Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Διονυσης

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Διονυσης »

Είμαι πατέρας ενός αγοριού 5 μηνών, κατατάχθηκα με την 310 σειρά, και με κατ' εξαίρεση μετάθεση για κοινωνικούς λόγους ήρθα μετάθεση στην Αθήνα 1 μήνα νωρίτερα των 8μηνων.Κι εγώ βέβαια 8μηνο κάνω, απλά πήρα την μετάθεση λίγο νωρίτερα (τωρα πια ήρθαν και οι υπόλοιποι 8 μηνοι.

Εχω ακούσει από διάφορους αλλους φαντάρους/πατέρες πως δικαιουμε 4 εξόδους την εβδομάδα, καθως και ότι τα Σαββατοκύριακα δεν μπένω μέσα.

Αναζήτησα στο google καπια επίσημη πληροφορία αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Υπάρχει κάποιος νόμος/σήμα/διαταγή ;

Έχει να κάνει με τον διοικητή ή τον λοχαγό;

Είναι ραδιο Αρβύλα;

Πάντως όσοι πατέρες μου το έχουν πει όντως δεν μπαίνουν Σ-Κ ή πέρνουν 4 εξόδους την βδομάδα.

Επίσης δεν έχω γνωρίσει κανέναν πατέρα που να μην ισχύουν αυτά, κι έχω γνωρίσει αρκετούς.

Έχω την εντύπωση πως είμαι ο μόνος πατέρας που κάνω υπηρεσίες το Σ-Κ, και το τάγμα είναι πολυ μεγάλο και είμαι ήδη 1 +1/2 μηνα, και λίγο πολύ τους ξέρω όλους του φαντάρους που έχουν παιδί.

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον λοχαγό, και οι επιλοχίες είναι φαντάροι. Δεν θα πρεπε όμως να μου το έχουν πει απο μόνοι τους αν υπάρχει τέτοιος νόμος;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Σε πρωτη φαση δες εδω /stratologia/adeies_7.asp Και Ενημερωσε το λγο σου οτι εχεις το παιδι το οποιο ειναι 5μηνων για εξοδους κλπ αν δεις οτι ο λγος σου δεν κανει κατι γι αυτο βγες αναφορα και ζητα ακροαση δκτου

Διονυσης

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Διονυσης »

Εκει μόνο για την γονικη αδεια λεει, δεν αναφερει κατι για εξοδους
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Το να ξερεις και τι αδεια δικαιουσαι νομιζω δεν ειναι κακο. Οσο για τις εξοδους σου εγραψα τι να κανεις. Και ποιος το καθοριζει αυτο.

Διονυσης

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Διονυσης »

Τελικα βρηκα ακρη!Παρτε την διαταγη να την εχετε ολοι!

/forum/uploads/1/egg-opl.pdf

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Σάβ Ιουν 19, 2010 1:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΘΟΔΩΡΗΣ

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από ΘΟΔΩΡΗΣ »

Καλημέρα σε όλους! Είμαι έγγαμος οπλιτης με 1 παιδι 2 ετών και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με μετάθεση σε ΚΑΑΥ. Στη 1,5 εβδομάδα παραμονής μου στα ΚΑΑΥ δεν είδα να εφαρμόζεται η αναφερόμενη γενική διαταγή, αφού έλαβα συνολικά 1 διανυκτέρευση και 2-3 εξόδους, όλες μετά τις 19-20 (τέλος απογευματινων αγγαρειων). Εάν ειναι εύκολο θα ήθελα να σας ζητήσω κάποιες διευκρινίσεις, ώστε να δω πως θα κινηθώ απο εδώ και πέρα.1. Η γενική αυτή διαταγή για τους εγγαμους οπλίτες βρίσκεται σε ισχύ σήμερα;2. Το Σπιτι μου απο την μονάδα απέχει 60km. Οι 4 έξοδοι που δικαιούμαι συνδυάζονται με διανυκτέρευση;3. Στα ΚΑΑΥ υπάρχουν απογευματινές αγγαρειες. Με βάση τη διαταγή πρέπει να βγαίνω όμως μετά το τέλος των μεσημεριανων αγγαρειων, ανεξάρτητα απο το τι έχει το απόγευμα. Σωστά το καταλαβαίνω;4. Η πληροφορία για "άτυπη" άδεια τα Σαββατοκύριακα βασίζεται στη διαταγή ή ειναι θέμα διοικητή;5. Στην περίπτωση που ο διοικητής αγνοεί τη διαταγη, πως μπορώ να του τη γνωστοποιησω χωρίς να έχω μπλεξίματα; Υπάρχει περίπτωση να την αρνηθεί και εάν ναι, τι πρέπει να κάνω μετά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων τόσο για το χρόνο σας όσο και για τις απαντήσεις σας!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε η σχετική διαταγή είναι μέσα στον Στρατιωτικό Κανονισμό 20-1 οπότε ότι αναφέρεται εκεί μέσα ισχύει, να πας στο 1ο γραφείο και να ζητήσεις να την δεις και εσύ.

Η διαταγή αναφέρεται σε όλες τις μονάδες, οπότε δεν την απασχολεί τι γίνεται στο ΚΑΑΥ και στο κάθε ΚΑΑΥ

Οι έγγαμοι κληρωτοί οπλίτες με παιδί ή παιδιά ορίζονται υπηρεσία στη Μονάδα με ανώτερο όριο τρεις (3) φορές την εβδομάδα και να εξέρχονται του στρατοπέδου μετά τη λήξη της μεσημβρινής εργασίας τις υπόλοιπες ημέρες της εβδομάδας, εφόσον υπηρετούν κοντά στην οικογένειά τους.

Το παραπάνω εξηγεί ότι μπορείς να κάνεις μέχρι 3 υπηρεσίες ανά βδομάδα, όταν είσαι εξοδούχος δικαιούσαι διανυκτέρευση.
ΘΟΔΩΡΗΣ έγραψε:;4. Η πληροφορία για "άτυπη" άδεια τα Σαββατοκύριακα βασίζεται στη διαταγή ή ειναι θέμα διοικητή;

Αυτό το αναφέρει η διαταγή; Εγώ απ'ότι είδα πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.
ΘΟΔΩΡΗΣ έγραψε:5. Στην περίπτωση που ο διοικητής αγνοεί τη διαταγη, πως μπορώ να του τη γνωστοποιησω χωρίς να έχω μπλεξίματα; Υπάρχει περίπτωση να την αρνηθεί και εάν ναι, τι πρέπει να κάνω μετά;


Στέλνεις γραπτή αναφορά παραπόνων στο gps@army.gr που ασχολείται με θέματα υπηρετούντων στρατιωτών.

Αυτά.

Άβαταρ μέλους
htsopelas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2012 4:39 pm
Επικοινωνία:

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από htsopelas »

Απο μικροι στα βασανα!
gpanos85
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2014 6:22 pm
Επικοινωνία:

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από gpanos85 »

Καλησπέρα, είμαι πατέρας διαζευγμένος με ένα παιδί και παρουσιάζομαι τον Ιανουάριο στην πολεμική αεροπορία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν λαμβάνω μόρια (80 μόρια π. Χ λαμβάνει ο έγγαμος με παιδί) για ευνοϊκότερη μετάθεση/τοποθέτηση (όπως και όλα τα υπόλοιπα), καθώς στο έγγραφο του γενικού επιτελείου στρατού αναφέρει για μέριμνα έγγ-αμων οπλιτών.Ευχαριστώ

leonidas

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από leonidas »

Επειδή καταταχτηκα και εγώ ππαιδί νεογέννητο εντός γάμου τουλάχιστον για την περίπτωση έγγαμου πατέρα δεν υπάρχει δικαίωμα ευνοϊκής μετάθεσης μόνο 1 μήνας μειωμένη θητεία. Στην περίπτωση σου Ίσως έχει σημασία το ποιος έχει την επιμέλεια.

Να αναφέρω πως 3 μέρες έκατσα μέσα και φέτος απηλλαγην οριστικά.

constadin

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από constadin »

Χρονια πολλα σε ολους σας και καλη χρονια να εχουμε. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος γνωρίζει αν προβλεπει κατι η νομοθεσια μας για περιπτωσεις εγκυμοσυνης.Η γυναικα μου ειναι 2 μηνων εγκυος και εγω ειμαι στον 3ο μηνα της 9μηνης θητειας μου. Ειμαι ΕΛΔΥΚαριος btw.

Στο internet δεν μπορω να βρω πληροφοριες και αλλοι μου λενε οτι δικαιούμαι μεταθεση στον τοπο κατοικιας μου ενω αλλοι οτι δικαιούμαι αλλαγη σε 6μηνο.

Σε αρθρο της στρατολογιας διαβασα οτι αν εχω γυναικα που δν μπορει να δουλέψει αλλαζω σε 6μηνο αλλα δεν λεει αν γινεται λογο εγκυμοσυνης. Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

cuervo

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

Διάβασε το 5ο μηνυμα του θεματος επισης ο λογος μη εργασιας ισχυει μονο σε περιπτωση αναπηριας.
Θοδωρής

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Είμαι 27 ετών παντρεμένος πατέρας ενός τέκνου. Επίσης τυχαίνει να αντιμετωπίζω αυχενικό σύνδρομο (ευθειασμός αυχένα, άλατα στενώσεις κλπ.).

Γνωρίζετε αν τυγχάνω ευνοϊκότερης μεταχείρισης σε σχέση με τη παραμεθώριο και γενικότερα για τη θητεία μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vaggelisg
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2015 12:04 pm
Επικοινωνία:

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από vaggelisg »

constadin έγραψε:Χρονια πολλα σε ολους σας και καλη χρονια να εχουμε. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος γνωρίζει αν προβλεπει κατι η νομοθεσια μας για περιπτωσεις εγκυμοσυνης.Η γυναικα μου ειναι 2 μηνων εγκυος και εγω ειμαι στον 3ο μηνα της 9μηνης θητειας μου. Ειμαι ΕΛΔΥΚαριος btw.

Στο internet δεν μπορω να βρω πληροφοριες και αλλοι μου λενε οτι δικαιούμαι μεταθεση στον τοπο κατοικιας μου ενω αλλοι οτι δικαιούμαι αλλαγη σε 6μηνο.

Σε αρθρο της στρατολογιας διαβασα οτι αν εχω γυναικα που δν μπορει να δουλέψει αλλαζω σε 6μηνο αλλα δεν λεει αν γινεται λογο εγκυμοσυνης. Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.



Καλησπερα βρίσκομαι και εγώ στην ίδια περίπτωση! Μήπως υπάρχει κάποια πληροφορία

Dionisis kpn

Δικαιώματα πατέρα στο στρατό

Δημοσίευση από Dionisis kpn »

Καλη σας ημερα! παρουσιαζομαι σε λιγες ημερες στην πολεμικη αεροπορια. ειμαι μελος πολυτεκνης οικογενειας (ο μοναδικος υιος απο 5 ζωντα αδελφια). προσφατα παντρευτηκα και περιμενω παιδι. δικαιουμαι 6μηνη θητεια ως προστατης οικογενειας ή χανω το δικαιωμα αυτο επειδη εκανα δικη μου οικογενεια;

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

με εκτιμηση.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες