Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tpss
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 21, 2009 10:52 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από tpss »

Καλησπέρα. Αν μπορείτε και θέλετε απαντηστε στις ερωτησεις μου, γιατι μια η και περισσοτερες γνωμες τις χρειαζομαι. ειμαι 3η λυκειου και ειμαι αναμεσα στον στρατο και το μαθηματικο. Αγαπαω τα μαθηματικα αλλα απο μικρος το μονο που μ'αρεζε ηταν οτι ειχε σχεση με στρατο, ταινιες βιντεο γκεημς ολα... Νομιζα οτι απλα επιρεαστικα απο αυτα σαν παιδι και εγω, αλλα η πειθαρχια ο σεβασμος και γενικα οτι εχει ο στρατος με τραβαει πολυ πιο πολυ απο το να ειμαι αραχτος και πισω απο ενα γραφειο... Ξερω οτι με το που θα παω εκει δεν θα μου πουν 'ελα κομανταρα μου, παρε λεφτα και βαθμο και οτι θες' αλλα ευτυχως απο πειθαρχια και πεισμα καλα τα παω. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως ειναι η ζωη ενος στρατιωτικου στις ειδικες δυναμεις; (περιπετεια η καψωνια ολη μερα; Αμα το αγαπας θα κανεις αυτο που θες η θα καθαριζεις τουαλετες συνεχεια; ) με τις μεταθεσεις τι παιζει; με το θεμα της οικογενειας η και των σχεσεων; και πως μπορω να παω στις ειδικες δυναμεις απο σσε; (δεν σκεφτομαι ΣΝΔ γιατι η μονη σχεση που εχω με το νερο ειναι ο νηπτηρας και η μπανιερα) υγ επειδη ειμαι ιδεαλιστης και μονο θεωρητικα μπορω να γνωριζω για το στρατο, σας παρακαλω αν μπορειτε να απαντατε ειλικρινα και οχι 'ποντικι θα σε φανε στις εδ. ' εμπειριες, γνωμες, συμβουλες, οτι εχετε να πειτε ευπροσδεκτο φφφχαριστωω Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Nassos »

Επειδή δεν έχεις πάει φαντάρος, απλά να σου πω ότι ο Ελληνικός Στρατός δεν είναι αυτός που διαβάζεις στα περιοδικά.

Θα σου συνιστούσα να πήγαινες πρώτα φαντάρος για να καταλάβεις τι σημαίνει Στρατός. Απλά να σου πω ότι πολλοί αξιωματικοί θέλουν να φύγουν από το στράτευμα γιατί πολύ απλά άλλα τους έλεγαν στην Ευελπίδων και άλλα κάνουν.

Στις Ειδικές Δυνάμεις τα πράγματα από απόψεως εκπαίδευσης, εξοπλισμού κλπ είναι σαφώς καλύτερα, αλλά μη ξεχνάς ότι λόγω της φύσεως των Ε. Δ οι άδειες είναι περιορισμένες και οι μεταθέσεις-ασκήσεις συχνές.

Εάν επιλέξεις να πάς ΣΣΕ, δηλώνεις Πεζικό και μετά, εάν κριθείς κατάλληλος για Ε. Δ (περνάς εξετάσεις νομίζω), πάς είτε στα ΛΟΚ-Αλεξίπτωτα-Αμφιβίους είτε στους Πεζοναύτες.

Όσο για Ναυτικό, μη ξεχνάς ότι στα ΟΥΚ μπορείς να πάς εθελοντικά.

Anonymous

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι φοιτητης και σπουδαζω φυσικη. Ηθελα να περασω ναυτικων δοκιμων μηχανικος αλλα δεν επιασα την βαση για 1000 μορια. Τωρα ομως πηγε 16500 με την κατηγορια 10% και θα κανω τα χαρτια μου γιατι ειμαι στο 17300. Νιωθω τηχερος που επεσε η βαση σχεδον 2000 μορια και δεν χρειαζεται να δωσω ξανα εξετασεις. Αλλα αξιζει να παρατησω το φυσικο για την ΣΝΔ;
Ξενοφών
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 3:00 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Ξενοφών »

Φιλε χρηστο και εγω είμαι πληροφορική στην Ασοεε και θα δώσω 10% για να παω Ευελπίδων. Είμαι στο τρίτο ετος αλλα παρόλαυτα θα το κανω το βήμα. Καλιο αργα παρα ποτε. Έκανα λάθος επιλογές για λάθος λόγους και εχω την ευκαιρία να τις διορθώσω. Έαν και εσενα σου αρέσει ο στρατος και πας γιατι θέλεις να υπερασπιστείς τα εθνιά συμφέροντα τοτε να κανεις και εσυ το βημα και να πας!
Οσον αφορα σε καποια παραπανω ποστ το μονο που εχω να πω ειναι πως καποιος για να παει στρατο δεν χρειαζεται απλα να αγαπαει την πατριδα του και να θέλει να την προστατεψει, αυτο Μπορει να γινει ειτε απο επιστημονικο ειτε απο πολιτικο χωρο. Χρειαζονται και αλλα πραγματα. Το κυριότερο ειναι η πειθαρχια, αντοχη (ειτε ψυχικη ειτε σωματική), Θαρρος, Υπομονή και η προσυλωση. Για αξιωματικός ομως πρεπει να εχεις και ηγετικές ικανοτητες, κριτικη σκεψη, δομημενο λογισμο και αντιληψη των πραγματων των καταστασεων και των ανθρώπων.
Ο "καραβανάς" δεν υπαρχει πια σαν ορος ιδιαίτερα στους αξιωματικούς, με λιγα λόγια ο στρατος εχει μετατραπεί στην αρχαία του μορφη ως ενα μείγμα φιλοσοφιας επιστημης και αθλητισμου με σκοπο την δημιουργία οχι μονο αρτια εκπαιδευμενων και σωστων αξιωματικων αλλα και ανθρώπων. Με λιγα λογια εαν θέλει καποιος επαγγελματικη αποκατασταση ας μην παει στρατο γιατι τα λεφτα υπαρχουν αλλα η καθημερινοτητα η ζωη του στρατου δεν ειναι για ολους τους ανθρώπους οχι τουλαχιστον για αυτους που αναζητουν την Εξασφάλιση στην ζωη τους.

Anonymous

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξενοφων αν πραγματικα σου αρεσει να πας. Εγω ειμαι στο φυσικο στο ΑΠΘ και ειμαι δευτερο ετος. Δεν μας πηραν τα χρονια μπορουμε να δηλωσουμε μεχρι και 21 χρονων. Εγω επιανα Ευελπιδων οπλα αλλα δεν πηγα γιατι ειχα φαει γερο κολλημα με την Ναυτικων Δοκιμων. Για εμενα ειναι κλασης ανωτερη απο ολες τις σχολες αξιωματικων και δεν ηθελα καμια αλλη. Καταρχην εχει πολυ λιγοτερα ατομα απο την Ευελπιδων, ειναι πιο μικρη σχολη με πιο ωραιες εγκαταστασης και εχει φατσα καρτα θαλασσα. Εχει προοπτικες για μεταπτηχιακα στο ΜΙΤ και στο ΧΑΡΒΑΛΝΤ. Φυσικα μαλλον ο πρωτος της σχολης θα πηγαινει σε αυτα τα αμερικανικα πανεπηστημια. Δεν νομιζω να γινεται να πανε ολοι. Πηγαινε δες τα πτυχια ενος ναυαρχου και ενος στρατηγου. Καμια σχεση. Απο οτι καταλαβα αυτοι που φτανουν μεχρι ναυαρχοι-υποναυαρχοι πρεπει να ειναι πολυ θετικα μυαλα. Αλλα επειδη η Ναυτικων δοκιμων ειχε παντα πανω απο 18 και περση ετυχε να παει 16500 με το 10% δεν μου λεει κανεις οτι δεν θα ξανα ανεβει στο 18. Και επειδη ειμαι 2 ετος και χρωσταω και 18 μαθηματα και δεν θελω να κατσω εδω γιατι οι περισσοτεροι καταλιγουν να κανουν ιδιαιτερα και φροντιστηρια μεχρι να περασουν τον Ασεπ και εγω δεν θελω να καταληξω ετσι θα ριξω νερο στο κρασι μου και θα βαλω και Ευελπιδων οπλα γιατι ειναι πιο σιγουρο να την πιασω γιατι παντα ειχε 16 με 17. Δεν μου πεφτει και λιγοι η Ευελπιδων αλλα εχω κολλημα με την Ναυτικων δοκιμων. Αλλα ποιος ξερει ισως να παω σσε και να μου αρεσει και πολυ. Εξαλλου και οι δυο ειναι ανωτατες στρατιωτικες σχολες ισιτιμες με ΑΕΙ. Αλλα να ξερεις ο στρατος ξηρας εχει πιο πολλες μεταθεσεις και απο την αεροπορια και απο το ναυτικο. Ο πατερας μου στρατιοτικος ειναι και καθε 2 χρονια αλλαζαμε Μερος. Αυτοι που τραβανε τα περισσοτερα ειναι τα παιδια των στρατιωτικων. Αλλα το κρατος μας εχει γραμμνους και δινει μπονους στους πολυτεκνους μονο. Παντως το μετανιωσα που δεν εβαλα σσε γιατι τωρα θα ημουν 2 ετος εκει και σε 2 χρονια θα εβγαινα ανθυπολοχαγος ενω τωρα που ειμαι στο φυσικο και εχασα 2 χρονια απο την ζωη μου τι καταλαβα; Για αυτο φετος μετα την Ναυτικων Δοκιμων εχει Ευελπιδων για μενα. Αλλα μακαρι να πιασω και ευελπιδων γιατι δεν ξερω πως θα εξελιχθουν οι βασεις του 10%. Μπορει να φυγει φετος ενα κυμα απο την ιατρικη και τα πολυτεχνεια με το 10% και να παει η Ευελπιδων 18 η 19. Μακαρι να μην γινει αυτο για να περασω. Καλη σου επιτυχια.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από kallitexnis »

Χρηστος έγραψε:Ειμαι φοιτητης και σπουδαζω φυσικη. Ηθελα να περασω ναυτικων δοκιμων μηχανικος αλλα δεν επιασα την βαση για 1000 μορια. Τωρα ομως πηγε 16500 με την κατηγορια 10% και θα κανω τα χαρτια μου γιατι ειμαι στο 17300. Νιωθω τηχερος που επεσε η βαση σχεδον 2000 μορια και δεν χρειαζεται να δωσω ξανα εξετασεις. Αλλα αξιζει να παρατησω το φυσικο για την ΣΝΔ;
Να σου θυμίσω ότι δεν μετράνε τα 600 περίπου μόρια απ'τα προφορικά αλλά μόνο οι βαθμοί που είχες γράψει. Εννοώ ότι για να βγάλεις τα μόριά σου θα υπολογίσεις μόνο τους βαθμούς που έγραψες και όχι το +2 Στα προφορικά. Ευχαριστώ.
Anonymous

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλλιτεχνη τα μπερδεψες. Αυτο που λες ισχυει οταν δινεις παννελαδικες για τεταρτη φορα. Τοτε χανεις τα προφορικα και μετραει 100% το γραπτο.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από kallitexnis »

Χρηστος έγραψε:Καλλιτεχνη τα μπερδεψες. Αυτο που λες ισχυει οταν δινεις παννελαδικες για τεταρτη φορα. Τοτε χανεις τα προφορικα και μετραει 100% το γραπτο.
Δεν τα μπέρδεψα. Ρώτα το. Εγώ όταν δήλωσα με το 10% ήταν η 4η χρονιά που ήμουν υποψήφιος και μέτρησε 100% η γραπτή μου βαθμολογία. Απλά σου ανέλυσα πρίν το 70% που παίρνεις απ'τον γραπτό βαθμό το αφήνεις 100% και δεν προσθέτεις το 30% των προφορικών που είναι +2 από των γραπτών.
Anonymous

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Anonymous »

Οικογένεια μπορείς να κάνεις; Πότε θα βλέπεις τα παιδιά σου όταν θα λείπεις συνέχεια σε δεκαήμερα και τέτοια; Αν ο/η σύζυγος δουλεύει σε μαγαζί, θα το κλείνει σε κάθε μετάθεση και θα ανοίγει άλλο; Τα παιδιά θα αλλάζουν όλη την ώρα σχολεία; Ξέρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από -erased- »

Το γνωστό αιώνιο πρόβλημα έχει την εξής απάντηση: "Πατρίς υπεράνω όλων" Εικόνα (οικογένειες, παιδιά και άλλα υποδεέστερα... )
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Anonymous

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Anonymous »

Όλα γίνονται. Εμένα ο πατέρας μου είναι Στρατιωτικός. Σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζω σχολείο (εκτός από τα τρια τελευταία που είμαι Αθήνα και βγάζω το Λύκειο) ενώ έχω αλλάξει και στη μέση της χρονιάς. Επίσης δεν είχε καλά φροντηστήρια (βλ. Κυπρίνος) ή αντιμετώπισα δυκολίες όταν επέστρεψα από την Κύπρο εδώ (λόγω μαθημάτων). Όμως είμαι μια χαρά, πάντα άριστος και κανένα πρόβλημα προσαρμογής. Για να επιτύχει μια οικογένεια όμως στρατιωτικού πρέπει να κάνει κάποιες θυσίες η μητέρα, να ακολουθήσει δηλαδή το σύζυγο στις μεταθέσεις αφείνοντας αν είναι ανάγκη την εργασία της. Γεγονός πάντως είναι ότι δεν είναι όλοι σε θέση να προσαρμοστούν σε αυτό το δύσκολο τρόπο ζωής. Καλό θα ήταν λοιπόν να το ξανασκεφτεί κανείς. Και αναφορικά με το ρητό, δε νομίζω ότι είναι αλληλοαποκλειώμενα πράγματα αν υπάρχει φυσικά κοινός τόπος μεταξύ γονέων και τέκνων.
Anonymous

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Anonymous »

Το σίγουρο είναι ότι είναι ένα ιδιόμορφο επάγγελμα. Σίγουρα πριν το επιλέξει κανείς θα πρέπει να ξέρει ότι είναι δυσκολότερο να δημιουργήσει οικογένεια από ότι όλοι οι άλλοι. Αν όμως τα καταφέρει θα είναι πιο δεμένη από όλες τις άλλες ακριβώς επειδή θα αντιμετωπίζει μεγαλύτερες προκλήσεις από τις υπολοιπες.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΧΑΙΔΩ έγραψε:Οικογένεια μπορείς να κάνεις; Πότε θα βλέπεις τα παιδιά σου όταν θα λείπεις συνέχεια σε δεκαήμερα και τέτοια; Αν ο/η σύζυγος δουλεύει σε μαγαζί, θα το κλείνει σε κάθε μετάθεση και θα ανοίγει άλλο; Τα παιδιά θα αλλάζουν όλη την ώρα σχολεία; Ξέρει κανείς;
Οι απαντήσεις στο ερώτημά σου είναι απλές:
  • Τα παιδιά σου θα τα βλέπεις τις ώρες που δεν θα δουλεύεις.
  • Αν ο/η σύζυγος δουλεύει σε μαγαζί τότε απλά αλλάζει δουλειά. Αν είναι δικό της το κάνει ότι θέλει.
  • Τα παιδιά θ'αλλάξουν αρκετά σχολεία.
Αν θες να σου πώ κάτι άλλο εδώ είμαι. Ευχαριστώ.

Anonymous

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Anonymous »

Όταν λέμε θα βλέπω τα παιδιά μου όταν δεν θα δουλεύω, δηλαδή αν έχω δεκαήμερο στο βουνό δεν θα τα βλέπω για δέκα μέρες σερί; Κι αν αρρωστήσουν στο μεταξύ, συνηθισμένο πράγμα για παιδια - το μικρό αδερφάκι μου είναι συνέχεια άρρωστο- είναι βέβαιο ότι ο διοικητής θα με αφήνει πάντα να φεύγω από την άσκηση και να πηγαίνω σπίτι; Η απάντνηση είναι πολύ σοβαρή για την επιλογή του επαγγέλματος ή όχι! Δεν θέλω να κάνω διαλυμένη οικογένεια.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Με ολο το σεβασμο, μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει στρατιωτης. Οταν λεμε δεκα ημερες και δωδεκα ασκηση εννοουμε χωρις αδειες. Οποτε ναι δε θα βλεπεις τα παιδια σου για δεκα μερες σερι. Και οταν αρρωστησουν κανενας διοικητης δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει αδεια και πολυ περισσοτερο οταν βρισκεσαι σε ασκηση για να πας νατο δεις, εκτος παρα πολυ σοβαρων περιπτωσεων. Τα βαζεις στη ζυγαρια και αποφασιζεις τι θες. Και οπως ειπε καποτε και ενας διοικητης μου "Ο στρατος προσελαβε εσας, οχι την οικογενεια σας"
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες