Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από kostas pharm »

Ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε ποιος ακριβως ειναι ο ρολος και η θεση των ανθ/στων στο στρατευμα; τι καθηκοντα εχουν; γιατι δεν θεωρουνται ουτε αξιωματικοι ουτε υπαξωματικοι; τι ιδιαιτεροτητα εχει αυτος ο βαθμος; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από yandr »

Η ιδιαιτερότητα είναι ότι οι Ανθυπασπιστές είναι ανώτεοι όλων τνω υπαξιωματικών και κατώτεροι όλων των αξιωματικών.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι βρίσκονται στη μέση. Δες και το άρθρο για την
Στρατιωτική ιεραρχία .

Τα καθήκοντά τους δεν διαφέρουν σε τίποτα από των υπολοίπων.
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από andybgr »

Και ιδού το ερώτημα... ανθυπασπιστής παλαίουρας ή δόκιμος; συνέχεια τσακώνοντε αυτοί οι δυο... όσο για τον βαθμό τους... εχουν ενα Δ που σημαίνει Δεν Δουλεύω, δεν τους πιάνει ούτε σαν αξιωματικοί όυτε σαν υπαξιωματικοί επιδή είναι στη μέση... Εικόνα

kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από kostas pharm »

Oi δοκιμοι βεβαια θεωρουντε σαν αξιωματικοι και επισης σαν ΔΕΑ πριν γινουν ανθ/γοι θεωρουντε ομοιοβαθμοι των ανθ/στων αλλα νεωτεροι τους. εγω δε καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η ενδιαμεση βαθμιδα; για να ξεχωριζουν αξιωματικους απο υπαξ. ; ειναι μαχιμοι; μπορουν να γινουν πχ διοικητες λοχων; υπαρχουν σχολες ανθ/στων οπως υπαρχουν αξι. και υπαξ.
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από andybgr »

Απ'οτι ξέρω μετα Τον αρχιλοχία για να πάρεις Το βαθμό ανθυπασπιστή Πρέπει να κάνεις πράξη ανδραγαθίας... ξέρω βεβαια έναν ανθυπολοχαγό με άσπρα μαλλία... που βγήκε απο ΣΜΥ...

θυμάμε όταν η θητεία ήταν στα 2 χρόνια, όσοι είχαν την κατάλληλη μόρφωση και γινόταν ΔΕΑ, μπορούσαν να αρχίσουν καριέρα σαν αξιωματικοί, δλδ να γίνουν ανθυπολοχαγοί και να μονιμοποιηθουν... τώρα πλέων δεν ισχυει αυτό, ίσως να έχει μηνει αυτή η βαθμίδα απο τότε...

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από Rafale »

Εγω παντως ειχα κατι ανθστες σε μοναδες που ηταν ρεμπετ ασκερ. Χυμα στο κυμα. Ασε που ολοι εφευγαν σκ θεσνικη και τους εψαχνα αχαχαχαχ για ουζακια στους ορχους κλπ Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από Rafale »

Οι δεα ειναι ανωτεροι των ανθστων. Δκτες λοχων δεν μπορουν να γινουν. Πχ στο δικο μου σωμα οι ανθστες ηταν ολοι ορχους 1 1ογρ 1 χρηματοικονομικο.
ρ

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από ρ »

OI ΔΕΑ παλαιοτερα μπορουσαν να μεινουν μονιμοι αν ειχαν απολυτηριο λυκειου, ανακατατασσονταν με το βαθμο του αρχιλοχια και απαστρατευονταν ταγματαρχες, εκεινα τα χρονια ειδικα οσοι δεν ησαν απο σχολη εδωσαν την κακη φημη που εχει ο στρατος σημερα σε καποιους. Μεχρι το 1930 η σχολες ευελπιδων και ναυτικων δοκιμων εβγαζαν τους μοναδικους επιστημονες στη χωρα, οι οποιοι εμπαιναν αμεσως πολυτεχνειο η στελνονταν στη Γαλλια για περαιτερω σπουδες σε διπλωματια, μηχανικη, αεροναυπηγικη σχολες πολεμου η θεματα ηλεκτρισμου, οι πρωτοι πολιτικοι μηχανικοι ξεκινησαν απο τη ΣΣΕ. Οσο για το θεσμο των ΔΕΑ στις ξενες χωρες Γαλλια Αγγλια Ισραηλ Αμερικη, ο στρατος πληρωνει τις σπουδες των ΔΕΑ σε πανεπιστημιο και τους μονιμοποιει ως αξιωματικους μεχρι την ανωτατη βαθμιδα της ιεραρχιας και απαρτιζουν το 50 τοις εκατο των αξιωματικων ολων των οπλων και σωματων.

Οσο για τους ανθυπασπιστες, δε ξερω τι τεμπεληδες εχετε δει εσεις, αλλα αυτοι που ξερω εγω ειναι προισταμενοι επιθεωρητες εργασιων συντηρησης αεροσκαφων σε πολεμικη μοιρα και εργαζονται σκληρα, εχουν περασει πανω απο 15 σχολεια, εχουν τελειωσει ΣΤΥΑ και λυκειο εννοειται και αγαπανε το αντικειμενο τους.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από Rafale »

Ειπα αυτους που ειχα εγω στη μοναδα μου και διευκρινησα στο σωμα μου. Και βεβαια υπαρχουν και ανθστες που κατεχουν θεσεις και δεν ειναι σαν τους αλλους.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από yandr »

cristi έγραψε:Οι δεα ειναι ανωτεροι των ανθστων. Δκτες λοχων δεν μπορουν να γινουν. Πχ στο δικο μου σωμα οι ανθστες ηταν ολοι ορχους 1 1ογρ 1 χρηματοικονομικο.


Οι Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί είναι ομοιόβαθμοι με τους Ανθυπασπιστές, όμως οι τελευταίοι έχουν αρχαιότητα. Δηλαδή οι Ανθυπασπιστές είναι είναι 'ανώτεροι' μεταξύ ίσων.

Αυτό στη θεωρία, γιατί στην πράξη εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον διοικητή (αν διατηρεί την πειθαρχεία όπως πρέπει) και τον Ανθυπασπιστή ή ΔΕΑ που εξετάζουμε.

Ένα μικρό, προσωπικό παράδειγμα.

Μία φορά έτυχε στην Φρουρά να είμαι μαζί με 3 γυναίκες Ανθυπασπιστές. Επειδή ήμουν ΔΕΑ και δεν είχα γίνει ακόμη Ανθυπολοχαγόες, έπρεπε την Φρουρά να παρουσιάσει μία από αυτές. Και οι τρεις με παρακαλούσαν να το κάνω εγώ, όπως και τελικά έγινε.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από yandr »

Ας επιστρέψουμε όμως στην αρχική συζήτηση που είναι για τους ρόλους και τα ακθήκοντα των ανθυπασπιστών.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από Rafale »

Κακως εσυ επρεπε να παρουσιασεις φρουρα. Αυτες κατι ηξεραν που σε παρακαλεσαν να το κανεις εσυ αχχαχαχ ετσι επρεπε να γινει. Εσυ ως δεα θα παρουσιαζες.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από yandr »

Μου αρέσει που επιμένεις.

ΔΕΑ και Ανθυπασπιστές είναι ομοιόβαθμοι, με τους τελευταίους να προηγούνται στην αρχαιότητα.

ΔΕΑ

Ρόλος και καθήκοντα για Ανθυπασπιστές

Δημοσίευση από ΔΕΑ »

Εχω την εξης απορια. Στο διαδικτυο βρηκα πολλους (ηρωες σε πολεμους ως επι το πληστον) που κατεχουν τον βαθμο του Εφεδρου Ανθυπασπιστη. Γνωριζει κανενας σε ποιους απονεμοταν αυτος ο βαθμος?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης