Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Amfibios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 8:55 am
Επάγγελμα: Foititis
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Amfibios »

Χαιρεται
οταν ειχα περασει περιοδευων ειχα δηλωσει οτι επιθυμουσα να καταταγω στω σωμα των πεζοναυτων.
η απορια μου ειναι αν θα μπορω να επιλεχθω σε αυτο το σωμα επειδη εχω παρει αναβολη λογω σπουδων κ εχω ακουσει οτι στο σωμα αυτο δεν παιρνουν ατομα που αργησαν να υπηρετησουν λογω αναβολησ
σας ευχαριστο εκ των πρωτερον
amfibios
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από yandr »

amfibios έγραψε:εχω ακουσει οτι στο σωμα αυτο δεν παιρνουν ατομα που αργησαν να υπηρετησουν λογω αναβολησ

δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

άλλωστε υπάρχουν και οι αμφίβιοι καταδρομείς αν θες να έχεις ταιριαστό handle.Εικόνα
Amfibios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 8:55 am
Επάγγελμα: Foititis
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Amfibios »

Σε ευχαριστω παρα πολυ.
η απορια μου λυθηκε χαρη σε εσενα Εικόνα
serpico_gr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 3:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από serpico_gr »

Λοιπον παιδες διαβασα παρα πολλα απο αυτα που εχετε γραψει εδω περα και στο μυαλο μου γινεται ενας μικρος χαμος!

Μεσα στην βδομαδα θα παω να κοψω την αναβολη μου για να μπω φανταρος τον Αυγουστο.

Εχω λοιπον καποιες αποριες (και δεν πρεπει να μαι ο μονος)

1. Οταν ειχα περασει περιοδευων ειχα δηλωσει Ε. Δ. Τωρα που θα παω να κοψω την αναβολη πρεπει να το ξαναδιλωσω;

2. Ειμαι πολυτεκνος (παω 9 μηνες) σε ποιο σωμα σιγουρα δεν θα με κοψουν, γιατι οπως καταλαβα στα Αλεξιπτωτα ριχνουν ακυρα που και που!
Στα ΛΟΚ θα ειναι πιο σιγουρα;

3. Το χαρτι απο τα ΛΟΚ θα μετρα για τα μορια του Δημοσιου (Πυροσβεστικη, Ειδηκοι Φρουροι) ; γιατι ξερω οτι απο τα Αλεξιπτωτα μετραει σιγουρα!

4. Τελικα τους ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ τους εβγαλαν απο τις Ε. Δ.
Οποτε δεν περνουν μορια για τους Διαγωνισμους του Δημοσιου;

Γουσταρω να παω στις Ε. Δ. Αλλα με νοιαζει και το μελλον μου οπως ολους μας, οποτε καλο θα ηταν να ειχαμε μια καλυτερη ενημερωση πανω σε τετοια θεματα.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Marina2 »

Στο πρωτο ερωτημα δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν ξαναδηλώνεις. Και πολύτεκνους παιρνουν στις ειδικές (9μηνο) σε οποιοδηποτε σωμα. Αλεξιπτωτα κοβουν κυριως για ιατρικους λογους ή αν δεν πέρασεις τα αθληματα. Οταν με το καλό τελειωσεις απο ειδικές θα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα 400 μορια για τετοιου ειδους προκηρυξεις που ανέφερες. Τους Πεζοναυτες τους βγάλανε από τον Αυγουστο που μας περασε και δεν πέρνουν μόριο. Σχετικά πιο ευκολο σωμα ειναι τα αμφιβια αλλα και ατα ΛΟΚ ειναι καλά. Στα αλεξιπτωτα οπως ειναι φυσικό υπάρχει εξονυχιστική εκπαιδευση για ευνόητους λόγους. Καλή θητεια!
serpico_gr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 3:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από serpico_gr »

Σ ευχαριστω πολυ Μαρινα για την γρηγορη απαντηση, επειδη απο οτι εχω καταλαβει στα Αλεξιπτωτα γινεται χαμος (μαλλον επειδη πληρωνονται κιολας) βλεπω να πηγαινω στα ΛΟΚ που δεν υπαρχει τοση ζητηση.
Κοιτα εγω οταν παω να κοψω την αναβολη θα δηλωσω καλου κακου οτι θελω να παω Ε. Δ. Και βλεπουμε... Εικόνα
Τωρα το οτι περνοθμε και μορια ειναι καλο, αφου δεν αναγνωριζουν τα πτυχια!

Of topic: Μηπως εισαι απο Πετρουπολη και σπουδαζεις Θεσαλονικη;
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Marina2 »

ΝΑ εισαι καλα. Οχι δεν ειμαι από Θεσσαλονικη αν και ειναι πολύ ωραια πολη! Ξερω οτι πληρώνονται για κάθε πτωση, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν πληρωνονται οι κανονικοι φαντάροι ή οι δοκιμοι! Νομιζω πως πληρώνονται οι δοκιμοι μόνο και παιρνουν 1000 ευρώ για κάθε πτωση! Πέφτει πολύ βυσμα στις ειδικές, ο δυνατότερος επιβιωνει και πάει οπου γουσταρει, δυστυχώς ετσι Ειναι ο στρατος!
serpico_gr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 3:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από serpico_gr »

Κοιτα που φτασαμε... Καποτε παρακαλαγανε τον κοσμο να μπει στις Ε. Δ.
και τωρα βαζουνε βυσματα για να μπουνε!
Μου εχουν πει ενα σωρο ιστοριες... Αστα!

Εγω πιστευω οτι αμα δεν ηταν τα μορια θα πηγαιναν ελαχιστοι στις Ε. Δ. Οσοι πραγματικα το γουσταρουν, ΑΛΛΑ ετσι εχει γινει η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ Ποιος θα φαει ποιον!
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Marina2 »

Ναι και εγω αυτό πιστευω! Τα μορια θελουν και ολοι κάνουν μια θησια για να εχουνε καλυτερη επαγγελματική αποκατασταση!
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από jorz »

Οντος, ετσι ειναι, ειχα μιλησει με εναν θειο μ ο οποιος ειναι μονιμος στα αλεξιπτωτα... Με λεει οταν πηγε να μπει Τους περναν με τα τσουβαλια, ουτε διακρισεις ουτε τπτ... (φσκ οχι με προβληματα υγειας κλπ) ενω τωρα λεει τα πραματα ειναι 8 φορες χειροτερα... Αντε να δουμε τι θα δουμε... Αν και τα κονε μας τα χουμε ;), αλλα θα βαλω τα δυνατα μ. Γτ οσο και αν εω πως την μισω αυτην την κωλοχωρα, αλλο τοσο την αγαπαω γτ γεννηθηκα εδω... ;) και παλι καλα που υπαρχει αυτο το φορουμ και τα λεμε να ξεσπασουμε! ) ;) ευχαριστω οοοοοοολο το φορουμ!
Λ.Ο.Κ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 14, 2009 7:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Λ.Ο.Κ »

Εικόνα ρε αλανια να μου απαντησετε εαν ξερετε λοιπον ειμαι 19 χρονων και ειχα παρει αναβολη αλλα τωρα θελω να την κοψω και να δηλωσω καταδρομεας θα πρεπει να ξαναδηλωσω που θελω να παω η θα με βαλουν οπου θελουν αυτοι λοιπον χρειαζεται να ξερεις κολυμπι εαν πας στα ΛΟΚ γιατι μου ειπαν οτι πηδανε απο βαρκες και πηδανε στη στερια επιπλεον μου ειπαν οτι εχει ενα σακιδιο 50 κιλα και περπατας 50 χιλιομετρα εγω ειμαι 60 κιλα πως θα κουβαλησω 50 κιλα στη πλατη.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Jrhellas »

Μαρίνα1 έγραψε:ΝΑ εισαι καλα. Οχι δεν ειμαι από Θεσσαλονικη αν και ειναι πολύ ωραια πολη! Ξερω οτι πληρώνονται για κάθε πτωση, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν πληρωνονται οι κανονικοι φαντάροι ή οι δοκιμοι! Νομιζω πως πληρώνονται οι δοκιμοι μόνο και παιρνουν 1000 ευρώ για κάθε πτωση! Πέφτει πολύ βυσμα στις ειδικές, ο δυνατότερος επιβιωνει και πάει οπου γουσταρει, δυστυχώς ετσι Ειναι ο στρατος!
Μαρινα θα σε παρακαλεσω να μην απαντας σε κατι εαν δεν εισαι σιγουρη!

Συγνωμη που στο λεω ετσι και ελπιζω να το δεις με καλη προαιρεση χωρις να παρεξηγηθεις!

Εχεις καταληξει να μιλας επι παντος επιστητου σε οτι εχει να κανει με τις Εδικες Δυναμεις (και οχι μονο) και ειναι καπως τραβηγμενο.

Ασε βρε κουκλα μου να απαντα ΜΟΝΟ οποιος γνωριζει και μαλιστα απο πρωτο χερι και μην δινεις λαθος απαντησεις.

Οποιος μπαινει εδω και ρωταει κατι εχει αναγκη μια σωστη πληροφορηση και οχι οτιδηποτε ξερουμε απο φημες, απο διηγησεις και ιστοριες τριτων!

Ειναι καλυτερα να μην γραφουμε τιποτα αν δεν ειμαστε 100% σιγουροι (και για να ειμαστε πρεπει Μαλλον να εχουμε ιδια εμπειρια)

Οι αλεξιπτωτιστες λοιπον πληρωνονται ΟΛΟΙ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΟΚΙΜΟΙ.

Και πληρωνονται ΟΧΙ γα καθε αλμα αλλα ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ δηλαδη για καθε συντηρηση.

Το μονο που αλλαζει μεταξυ Δοκιμων και καταδρομεων-υπαξιωματικων ειναι το ποσον που διαφοροποιηται.

Ελπιζω να βοηθησα.

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Marina2 »

Ευχαριστώ για τις πολύ ωραιες συμβουλές που μου δινεις! Να σου πω οτι εχω παρα πολλα παιδια συγγενεις και φιλους που εχουν περάσει από ειδικες δυνάμεις. Αν νομιζεις οτι δεν ξερω κάποια πραγματα μπορεις να με διορθωσεις ή να μην βλέπεις αυτα που γραφω, αλλα δεν μπορεις να μου απαγορευσεις να απανταω σε οποιο θεμα θελω και γουσταρω. Κουμάντο στο σπίτι σου, οχι εδω μέσα! Εισαι σιγουρος οτι πληρώνονται οι φαντάροι; Εγω εμαθα οτι πληρώνονται μονο οι δοκιμοι φαντάροι και οχι αυτοι που κάνουν το 12μηνο τους, Διαβασε πολύ καλα αυτά που γραφω και τα κρινεις αργότερα... Α! Και εγω στα λέω χωρις να με παρεξηγησεις, επειδη πολύ το παιζουν οτι ξερουν και λένε διάφορα!

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Jrhellas »

Κοριτσακι μου δεν σου εκανε κανεις κουμαντο... Ουτε προσπαθησα, ουτε μπορω, ουτε ειχα προθεση για κατι τετοιο...

Μια φιλικη συμβουλη σου εδωσα και φυσικα δικαιωμα σου να την αγνοησειςΕικόνα.

Μην αρπαζεσαιΕικόνα

Κουμαντο αν θα κανω η οχι στο σπιτι μου σαφως δεν περιμενω να μου το πεις εσυ το βεβαιο ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν προσπαθησα να κανω εδω.

Απλα σε ενα forum που μπαινει ο καθενας να ρωτησει μια ευλογη απορια καλα ειναι να του απανταει καποιος που ξερει 100% και οχι ο καθενας που ακουσε απο παιδια συγγενεις και φιλους που εχουν περασει απο τις Ειδικες Δυναμεις. Αλλιως υπαρχει παραπληροφορησηΕικόνα

Τελος παντων... Προφανως κακως σου ειπα την αποψη μου.

Να εισαι καλα!Εικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές δυνάμεις από αναβολή

Δημοσίευση από Velerefontis »

Στο θεμα μας, παρακαλω πολυ
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης