Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ανδρεας

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από ανδρεας »

Παιδια καλησπερα. Εχω παρει την ειδικοτητα του υπαξιωματικου κινησης και οδηγου! Τι ακριβως παιζει με αυτες τις ειδικοτητες; Ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Θα κάθεσαι στο γραφείο και θα βγάζεις υπηρεσίες ημέρας για τους υπόλοιπους. Χαλαρά πράγματα. Αν υπάρξει ανάγκη ίσως κάνεις και εσύ μερικές υπηρεσίες.
Άβαταρ μέλους
Pkalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2014 11:31 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Pkalo »

Καλησπέρα παιδιά είμαι από Αθήνα και μπαίνω φαντάρος 28/5 δηλαδή την τετάρτη στο ΚΕΕΜ στην Σπάρτη (ένδειξη ΥΕΑ, ΠΕΖΙΚΟ) , πέρα από τα καλά λόγια που (μάλλον) θα μου πείτε για το ΚΕΕΜ (και τα κακά ευπρόσδεκτα). Θέλω να μάθω τα εξής :1) Παίζω διάφορα μουσικά όργανα και χορεύω κρητικούς και παραδοσιακούς χορούς πολλά χρόνια. Αυτό θα μπορέσει να μου χρησιμεύσει κάπου ;

2) Θα συμβουλεύατε για Κύπρο ;

mar

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από mar »

Εχω πτυχιο φυσικοθεραπειας υπαρχη περιπτωση να μπω φανταρος με την ειδικότητα αυτη?
Άβαταρ μέλους
chris995456
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 11:33 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από chris995456 »

Καλησπερα, μπορει καποιος να με διευκρινισει αν υπαρχει ειδικοτητα καταστροφεας αρματων και αν ναι σε πιο οπλο ;και τι κανεις ;

vectorone
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Κερατσινι
Επάγγελμα: Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από vectorone »

chris995456 έγραψε:Καλησπερα, μπορει καποιος να με διευκρινισει αν υπαρχει ειδικοτητα καταστροφεας αρματων και αν ναι σε πιο οπλο ;και τι κανεις ;



ΑΤ Milan &AT Kornet-e.(νομιζω χειριστης ΑΤ... Λεγεται, δεν ειμαι ομως και σιγουρος)

Οπλο: Πεζικο

Η εκπαιδευση, σιγουρα, γινεται στην Κυπρο (θεωρητικη). Για βολες ουτε καν, ισως με τα Milan γινει μια, για τα Kornet ουτε λογος, ειναι πανακριβα τα βληματα. Γενικες πληροφοριες βρισκεις στο wiki ή στη σελιδα του ΓΕΣ.
Σε γενικες γραμμες:
α) Kornet-e : Σχετικα συγχρονα (1994), τηλεκατεθυνομενο βλημα με Laser, διαφορου τυπου βληματα, δυσχρηστο μεχρι να μαθεις τι και πως, μπαινουν πανω σε Humvee Ρωσσικης προελευσης.
β) MILAN: Απαρχαιωμενα (1972) , σχετικα απλοποιημενη χρηση, καθοδηγηση βολης με συρμα (τεχνολογιας SACLOS), μπαινουν πανω σε Mercedes Benz G250GD Cabrio, Γαλλογερμανικης προελευσης.

χριστοφορος

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από χριστοφορος »

Καλησπερα, Υπαρχει ειδικοτητα στο πεζικο που να εχει να κανει με εκρηκτικα και κααστροφες;
χριστοφορος

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από χριστοφορος »

Καλησπερα, υπαρχει ειδικοτητα ναρκαλιετης στο πεζικο και τι κανεις ακριβως ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

χριστοφορος έγραψε:Καλησπερα, Υπαρχει ειδικοτητα στο πεζικο που να εχει να κανει με εκρηκτικα και κααστροφες;


Όχι. Μέσα στα καθήκοντα των ΤΦ (τυφεκιοφόροι) είναι και αυτά που αναφέρεις. Αν θέλεις να εκπαιδευτείς σε αυτά τα αντικείμενα καλύτερα να επιλέξεις να υπηρετήσεις στις καταδρομές και αυτό με επιφύλαξη πλέον.

χριστοφορος έγραψε:Καλησπερα, υπαρχει ειδικοτητα ναρκαλιετης στο πεζικο και τι κανεις ακριβως ;


Στο Πεζικό όχι. Στο Μηχανικό όμως υπάρχει το ΤΕΝΞ (Τάγμα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς) στο οποίο όμως υπηρετούν μόνο Μόνιμα εν ενεργεία Στελέχη του Στρατού Ξηράς και όχι Οπλίτες.

Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από aris 1943 »

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πλεον ο απλος φανταρος δεν μαθαινει τιποτα θυμαμαι ο πατερας μου που μου ειχε πει ηταν πεζικο και εμαθε παρα πολλα και τωρα οτυε στις ειδικες δυναμεις δεν τα μαθαινουν γεια απλο φανταρο παντα μιλαω και οχι γεια μονιμο τι σκοπο εχει τοτες η θητεια?
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Άβαταρ μέλους
chris995456
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 11:33 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από chris995456 »

Μπορει σας παρακαλω καποιος να μου πει ολες τις ειδικοτητες μηχανοκινητου πεζικου στην κυπρο. Υπαρχει ειδικοτητα με εκρηκτικα;
M.Y.A
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 29, 2014 12:32 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από M.Y.A »

χριστοφορος έγραψε:Καλησπερα, Υπαρχει ειδικοτητα στο πεζικο που να εχει να κανει με εκρηκτικα και κααστροφες;

Καλησπερα, υπαρχει ειδικοτητα ναρκαλιετης στο πεζικο και τι κανεις ακριβως ;


αν θες να μάθεις κάποια πράγματα ενώ κάνεις την θητεία σου (δηλαδή χωρίς να είσαι μόνιμος) πρέπει να πας ΥΕΑ Μηχανικό. Εκεί μαθαίνεις μηχανική και ηλεκτρική πυροδότιση, στρώση-ξέστρωση ναρκοπεδίου (ερευνητές ναρκών vallon και an/pss-12)

τώρα αν είσαι μόνιμο στέλεχος, από όποιο όπλο και αν είσαι, μπορείς να περάσεις το σχολείο EOR/EOD (Explosive Ordnance Reconnaissance/Explosive Ordnance Disposal) που εδρεύει στο Λουτράκι.
ΕΥΔΟΚΙΜΩΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝΤΑΣ
Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από nickbar »

Παρουσιάστηκα πριν 20 μέρες περιπου στο ΚΕΕΜ Σπάρτης.

Έχω τελειώσει χημικός μηχανικός στην Πάτρα και είμαι από Αθήνα. Σε μια ημερίδα που μας έγινε στο στρατόπεδο ένας ταξίαρχος μας είπε ότι κάποιοι διπλωματούχοι, μέσα σε αυτούς και οι χημικοί μηχανικοί, μπορούμε να πάρουμε ανάλογη ειδικότητα και μας ζήτησαν να τους καταθέσουμε το πτυχίο.

Απ ότι φάνηκε φυσικά δεν το πήραν στα σοβαρά γιατί τη μέρα που τα παραδώσαμε τα πέταγαν σε μια άκρη κάτι γραφειάδες του τάγματος, χωρίς να φαίνεται ότι τους νοιάζει ιδιαίτερα... Ασε που δεχόντουσαν έγγραφα από ΙΕΚ με άκυρες ειδικότητες όπως βοηθός μικροβιολόγου, διοίκηση επιχειρήσεων και ότι να ναι...

Οι ερώτησεις μου... Ποια η πιθανότητα όντως να πάρω αυτή την ειδικότητα χημικού μηχανικού εφόσον τη δικαιούμαι και δεύτερον ποια η πιθανότητα να βρεθείς στο χημείο στρατού στην Αθήνα γιατί το άκουσα πρώτη φορά από παιδιά μέσα στο στρατόπεδο και αυτό...
kwst13

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από kwst13 »

Καλημέρα,

εχω πάρει μάλλον την ειδικότητα του προγραμματιστή και θα μετατεθώ σε νησί του αιγαίου (ελπιζω ροδο διοτι ειναι ο τοπος καταγωγης μου).

Ξερετε τι παίζει με αυτη την ειδικότητα ;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες