ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Neoulas

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Neoulas »

Γεια χαρά παιδιά. Εγώ παρουσιάζομαι Υ. Ε. Α. Πάτρα τον Μάϊο. Τι είναι εκεί; Γνωρίζετε πόσο είναι ο μισθός; Αξίζει τελικά να πάει κάποιος;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από yandr »

Έχω την εντύπωση ότι είναι καμιά 500αριά ευρώ, αλλά εξαρτάται από διάφορα πράγματα (για παράδειγμα η τοποθεσία, καθώς οι απομακρυσμένες περιοχές λαμβάουν ένα επιπλέον επίδομα).

Επίσης, όταν ήμουν δόκιμος στο τέλος του χρόνου γίνοντας κάποια περίεργα μαγειρέματα και όλοι οι αξιωματικοί έπαιρναν κάποια 'περισσεύματα'. Δεν ξέρω πως έβγαιναν αυτά τα χρήματα, αλλά ήταν καλό ποσό στη δική μου περίπτωση.
miskin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 6:43 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από miskin »

Καλησπέρα σας, και τον Μάιο πρόκειται να παρουσιαστώ στον Στρατό Ξηράς για να υπηρετήσω την θητεία μου. Δεν γνωρίζω το Σώμα. Σκέφτομαι να δηλώσω για έφεδρος αξιωματικός. Το μοναδικό που με απασχολεί είναι το οικονομικό. Προερχόμενος από μικρομεσαία οικογένεια, έχω άγχος για το πόσα επιπλέον θα πρέπει να "τσοντάρω" για να βγει ο μήνας. Με απασχολεί κυρίως το ζήτημα της στέγασης και της σύτισης και της μεταφοράς, καθώς είμαι ολιγαρκής στις λοιπές μου ανάγκες.

1. Στέγαση:
Βρίσκεις εύκολα να βρεις στέγη για τους λίγους μήνες και το κόστος αυτής σε τι ύψος κυμαίνεται; Γκαρσονιέρες εξοπλισμένες με τα απαραίτητα(βασική επίπλωση, κουζινάκι, τηλέφωνο...) βρίσκονται και αν ναι, με τι κόστος;
Το να συνάψεις συμφωνία με ξενοδόχο για ενοικίασει κλίνης για τους μήνες αυτού σε "λογική" τιμή είναι εφικτό;
Εώς την εύρεση της στέγης, η μονάδα σου φροντίζει για την παραχώρηση προσωρινού καταλύματος;

2. Σίτιση:
Λέσχες αξιαματικών απαντώται παντού(στα νησιά και στις παραμεθόριους) και αν όχι ποια είναι η φθηνότερη εναλλακτική;
Μπορείς να σιτίζεσαι εντός στρατοπέδου μαζί με τους οπλίτες;

3. Μεταφορά:
Η μεταφορά στο στρατόπεδο πως γίνεται αν δεν διαθέτεις αυτοκίνητο; Υπάρχουν λεωφορεία της μονάδος που φροντίζουν για αυτό;

4. Τον μισθό σου πότε ξεκινάς να το λαμβάνεις; Οι 4 μήνες της εκπαίδευσης πληρώνονται, ή αμοίβεσαι για τους υπόλοιπους 13, οπότε είσαι και αξιωματικός;
Οι μήνες αυτοί λόγίζονται ως συντάξιμοι; Αποκτάς κάποια ένσημα;

Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα. Είμαι λιγάκι αγχωμένος.
Να είστε καλά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από yandr »

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις, ωστόσο πολλές από αυτές εξαρτώνται από την μονάδα στην οποία βρίσκεσαι. Αυτό ισχύει κυρίως με την στέγαση. Άλλες πόλεις είναι πολύ φθηνές και άλλες ακριβές, άρα το κόστος είναι αδύνατον να στο προσδιορίσει κανείς. Γενικά, αν δεν έχει ΤΕΙ/ΑΕΙ είναι φθηνότερα τα ενοίκια κατά τη γνώμη μου. Μπορείς να μένεις μέσα στη μονάδα χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι να βρεις σπίτι. Η λύση του ξενοδοχείου νομίζω θα είναι ακριβή, αλλά όταν πας στην περιοχή σου θα ψάξεις και θα ρωτήσεις Εικόνα.

Συνήθως υπάρχει λεωφορειάκι του στρατού που μεταφέρει τους υπαξιωματικούς (κυρίως) από και προς τη μονάδα τους δωρεάν.

Οι μήνες της εκπαίδευσης δεν πληρώνονται, ενώ θα πρέπει να σου πω ότι στον μισθό υπολόγιζε ότι είναι 14 για κάθε χρόνο (παίρνουν δώρο οι ΔΕΑ), ότι αν είσαι σε παραμεθόριο παίρνεις επιπλέον επίδομα και ότι σε εμάς τουλάχιστον, στο τέλος του χρόνου μας μοίρασαν (σε όλους τους αξιωματικούς/υπαξιωματικούς) κάποια υπόλοιπα (δεν ξέρω τι και πως προέκυψαν) που ανήλθαν σε αρκετά χρήματα.

Ένσημα δεν αποκτάς, ωστόσο στο δημόσιο μπορείς να αναγνωρίσει την στρατιωτική σου θητεία ως συντάξιμο χρόνο. Επειδή δεν το γνωρίζω καλά το θέμα θα σου πω ότι νομίζω πως δεν μπορείς να τα αναγνωρίσεις για να βγεις στη σύνταξη, αλλά αφού βγεις μπορείς να τα αναγνωρίσεις (πληρώνοντας τα ένσημα που αναλογούν) για να αυξηθεί ο χρόνος εργασίας και να αυξηθεί η σύνταξη. Ωστόσο ρώτα και κανέναν άλλο.

Νομίζω θα βρεις λέσχη αξιωματικών στις περισσότερες μονάδες αν όχι σε όλες. Διαφορετικά η φθηνότερη λύση είναι να μάθεις να μαγειρεύεις Εικόνα
TrelosMathimatikos

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από TrelosMathimatikos »

Επισης μηπως ξερει κανενας να με ενημερωσει για τον μισθο ενος ΥΕΑ. Περιπου ποσος ειναι ο μισθος του; Ευχαριστω και παλι.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει σχετικό άρθρο.

Τα ποσά που αναφέρονται εκεί είναι πιθανό να είναι κάπως αυξημένα σήμερα.
Anonymous

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Anonymous »

TrelosMathimatikos έγραψε:Επισης μηπως ξερει κανενας να με ενημερωσει για τον μισθο ενος ΥΕΑ. Περιπου ποσος ειναι ο μισθος του; Ευχαριστω και παλι.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από yandr »

Ο μισθός αναφέρεται αναλυτικά στο site
Sorbal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 4:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Sorbal »

Κάπου άκουσα πως όταν γίνεις ΔΕΑ δεν πληρώνεσαι αμέσως αλλά μετά από 2 μήνες περίπου και παίρνεις αναδρομικά δηλ. και τους 2 μήνες μαζί ... καπώς έτσι. Επομένως χρήματα στα χέρια σου από την ώρα που μπαίνεις παίρνεις μέτα απο κάνα 6μηνο. Επίσης Άκουσα πως ο μισ8ός σήμερα είναι 550 και +250 παραμεθωρίου.

Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να επιβεβαιώσει;
fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από fotis_a »

Όντως ισχύει αυτό που λες. Όταν ονομαστείς Δόκιμος παίρνεις γύρω στα 450 ευρώ στα χέρια και μετά από 2 μήνες πληρώνεσαι αναδρομικά. Βέβαια θα πρέπει να ρωτήσω στην Ίλη τι ακριβώς ισχύει και θα ενημερώσω!
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

Sorbal έγραψε:Κάπου άκουσα πως όταν γίνεις ΔΕΑ δεν πληρώνεσαι αμέσως αλλά μετά από 2 μήνες περίπου και παίρνεις αναδρομικά δηλ. και τους 2 μήνες μαζί ... καπώς έτσι. Επομένως χρήματα στα χέρια σου από την ώρα που μπαίνεις παίρνεις μέτα απο κάνα 6μηνο. Επίσης Άκουσα πως ο μισ8ός σήμερα είναι 550 και +250 παραμεθωρίου.

Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να επιβεβαιώσει;
Εσύ που παρουσιάζεσαι τώρα (2008 Β' ΕΣΣΟ), θα πληρωθείς ως ΔΕΑ στις 22 Δεκεμβρίου.

Ο Βασικός μισθός είναι (ήταν πριν κανά 8μηνο) περίπου στα 505.

Τώρα εγώ στον Έβρο έπαιρνα +100.

+250 έπαιρνε ένας Λοχαγός που ήξερα και αυτά με το ζόρι!

Όποιος θέλει λεφτά να επιδιώξει να πάει ασυζητητί στην Κύπρο.

vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από vasilis »

και κατι που ξεχασα οταν απολυθεις και οπως λες συνεχιζεις να παιρνεις βαθμους οσο εισαι εξω παιρνεις και το μισθο που επαιρνες πριν ή καποιο μερος του; ευχαριστω
Anonymous

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Anonymous »

για τους μισθους αφου απολυθεις εννοειται οτι θα περνεις καποιο ποσο για τις μερες που θα κανεις την επανεκπαιδευση. λογικα ο μισθος θα εχει σχεση με τον αναλογο βαθμο. δεν το ξερω δεν με εχουν καλεσει εστσι και αλλιως σχετικα προσφατα απολυθηκα!!! υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να μην σε ξανακαλεσουν ποτε αλλα ειναι λιγες περιπτωσεις απο οτι μου εχουν πει.
Anonymous

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Anonymous »

για να μην παρεξηγηθω αφου απολυθεις στην κανονικη σου δουλεια δεν θα παιρνεις καποιο ειδικο επιδομα λογο του βαθμου που ειχες στο στρατο!!! τα λεφτα που σου λεω θα τα παρεις αμα κανεις επανεκπαιδευση και μονο για αυτες τις μερες!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από yandr »

εφεδρος ανθυπολοχαγο έγραψε:για τους μισθους αφου απολυθεις εννοειται οτι θα περνεις καποιο ποσο για τις μερες που θα κανεις την επανεκπαιδευση. λογικα ο μισθος θα εχει σχεση με τον αναλογο βαθμο. δεν το ξερω δεν με εχουν καλεσει εστσι και αλλιως σχετικα προσφατα απολυθηκα!!!


Παίρνεις όσα και ο εν ενεργεία Ανθυπολοχαγός, χωρίς τα επιδόματά του.

Εξαιρούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι, που παίρνουν όσα ακριβώς και στην κανονική τους δουλειά προσκομίζοντας φύλλο μισθοδοσίας.

Επίσης, αν είσαι παντρεμένος ή έχεις παιδιά, το ποσό που παίρνεις αυξάνεται αφού όμως προσκομίσεις τα σχετικά πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες