Η νύχτα των Ιμίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Markos_Hdi έγραψε:Με κάθε σεβασμό στον πατέρα σου, αλλά σου λέω. Όπως εσύ έχεις μόνο αυτόν για πηγή και λογικό είναι να τον πιστεύεις 1000% χωρίς καμία αμφιβολία, εγώ από δικές μου πηγές που εκείνη την εποχή ήτανε μέσα στα καράβια, έχω εντελώς διαφορετικές πληροφορίες. Και μου τα έχουνε πει χωρίς τσίπουρα και μεζέδες.

Αν ήτανε πολεμική επιχείρηση που επίσης το αμφισβητώ 100% τότε ακόμα χειρότερα. Στείλανε ένα Huey σε πολεμική αποστολή; Τρομερή ενέργεια.

Για την μηχανή. Τους έκαψε λάδια τότε και κάνανε μεσοπέλαγα 4 ώρες να την φτιάξουνε; Φάσκεις και αντιφάσκεις.
Κάτσε ρε φίλε γιατί θα μας τρελάνεις. Παριστάνεις τον χαζό ή είσαι όντως;

1) Είπα ή δεν είπα ότι ένα πλοίο έχει τον ορισμό του ετοιμοπόλεμου όταν στην ώρα που έχει οριστεί Για να αποπλεύσει ο στόλος δεν έχει κανένα πρόβλημα και αναχωρεί μαζί με τον υπόλοιπο στόλο;

2) Πριν την αναχώρηση δεν κάνουν έλεγχο; Τον έλεγχο θα τον κάνουν την τελευταία ώρα; Γνωρίζεις τις διαδικασίες ελέγχου; Γνωρίζεις τι τακτική ακολουθείται πόσες ώρες πριν; Γνωρίζεις με τι σειρά γίνεται ο έλεγχος; Έχεις διαβάσει τα παλιά Βιβλία του πατέρα σου όταν ήταν δόκιμος περί συστημάτων πλοίου κτλ;

3) Είπα ότι έκαψε λάδια η μηχανή μεσοπέλαγα; Οχι. Για πριν την αναχώρηση μιλούσα και διάβαζε προσεκτικά

Το ελικόπτερο. Πως ορίζεις εσύ την πολεμική αποστολή; Πολεμική αποστολή είναι μόνο ο βομβαρδισμός της Σμύρνης; Ή η βύθιση εχθρικών πλοίων;

Πολεμική αποστολή δηλ δεν είναι η πτήση ελληνικού ελικοπτέρου του ελληνικού πολεμικού ναυτικού στο αποκορύφωμα μιας κρίσεως πάνω από ελληνική βραχονησίδα για να εντοπίσει εχθρικό προσωπικό; Τι είναι άσκηση δηλ; Θα μας τρελάνεις; Άνοιξε κάνα 10 βιβλία εκεί πέρα και μετά έλα να μου μιλήσεις και να απαντήσεις ουσιαστικά.To AB Είχαμε αυτό στείλαμε; Τι ζόρι τραβάς δηλ; Ο στρατιωτικός δεν θα κάτσει να δει όταν ο κόσμος χάνεται αμάν το ελικόπτερο μου δεν είναι σούπερ πούμα και δεν πετάω! Δεν λειτουργούνε έτσι οι αξιωματικοί φιλάρα! Ξέρεις τι εστί να είσαι αξιωματικός του πολεμικού ναυτικού της Ελλάδας; Είσαι τρελάρας και ορμάς στο μεμέτι και εκτελείς! Είσαι ναύαρχος και αφού δεν έχεις άλλο μέσο δίνεις την εντολή και προσεύχεσαι για το πλήρωμα! Δεν λογαριάζεις απώλειες φιλάρα! Τιμάς στολή και δείχνεις ότι δεν είσαι κουραδοκεφτές! Ήταν πολεμική αποστολή! Μπήξκαν μέσα στο ελικόπτερο, κλείσανε πόρτες, ξεχάσανε παιδιά και γκόμενες και απογειωθήκανε ως αυτό που πραγματικά είναι. ΑΛΗΘΙΝΟΊ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Είτε τότε ήταν σημαιοφόροι και υποπλοίαρχοι στα ελικόπτερα είτε αρχηγοί ΓΕΕΘΑ

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καταρχάς ηρέμισε και πρόσεχε πως μιλάς.

Αν τότε φύγανε από το λιμάνι νομίζοντας ότι τα έχουνε όλα στην εντέλεια και τελικά παρουσιάστηκε βλάβη την στιγμή που ήτανε εν πλω και ενώ μια κρίση ήτανε σε εξέλιξη, τότε απλά θα πρέπει να καθήσουνε και να δούνε ποια είναι τα προβλήματα που οδήγησαν σε αυτό το συμβάν.

Έχω ακούσει πολλούς στρατιωτικούς ειδικούς για τέτοιες αποστολές ότι ο συγκεκριμένος τύπος ελικοπτέρου δεν ενδείκνειτο για διεξαγωγή πτήσης αναγνώρισης ειδικά στις συνθήκες που επικρατούσανε εκείνη την νύχτα.

Αν δεν είχανε όμως άλλον τύπο ελικοπτέρου εκείνη την στιγμή και εξαναγκάστηκαν να στείλουνε ότι είχαν εύκαιρο μπροστά τους, τότε έχουμε ήδη απομακρυνθεί πάρα πολύ από το 100% ετοιμοπόλεμος και ήδη γεννούνται πολλά ερωτήματα για την αποτελεσματικότητα και την οργάνωση.
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Είσαι ναύαρχος και αφού δεν έχεις άλλο μέσο δίνεις την εντολή και προσεύχεσαι για το πλήρωμα! Δεν λογαριάζεις απώλειες φιλάρα! Τιμάς στολή και δείχνεις ότι δεν είσαι κουραδοκεφτές! Ήταν πολεμική αποστολή! Μπήξκαν μέσα στο ελικόπτερο, κλείσανε πόρτες, ξεχάσανε παιδιά και γκόμενες και απογειωθήκανε ως αυτό που πραγματικά είναι. ΑΛΗΘΙΝΟΊ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Είτε τότε ήταν σημαιοφόροι και υποπλοίαρχοι στα ελικόπτερα είτε αρχηγοί ΓΕΕΘΑ

Μirage. Έχεις δει τον σημερινό Α/ΓΕΝ; Σου μοιάζει για ναύαρχος που θα κάνει όλα αυτά που λες; Αυτός μόνο μάχιμος δεν είναι ρε. Αν βγάλεις την στολή και σου πουν πόνταρε τα λεφτά σου πάμε στοίχημα τι δουλειά κάνει αυτός ο άνθρωπος οι 9 στους 10 θα έπεζαν... Σουβλατζής! Αμα έχεις τέτοιον αρχηγό τι ψάχνεις να βρεις; Παρακάλαμε όλοι να μην γίνει καμιά κρίση αλα Ιμια και περιμένουμε να φύγει και αυτό το κομματόσκυλο-βισματίας μπας και έρθει καποιος πραγματικά μάχιμος και αξιόλογος.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

sniper έγραψε:Είσαι ναύαρχος και αφού δεν έχεις άλλο μέσο δίνεις την εντολή και προσεύχεσαι για το πλήρωμα! Δεν λογαριάζεις απώλειες φιλάρα! Τιμάς στολή και δείχνεις ότι δεν είσαι κουραδοκεφτές! Ήταν πολεμική αποστολή! Μπήξκαν μέσα στο ελικόπτερο, κλείσανε πόρτες, ξεχάσανε παιδιά και γκόμενες και απογειωθήκανε ως αυτό που πραγματικά είναι. ΑΛΗΘΙΝΟΊ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Είτε τότε ήταν σημαιοφόροι και υποπλοίαρχοι στα ελικόπτερα είτε αρχηγοί ΓΕΕΘΑ

Μirage. Έχεις δει τον σημερινό Α/ΓΕΝ; Σου μοιάζει για ναύαρχος που θα κάνει όλα αυτά που λες; Αυτός μόνο μάχιμος δεν είναι ρε. Αν βγάλεις την στολή και σου πουν πόνταρε τα λεφτά σου πάμε στοίχημα τι δουλειά κάνει αυτός ο άνθρωπος οι 9 στους 10 θα έπεζαν... Σουβλατζής! Αμα έχεις τέτοιον αρχηγό τι ψάχνεις να βρεις; Παρακάλαμε όλοι να μην γίνει καμιά κρίση αλα Ιμια και περιμένουμε να φύγει και αυτό το κομματόσκυλο-βισματίας μπας και έρθει καποιος πραγματικά μάχιμος και αξιόλογος.
Δεν κοιτάμε μόνο ποιον αρχηγό ναυτικού έχουμε τώρα αλλά και πόσους ικανότατους είχαμε πριν από αυτόν και πόσους θα έχουμε. Ο Α/ΓΕΕΘΑ ο Γράψας σου φαίνεται για σουβλατζής;

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Markos_Hdi έγραψε:Καταρχάς ηρέμισε και πρόσεχε πως μιλάς.

Αν τότε φύγανε από το λιμάνι νομίζοντας ότι τα έχουνε όλα στην εντέλεια και τελικά παρουσιάστηκε βλάβη την στιγμή που ήτανε εν πλω και ενώ μια κρίση ήτανε σε εξέλιξη, τότε απλά θα πρέπει να καθήσουνε και να δούνε ποια είναι τα προβλήματα που οδήγησαν σε αυτό το συμβάν.

Έχω ακούσει πολλούς στρατιωτικούς ειδικούς για τέτοιες αποστολές ότι ο συγκεκριμένος τύπος ελικοπτέρου δεν ενδείκνειτο για διεξαγωγή πτήσης αναγνώρισης ειδικά στις συνθήκες που επικρατούσανε εκείνη την νύχτα.

Αν δεν είχανε όμως άλλον τύπο ελικοπτέρου εκείνη την στιγμή και εξαναγκάστηκαν να στείλουνε ότι είχαν εύκαιρο μπροστά τους, τότε έχουμε ήδη απομακρυνθεί πάρα πολύ από το 100% ετοιμοπόλεμος και ήδη γεννούνται πολλά ερωτήματα για την αποτελεσματικότητα και την οργάνωση.
Μια χαρά μιλάω και ήρεμος είμαι αλλά και εσύ ε ψάξου λίγο περί ναυτικού. Σου επαναλαμβάνω ότι βλάβη δεν παρουσιάστηκε εν πλω! Πόσες φορές πρέπει να το πω; Η μηχανή διαπιστώθηκε κατά τον έλεγχο συστημάτων ότι είχε πρόβλημα. Σε 4 ώρες ήταν έτοιμη και οκ. Ο στόλος έφυγε μετά από 6 ώρες. Δηλ και πιο πριν να φεύγανε έτοιμοι θα ήτανΓια πριν τον απόπλου σου μιλάω. Άσε τι λέει ο κάθε μαιντανός. Με μάχιμους ουσιατικά και όχι του στούντιο έχεις μιλήσει; Και σούπερ πούμα να ήταν με εκείνο το καιρό κανονικά δεν πέταγε τίποτα. Μια χαρά ελικόπτερο ήταν. Απλώς στη κρίση δεν κοιτάς τι καιρό κάνει. Ξεπερνάς τα όρια και ρισκάρεις. Τόσο απλό. Οι επαγγελματίες αυτό κάνουν φίλε μου

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπον ο Ηλεκτρονικος πολεμος ηταν μεγαλος στα ιμια δεν δουλευαν ασυρματοι και επιανε μονο κινητο παναφον. Πολυ μιλανε για αεροπλανο ρανταρ που ειδαν να πεταει.

μετα απο μερικες μερες επεσε και αλλο ελικοπτερο χουι στη ροδο με καταδρομεις χωρις ευτηχως θυματα αλλα αυτο δειχνει την ετοιμοτητα που δεν υπηρχε.

μοναδα αμεσης επεμβασης δεν υπηρχε η ζ μακ φτιαχθηκε για αυτο τον λογο μετα.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε: Λοιπον ο Ηλεκτρονικος πολεμος ηταν μεγαλος στα ιμια δεν δουλευαν ασυρματοι και επιανε μονο κινητο παναφον. Πολυ μιλανε για αεροπλανο ρανταρ που ειδαν να πεταει.

μετα απο μερικες μερες επεσε και αλλο ελικοπτερο χουι στη ροδο με καταδρομεις χωρις ευτηχως θυματα αλλα αυτο δειχνει την ετοιμοτητα που δεν υπηρχε.

μοναδα αμεσης επεμβασης δεν υπηρχε η ζ μακ φτιαχθηκε για αυτο τον λογο μετα.

Κολοκύθια με τη ρίγανη ή μάλλον χωρίς ρίγανη γιατί θα πάει χαμένη. Ρε παιδιά ήμαρτον! Υπήρχε μονάδα ΕΤΑ έτοιμη για τα ΊΜΙΑ. Επίσης ο αρχηγός της ΑΣΔΕΝ είχε πει στον Λυμπέρη ότι έχει έτοιμα δύο Χιούι με αμφίβιους. Τα έχετε ψάξει εις βάθος; Τελικά προτίμησαν στο επιτελείο τα ΟΥΚ άγνωστο γιατί. Δήθεν και καλά οι καλύτεροι. Λες και το ΕΤΑ δεν έχει καλούς κομμάντο ή οι αμφίβιοι. Τους ΟΥΚ για να καταλάβετε την ξεφτίλα κάποιων μέσα στο επιτελείο που είναι κολλημένα μυαλά δεν τους δώσανε αδιαβροχα και αντιανεμικά και δανίστηκαν γιλέκα από την πυραυλάκατο μεταφοράς! Οι άντρες του ΕΤΑ ήταν έτοιμοι με τα εφόδια τους στα σακίδια και τα συναφή Και κάποιοι επιμείναν όχι ΟΥΚ! Σόνι και καλά. Ο άλλος ούρλιαζε ο Α/ΑΣΔΕΝ "έχω έτοιμους σε γειτονικό νησί αμφίβιους" και αυτοί εκεί! Κοιτάξτε από το ναυτικό τα ΟΥΚ Ήταν ανέτοιμα. Όχι σε εκπαίδευση αλλά σε εξοπλισμό. Το ΕΤΑ τότε σε μέσα μονάδος ήταν ανώτερο από ΟΥΚ. Έγιναν λάθος επιλογές στο επιτελείο. Ξέρετε ότι την ώρα που ετοιμάζαν στον ναύσταθμο τα παιδιά των ΟΥΚ τον ατομικό οπλισμό ένας αξιωματικός είπε "Δώστε τους και πιστόλια εκτός από τυφέκια" και ένας από το επιτελείο μαλ@@@@@ σόρρυ κιόλας, είπε "ε όχι και πιστόλια! " και τελικά πήρανε μόνο τυφέκιο ο καθένας και όχι και πιστόλι για περίπτωση εμπλοκής του πρωεύοντως οπλισμόύ. Δηλ τρελά πράγματα. Μερικοί από το επιτελείο ήταν λες και δεν ξέρω. Από άλλο πλανήτη

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν μίλησα για τον Γράψα και μην κάνεις το χαζό είσαι έξυπνο παιδί. Για το πιλάφι μιλάω το καμάρι του ΠΝ. Αυτόν τον Γιάπη με την πλάκα και τις 2 κορδέλες που κάνει καριέρα στο ΠΝ και θα συνεχίσει αλλού μετά... Και μοιάζει του οτσαλάν αλλά σε στύλ... Βοσκού... !
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

sniper έγραψε:Δεν μίλησα για τον Γράψα και μην κάνεις το χαζό είσαι έξυπνο παιδί. Για το πιλάφι μιλάω το καμάρι του ΠΝ. Αυτόν τον Γιάπη με την πλάκα και τις 2 κορδέλες που κάνει καριέρα στο ΠΝ και θα συνεχίσει αλλού μετά... Και μοιάζει του οτσαλάν αλλά σε στύλ... Βοσκού... !
Κατάλαβα και σου απάντησα το εξής: Κοιτάμε και πόσοι ικανότατοι Α/ΓΕΝ περάσανε πριν από αυτόν και πόσοι θα έρθουνε. Αυτός θα φύγει όπως και οι άλλοι που ήταν καλύτεροι κατά πολύ από αυτόν. Έφερα ως παράδειγμα τον Γράψα αν και είναι από τα τεθωρακισμένα αυτός για να σου δείξω ότι έχουμε ικανούς στα επιτελεία και όχι μόνο σουβλατζήδες

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Μιραζ τα ετα ξερεις ποσα ατομα τα αποτελουν και τη αποστολες αναλαμβανουν;

μα δεν λεμε κατι αλλο οταν τελευταια στιγμη δεν ξερεις ποιον θα στειλεις οτι ηταν μπαχαλο.

το κακο ειναι οτι πολλοι υψηλοβαθμοι δεν ξερουν τη ειναι τα ετα.

αλλα ρε φιλε εσυ κολας σε πιστολια εδω θα στελναν μοναδα χωρις βαρυ οπλισμο να κνει ανακαταλυψη τη να λεμε.

οσο αν τα κολοκυθια ηταν για τα παιδια που πεσαν με το χουι ειναι συνηθησμενα και δεν τους πειραζει, ξερουν.

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε συ είναι δυνατόν να είναι αυτός ο ανθρωπος Α/ΓΕΝ; Θα μου πεις. Ο χηνοφώτης ή ο αντωνιάδης ήταν καλύτεροι; Τι είναι αυτό το χάλι με το ναυτικό; Το 95 όποιον ρώταγες στο Ναυτικό αν υπάρχει καλύτερος απ τον Λυμπέρη δύσκολα θα σου έλεγαν κάποιον άλλον. Τωρα θα λένε όποιος και να πήγαινε α/γεν καλύτερος και πιο άξιομαχος από τον σημερινό θα ήταν. Σκέψου αυτός τώρα να γίνει και α/γεεθα.ΕΛΕΟΣ
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ο Αντωνιάδης από όσες φορές τον έχω ακούσει τουλάχιστον μου φάνηκε από τους πιο προσγειωμένους αξιωματούχους που έχω δει.
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Αστο μάρκο. Τον πρόλαβα. ΔΕν είναι στα καλά του ο ανθρωπος. Εχει χαζέψει απ τα πολλά λεφτά. Πουλέν του γιάννου και μια απ τα ίδια στο Ναυτικό. Αναξιοκρατία και τότε...
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε: Μιραζ τα ετα ξερεις ποσα ατομα τα αποτελουν και τη αποστολες αναλαμβανουν;

μα δεν λεμε κατι αλλο οταν τελευταια στιγμη δεν ξερεις ποιον θα στειλεις οτι ηταν μπαχαλο.

το κακο ειναι οτι πολλοι υψηλοβαθμοι δεν ξερουν τη ειναι τα ετα.

αλλα ρε φιλε εσυ κολας σε πιστολια εδω θα στελναν μοναδα χωρις βαρυ οπλισμο να κνει ανακαταλυψη τη να λεμε.

οσο αν τα κολοκυθια ηταν για τα παιδια που πεσαν με το χουι ειναι συνηθησμενα και δεν τους πειραζει, ξερουν.

Δεν το είπα για το χιούι στη Ρόδο. Το είπα για το ότι δεν υπήρχε μονάδα αμέσου επεμβάσεως. Υπήρχαν δυο. ΕΤΑ και αμφίβιοι. Ήταν έτοιμοι ειδικά του ΕΤΑ από την αρχή. Ξέρω τι αποστολές αναλαμβάνουν. Βαθιά στα εχθρικά μετόπισθεν για συλλογη πληροφορίων, σαμποταζ κτλ. Οι καλύτεροι αλεξιπτωτιστές μας που επιχειρούν 9 στις 10 φορές με άλμα ελευθέρας πτώσεως. Επίσης είναι μονάδα με πολλές συνεκπαιδεύσεις στο εξωτερικό και άλλα πολλά. Τα πιστόλια σε πληροφορώ είναι πιο σημαντικά αν σου έρθουν σε κοντινή απόσταση τα μεμέτια και εμπλακεί το M16. Ας πήγαινε ΕΤΑ και σου έλεγα εγώ πως θα τους κάνανε σουβλάκι τα μεμέτια μου μέσα!

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε τα ετα οπως και τα ουκ δεν διαθετουν βαρεα οπλα για να κανουν τακτικη μαχη. Δεν λεω αξιομαχες μοναδες αλλα για αλλο σκοπο. Δεν εχουν πολυβολα ολμους μιλαν κτλ. Βαρεα οπλα με τα τουφεκια μονο δεν κανεις ανακαταληψη προγεφυροματος.

τωρα το επιπεδο των τουρκων κομμμαντος ας μην το χαρακτηρισω τα λαθη πολλα εδω σηκωσαν την βαρκα ψηλα και εδειξαν ακριβως που ειναι βγηκαν παραλια λες και πανε μπ... Τσαρκα ουτε περιμετρικη ταξη Ουτε τπτ.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης