Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Ποια είναι η άποψη σας για τη δωρεά οργάνων; Κι επιπλέον θα προβαίνατε χωρίς ενδοιασμούς σε δωρεά γεννητικών κυττάρων (ωαρίων, σπερματοζωαρίων) εάν σας το ζητούσε κάποιος δικό σας που το είχε ανάγκη για να τεκνοποιήσει;

Anonymous

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν η δωρεά σπερματοζωαρίων ηταν απευθείας στην ενδιαφερόμενη (και ήταν καλή... ) θα το σκεφτόμουν!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από yandr »

Προσωπικά είμαι υπέρ αλλά στην Ελλάδα δεν θα το υπέγραφα ποτέ.

Είναι απολύτως βέβαιο ότι οι γιατροί στην Ελλάδα τα παίρνουν από παντού και ευχαρίστως θα με δολοφονούσαν για τα όργανά μου.

Σε 'δικλείδες' ασφαλείας σε αυτή τη χώρα δεν πιστεύω...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Rafale »

Ελα βρε. Νομιζω εισαι υπερβολικος. Εγω ειμαι δωρητρια οργανων παρα πολλα χρονια παρ οτι εχω ακουσει και γω τα μυρια οσα αλλα δεν απεσυρα την αιτηση μου. Πώς πιστοποιείται ο θάνατος;

Τρεις διαφορετικοί γιατροί, που δεν είναι μέλη της μεταμοσχευτικής ομάδας, διενεργούν αυτόνομα μια σειρά από εξετάσεις, έτσι ώστε να βεβαιωθεί ότι ο ασθενής έχει υποστεί "νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους". Τα κριτήρια είναι πολύ αυστηρά και αποδεκτά από ιατρικής, νομικής και ηθικής πλευράς και στην Ελλάδα όπως εξάλλου και στις περισσότερες χώρες του κόσμου. Το εγκεφαλικό στέλεχος είναι το τμήμα εκείνο του κεντρικού νευρικού συστήματος που συνδέει τα εγκεφαλικά ημισφαίρια με τον νωτιαίο μυελό και στο οποίο εδράζουν, μεταξύ άλλων, τα κέντρα της αναπνοής και της κυκλοφορίας του αίματος. Κατά συνέπεια νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους συνεπάγεται μη αναστρέψιμη διακοπή της αυτόματης αναπνοής και της κυκλοφορίας του αίματος. Νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους μπορεί να προκληθεί κατά τη διάρκεια κάποιου σοβαρού τροχαίου ατυχήματος που επέφερε σημαντικής βαρύτητας εγκεφαλικά τραύματα ή συνεπεία ενός αγγειακού εγκεφαλικού επεισοδίου.

Μπορούν να με κρατήσουν στη ζωή με μηχανήματα;

Ο ασθενής που έχει υποστεί νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους είναι νεκρός και δεν μπορεί να επανέλθει στη ζωή. Τα μηχανήματα μπορούν απλά να διατηρήσουν την κυκλοφορία του αίματος παρέχοντας τη δυνατότητα χρησιμοποίησης των οργάνων, ιστών και κυττάρων για μεταμόσχευση.

Θα με αφήσουν να πεθάνω επειδή ξέρουν ότι θέλω να γίνω δωρητής οργάνων.

ΟΧΙ, γιατί η έναρξη της μεταμοσχευτικής διαδικασίας προϋποθέτει την πιστοποίηση θανάτου. Η εκπαίδευση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού βασίζεται στην αρχή ότι "η δωρεά οργάνων έρχεται πάντα δεύτερη μετά τους βασικούς ιατρικούς χειρισμούς. Προέχει η επιβίωση του ασθενή και όλες οι προσπάθειες εστιάζονται σε αυτό".

Θα χρησιμοποιηθούν τα όργανα που αφαιρέθηκαν με σκοπό τη μεταμόσχευση για ερευνητικούς σκοπούς;

ΟΧΙ. Σύμφωνα με το νόμο "περί μεταμοσχεύσεων" η αφαίρεση κυττάρων, ιστών και οργάνων από άνθρωπο, ζώντα ή νεκρό, με σκοπό τη μεταμόσχευση σε άλλον άνθρωπο, γίνεται μόνο για θεραπευτικούς σκοπούς.

Μαθαίνει ποτέ ο μεταμοσχευμένος ασθενής ποιος ήταν ο δότης;

ΟΧΙ. Η ταυτότητα του νεκρού δότη δεν αποκαλύπτεται στο λήπτη και στην οικογένειά του. Δεν αποκαλύπτεται επίσης η ταυτότητα του λήπτη στην οικογένεια του νεκρού δότη. Τα αρχεία των ληπτών περιέχουν "ευαίσθητα δεδομένα" που προστατεύονται από το νόμο.

Γίνεται γνωστό ότι είμαι δωρητής οργάνων;

ΟΧΙ. Μόνο οι κοντινοί σας συγγενείς στους οποίους έχετε εμπιστευθεί την επιθυμία σας γνωρίζουν την απόφασή σας. Όλα τα στοιχεία των δωρητών οργάνων καταχωρούνται με ασφαλείς διαδικασίες στο Εθνικό Μητρώο Δωρητών Οργάνων που είναι απόρρητο και προστατεύεται από το νόμο 2472/97.Www.eom.gr

κανεις δεν δολοφονει κανεναν. Απλα δεν υπαρχει ενημερωση και μαλιστα σωστη

NIKH.21
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2010 2:57 am
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από NIKH.21 »

yandr έγραψε:Προσωπικά είμαι υπέρ αλλά στην Ελλάδα δεν θα το υπέγραφα ποτέ.

Είναι απολύτως βέβαιο ότι οι γιατροί στην Ελλάδα τα παίρνουν από παντού και ευχαρίστως θα με δολοφονούσαν για τα όργανά μου.

Σε 'δικλείδες' ασφαλείας σε αυτή τη χώρα δεν πιστεύω...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
HELLENIC POWER
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2012 4:44 pm
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από HELLENIC POWER »

Η Ορθοδοξία είναι εναντίον της δωρεάς οργάνων γιατί το κάθε ανθρώπινο σώμα θεωρείτε Ναός του Τριαδικού μας Θεού και είναι ιερό! Μάλιστα οι πρώτοι Χριστιανοί στις Κατακόμβες δεν είχαν Αγίες Τράπεζες και έκαναν τα Ιερά Μυστήρια πάνω στα Λείψανα Αγίων... Και εγώ σαν Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι εναντίον της δωρεάς οργάνων...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Nassos »

Μην διαβάζω βλακείες. Η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι κατά της δωρεάς οργάνων από άτομα που κατέληξαν ύστερα από αυτοκτονία, εκούσιο ή συναινετικό εκ συγγενών και του ιδίου θάνατο.

Αν ο θανών "έφυγε" από φυσιολογικά αίτια, κοινώς "κοιμήθηκε", δεν υπάρχει θέμα για την Εκκλησία.

Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Pavlos K. »

HELLENIC POWER έγραψε:Η Ορθοδοξία είναι εναντίον της δωρεάς οργάνων γιατί το κάθε ανθρώπινο σώμα θεωρείτε Ναός του Τριαδικού μας Θεού και είναι ιερό! Μάλιστα οι πρώτοι Χριστιανοί στις Κατακόμβες δεν είχαν Αγίες Τράπεζες και έκαναν τα Ιερά Μυστήρια πάνω στα Λείψανα Αγίων... Και εγώ σαν Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι εναντίον της δωρεάς οργάνων...


Αν και δεν θα έπρεπε δεν μπορώ να μην σε συμβουλέψω να πάρεις φόρα και να ρίξεις μια κουτουλιά στο τοίχο να συνεφέρεις λίγο. Ελπίζω απλά να κάνεις πλάκα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δηλαδή εσύ σαν χριστιανός ορθόδοξος είσαι ενάντια στο να σώσεις μια ζωή;
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Akis_7 »

Κοιτάξτε, και εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος αλλά δεν είμαι κατά της δωρεάς οργάνων και εννοείται πως θα δώριζα κάποιο όργανο εάν υπήρχε ανάγκη από πλευράς κάποιου συγγενικού μου προσώπου.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από thanos123 »

Είμαι δωρητής οργάνων. Και όταν ερθει εκείνη η στιγμή θα δωρίσω τα όργανα μου σε όποιον τα έχει ανάγκη. Δεν ελέγχω αν θα τα πάρει μουσουλμάνος η άλλο θρήσκευμα και εννοείται ότι όχι μόνο σε συγγενείς μου.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Signaller »

Άκουσα ότι θα αλλάξει αυτό που ισχύει για τη δωρεά. Εκεί που άν δεν δήλωνες τίποτα θεωρούσαν ότι δεν είσαι δωρητής, τώρα θα θεωρείται ότι είσαι δωρητής.

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
'Eνας

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από 'Eνας »

To εξηγεις αυτο λιγο φιλε Signaller; Δηλαδη εγω ως μη-δωρητης πρεπει να κανω αιτηση στην οποια θα δηλωνω πως ΔΕΝ θελω να δωσω τα οργανα μου; Αλλιως τι; Αν τα κακαρωσω θα μου τα παρουν επειδη δεν εχω δηλωσει απλα τιποτα?
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από Signaller »

'Eνας έγραψε:To εξηγεις αυτο λιγο φιλε Signaller; Δηλαδη εγω ως μη-δωρητης πρεπει να κανω αιτηση στην οποια θα δηλωνω πως ΔΕΝ θελω να δωσω τα οργανα μου; Αλλιως τι; Αν τα κακαρωσω θα μου τα παρουν επειδη δεν εχω δηλωσει απλα τιποτα;
Το βασικό σκεπτικό είναι αυτό που λες

Τώρα δεν ξέρω πότε θα ισχύσει

Πάντως το έχω διαβάσει σε σοβαρή πηγή

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Δωρεά οργάνων και κυττάρων

Δημοσίευση από thanos123 »

signaller αυτό που παραθέτεις δεν μπορεί να ισχύσει.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης