Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
brotherstelan
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 9:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από brotherstelan »

Γεια σας. Εχω μια απορρεία. Έχω εκτος τις ελληνικής και δανεζικη υπηκοότητα αλλά ειμαι μόνιμος κατοικος ελλαδας. Υπάρχει περιπτωση να κάνω μειωμένη θητεία;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από yandr »

Δε νομίζω, αφού δεν έχεις υπηρετήσει σε στρατό συμμαχικής χώρας.

tsalk60
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 28, 2008 6:12 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από tsalk60 »

Ερώτηση : Έχω διπλή ιθαγένεια , Βουλγαρική και Ελληνική , είμαι υποχρεωμένος να καταταγώ στο Ελληνικό στρατό ; Η Βουλγαρία έχει καταργήσει το στρατό .

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από yandr »

Εφόσον δεν έχεις υπηρετήσει στη Βουλγαρία και έχεις ελληνική ιθαγένεια μάλλον πρέπει να υπηρετήσεις.

Το αν έχει θητεία η Βουλγαρία δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

Παρόλα αυτά, ρώτα και στη στρατολογία.
Anonymous

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα και συγχαρητηρια για το σιτε σας.

ειμαι γεννημενος το ετος 1984, στην Ζυριχη Ελβετιας. Το ετος 2000 και σε ηλικια 16 ετων, επεστρεψα μαζι με τους γονεις μου μονιμα στην Ελλαδα, για να τελειωσω το Λυκειο και υστερα να σπουδασω. Διατηρω διπλη υπηκοοτητα.

Ερωτηση: Συνεχιζω να διατηρω την ιδιοτητα του Μονιμου Κατοικου Εξωτερικου, καθως εχω γεννηθει στην Ζυριχη και διατηρουσα μονιμη κατοικια επι 11 συνεχομενα ετη; Και αν οχι, πως μπορω να επανακτησω αυτην την ιδιοτητα μου, ωστε να υπηρετησω μειωμενη θητεια;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την αμεση απαντηση σας και ελπιζω να συνεχισετε την καλη δουλεια.

Φιλικα, Θοδωρης

Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Apap »

Θοδωρης έγραψε: Καλησπερα και συγχαρητηρια για το σιτε σας.

ειμαι γεννημενος το ετος 1984, στην Ζυριχη Ελβετιας. Το ετος 2000 και σε ηλικια 16 ετων, επεστρεψα μαζι με τους γονεις μου μονιμα στην Ελλαδα, για να τελειωσω το Λυκειο και υστερα να σπουδασω. Διατηρω διπλη υπηκοοτητα.

Ερωτηση: Συνεχιζω να διατηρω την ιδιοτητα του Μονιμου Κατοικου Εξωτερικου, καθως εχω γεννηθει στην Ζυριχη και διατηρουσα μονιμη κατοικια επι 11 συνεχομενα ετη; Και αν οχι, πως μπορω να επανακτησω αυτην την ιδιοτητα μου, ωστε να υπηρετησω μειωμενη θητεια;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την αμεση απαντηση σας και ελπιζω να συνεχισετε την καλη δουλεια.

Φιλικα, Θοδωρης

Είναι λίγο πολύπλοκη διαδικασία αλλά αξίζει γιατί θα κάνεις 6 μήνες θητεία.

Κατ αρχάς ξεκίνα τη διαδικασία δηλώνοντάς το στο τοπικό Στρατολογικό σου γραφείο.

Αυτοί (το Στρατολογικό Γραφείο) θα χρειαστούν ΒΕΒΑΙΩΣΗ από το Προξενείο ή την Πρεσβεία ότι ήσουν εκεί για 11 συνεχή χρόνια και δεν ήρθες στην Ελλάδα για πάνω από 6 μήνες

Το Προξενείο ή η Πρεσβεία (ότι από τα 2 έχει η Ζυρίχη) για να εκδόσει αυτή τη βεβαίωση θα σου ζητήσει τα διαβατήριά σου όλων αυτών των ετών. Εσύ θα πρέπει ή να τους καταθέσεις τα ίδια ή να στείλεις επικυρωμένα αντίγραφά τους.

Μόλις ετοιμάσουν τη βεβαίωση θα τη στείλουν υποχρεωτικά κατ ευθείαν στο στρατολογικό γραφείο.

Αυτή είναι η διαδικασία. Αναλυτικά συζήτησέ την με το στρατολόγο και προχώρα βήμα βήμα. Και ότι απορίες έχεις... εδώ είμαστε κι εμείς...

Good Luck Εικόνα

Anonymous

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Anonymous »

καλησπερα. Θα ηθελα να μου διευκρινισετε κατι. Η μητερα μου ειναι σερβα, ο πατερας μου ελληνασ. Εχω και τισ δυο υπηκοοτητεσ. Δεν εχω υπηρετησει ακομα λογω σπουδων. Κατοικω μονιμα στην ελλαδα. Θα χρειαστει να κανω ολοκληρωμενη θητεια; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Anonymous

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Anonymous »

ξεχασα να σας πω οτι γεννηθηκα και μεγαλωσα μεχρι τα 17 μου στη σερβια. επειτα εγκατασταθηκαμε μονιμα στην ελλαδα. ευχαριστω και παλι..
Epag
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Epag »

Εαν κατεχεις δυο υπηκοοτητες σε ποιον απο τους δυο στρατους υπηρετεις;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από yandr »

Σε όποια χώρα θες, αλλά θα χρειαστείς και το σχετικό πιστοποιητικό για να το παρουσιάσεις στις ελληνικές στρατολογικές υπηρεσίες.
Epag
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Epag »

Ακουγεται πολυ φιλοδοξο αλλα υπαρχει περιπτωση αν θελεις να υπηρετησεις στο στρατου του εξωτερικου της δευτερης υπηκοοτητας να σου κανει τα εξοδα μεταφορας ο στρατος;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από yandr »

Επιστημονική φαντασία...
Εικόνα
Epag
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Epag »

Απ'οτι διαβασα στην ιστοσελιδα ομως ο Ελληνικος στρατος παρεχει μεταφορικο μεσο. Αυτο ισχυει μονο για τους στρατευσιμους εσωτερικου;
Anonymous

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Anonymous »

Δηλαδη αν η χωρα της οποιας εχεις δευτερη υπικοοτητα δεν εχει υποχρεωτικη θητεια, δεν μπορεις να απαλαγεις απ´ τον ελληνικο στρατο και να πεις απλως πως θα κανεις της αλλης χωρας, θέλουν οντως βεβαιωση πως υπηρέτησες ή θα υπηρετησεις θητεία σε κάποια χώρα (; )
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες