Γυναίκες Ιπτάμενες

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν ειμαι κατα της αεροπορικης ιδεας που στην Ελλαδα ειναι ανυπαρκτη και ς αυτο εχεις απολυτο δικιο, επισης ο σχολικος προσανατολισμος προς σχολες στρατιωτικες ειναι απαραδεκτος, φωναζουν στα σχολεια κατι ΣΤΥΑτζηδες με 30 χρονια υπηρεσιας πλεον χαραμοφαηδες που κατηγορουν την αεροπορια στα παιδια... Φιλε μου οι αμερικανοι ιπταμενοι ειτε ειναι απο πανεπιστημιο ειτε απο στρατιωτικη σχολη, δεν εχει διαφορα ειναι καταπληκτικοι επαγγελματιες ειδικα αυτοι που ειναι στην τακτικη αεροπορια και οχι στην εθνοφρουρα... ΑΠΛΑ ΝΙΚΑΝΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ

ΕΛ Phantomas

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΕΛ Phantomas »

Αστο καλυτερα.
μη συνεχιζεις.
vaso@6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 07, 2013 4:20 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από vaso@6 »

Βασω περασες τελικα στην ικαρων;
αννα

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από αννα »

Αρχικά, Βάσω η ΣΙ δέχτηκε γυναίκες πιλότους για πρώτη φορά το 2002, όπου από τις 9 κοπέλες που μπήκαν, μόνο οι 2 έμειναν.Η Ιωάννα Χ. = πρώτη γυναίκα πιλότος στα φαντομ κ μια ακόμα κοπέλα που βρίσκετε στα σπαρταν στην Ελευσίνα.

Έπειτα, πρέπει να καταλάβεις ότι κανένας άντρας (πολίτης) δεν θα σ επιτρέψει να γίνεις ιπτάμενος. Όμως στη σχολή (αν δν έχεις μπεί ακόμα) θα σ συμπεριφερθούν ως ιπτάμενος... Εικόνα

Maria

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Maria »

Γεια σας Θα ηθελα παρα πολυ να μπω στην σχολη ικαρων και να γινω πιλοτος ομως στο σχολειο καποιος καθηγητης μου ειπε πως δεν γινεται να μπω επειδη ειμαι κοπελα ισχυει κατι τετοιο;
dina

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από dina »

Καλησπέρα, δε βρήκα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ήδη στείλτε το λινκ κ αυτό το διαγράφω :)

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το πεδίο των σπουδών μου και να κάνω μηχανογραφικό για Ικάρων.

Ήθελα να ζητήσω γενικές πληροφορίες από γυναίκες στην αεροπορία ή και τη πλευρά των αντρών (αντιμετόπιση, θέση και οτιδήποτε άλλο)

Εκτιμώ κάθε ενημέρωση

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από yandr »

Πολεμική Αεροπορία: Δύο γυναίκες ανάμεσα στους νέους ιπτάμενους

Τη Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2021, πραγματοποιήθηκε η τελετή πέρατος της πτητικής εκπαίδευσης των Ανθυποσμηναγών της 92ης Σειράς Ιπταμένων, στην 120 Πτέρυγα Εκπαίδευσης Αέρος, στην Αεροπορική Βάση Καλαμάτας, παρουσία του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας (ΓΕΑ), Αντιπτέραρχου (Ι) Γεώργιου Μπλιούμη.

Μεταξύ των απόφοιτων βρίσκονταν και δύο γυναίκες.

Να σημειωθεί πως η Πολεμική Αεροπορία διαθέτει ήδη εδώ και χρόνια στις τάξεις της ιπτάμενες γυναίκες. Πρόκεται για γυναίκες που πετούν με μαχητικά F-4 και Mirage 2000 . Παράλληλα οι γυναίκες ιπτάμενες πετούν με ελικόπτερα Super Puma και με C-27 .

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες