και έχεις πτυχίο αγγλικών θα βρεις σίγουρα μπαρκο.

Καλά Χριστούγεννα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες