Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΝΙΚΟΣ25

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ25 »

Πριν 2χρονια ειχα κανει καποια επεμβαση, ειχα καρκινο στον ενα ορχι, αυτο το προβλημα που ειχα μπορει να με βγαλει Ι1-5; Ειχα ακουσει οτι δεν τους παιρνουν και στρατο ισχυει κατι τετοιο;
Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Αν σου αφαιρέσαν τον όρχι, μπορεί να απαλλαγείς.

Αφού υπάρχει η γνωστή εξέταση με τον α****οεπιθεωρητή... Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από yandr »

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο περί Σωματικής Ικανότητας .

Εκεί θα βρεις (κάτω - κάτω) το ΦΕΚ με τις παθήσεις που σε ρίχνουν κατηγορία.

Νομίζω με λίγο ψάξιμο θα βρεις την πληροφορία που χρειάζεσαι.
...
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

gia na parw i5 pa8ologiko prepei na kanw eksetaseis prin mpw strato h otan 8a parousiastw;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από yandr »

Τόσο η διαδικασία εξέτασής σου όσο και άλλες πληροφορίες περιλαμβάνονται στο άρθρο για την σωματική ικανότητα που ανέφερα ακριβώς πάνω από το μήνυμά σου.

Ρίξε μια ματιά πρώτα εκεί...
Lefty
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 20, 2008 9:48 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Lefty »

Kalispera se olous.Katarxin signomi gia tous latinikous xaraktires alla mpainw mono apo tin sxoli kai den exo epilogi.Mpainw mesa me tin B ESSO 2008 kai 2 bdomades ekana enxirisi sta pleura gia aferesi morfomatos to opio stalthike gia biopsia kai akoma perimeno ta apotelesmata.Einai kati pou me enoxlouse poli tous teleutaious mines kai akoma meta tin enxirisi den exw anaktisi pliros tis dinameis mou.Tha mporouse kaneis na mou pei an auto tha exei kamia epiptosi ston strato diladi gia to ti I tha bgw;

Euxaristw ek ton proteron

kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από kotsos »

Ι4 αοπλο κ λογικα 8α σου δωσουν 6μηνη αναβολη (αναγκαστικα μαλλον)
...

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από ... »


Φιλε froure ακουσε με προσεκτικα: Ειχα και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα.
Πρωτον, εαν τα παρεις μαζι σου και στα βρουν η το δηλωσεις στον γιατρο
θα παρεις Ι2. Σου προτεινω η να σου τα φερουν οι δικοι σου μετα την ορκωμοσια η να τα εχεις πανω σου γιατι πιθανοτατα δεν θα σας κανουν σωματικο ελεγχο και να μην το δηλωσεις πουθενα. Καλος μου φιλος απο το
Πευκο κοπηκε για αυτον τον λογο.

Κατα δευτερον εαν θες πες μου σε παρακαλω ηλικια, εαν εισαι παχυσαρκος
και δωσε μου τα αποτελεσματα των εξετασεων για θυροειδη (TSH κλπ.)

Κοιταξε, ειμαι ενας αγνωστος απο το διαδικτυο οκ; Αλλα εαν θες ακουσε με
και μελετησε το προπαντως. Εγω ΔΕΝ πηρα φαρμακα τελικα και μου περασε ειναι πιθανον να ηταν μια προσωρινη θυροειδικη διαταραχη. Προτου συνεχισεις να χαπακωνεσαι ΤΣΑΜΠΑ για την υπολοιπη ζωη σου μελετησε το οσο δεν παει γιατι πολυ πιθανον να μην χρειαζεσαι μακροπροθεσμη χορηγηση. ΞΑΝΑΚΑΝΕ εξετασεις για να δεις πως ειναι οι δεικτες σου.

Πολυ πιθανον να μην σου χρειαζονται για πολυ καιρο. Ποσο καιρο τα παιρνεις; Οι ενδοκρινολογοι ειναι οι πιο ΑΧΡΗΣΤΟΙ γιατροι που υπαρχουν μετα τους παθολογους.

Να υποθεσω οτι παιρνεις Τ4; Σε τι δοσολογιες; ΔΕΝ τα λεω αυτα για να σε
τρομαξω, απο ενδιαφερον τα λεω, φιλικα. Και μην φοβασαι για τις αντοχες σου, δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα.

H4nnibal

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από H4nnibal »

O φίλος πολίτης έχει δίκιο και κατα τη γνώμη μου, αν κρίνεις πως το πρόβλημά σου θα σε εμποδίσει, καλύτερα να έχεις την υγεία σου παρα τον εγωισμό σου.
Παρ'όλα αυτά, αυτό που έχω να πω εγώ είναι το εξής:
Ότι και να σας πούνε μην πιστεύετε, μην ακούτε. Εγώ αυτό που κατάλαβα στο τέλος της θητείας μου είναι οτι, όσο "σφίχτης" και να είσαι, αυτό που μετράει εκεί μέσα για να τα βγάλεις πέρα είναι η ανδρεία, η τόλμη, η αντοχή χαρακτήρος και τα αρχίδια. Εγω είμαι καπνιστής, και ήξερα πολύ καλά οτι θα με εμπόδιζε στο τρέξιμο. Παρόλα αυτά, ήμουνα πάντα στους πρώτους κι ας μου έβγαινε η σπλήνα στο στόμα, έτρεχα δίπλα δίπλα με άτομα που πήγαιναν χρόνια στίβο και άντεξα, γιατί έσφιξα τα δόντια μου. Έχει σημασία το πόσο καλά θα φερθείς στο συνάδελφό σου, γιατί αυτός είναι που θα σε στιρίξει εκει μέσα. Το μυαλό εξουσιάζει τα πάντα πάνω στο σώμα σου. Αυτό πρεπει να εκπαιδεύσεις. Πριν πάω καταδρομείς, ο θείος μου που ήταν στα αλεξίπτωτα παλιοτερα μου είπε κάτι το οποίο ήταν το μόνο που κράτησα απο όλα τα άλλα που έχω ακούσει. "ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΟΡΙΟΘΕΤΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ, ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ", και σύμφωνα με αυτό μπόρεσα και άντεξα...
frouros

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από frouros »

Κατ αρχην σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.

"... " : Μολις εχω γινει 17. Ευτυχως ξερω οτι οσο ειμαι σε ηλικια αναπτυξης μπορει να περασει και μεχρι να κλιθω εχω καιρο για να περασει. Εξετασεις αιματος κανω συχνα και ευτυχως οι τελευταιες εχουν δειξει καλη βελτιωση. Ναι τ4 παιρνω. Παιρνω ενα χαπι των 75 καθε μερα.
το παιρνω λιγο πανω απο ενα χρονο. Παχυσαρκος δεν ειμαι. Μαλλον το αντιθετο ειμαι...1,83 υψος και 64 κιλα... Σημειωτεον οτι φετος δεν εχω ασχοληθει καθολου με την φυσικη μου κατασταση, που παιζει ρολο, λογω πανελληνιων. Συν την ψυχο-νευρολογικη φθορα που προκαλει το αγχος των πανελληνιων που επισης παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο θυροειδη...

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και ο, τι αλλο θες να μαθεις πες μου...

"H4nnibal" : Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Αυτο που μου τη δινει ομως ειναι οτι μπορει να μου στερησει αυτο που θελω κατι το οποιο στην πραξη δεν με εμποδιζει καθολου...
Οσο για αυτο που λες στη συνεχεια ειναι το πιο σωστο. Κι εμενα, αν και ακομα δεν εχω στρατευτει, ολοι μου λενε ακομα και τωρα οτι "που να πας εσυ εκει μωρε... " "δεν θα αντεξεις, εισαι κοκαλιαρης" κ. Α. Μονο ενας καθηγητης μου στο σχολειο, εφεδρος υπαξιωματικος, μου ειπε κατευθειαν "να πας! " μου λεει "αμα το θελεις πραγματικα μην ακους κανεναν και πηγαινε. Και θα κουραστεις και στη λασπη θα πεσεις αλλα αμα το θελεις θα αντεξεις... "
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από yandr »

@Πολίτης

Προφανώς είσαι μέσα στον ιατρικό χώρο, γιατί το σχόλιο για τους παθολόγους μόνο κάποιος που ξέρει μπορεί να το κάνει. Έχω έμμεση σχέση με το χώρο αυτό, γι' αυτό το λέω.

Αν και συμφωνώ με αυτά που λες (πολλοί γιατροί χαπακώνουν ασθενείς γιατί τα παίρνουν από φαρμακευτικές εταιρείες) θέλω απλά να είσαι προσεκτικός με τις συμβουλές σου γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Green Berets »



Καλωσηρθα και επισημωςΕικόνα.

Φιλε φρουρε, εκοβα τον λαιμο μου οτι θα ησουν σε αυτην την ηλικια και
θα ειχες αυτα τα σωματομετρικα χαρακτηριστικα. ΜΗΝ ανησυχεις καθολου θα
σου ελεγα εγω, ειναι κατι απολυτως φυσιολογικο και να δεις που θα σου φυγει πιο μετα, πολλοι εχουν υποθυροειδισμο και απλα δεν το γνωριζουν, δεν ειναι κατι ανησυχητικο. Εαν μπορουσες να αθλεισαι εστω και λιγο πιθανον να βοηθουσε και ναι, καλο θα ηταν να μειωσεις το περιττο αγχος παρολο που ειναι λογικο να εχεις αυτην την περιοδο. Εσυ κανε τη δουλεια σου με το διαβασμα και τα υπολοιπα θα γινουν. Κανε εστω και λιγο γυμναστικη, απο προσωπικη εμπειρια δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με ξεφορτωνε στο Λυκειο.

Μονο καλο θα σου κανει και θα κανει και πιο αποδοτικο το διαβασμα αφου
θα εχεις ξεδωσει λογω της εκκρισης ορμονων κατα την διαρκεια της ασκησης.
Τελωσπαντων, ας μην επεκταθω πολυ, εαν θες κατι πιο συγκεκριμενο ρωτα με αλλα οπως σου ειπα ψαχτο και εσυ ο ιδιος. Μονο ετσι θα καταλαβεις τι
πρεπει να κανεις στην συνεχεια. Οι γιατροι δεν ειναι αχρηστοι, ουτε παντογνωστες η δουλεια τους ειθισται στο να κανουν διαγνωση και να χορηγουν φαρμακευτικη αγωγη για τα προβληματα που εντοπιζουν στον ασθενη αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ παραμελουν πολλους αλλους παραγοντες που μπορουν να συμβαλλουν σε μια θεραπεια και αυτοι ΔΕΝ ειναι τα φαρμακα(απαραιτητα) η ειναι για καποιο χρονικο διαστημα και οχι "για παντα και για τα παντα".

Παντως για να μην υπαρχει παρεξηγηση δεν σου λεω να τα κοψεις αν
και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν σου χρειαζονται αλλα ΜΕΛΕΤΑ για το "προβλημα" σου ωστε να το διαπιστωσεις και ο ιδιος και οχι επειδη στο
ειπε καποιος αγνωστος απο το διαδικτυο. Οσο για την επιθυμια σου να πας καταδρομεας, μην το σκεφτεσαι, πηγαινε αλλα να εχεις στο πισω μερος του
μυαλου σου οτι δεν ειναι ολα ιδανικα και οτι ισως "ξενερωσεις". Αλλα εαν πας με σωστη νοοτροπια και πεσεις σε καλη μοναδα θα σου αρεσει, θα το δεις.

Φιλε yandr: Εχεις δικιο, αλλα εννοειται πως δεν κανω διαδικτυακη διαγνωση(υποθετω εαν γινοταν θα ημουν πλουσιοςΕικόνα) αλλα απλα του
ειπα καποια πραγματα απο προσωπικη πειρα και του ειπα να ψαχτει και ο
ιδιος για να δει τι να κανει. Ειναι κριμα να χαπακωνεται νεο παλικαρι εφ'ορου ζωης για μλκς.

Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

geia sas k sugnwmh gia ta greeklish e3arxhs alla to pc pou xrhsimopoiw den uposthrizei ellhnikh glwssa.8a ta grapsw oso pio efdiakrita ginetai. exw to e3hs provlhma.edw kai 2 xronia exw mia dermatopa8eia h opoia se akanonista xronika diasthmata emfanizetai stous agwnes k ta gonata.kokkinizei to derma k prokalei ligo fagoura.to 8ema einai pws dn mporw na kanw tpt apo iatrikhs apopsews wste na e3afanistei afto to provlima.

to 8ema twra einai pws gia eid.dyn prepei na eisai I1.to parapanw provlhma einai logos gia na mhn se vgaloun I1 kai na mhn se paroun;

kapoioi filoi p uphrethsan idi stis eid.dyn m eipan na mhn pw tpt gia afto to provlima k pws an to doun na pw pws mou emfanistike mesa sthn monada.yparxei periptwsh na to dextoun etc k na mhn exw kanena provlhma me tis eid.dyn. a3izei na to kanw afto; 8elw polu na paw eid.dyn!!!

sas efxaristw polu ek ton proterwn!

kyriakos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 9:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από kyriakos »

Καλησπερα... Σε λιγες μερες μπαινω σπάρτη. Θα ηθελα να μου απαντησετε αν γνωριζετε... Πριν 2 μηνες ειχα κανει επεμβαση περιτομης επειδει ειχα ενοχλησεισ... Τωρα θα εχω καποια επιπτωση στην σωματική ικανοτητα; εχω ανναρωσει πληρως απλα υπαρχει ενα μικρο πριξημο χωρις ομως να μ ενοχλει σε καμια δραστηριοτητα μ... Ευχαριστω...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες