Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιάννης

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Γιάννης »

Εστειλα email στη στρατολογία για να ρωτήσω αν ισχύει μειωμένη θητεία αν ενας γονεας είναι ανω των 70 και είσαι ο μόνος γιος στην οικογένεια και έλαβα την παρακάτω απάντηση. Τη βάζω για να γνωρίζουν και αλλοι που πιθανόν τους απασχολεί το θέμα :

Σε απάντηση του από 28 Σεπ 14 ηλεκτρονικού σας μηνύματος, σας γνωρίζουμε ότι βάσει του υφιστάμενου θεσμικού πλαισίου εφόσον έχετε κατανεμηθεί στο Στρατό Ξηράς, δικαιούσθε να υπηρετήσετε 8μηνη θητεία ως μόνος γιος γονέα που έχει υπερβεί το 70ο έτος της ηλικίας του. Για την υπαγωγή σας στη σχετική ευεργετική διάταξη, οφείλετε να καταθέσετε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (πρόσφατο και ειδικό για στρατολογική χρήση) στην αρμόδια (ή πλησιέστερη στον τόπο διαμονής σας) Στρατολογική Υπηρεσία, μετά την κατάταξη σας στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αυτό το γνωρίζαμε και είχε ειπωθεί σε προηγούμενες σελίδες όπως και να έχει σε ευχαριστούμε.
Γιαννης

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Γιαννης »

Παρακαλώ Greek Army, το είχα δει στις προηγούμενες σελιδες και γω. Αυτες τις μέρες καθε μερα διαβαζω το φόρουμ για να μαθαινω !Απλά επειδή το βυσμα μου, μου είχε πει οτι δεν το δικαιούμουν, με έβαλε σε σκεψεις γι αυτο και ρωτησα εσας αλλα και τη στρατολογία. Οχι τίποτα αλλο αλλα είναι και υψηλόβαθμο Εικόνα

tyfwnas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:44 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από tyfwnas »

Καλησπέρα σας. Προυπόθεση για εξάμηνη μειωμένη θητεία ως κάτοικος εξωτερικού είναι η συνεχούς 11χρονη διαμονή στο εξωτερικό. Ως 11χρονη νοείται τα τελευταία έντεκα χρόνια η οποιαδήποτε 11 χρόνια, συνεχόμενα βέβαια
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το άρθρο είναι αρκετά ξεκάθαρο, για περισσότερες πληροφορίες επικοινώνησε με την στρατολογία.

Eπίσης διάβασε τους κανόνες Σχετικά με την δομή των δημοσιέυσεων .

Skrip

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Skrip »

Γεια σας! Εχω μια απορεια παιδες. Εχω Γεννηθει στην Ουκρανια αλλα απο μικρος (8 χρονων περιπου και ειμαι 25) ηρθα Ελλαδα και εμενα μονιμα εδω ολα αυτα τα χρονια. Πριν 2 χρονια απεκτησα Ελληνικη ταυτοτητα (Λεει πανω ελληνικη Ιθαγγενεια) μεσω του νομου 6 συνεχη χρονια φοιτηση σε ελληνικο σχολειο. Και εχω μπει στρατο τωρα. Ειχα παρει μια αναβολη λογω σπουδων και τοτε μου ειπανε οτι θα κανω 3μηνο αμα μπω στρατο μεσα στα 5 χρονια αφου εχω παρει την ταυτοτητα. Στην αδεια ορκομοσιας πηγα στην στατολογια για να καταθεσω τα χαρτια για το 3μηνο και εφαγα πακετο, μου λενε δεν το δικαιουσαι το 3μηνο θα κανεις κανονικη θητεια. Και τωρα εχω ξενερωσει αγρια... Και δεν ξερω αμα οντος ειναι ετσι η ειναι μαλακες εκει περα στην στατολογια και δεν ξερουνε τι τους γινετε. Διαφωτηστε με μπας και καταφερω να κανω τριμηνο!
Τακης

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Τακης »

Καλησπερα ειμαι ορφανος απο πατερα εχω μια αδελφη και η μανα μου περνει την συνταξη του πατερα μου. Δικαιουμαι μειωμενη στατιωτικη θητεια?
Skrip

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Skrip »

Αυτο ομως οπως το καταλαβαινω ισχυει για μενα; Σύμφωνα με το άρθρο 55 παρ.1β του Νόμου 3421/2005 (ΦΕΚ 302/13-12-2005 τ. Α'), οι ομογενείς, οι οποίοι διακόπτουν την μόνιμη κατοικία τους σε χώρα του τέως ανατολικού συνασπισμού ή την Τουρκία και έρχονται στην Ελλάδα απευθείας ή μέσω άλλης χώρας, δικαιούνται να μεταφερθούν στους υπόχρεους μειωμένης θητείας εξάμηνης διάρκειας, εφόσον καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις εντός πενταετίας από την εγγραφή τους σε μητρώο αρρένων και απολύονται οριστικά, εφόσον το επιθυμούν, μετά την συμπλήρωση τρίμηνης πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας.

Η εχει καποια παραλειψει και δεν λεει την λεξη ομογενεις;

Ragozin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 06, 2014 10:39 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Ragozin »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι τον Νοέμβρη και είμαι ο μεγαλύτερος αδερφός από τρία αδέρφια εκ των οποίων ένα με ειδικές ανάγκες. Η θητεία που δικαιούμαι είναι 8μηνη ή 6μηνη; Γράφω εδώ γιατί από άλλλους ακούω 8 μήνες και από άλλους 6...
Σπύρος

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Σπύρος »

Γεια σας

Είμαι φαντάρος και μπήκα στην 2014 Ε ΕΣΣΟ (334 με λίγα λόγια)

Είμαι σίγουρα 8μηνος και θέλω να μάθω αν είμαι και εξάμηνος

Έχω μια αδερφή 27 χρονών. Οι γονείς μου έχουν χωρίσει και έχουν από τους δεύτερους γάμους, ο πατέρας μου έχει ένα αγοράκι 5 χρονών και η μητέρα μου ένα αγοράκι 2 χρονών.

Άρα όπως μου είχαν πει από την στρατολογία, εγώ επιλέγω είτε την οικογένεια του πατέρα μου, είτε της μάνας μου, και βγαίνω 8μηνος (3 αδέρφια, δηλαδή εγώ, η αδερφή μου και ένα από τα δυο μικρά, ανάλογα πια οικογένεια "διαλέξω")

Το θέμα είναι ότι στην οικογένεια της μητέρας μου και του πατριού μου, υπάρχουν άλλα 2 παιδιά από τον πρώτο γάμο του πατριού μου (2 κόρες 28 και 23 χρονών).

Άρα στην οικογένεια την μητέρας μου (είναι παντρεμένη με τον πατριό μου) φαινόμαστε 5 παιδιά. Εγώ, η αδερφή μου, ο μικρός και οι 2 κόρες του πατριού μου που δεν έχουμε το ίδιο αίμα αλλά μετά τον γάμο των γονιών μας στα χαρτιά είμαστε αδέρφια.

Και ρωτάω εγώ, με πιάνει το "oι δυο μεγαλύτεροι αδελφοί σε οικογένειες με πέντε ζώντα αδέλφια υπηρετούν 6μηνη θητεία";

Μου είπε ένα παιδί που ο ξάδερφος του απολύθηκε πριν 2 μήνες και ήταν παρόμοια περίπτωση ότι έκανε 6μηνο αλλά από την στρατολογία δεν έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση.

Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Σπύρος

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Σπύρος »

Με λίγα λόγια δεν θεωρούνται αδερφές μου και θα κάνω 8μηνο ε; Πφφ!
constadin

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από constadin »

Καλησπερα παιδια,Μια γρηγορη ερωτηση, η γυναικα μου ειναι εγκυος στον 2ο μηνα. Υπαρχεθ περιπτωση απο 9μηνο να γινω 6μηνος; Αν ναι τι χρειαζεται;

Ευχαριστω!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από D.Y.K »

constadin έγραψε:Καλησπερα παιδια,Μια γρηγορη ερωτηση, η γυναικα μου ειναι εγκυος στον 2ο μηνα. Υπαρχεθ περιπτωση απο 9μηνο να γινω 6μηνος; Αν ναι τι χρειαζεται;

Ευχαριστω!



Δικαιώματα Πατέρα στον Στρατό

Greg

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Greg »

Γεια σας και απο εμενα.. ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι οχταμηνο για τον λογο οτι οι γονεις μου σε λιγο βγαζουν διαζυγιο και εχω μια μικροτερη αδερφη ανηλικη... Βεβαια υπηρετω ηδη δυο μηνες αλλα ξερω οτι μπορω να καταθεσω τα χαρτια οποτε θελω.. οποιος ξερει ας μου πει αν θελει.. Ευχαριστω!!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες