Χούντα - Δικτατορία

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Dargal »

Καποιοι αναφερουν πως κατα τη διαρκεια της Χουντας, ο ελληνικος λαος υπεφερε. Αλλοι λενε πως τουλαχιστον, ειχαν να φανε και κοιμοντουσαν χωρις φοβο... Ηταν ασφαλεις.
Εχω ακουσει και πως κατα τη διαρκεια της Χουντας, οι Χουντικοι ειχαν πουλησει σχεδον ολα τα οπλα στους Ισραηλινους, με αποτελεσμα σε ενα ενδεχομενο θερμο επεισοδιο, να ειμαστε τελειως γυμνοι...
Αλλοι λενε, πως ηταν τσιρακια των Αμερικανων, και εξου και η εχθρικοτητα προς τους Κομμουνιστες...
Ισως μια πατριωτικη δικτατορια, χωρις να δεχεται υποδειξεις απο κανεναν, να ειναι πιο αποδοτικη απο αλλα πολιτευματα.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ανοιγεις ενα σπουδαιο θεμα, το οποιο πληγωνει τους Ελληνες εδω και 35 χρονια. Δε θελω να παρω θεση υπερ κανενος, απλα θα γραψω οτι ειναι νωρις ακομα για να κρινουμε αν το πραξικοπημα και οτι ακολουθησε εβλαψε ή ωφελησε τον τοπο. Οσο για αυτο που γραφεις περι Ισραηλινων δε νομιζω να ισχυει
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από ILARXOS »

Εγώ όμως θα πάρω θέση.
έστω κι αν δεν την έζησα εγω προσωπικά, αλλά οι μεγαλύτεροι μου
(γονεις, συγγενεις, φιλοι)
Είναι αδιανόητο να σκεφτομαστε υπερ τετοιων καταστασεων.
και δεν προκειται να μιλησω σαν αριστερος ή να ριξω λάσπη.
ντοκουμέντα υπαρχουν.
στη διαθεση οιουδηποτε ψαξει στοιχειωδως, σε ουδετερα φυσικα μερη. Ουτε σε ακροδεξια σαητς, ουτε σε ακροαριστερα.
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Dargal »

Σιγουρα, ομως θα υπηρχαν και θετικα αποτελεσματα και ισως με πιο σωστες κινησεις, τα αρνητικα να ειχαν αποφευχθει...
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Velerefontis »

Σε ολα τα καθεστωτα, ακομα και τα σκληροτερα υπαρχουν μερες ευημεριας. Το θεμα ειναι ο τελικος απολογισμος και στην προκειμενη περιπτωση ηταν αρνητικος. Οι ευθυνες για αυτο πρεπει να ψαχτουν αρκετα χρονια πισω και στα γεγονοτα που ακολουθησαν τον εμφυλιο. Για αυτο σου λεω μη πιανεις ακομα αυτο το θεμα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από illy »

Και αργησαμε να ανοιξαμε αυτο το θεμα... Εγω απλα θα παρακαλουσα οσους ειναι στρατιωτικοι και θα συμμετεχουν στην συζητηση να μιλησουν καθαρα αντικειμενικα... Δεν συμφωνω Βελε οτι δεν μπορουμε να μιλαμε ακομη γι'αυτο... Εστω και με αυτα τα γεγονοτα που ξερουμε θεωρω οτι μπορουμε να εκφερουμε γνωμη
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Velerefontis »

EΠειδη ειμαι στρατιωτικος αυτο με κανει αυτοματα και μη αντικειμενικο;
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Lxias »

Καλησπέρα για μένα δεν υφίσταται χούντα ήτανε επανάσταση, αυτά είναι τα πιστεύω μου, άλλοι μας πουλήσανε και χάσαμε την Κύπρο, και κανένας παπαδόπουλος και κλείνω με ένα βιβλίο από έναν πολεμιστή της Κύπρου,
Κύριοι μπορείτε να πάτε για ύπνο.
Helistas
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Helistas »

Το θεμα ειναι οτι την Ιστορια την γραφουν παντα οι νικητες, με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν βαλουμε βαση οτι εχθροι της Χουντας ηταν τα σημερινα λαμογια (ανεξαρτητου πολιτικου χρωματος Χρωματος) που μας κυβερνανε, τοτε εχουν (οι Χουντικοι) μια παρα πολυ καλη και πιστικη δικαιολογια οτι τελικα η Χουντα ποιο πολυ καλο εκανε στον τοπο, παρα κακο. Στο κατω κατω, με την σαπηλα και την δυσοδια που επικρατει σημερα, εχω ακουσει παρα πολυ κοσμο που τοτε ετρωγε ξυλο σε καθημερινη βαση (ως μαλιαδες νεαροι) αλλα σημερα αναπολουν εκεινη την εποχη, ως ποιο ξεκαθαρη και ασφαλη. Δεν ξερω αν ηταν η Χουντα κακη, ξερω ομως σιγουρα, οτι αυτο που σημερα αποκαλουμε Δημοκρατια δεν ειναι. Παλι σε Χουντα ειμαστε, αλλα ειναι πλεων Κοινοβουλευτικη, οχι Στρατιωτικη.

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από ILARXOS »

Συμφωνω ακόμα μια φορά με το λοχία02

και μάλιστα υπεροχη επανασταση!
και απο ανθρωπους υπεροχους- και μονο αμα τους ακουγες, καταλαβαινες!
τωρα, αμα βασανιστηκαν και δολοφονηθηκαν και μερικοι..
και αμα δεν σε άφηναν να δουλεψεις μεροκαματο πανω απο 15 μερες τη βδομαδα -αμα ειχες αριστερα φρονιματα-
και άμα εμπαιναν καμια φορα, αγρια νυχτα, μεσα στο σπίτι σου "για έλεγχο", τα καναν ολα ανω κατω, ενίοτε αρπάζοντας και ότι τους γυάλιζε...
ελα μωρέ, ψιλοπράματα!
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Velerefontis »

Για αυτο δεν ηθελα να πιασουμε αυτο το θεμα, ο καθενας μας εχει διαφορετικη αποψη δε προκειται να συμφωνησουμε. Αναζητηστε τις ριζες του πραξικοπηματος στην αιωνια διχονοια των ελληνων και το σπορο που φυτευτηκε στα γεγονοτα 43-52. Καλη ή κακη για καποιους η δικτατορια δεν θα το εξετασω. Εχω σχηματισει αποψη μετα απο τοσα χρονια μελετης. Θα τη στιγματιζει ομως παντα η κυπριακη τραγωδια.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από illy »

Velerefontis έγραψε:EΠειδη ειμαι στρατιωτικος αυτο με κανει αυτοματα και μη αντικειμενικο;
Δεν αναφερθηκα σε εσενα Βελε μου και κακως το πηρες προσωπικα... Αναφερθηκα σε ολους μα ολους τους στρατιωτικους και ναι θεωρω πως δεν μπορειτε να μιλησετε τελειως αντικειμενικα... Εγω συμμεριζομαι την αποψη του Ανθλγου διοτι ειμαι υπερμαχος της ελευθεριας! Επανασταση; Η επανασταση εχει μεσα της την εννοια της ελευθεριας, η δικτατορια μονο ελευθερια δεν ειχε

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ελευθερια; Ομορφο συναισθημα.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από illy »

Ναι... Οποιος μου στερει την ελευθερια μου ειναι πολεμιος μου! Και το χειροτερο αποτελεσμα της χουντας ηταν η κατοχη της Κυπρου...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Χούντα - Δικτατορία

Δημοσίευση από illy »

Σιγουρα Βελε μου δεν θα συμφωνησουμε διοτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις... Αλλα ειναι ενα θεματακι περιεργο οπως το ειπες και εσυΕικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης