Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
korkiras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 11:35 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από korkiras »

Πρώτα απ όλα συγχαρητήρια για το forum, περιμένω το χαρτί για φεβρουάριο ακόμα δεν μου έχει έρθει στη στρατολογία με πληροφορήσανε ότι είναι πολλά άτομα.

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι παίζω τρομπέτα σε μια φιλαρμονική υπάρχει περίπτωση να με πάρουν στη μουσική αν το δηλώσω η χρειάζεται υποχρεωτικά μέσο.

Μου έχουν πει ότι στη μουσική είναι κάπως πιο χαλαρά, παίζει να μου έρθει το χαρτί τελευταία βδομάδα πριν φύγω μπορώ να μάθω από κάπου που θα πάω και πότε.

Είμαι ανυπότακτος και τα αλλα 2 χαρτιά ήταν 1 μεσολόγγι πεζικό και 1 θήβα πεζικό. ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από yandr »

Προφανώς αξίζει να δοκιμάσεις για μουσικός, όμως όσο περισσότερο το σπρώξεις τόσο μεγαλύτερες είναι οι πιθανότητες να το πετύχεις.

Είναι πιο χαλαρά στην μουσική όντως.

Παίζει να σου έρθει τελευταία εβδομάδα (σε εμένα αυτό συνέβη), όμως καλύτερα επικοινώνησε με το στρατολογικό γραφείο και ίσως και με το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου.

Τέλος, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικά αντί για greeklish.
korkiras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 11:35 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από korkiras »

εχτές πίγα στο στρατολογικό γραφείο και μου είπαν οτι θα με πάρουν τηλέφωνο απο τιν αστυνομία OTAN θα το εχουν , υπάρχει τρόπος να το μάθω απο αλού΄;
είναι κάτι εύκολο να με πάρουν μουσική ή χρειάζεται μέσο άγριο;
ευχαριστο
sorry για greeklish
Anonymous

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Anonymous »

πειτε τιποτα παραπανω ρε παιδια αμα ξερετε. με απασχολει και μενα το θεμα. παιζω κιθαρουλα και παω για αεροπορια. εχουν μουσικους εκει;

Anonymous

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Anonymous »

Φετος εγινε προκηρηξη για την μουσικη στρατου περητω να σας πω οτι ηθελε τρελω βισμα για να μπεις! Εγω να φανταστειται υοτε τα χαρτια μου εκανα με αυτα που ζητουσαν
JohnnyEpp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 11, 2009 9:33 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από JohnnyEpp »

Γεια σας παιδες! Παρουσιαζομαι 10 Νοεμβριου Μεγαλο Πεύκο και ηθελα να ρωτήσω αν μετραει καθόλου το οτι ειμαι μουσικος, αν υπαρχει καμια μουσικη ομαδα, και αν μπορω επισης να φερω καποιο μουσικο οργανο, αν επιτρεπεται, ευχαριστω ;)
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

JohnnyEpp έγραψε:Γεια σας παιδες! Παρουσιαζομαι 10 Νοεμβριου Μεγαλο Πεύκο και ηθελα να ρωτήσω αν μετραει καθόλου το οτι ειμαι μουσικος, αν υπαρχει καμια μουσικη ομαδα, και αν μπορω επισης να φερω καποιο μουσικο οργανο, αν επιτρεπεται, ευχαριστω ;)


Αυτα πανε πιο πολυ στο πεζικό ή την αεροπορία.
Ειδικες δυναμεις δεν πας γι αυτο
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
JohnnyEpp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 11, 2009 9:33 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από JohnnyEpp »

10κωστας50 έγραψε:
JohnnyEpp έγραψε:Γεια σας παιδες! Παρουσιαζομαι 10 Νοεμβριου Μεγαλο Πεύκο και ηθελα να ρωτήσω αν μετραει καθόλου το οτι ειμαι μουσικος, αν υπαρχει καμια μουσικη ομαδα, και αν μπορω επισης να φερω καποιο μουσικο οργανο, αν επιτρεπεται, ευχαριστω ;)
Αυτα πανε πιο πολυ στο πεζικό ή την αεροπορία. Ειδικες δυναμεις δεν πας γι αυτο


ναι σιγουρα δεν παω ειδικες δυναμεις γιαυτο αλλα ειπα μιας κ ειμαι μουσικος αν μπορv να φερω κανα οργανακι ειτε για το κεφι μας ειτε αν εχει μπαντα :)
Τζεσσ

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Τζεσσ »

Ήθελα να ρωτησω το πόσο δύσκολο ειναι για μια γυναίκα να μπεί στην μουσικη στρατού; Έχω απολυτήριο μουσικού σχολειού, παίζει κάποιο ρόλο;
Άν γνωρίζετε την απάντηση στα ερςτηματα μου θα σας ήμουν πολύ ευγνωμων να μου απαντήσει κάποιος.
Να περνάτε καλαΕικόνα
L.Eye
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2010 5:08 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από L.Eye »

Καλησπέρα σε όλους! Εικόνα Μόλις ανακάλυψα το forum και αυτό είναι το 1ο μου post.(Συγνώμη αν υπάρχει κάτι παρόμοιο ήδη)

Δεν βρήκα και κανένα thread σύστασης χρήση οπότε γράφω κατευθείαν για το θέμα που με καίει!

Μπαίνω στρατό τον Αύγουστο, είναι κάτι που μου θα έλεγα δεν με απωθεί σαν ιδέα και το έχω πάρει αρκετά χαλαρά

απλά δεν ξέρω τι ακριβώς να περιμένω όσ'αναφορά το επαγγελμά / ασχολία Μου.

Είμαι μουσικός και παίζω ζωντανά τουλάχιστον 1 φορά τον μήνα ενώ πρέπει να παίζω και με την μπάντα στην οποία ανήκω τουλάχιστον βδομάδα παρα βδομάδα, είναι ισορροπίες δουλείας που τις έχω συνηθίσει πλέον και είναι μάλλον απαραίτητες για την ασ'πούμε επαγγελματική επιβίωση. Φοβάμαι οτι αν διακόψω πολύ θα μείνω πίσω σε πόλλα...

Τέλος να πω οτι είμαι 25 και ο λόγος που κατατάσσομαι τώρα είναι το οτι μόλις ξεμπέρδεψα με τις σπουδές μου.

Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία παρακαλώ να βοηθήσει, ή όποιος ξέρει τι παιζει με τις άδεις κτλ... Και αν αυτές θα βοηθήσουν να κρατήσω την απαραίτητη επαφή με το αντικείμενο μου...

Ευχαριστώ πολύ!

Panicka
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 28, 2010 5:36 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Panicka »

Καλησπέρα.
Μόλις ανακάλυψα αυτό το φόρουμ και επειδή είμαι μουσικός αποφάσισα να γράψω.
Υπηρέτησα στο Πυροβολικό αλλά 7 απο τους 10 μήνες της θητείας μου τους πέρασα στην Στρατιωτική μουσική.
Το να μπείς σαν φαντάρος στην στρατιωτική μουσική πρέπει να παίζεις κάποιο πνευστό ή κρουστό όργανο. Σε αρκέτες περιπτώσεις πέρνουν και κιθάρα ή μπουζούκι, για την ορχήστρα στην λέσχη ή για συναυλίες σε φυλάκια.
Το τί χαρτιά έχεις δεν μετράει και πολύ αν είσαι φαντάρος. Το παν είναι να παίζεις. Προσωπικά έχω δίπλωμα Και είμουν χρόνια σε φυλαρμονική οπότε δεν είχα πρόβλημα με τα εμβατήρια. Αλλα πάνω απ' όλα το παν είναι να ξέρουν οι διοικητές των στρατιωτικών μουσικών οτι είσαι σε μονάδα που μπορούν να σε πάρουν με απόσπαση! Είμουν σε μονάδα του Β' ΣΣ και πήρα προσωπικά τηλέφωνο στην στρατιωτική μουσική του σώματος και τους είπα οτι "είμαι εδώ".

Φίλη Τζεσσ,
επειδή είχα κατεβεί να δώσω για μόνιμος στην στρατιωτική μουσική και "έμαθα" με τον κακό τροπο το παν για εκεί είναι να έχεις ΒΥΣΜΑ! Συνήθως τα άτομα που πέρνουν είναι γνωστοί ή παιδιά μουσικών που είναι ήδη στην μουσική!
Και εγώ τελείωσα Μουσικό σχολείο και το τμήμα μουσικών σπουδών στο πανεπιστήμιο αλλα δέν με πήραν. Το μόνο που μπορώ να σε πω έιναι οτι αν το θές ΠΑΡΑ πολύ τοτε να παρακολουθείς τις προκυρήξεις τους για να δείς πότε έχουν εξετάσεις. Βέβαια ο αριθμός γυναικών που παίρνουν είναι μικρός, αλλα δεν χάνεις τίποτα!
Οποιος θέλει να μάθει λεπτομέριες περι Στρατιωτικής μουσικής στην θητεία ας στήλει ένα μήνυμα να του απαντήσω οτι θέλει.
Να 'σται καλα!
sim...

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από sim... »

Ρε Παιδιά Μήπως Ξέρετε Να μου Πείτε... Που Μπορώ Να Απευθυνθώ Για Στρατιωτική Μουσική;(δεν Ήξερα Που Αλλού Να Απευθυνθώ Για Αυτό Έγραψα Σε Αυτό Το Φόρουμ)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Nassos »

Για στρατιωτική θητεία ή για μόνιμος στο Μουσικό Σώμα εκ των τριών Κλάδων (Στρατό Ξηράς, Αεροπορία, Ναυτικό) ;

Αν είναι για το πρώτο, αν ξέρεις κάποιο μουσικό όργανο το δηλώνεις όταν παρουσιαστείς στο Κέντρο Εκπαίδευσης. Αν είσαι τυχερός, μπορεί να σε πάρουν για καμιά Λέσχη Αξιωματικών.
sim...

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από sim... »

Μπορει να μου πει κανεις πως γινεται να μπω μονιμος μουσικος στον στρατο;(η στην ξηρα η στο ναυτικο η στην αεροπορια)
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Ως εποπ καπου ειχα δει αυτη την ειδικοτητα νομιζω αεροπορια.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες