Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από yandr »

Το νέο πρόσωπο της ΕΛ. ΑΣ. που θα είναι πιο φιλικό με τους μετανάστες που ζουν και εργάζονται στη χώρα μας, αποκάλυψε χθες ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη κ.ΜιχάληςΧρυσοχοΐδης.Ο κ. Χρυσοχοΐδης προσανατολίζεται σε προσλήψεις αλλοδαπών οι οποίοι θα εργάζονται ως πολιτικό προσωπικό στα Αστυνομικά Τμήματα όπου το μεταναστευτικό στοιχείο είναι έντονο και η αρχή θα γίνει από το Α. Τ. Αγίου Παντελεήμονα στην Αθήνα. Οι μετανάστες θα απασχολούνται ως μεταφραστές, ως συνδετικοί κρίκοι μεταξύ ΕΛ. ΑΣ. Και κοινοτήτων αλλοδαπών και ως «εγγυητές της καλής συμπεριφοράς των αστυνομικώναπέναντί τους».

Επίσης σε περιοχές όπου έχουν εμφανιστεί κρούσματα ρατσιστικών επιθέσεων όπως στον Αγιο Παντελεήμονα θα αλλάξει ριζικά το μοντέλο αστυνόμευσης για την προστασία των αλλοδαπών ενώ πηγές του υπουργείου ανέφεραν ότι «δεν θα γίνουν ανεκτές "συμμαχίες"αστυνομικών εν ώρα καθήκοντος με μέλη ακροδεξιών οργανώσεων».

Παράλληλα σε αρκετά Αστυνομικά Τμήματα θα απασχοληθούν ψυχολόγοι και κοινωνιολόγοι προκειμένου να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε πολίτες που αντιμετωπίζουν προβλήματα όπως ρατσιστικές συμπεριφορές, κακοποιήσεις ανηλίκων, ενδοοικογενειακή βία κ. Ά. Η ειδική ομάδα των επιστημόνων θα συσταθεί υπό την επίβλεψη του έμπειρου ειδικού διαπραγματευτή της ΕΛ. ΑΣ. Κ.Αντώνη Γιαπιτζόγλου.

TO BHMA
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Marina2 »

Πολυ καλα θα κάνουν κ θα παρουν μεταναστες στην ΕΛΑΣ γιοατι ρατσιστρια δεν ειμαι. Αυτοι ομως που θα προχωρησουν σε μια τετοια κινηση ειναι ρατσιστες με τους ιδιους τους συμπατριώτες τους την στιγμη που αυξανουν το ανάστημα (απο 1.65 σε 1.70) κ δυσκολευουν Τα αθλήματα για να μην περνουν στην ΕΛ ΑΣ Τοσες γυναικες, την στιγμη που εχει κριθει κ αντισυνταγματικο απο τα ελληνικα δικαστηρια. Τωρα θελουν να με κανουν να δεχθω αυτο το μετρο με χαρα την στιγμη που η ιδιοι ενεργουν ρατσιστικα απεναντι μου επειδη δεν ειμαι 1.70 και ειμαι 1.64 μη επιτρεποντας μου το δικαιωμα να εισαχθω στις σχολες της αστυνομιας;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Rafale »

Ειναι ποτε να λειτουργησουν ως "συνδετικοι κρικοι της ελας με τις κοινοτητες τους; Δηλ πως το εννουν; Συνδετικοι κρικοι; Κατι σαν "χαφιεδες; "μα γινονται αυτα τα πραγματα στη πραξη ; Και γω δεν ειναι ρατσιστρια αλλα η θεωρια απο την πραξη να το δεις δηλ πως περπατα εχει μια διαφορα. Επειτα τακτοποιηθηκαν ολοι οι μη μεταναστες απο πλευρας δουλειας; Για να δουμε τι θα κανουμε και με τους μεταναστες; Η ανακοινωση του υπουργου εχει πολυ δρομο ακομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Marina2 έγραψε:Πολυ καλα θα κάνουν κ θα παρουν μεταναστες στην ΕΛΑΣ γιοατι ρατσιστρια δεν ειμαι. Αυτοι ομως που θα προχωρησουν σε μια τετοια κινηση ειναι ρατσιστες με τους ιδιους τους συμπατριώτες τους την στιγμη που αυξανουν το ανάστημα (απο 1.65 σε 1.70) κ δυσκολευουν Τα αθλήματα για να μην περνουν στην ΕΛ ΑΣ Τοσες γυναικες, την στιγμη που εχει κριθει κ αντισυνταγματικο απο τα ελληνικα δικαστηρια. Τωρα θελουν να με κανουν να δεχθω αυτο το μετρο με χαρα την στιγμη που η ιδιοι ενεργουν ρατσιστικα απεναντι μου επειδη δεν ειμαι 1.70 και ειμαι 1.64 μη επιτρεποντας μου το δικαιωμα να εισαχθω στις σχολες της αστυνομιας;

ισοτιμια δεν θελετε; Ε την εχετε!
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Marina2 »

Ετσι ειναι Κριστι μου ακριβως οπως το ειπες. Η θεωρια απο την πραξη διαφερει κ εχει πολύ δουλεια. Και πως γινεται οι ιδιοι που φαιρονται ρατσιστικα στους ιδιους τους Ελληνες συμπατριωτες τους, τωρα να δειχνουν ανοιχτομυαλοι κ προοδευτικοί... ; Εγω μα το Θεο, ρατσιστρια δεν ειμαι αλλα δεν εχω δει κ σε καμια αλλη χωρα αυτα τα πραγματα. Να μπαινουν πχ στο Στρατο μουσουλμάνοι, Ελληνες μεν στην υπηκοοτητα Αλλα Οι ιδιοι να δηλώνουν Τουρκοι και στην αστυνομια πχ Πακιστανοι. Αν υπάρχει σε καποια αλλη χωρα αυτο το φαινομενο σας παρακαλω πειτε το μου γιατι δεν γνωριζω!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Rafale »

Marina2 έγραψε:Ετσι ειναι Κριστι μου ακριβως οπως το ειπες. Η θεωρια απο την πραξη εχει πολύ δουλεια. Και πως γινεται οι ιδιοι που φαιρονται ρατσιστικα στους ιδιους τους Ελληνες συμπατριωτες τους, τωρα να δειχνουν ανυχτομυαλοι κ προοδευτικοί... ; Εγω μα το Θεο, ρατσιστρια δεν ειμαι αλλα δεν εχω δει κ σε καμια αλλη χωρα αυτα τα πραγματα. Να μπαινουν πχ στο Στρατο μουσουλμάνοι, Ελληνες μεν στην υπηκοοτητα Αλλα Οι ιδιοι να δηλώνουν Τουρκοι και στην αστυνομια πχ Πακιστανοι. Αν υπάρχει σε καποια αλλη χωρα αυτο το φαινομενο σας παρακαλω πειτε το μου γιατι δεν γνωριζω!
Ειδες μαρινα μου λοιπον πως με μια προταση ανοιγουν επιμερους θεματα και προβληματα γιατι στους διαγωνσιμους που θα γινουν ενα μερος θα καλυφθει και απο αυτους (μεταναστες) μειωση αριθμων μη μεταναστων Εικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Marina2 »

cristi έγραψε:
Marina2 έγραψε:Ετσι ειναι Κριστι μου ακριβως οπως το ειπες. Η θεωρια απο την πραξη εχει πολύ δουλεια. Και πως γινεται οι ιδιοι που φαιρονται ρατσιστικα στους ιδιους τους Ελληνες συμπατριωτες τους, τωρα να δειχνουν ανυχτομυαλοι κ προοδευτικοί... ; Εγω μα το Θεο, ρατσιστρια δεν ειμαι αλλα δεν εχω δει κ σε καμια αλλη χωρα αυτα τα πραγματα. Να μπαινουν πχ στο Στρατο μουσουλμάνοι, Ελληνες μεν στην υπηκοοτητα Αλλα Οι ιδιοι να δηλώνουν Τουρκοι και στην αστυνομια πχ Πακιστανοι. Αν υπάρχει σε καποια αλλη χωρα αυτο το φαινομενο σας παρακαλω πειτε το μου γιατι δεν γνωριζω!
Ειδες μαρινα μου λοιπον πως με μια προταση ανοιγουν επιμερους θεματα και προβληματα γιατι στους διαγωνσιμους που θα γινουν ενα μερος θα καλυφθει και απο αυτους (μεταναστες) μειωση αριθμων μη μεταναστων Εικόνα
Ας προσπαθησουν να μειωσουν την ανεργια πρωτα για τους Ελληνες κ μετα ας κανουν οτι θελουν με τους μεταναστες. Κανενας ανθρωπος δεν πρεπει να πειναει στον 21 αιωνα αλλα αυριο μεθαυριο λογω ελειψης εργασιας μπορει να πειναω εγω κ καποιος πακιστανος μεσα στην ιδια μου την χωρα να χτιζει διπλα μου βιλα! Αυτο ειναι σωστο; Εμενα με εχουν "τακτοποιησει" πρωτα; Εχουν παρει μορφωμενους Ελληνες μεταφραστες στην αστυνομια, ωστε να παρουν και ξενους; Δεν νομιζω!

ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Εσυ ρε Μαρινα τι την βρηκες την αστυνομια ευκολη λυση για το πορτοφολι σου;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Rafale »

Δωσε μαρινα σε μια λεξη για "συνδετικο κροικο" μιλησε υπουργος που μεσα εκει υπαρχουν πολλες εννοιες για το τι δυνατε η κυβερνηση να πραξη και που στοχευει
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Rafale »

Για μενα αυτη η λεξη ειναι το λιγοτερη υποπτη τι εννοει; Να ειναι για τα ματια του κοσμου μεταφραστες αλλα η δουλεια τους να ειναι αλλη πχ; Γιατι η κυβερνηση βλεπει μπροστα απο οτι βλεπω
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Marina2 »

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Εσυ ρε Μαρινα τι την βρηκες την αστυνομια ευκολη λυση για το πορτοφολι σου;
Γιατι εσενα Γιωργο μου σε χαλαει το χιλιαρικακι... ; Αν Σε πάρουν κ δεν το θες Δώστο σε εμανα! Εσυ θα εμπαινες αστυνομια γιατι; Για να φυλας εμενα κ ολους τους αλλους; Πιστευεις οτι ενα παιδι 18 χρονων που θελει να μπει αστυνομια μπαινει γιατι του αρεσει η ταξη κ η ηθικη ή για να παει σε συμπλοκη στα εξαρχεια να του ερθει κ καμια μολοτοφ! Επειδη τυγχανει 4 ατομα στην οικογενεια μλου να ειναι αστυνομικοι, πιστεψε με οτι ξερω πολυ καλα τι γινεται!

ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Οχι απλως αυτα τα 4 ατομα μπηκαν για τα λεφτα... Σε πληροφορω πως δεν ειναι ολοι ετσι... Σαν τα δικα σου 4 ατομα και ποσους ακομα που να εχουμε αστυνομια μετα;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Rafale »

Καλε οι μεταναστες δεν ειναι το θεμα μας; Μη ξεφευγουμε
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από Marina2 »

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Οχι απλως αυτα τα 4 ατομα μπηκαν για τα λεφτα... Σε πληροφορω πως δεν ειναι ολοι ετσι... Σαν τα δικα σου 4 ατομα και ποσους ακομα που να εχουμε αστυνομια μετα;
Δεν σου επιτρεπω καταρχην Να προσβαλει κ να υποτιμας τους ανθρωπους μου. Εγω ειπα ειναι παρα πολυ δελεαστικα τα χρηματα κ ειναι σιγουρη δουλεια κ πολλοι προσπαθούν κ θα ηθελαν να μπουν! Εσυ μπες για να μας φυλάς!

margy
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 2:30 pm
Επικοινωνία:

Διερμηνείς μετανάστες στα αστυνομικά τμήματα

Δημοσίευση από margy »

Καλά αυτό με τους μετανάστες, σαν ανέκδοτο μου ακούγεται. Δηλαδή από την μιά φτιάχνουμε επιτροπές και υπηρεσίες για να καταγκέλουμε αστυνομικούς και συγχρόνως την ίδια στιγμή προσλαμβάνουμε μετανάστες για να μπουν στην Αστυνομία.
Και τί θα κάνουν αυτοί οι μετανάστες εάν θα μπούν στην αστυνομία. Εχει αναρωτηθεί ο κ. Υπουργός... ; Νομίζει οτι όντως είμαστε έτοιμοι για να λειτουργήσει καλά κάτι τέτοιο; Εάν ήξερε το τί γίνεται στους κύκλους των μεταναστών δεν θα το έκανε αυτό.
δεν Του Περνάει από το μυαλό οτι αυτοί που θα μπούν μέσα θα εκμεταλεύονται τους υπόλοιπους που θα είναι σε δύσκολη θέση και θα πεινάνε; Οι μετανάστες αυτοί δεν θα εκμεταλευτούν τους άλλους που δεν θα έχουν τέτοια προνομιακή θέση;
και τι γίνεται με αυτούς τους έλληνες που γνωρίζουν αυτές τις δύσκολες γλώσσες; Ενδιαφέρθηκε Ποτέ κανένας; Ας λύσει το πρόβλημα της ανεργίας με τους έλληνες διερμηνείς και μετά ας πιάσει τους μετανάστες.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης