Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
FutureCaptainKostas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2012 3:17 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από FutureCaptainKostas »

Γεια χαρα παιδια,ΕικόναΕικόναΕικόναΕιμαι καινουργιος στο forum, και φετος δινω πανελληνιες. Βλεποντας τη σημερινη κατασταση στη χωρα μας, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δηλωσω ως πρωτη σχολη την αεν ασπροπυργου για τους πλοιαρχους. Ωστοσο, συζητώντας το θεμα με διαφορους γνωστους, εμαθα πως ακομη και στο ναυτικο πλεονΕικόνα, υπαρχουν τεραστια ποσοστα ανεργιας. Για το λογο αυτο, θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας οσον αφορα το θεμα αυτο, θα ηθελα δηλαδη να μαθω αν θα μπορω να βρω πλοιο ειτε ως δοκιμος στο δευτερο εξαμηνο, αλλα και οταν αποφοιτησω.

Ευχαριστω για το χρονο σας, Κώστας ΕικόναΕικόναΕικόνα

Σπάνια κατέληγα εκεί που ήθελα να πάω, αλλά πάντα κατέληγα εκεί που θα έπρεπε να είμαι
Άβαταρ μέλους
Strange Ether
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Strange Ether »

Γεια σου Κώστα κοίτα δεν είμαι ειδική πάνω στο θέμα αλλά έχω μια φίλη που ο πατέρας της είναι πλοίαρχος και δεν τον πληρώνουν και συνέχεια πηγαίνει σε δικαστήρια ο άνθρωπος έχει μήνες να πληρωθεί απ'ότι μου είπε η φίλη μου
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από diplomaths »

Μόνο οι μηχανικοί είναι καλά στην αγορά εργασίας.
Μην ακούτε τα παραμυθάκια των δημοσιογράφων πως όλα είναι μέλι γάλα σε εμπορικό ναυτικό και στρατιωτικές σχολές λόγω της "άμεσης αποκατάστασης"
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από electrolisa »

Εγω μιλησα με 2 ατομα. Ο ενας μ ειπε οτι εχει φιλο στο κεσεν αυτη τη στιγμη παει για 2ος μηχανικος και δε βρισκει εταιρεια να φυγει. Κ η αλλη μ ειπε οτι ο αδερφος της ειναι καπετανιος κ δεν εβρισκε εταιρεια για αρκετο καιρο και βρηκε τωρα μια κ ειναι εδω στης γραμμης τα πλοια με λιγοτερα χρηματα... Εχω βεβαια φιλο π ειναι 3ος κ δουλευει μια χαρα. Του τελευταιου ο ξαδερφος ειναι 1ετης πλοιαρχος και δεν βρισκει εταιρεια ουτε αυτος. "του λεγα του μλκ να παει μηχανικος, δε με ακουσε" αυτα ηταν τα λογια του φιλου μου. Ειναι ειτε πλοιαρχος ειτε μηχανικος, ειναι λιγακι θεμα γνωριμιων απ' ο. Τι εχω καταλαβει... Φυσικα παιζει ρολο κ ο κορεσμος π υπαρχει στους πλοιαρχους...
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Strange Ether έγραψε:Γεια σου Κώστα κοίτα δεν είμαι ειδική πάνω στο θέμα αλλά έχω μια φίλη που ο πατέρας της είναι πλοίαρχος και δεν τον πληρώνουν και συνέχεια πηγαίνει σε δικαστήρια ο άνθρωπος έχει μήνες να πληρωθεί απ'ότι μου είπε η φίλη μου


Αυτό είναι καθαρά θέμα εταιρείας Εικόνα Άς το πάει δικαστικά όπως αναφέρεις και άς αλλάξει εταιρεία. Ναι μέν έχουν πέσει οι μισθοί, ωστόσο τουλάχιστον σε κάποια άλλη θα πληρώνετε. Το επάγγελμα ακόμη δεν θεωρείται κορεσμένο (και ούτε και θεωρώ ότι θα κορεστεί και ποτέ).
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από D.Y.K »

electrolisa έγραψε:Εγω μιλησα με 2 ατομα. Ο ενας μ ειπε οτι εχει φιλο στο κεσεν αυτη τη στιγμη παει για 2ος μηχανικος και δε βρισκει εταιρεια να φυγει. Κ η αλλη μ ειπε οτι ο αδερφος της ειναι καπετανιος κ δεν εβρισκε εταιρεια για αρκετο καιρο και βρηκε τωρα μια κ ειναι εδω στης γραμμης τα πλοια με λιγοτερα χρηματα... Εχω βεβαια φιλο π ειναι 3ος κ δουλευει μια χαρα. Του τελευταιου ο ξαδερφος ειναι 1ετης πλοιαρχος και δεν βρισκει εταιρεια ουτε αυτος. "του λεγα του μλκ να παει μηχανικος, δε με ακουσε" αυτα ηταν τα λογια του φιλου μου. Ειναι ειτε πλοιαρχος ειτε μηχανικος, ειναι λιγακι θεμα γνωριμιων απ' ο. Τι εχω καταλαβει... Φυσικα παιζει ρολο κ ο κορεσμος π υπαρχει στους πλοιαρχους...


Όπως ακριβώς τα αναφέρεις. Ο κολλητός μου είναι Ανθυποπλοίαρχος και ενώ όλα του τα ταξίδια τα είχε κάνει σε συγκεκριμένη εταιρεία (δεν χρειάζεται να την κατονομάσω) , τελικά το τελευταίο του μπάρκο το εκανε σε άλλη και μάλιστα μεσω γνωριμίας.
FutureCaptainKostas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2012 3:17 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από FutureCaptainKostas »

Δεν ξερω ρε παιδια, ρωταω ενα γνωστο μου που ειναι ο πατερας του πλοιαρχος, και μου λεει οτι οταν βγουμε παρακαλανε να μας παρουν οι εταιρειες και οτι υπαρχει ανεργια μονο στις κατωτερες κατηγοριες εργατων, παιζει να εχει δικιο; Οχι οτι θα μου λεει ψεματα, αλλα μηπως εχει επηρεαστει απο τον πατερα του ή μήπως θα βρει σιγουρη δουλεια λογω γνωριμιων;

Σπάνια κατέληγα εκεί που ήθελα να πάω, αλλά πάντα κατέληγα εκεί που θα έπρεπε να είμαι
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Nassos »

Τον τελευταίο καιρό δυστυχώς και στο Εμπορικό Ναυτικό παίζουν οι γνωριμίες. Αν έχεις και "συστάσεις" ακόμη καλύτερα.
Jonh

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Jonh »

Καλησπέρα σας αδέρφια δεν ξέρω αν πόσταρα σωστά, λοιπόν θα σας ήμουν ευγνώμον να πάρω μια απάντηση από εσάς που γνωρίζεται από ότι πιστεύω και θέλω να πιστεύω για τα πράγματα του ναυτικού επαγγέλματος.Αρχικά λοιπόν προέρχομαι από ΕΠΑΛ (ΤΕΧΝΙΚΟ λύκειο τομεα ηλεκτρολογίας) είμαι καλός στα μαθηματικά στα θεωρητικά δεν τα πηγαίνω καλά... Αυτό που θέλω από εσάς είναι, να μου πείτε που με προτείνεται να πάω ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΥΚΟΛΑ; Επίσης κάτι άλλο που θέλω να προσθέσω είναι ότι δεν έχω ιδέα από θάλασσες δεν έχω ασχοληθεί με το ναυτικό και είμαι γενικά ψαγμένος δεν θέλω να πάω για τα χρήματα αλλά για να γνωρίσω κάτι διαφορετικό που με αντιπροσωπεύει είμαι μοναχικός, αυτάρκης, φιλότιμος αλλά και χαμηλών τόνων τύπος και πιστεύω θα ανταπεξέλθω.. Που θα μπορούσα κατά την γνώμη σας να ανταπεξέλθω με αυτά τα στοιχειά που έχω; Όπως εγώ έτσι και πολλά άτομα που δίνουν πανελλήνιες και ανχωνοντε για το μηχανογραφικό τι να δηλώσουν αυτήν την περίοδο που διανύουμε, ήμαστε ψαγμένοι.. Θα περιμένω απάντηση σας αδέρφια.. Ευχαριστώ πάραπολύ για τον πολύτιμο χρόνο που μου δώσατε.. Καλό σας απόγευμα με εκτίμηση Γιάννης!
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από diplomaths »

Πιο εύκολα θα βρεις θέση ως μηχανικός, αλλά δεν σημαίνει πως είναι πιο εύκολη η θέση, είσαι μέσα στην μηχανή, στον θόρυβο, δουλεύεις συνήθως πιο πολλές ώρες, και όλα τα επακόλουθα. Μην επιλέγεις ειδικότητα βάσει της αποκατάστασης, αλλά βάσει του τι σου αρέσει και τι σου πάει

"δεν έχω ιδέα από θάλασσες δεν έχω ασχοληθεί με το ναυτικό και είμαι γενικά ψαγμένος δεν θέλω να πάω για τα χρήματα αλλά για να γνωρίσω κάτι διαφορετικό που με αντιπροσωπεύει είμαι μοναχικός, αυτάρκης, φιλότιμος αλλά και χαμηλών τόνων τύπος και πιστεύω θα ανταπεξέλθω.. Που θα μπορούσα κατά την γνώμη σας να ανταπεξέλθω με αυτά τα στοιχειά που έχω; "
Επαγγελματικό προσανατολισμό, το βλέπω δύσκολο να σου κάνουν άτομα από φόρουμ
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
FutureCaptainKostas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2012 3:17 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από FutureCaptainKostas »

Διαβασα αυτο το αρθρο το οποιο περιγραφει την σημερινη κατασταση της ελληνικης ναυτιλιας η οποιο ακομα και κατω απο αντιξοες συνθηκες παραμενει πρωτη παγκοσμιως http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4724060

Σπάνια κατέληγα εκεί που ήθελα να πάω, αλλά πάντα κατέληγα εκεί που θα έπρεπε να είμαι
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από greko_27 »

To προβλημα ειναι οτι μειωθηκαν τα πλοια με ελληνικη σημαια, οτι η εγχωρια επιβατηγη ναυτιλια περναει κριση και γενικα οτι το Γραικυλισταν διελυσε το Πρωην Υπουργειο Εμπορικης Ναυτιλιας και γενικα δεν δινουν επιπλεον κινητρα στους εφοπλιστες να κρατησουν την ελληνικη σημαια.
Γιώργος

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από Γιώργος »

Γεια σας. Είμαι 2 Λυκείου Και Σκέφτομαι Του Χρόνου Να Δώσω Για αεν Γενικά Το Ψάχνω 2 Χρόνια Το Όλο Θέμα Αλλά Ξέρω Ότι Είναι Μια Απόφαση Ζωής Και δεν Πολύ Βιάζομαι! Εγω διαβαση σχεδον τα παντα στα φορουμ σας αλλα ειναι λιγο πιο παλια. Σημερα υπαρχη ανεργια στα καραβια; Γιατι και εγω εχω εναν φιλο που ο πατερας του ειναι ηλεκτρολογος και δεν πληρωνετε. Οι μισθοι εχουν πεσει; Και γενικα αξηζουν ωπος παλια τα βαπορια σε θεμα χρηματον και επαγγελματισκης αποκαταστασεις;greko_27 αν Μπορείς Να μου Απάντησής Η Οποίος Άλλος Ξέρει. Ευχαριστώ!:)
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Δημοσίευση από roverr24 »

Παιδια εχω 2 συμφοιτητες στο διδακτορικο αποφοιτους ΕΜΠ ναυπηγων που καταταχθηκαν στο εμπορικο ναυτικο σαν μηχανικοι και βρηκαν χωρις βυσμα δουλεια και μεσα σε καποιο χρονικο διαστημα κατω του χρονου αν θυμαμαι καλα γινονται και αξιωματικοι Ε. Ν
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες