Γυναίκες Ιπτάμενες

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Επειδη δεν υπαρχουν απο οσο ξερω πολλες ιπταμενες γυναικες Και δε μαχητικων αεροπλανων εχω πολλα ερωτιματικα, απο την στιγμη που θελω να γινω ιπταμενος στα μαχητικα σκεφτομαι την αντιματωπισει τον αλλον διοτι γενικα ο στρατος ειναι ανδροκρατουμενο επαγγελμα... Ευχαριστω
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από BabisOsougias »

2 ερωτησεις. Εσυ σεβεσαι τον εαυτο σου; Θα αγαπας αυτο που κανεις; Σιγουρα θα εχεις λιγα μικροπροβληματα αλλα με τη δικη σου σταση και μονο μπορεις να τα υπερνικησεις και να κερδισεις το σεβασμο που σου αξιζει και ως γυναικα και ως ατομο. Απλα θα ισχυει οτι ισχυει και για τους αλλους νεοσυλλεκτους. Δεν δινεις σημασια στα πειραγματα (υπομονη 1-2 χρονια) και μετα εισαι ΟΚ.
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Ευχαριστω βρε παιδι μου τοσο καιρο Ψαχνω εναν ανθρωπο να με υποστηριξει. Αλλα ολοι αποδοκιμαζουν το ονειρο μου (λογω του φυλου μου). Βεβαια οπως ειπες Πρεπει να σεβομαι τον ευατο μου. Και με τη σχετικη προσπαθεια πιστευω πως θα τα καταφερω. Θα προσπαθησω να υπηρετησω σωστα και αξια την πολεμικη αεροπορια και το ονειρο μου...

BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Και καλα θα κανεις. Και μακαρι να πετυχεις, γιατι στη συγχρονη Ελλαδα και μονο που διεκδικεις τη θητεια σου σημαινει πολλα για σενα και την προσωπικοτητα σου. Απλως μια υπενθυμιση, οταν θα χτυπησει το μητρικο ρολοι θα ειναι λιγο δυσκολαΕικόνα
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Αυτο ειναι σιγουρο. Αλλα πλεον για ολες τις μητερες ειναι δυσκολα. Βεβαια εγω θα εχω περισσοτερες προκλησεις στον χορο τον οποιο θα ανηκω. Και πιστευω με πολυ δουλεια θα τα καταφερω. Διοτι πραγματικα το θελω αυτο ειναι απλα Η ΖΩΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ. Σε ευχαριστω για την κατανοηση, γιατι δυστηχως καποιοι ανθρωποι αντι να χαιρονται και να ειναι Περιφανοι Που υπαρχουν ελληνιδες γυναικες που θελουν να προσφερουν στο στρατο, δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να τις κρινουν. Ευχαριστω για την προσοχη σου και τα λογια σου που με εκαναν να σκεφτω οτι υπαρχει μελλον σε αυτην την κοινωνια, και κανοντας με να νιωσω ελληνιδα Με ονειρα εφικτα.

Anonymous

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Anonymous »

Βάσω, όταν χτυπήσει το μητρικό σου ρολόι, προετοιμάσου για διαδικασίες υιοθεσίας. Οι υψηλές φορτίσεις (G's) των χειριστών των μαχητικών αεροσκαφών προκαλούν βλάβες στο αναπαραγωγικό σύστημα. Ενδεικτικά, σπάνε τριχοειδή αγγεία στους όρχεις (για Τους άνδρες) ενώ οι γυναίκες παθαίνουν βλάβη (μη αναστρέψιμη) στην μήτρα. Γνωρίζω ότι από τις πρώτες 2 σειρές της ΣΙ όπου αποφοίτησαν γυναίκες, υπήρξαν περιστατικά ολικής μητρεκτομής. Δεν μπορώ να φανταστώ τί σημαίνει να είσαι 22-23 ετών και να ξέρεις ότι δεν θα μπορέσεις ποτέ σου να κάνεις παιδιά...
Anonymous

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Anonymous »

Το μεγαλυτερο λαθος που εχει κανει η ΣΙ ειναι να παιρνει γυναικες. Μα ειναι δυνατον μια γυναικα να πεταξει μαχητικο; Οσο και αν δεν θελουμε να ειμαστε ρατσιστες ας προσγειωθουμε λιγακι... Οι γυκαικες ας μεινουν μακρια απο μαχητικα για το καλο μασ...8α στελνουμε στο αιγαιο γυναικες για αναχαιτηση και οι τουρκοι θα γελανε μαζι μας
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

ikaros έγραψε:Το μεγαλυτερο λαθος που εχει κανει η ΣΙ ειναι να παιρνει γυναικες. Μα ειναι δυνατον μια γυναικα να πεταξει μαχητικο; Οσο και αν δεν θελουμε να ειμαστε ρατσιστες ας προσγειωθουμε λιγακι... Οι γυκαικες ας μεινουν μακρια απο μαχητικα για το καλο μασ...8α στελνουμε στο αιγαιο γυναικες για αναχαιτηση και οι τουρκοι θα γελανε μαζι μας


Εικόνα Προφανώς το USN απαρτίζεται από τελείως άσχετους αφού τις είχαν στα Tomcat και τώρα στα F-18 πάνω στα αεροπλανοφόρα...
Anonymous

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπαρχει επιστημη που ονομαζεται αεροπορικη ιατρικη και αυτη αποφασιζει αν πρεπει να πετανε γυναικες η οχι, οποτε αφηστε αυτους να κρινουν και ας μη λεει ο καθενας οτι θελει
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Βρε δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα. Υπαρχουν πολλες γυναικες πιλοτοι σε ολων τον κοσμο. Μπες φιλε μου και πατα elizabeth pham 1η γυναικα βιετναμεζα στα f-18 στα αεροπλανοφορα στην αμερικη. Μια ιταλιδα δεν θυμαμαι καλα ονομα ηταν στα μαχητικα και τωρα πηγε στη NASA ιρακινοι εχουν... Δεν εχω τιποτα αλλο να πω. Και κατσεις να ψαξεις πιστεψε με θα βρεις πολλες ακομα και οπως ειπες ας φευγουν οι ασχετοι με ολο τον σεβασμο. Δεν εχετε ψαξει οπως εγω και απλα γυριζεται και γραφεται χωρις να ξερετε. Σκεφτηκες οτι για να υπαρχουν σε ολο τον κοσμο γυναικες πιλοτοι καποιοι το επετρεψαν... Δεν ξερω απλα ΛΥΠΑΜΕ. Το τελευταιο που εχω να πω ειναι οτι εγω προσωπικα ειμαι διατεθειμενη να κανω παρα πολλες θυσιες... Θυσιες οπου λιγοι θα εκαναν. Και οσον αφορα με τη γονιμοτητα δεν νομιζω οτι ισχυει μονο για τις γυναικες... Εικόνα
ρ

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ρ »

Δυστυχως οι επιταχυνσεις κανουν κακο και σε αντρες και σε γυναικες.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Rafale »



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rafale την Πέμ Ιουν 17, 2010 1:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιώργος

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Γιώργος »

Το πρόβλημα είναι κυρίως επιχειρησιακό, για αυτό και η ΠΑ αποφεύγει να βάζει γυναίκες σε μοίρες του ΑΤΑ.

Δεν υπάρχει θέμα γονιμότητας, να μην λέγονται πράγματα που δεν ισχύουν. Ο πατέρας μου έκανε 5 παιδιά! Και πέταγε 20 χρόνια. Απλά, αν πρέπει 9 μήνες να κυήσεις και άλλους τόσους τουλάχιστον να μεγαλώσεις το παιδί,18 μήνες μακριά από το αεροπλάνο είναι πάρα πολλοί!

ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Τι εννοεις ακριβως οταν λες επιχειρησιακο;
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Απλα οσο οι γυναικες ιπταμενοι θα ειναι εγκυες θα ειναι σαν να μην υπαρχουν στο σωμα. Αρα θα υπαρχουν λιγοτεροι ιπταμενοι
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες