Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μάνος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Μάνος »

Να κάνω και εγώ 2 ερώτησεις: Αυτά τα πράγματα που κουβαλάς μαζί σου, τα ψάχνουνε ή απλά τα δηλώνεις; Και συνταγή ιατρού χρειάζεται για όλα τα φάρμακα; Ακόμη και για να έχω μαζί μου ένα κολλύριο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Όταν καταταχθείς, θα ελέγξουν τα πράγματα σου. Όσον αφορά τα φάρμακα, εάν είναι τίποτα ειδικά και "περίεργα", καλό θα ήταν να έχεις και συνταγή γιατρού για να τη δείξεις μετά στους Ιατρούς του Υγειονομικού. Για το κολύριο δεν υπάρχει πρόβλημα.
sol79
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 5:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από sol79 »

Καλημέρα,

Έχω τη δυνατότητα να διαλέξω μια φαρμακευτική θεραπεία για ένα μη μεταδιδόμενο δερματολογικό ζήτημα υγείας. Η θεραπεία είναι πολύμηνη και απαιτεί να παίρνω κάποιες βιταμίνες σε μεγάλες ποσότητες. Οι συγκεκριμένες βιταμίνες επειδή επηρεάζουν ολόκληρο τον οργανισμό, απαιτούν να προσέχω πολύ την έκθεση μου στον ήλιο και για αυτό, να χρησιμοποιώ αντιηλιακό.

Στο στρατό θα μπορώ να καταταγώ (2009Δ ΕΣΣΟ) και από την πρώτη εβδομάδα να συνεχίσω κανονικά τη θεραπεία;
Τι χαρτιά ιατρών θα πρέπει να έχω μαζί μου;
Προτείνεται να ξεκινήσω μια τέτοια διαδικασία τώρα ή να περιμένω μετά την απόλυση;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Η γνωμάτευση γιατρού από κρατικό νοσοκομείο που να εξηγεί το πρόβλημα και την φαρμακευτική αγωγή αρκεί για να πάρεις μαζί τα φάρμακα που χρειάζεσαι.

Καλύτερα μετά την απόλυση, γιατί ο στρατός περιλαμβάνει αρκετό ήλιο. Πάντως, επιδεικνύοντας την γνωμάτευση θα σε στέλνουν κάθε φορά στη σκιά, όποτε αυτό είναι δυνατόν.

Anonymous

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Να κανω και εγω μια ερωτηση; Επειδη παιρνω και εγω καποια χαπια για καποιο προβλημα υγείας που έχω (παθολογικο), και θα χρειαστει να τα παίρνω και κατα την διάρκεια της θητέιας τι ακριβώς θα γίνει την ημέρα κατατάξης ξέρει κανεις;

Ξέρω οτι θα περασουμε απο γιατρους εκει στο κεντρο, αλλα θα μας στείλουν στο 401 στην Αθήνα την ίδια μέρα να περάσουμε και εκεί απο γιατρούς;

Ευχαριστώ.
Anonymous

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα εχεις μαζι σου γνωματευση γιατρου κρατικου νοσοκ. Που εξηγει το προβλημα υγειας σου και αιτιολογει τα χαπια που παιρνεις. Την πρωτη μερα οπωσδηποτε οταν περασεις απο γιατρους της μοναδας θα αναφερεις το προβλημα υγειας και θα τους δειξεις τα χαρτια που θα εχεις μαζι σου. Στην συνεχεια ο γιατρος της μοναδας θα αρχισει να σε ρωταει κατι ***** για το προβλημα σου και το ιατρικο σου ιστορικο. Θα πρεπει να του πεις τα παντα. Οσα περισσοτερα του πεις τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχεις για να γλιτωσεις καποια πραγματα στον στρατο. Στην συνεχεια θα σου βγαλει παραπεμπτικο για στρατιωτικο νοσοκ. Δεν θα πας την ιδια μερα αλλα πιθανοτητα μεσα στις επομενες 2 μερες απο την ημερα καταταξης σου. Εκει οι γιατροι θα σε εξετασουν και θα σε βγαλουν Ι (αν πρεπει) , θα σου δωσουν οδηγιες, θα σε βγαλουν ελευθερο σε καποιες υποχρεωσεις που θα εχεις (αν πρεπει) κτλ. Κτλ. Κτλ...

sol79
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 5:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από sol79 »

Εμένα πάντως η ιατρός του ΙΚΑ μου είπε ότι ο στρατός θεωρεί το ΙΚΑ ως κρατικό νοσοκομείο, άρα θα έφτανε να έχω μαζί μου το βιβλίο υγείας του ΙΚΑ. Ισχύει ή θα πρέπει να πάω αλλού για επιπλέον γνωμάτευση;
Anonymous

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια καλημερα, συγχαρητηρια για το site. Ηθελα να κανω μια ερώτηση, λόγω γονιδιακης χοληστερίνης χρειάζεται να παίρνω καθημερινα ένα συγκεκριμένο φάρμακο για να την κρατάω σε χαμηλά επίπεδα, να παρω φάρμακα μαζί μου κατα την κατάτξη; Θα πρέπει να εχω μαζί μου χαρτι απο καποι δημοσιο νοσοκομείο η και απο ιδιώτη γιατρο (μιας και σε εξετάσεις αίματος δεν μπορει να διαγνωσθεί) ; Επίσης θα με ρωτήσουν κατα την κατάταξή η θα πρεπει να το αναφέρω καπου πιο πριν; Τέλος ξέρει κανεις τι Ι βγαίνω; Παρακαλω αναμένω τις απαντήσεις σας γιατι 11/11 μπαινω Θηβα!
ΝΙ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2009 6:44 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΝΙ »

εχω προβλημα ψωριασης εδω και χρονια σε ποδια και χερια και κεφαλι που απιατει την συστηματικη χρηση αλοιφων και το μπανιο σε καθαρο περιβαλλον αφου αν δεν τηρηθουν ολα τα στανταρ η ψωριαση μπορει να καλυψει ολο μου το σωμα. Μπορω να εχω μειωση θητειας; Και γενικα προβλεπεται κατι για την ψωριαση στο στρατο; Ευχαριστω πολυ συνεχιστε την καλη δουλεια Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Εάν το πρόβλημα είναι σοβαρό μπορεί να αλλάξει η σωματική ικανότητα.

Μείωση θητείας δεν προβλέπεται, αλλά μπορείς να συνεχίσει την φαρμακευτική αγωγή στο στρατό ή να απαλλαγείς από τη θητεία αν το κρίνει η αρμόδια υγειονομική επιτροπή.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στη συζήτηση για την σωματική ικανότητα , αλλά και στο άρθρο για την σωματική ικανότητα .
mafiagalou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2010 3:37 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από mafiagalou »

... Διαβασα αρκετες σελιδες, αλλα καποιες αποριες μου εχουν μεινει.
σε οτι αφορα τον υπνοσακο ρωτησα αν θα μας αφησουν να τον περασουμε στο συγκεκριμενο κεντρο και οχι γενικα
καποιες φορες παιρνω φαρμακα για αλλεργια, με αυτα τι γινεται; Τα περναω, θελω καποια χαρτια; Η αλλεργια δε με βγαζει γιωτα ετσι δεν ειναι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θέλεις χαρτί από γιατρό για την αλλεργία, δεν σου επηρεάζει την σωματική σου ικανότητα. Για υπνοσακό δεν ξέρω. Δεν υπηρέτησα αυλώνα
mafiagalou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2010 3:37 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από mafiagalou »

ΓΜΑΚ έγραψε:Θέλεις χαρτί από γιατρό για την αλλεργία, δεν σου επηρεάζει την σωματική σου ικανότητα. Για υπνοσακό δεν ξέρω. Δεν υπηρέτησα αυλώνα

το χαρτι πρεπει να το εχω μαζι μου την ημερα της καταταξης ή θα εξεταστω εκει;
απο ιδιωτη γιατρο κανει η θελει δημοσιο.
στο βιβλιαιο μου υπαρχουν σχετικες γνωματευσεις, τους κανει αυτο;

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

mafiagalou έγραψε:
ΓΜΑΚ έγραψε:Θέλεις χαρτί από γιατρό για την αλλεργία, δεν σου επηρεάζει την σωματική σου ικανότητα. Για υπνοσακό δεν ξέρω. Δεν υπηρέτησα αυλώνα

το χαρτι πρεπει να το εχω μαζι μου την ημερα της καταταξης ή θα εξεταστω εκει;
απο ιδιωτη γιατρο κανει η θελει δημοσιο.
στο βιβλιαιο μου υπαρχουν σχετικες γνωματευσεις, τους κανει αυτο;

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου


Πρέπει να το έχεις μαζί σου ώστε να το δώσεις στον γιατρό στο κέντρο...
ε γιατροί είναι και οι 2 οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
το βιβλιάριο έτσι κι'αλλιώς θα το έχεις μαζί σου.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης