Άδεια πριν την ορκομωσία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Makis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 5:22 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Makis »

Καλημέρα έχω την εξής ερώτηση. Τελειώνω την σχολή μου τον Φλεβάρη, αλλά λόγω των επεισοδίων μετατέθηκε η εξεταστική μου οπότε τελειώνω αρχές Μαρτίου. Σκόπευα από Φλεβάρη να κόψω την αναβολή στον στρατό για να παρουσιαστώ τον Μάιο. Σε περίπτωση που η ορκωμοσία της σχολής μου γίνει τον Μάιο δηλαδή τον μήνα που εγώ θα έχω μόλις παρουσιαστεί στον στρατό δικαιούμαι άδεια για έστω 1 μέρα για να ορκιστώ στην σχολή μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από yandr »

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις μπορείς να πάρεις άδεια και κατά την διάρκεια της βασικής εκπαίδευσης, αλλά εξαρτάται από τον διοικητή.

Λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά δεν μπορεί να στο βεβαιώσει κανένας.
Anonymous

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα! μπαινω στις 10-2 τριπολη και εμαθα οτι στις 20-2 ορκιζομαι στη σχολη μου... Μετα απο ποσες μερες γινονται οι ορκομασιες στο στρατο; αν δεν εχω ορκιστει θα μου δωσουν αδεια;
Anonymous

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας παιδιά! Το αγόρι μου μπήκε στις 10/2 στην Αυλώνα και ορκίζεται στις 20/2. Επίσης ορκίζεται στη σχολή του στις 24/2 και δεν του δίνουν άδεια από το στρατόπεδο! Αυτό δεν είναι παράνομο; Δεν έχει δικαίωμα κανείς να πάρει το πτυχίο τουΕικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Marina2 »

Εννοείται οτι είναι παράνομο... Αλλά τις περισσότερες περιπτώσεις συμβαίνει πάντου διοτι είναι θέμα διοικητή. Αν πρέπει οποσδήποτε να βγει, ας πάρει από την κανονική του (αν δικαιούται) , να ζητήσει χαρτί από την σχολή του που αποδείκνυε οτι παραβρέθηκε και αργοτερα μπορεί να του την κάνουν φοιτητική. Παντως είναι απαράδεκτο αυτό...

Anonymous

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής: Θέλω να μπώ τον Φεβρουάριο αλλά δεν θα έχω προλάβει παραδώσω την διπλωματική μου εργασία πριν μπώ και το πρόβλημα είναι οτι η παράδοση της θα είναι πιθανότατα πριν την ορκομωσία μου... Υπάρχει περίπτωση να μου χορηγηθεί αδεια πριν την ορκομωσία; Ευχαριστώ πολύ.
Anonymous

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Anonymous »

Απ'όσο ξέρω, αν δεν ορκιστείς δέν παίρνεις άδεια. Ούτως η άλλως πρέπει να περάσει δίμηνο για να πάρεις άδεια (εκτός απο αυτήν της ορκομωσίας ενοείται). Άν μπορέσεις κανόνισε να την παραδόσεις πρίν την κατάταξή σου, όπως κάνω εγώ.
Anonymous

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν και είμαι σίγουρός οτι λάποιος το έχει ξαναρωτήσει ήδη αν δεν είναι κόπος απαντήστε και σε εμένα παρακαλώ...

Κατατάσσομαι στις 9/11 και η ορκομωσία της σχολής μου είναι στις 27/11 Να κάνω τα χαρτιά μου για να ορκιστώ ή δεν έχω ελπίδες να πάρω άδεια;
fantaros84
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2009 11:05 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από fantaros84 »

Γιώργος έγραψε:Αν και είμαι σίγουρός οτι λάποιος το έχει ξαναρωτήσει ήδη αν δεν είναι κόπος απαντήστε και σε εμένα παρακαλώ...

Κατατάσσομαι στις 9/11 και η ορκομωσία της σχολής μου είναι στις 27/11 Να κάνω τα χαρτιά μου για να ορκιστώ ή δεν έχω ελπίδες να πάρω άδεια;


Φίλε νομίζω ότι μια 24ωρη για τέτοιο λόγο μπορείς να την πάρεις, αν και είναι δύσκολο για τον πρώτο μήνα της εκπαίδευσης. Πάντω επειδή δεν είμαι και σίγουρος ας απαντήσουν καλύτερα οι πιο έμπειροι!

Anonymous

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εχω ενα προβλημα, ειμαι φοιτητης κ χρωσταω μερικα μαθηματα παρουσιαζομαι περιπου 10 φεβρουαριου (ετσι μου ειπαν στο στρατολογικο) κ τοτε εχω εξεταστικη θα μπορεσω αφου παρουσιαστω πριν την ορκωμοσια να παρω αδεια Περιπου 3-4 μερες μεσα στο φεβρουαριο οι οποίες δεν θα ειναι συνεχομενες απλα θα ειναι πριν τη ορκωμοσια διοτη τελη φεβρουαριου τελειωνει κ η εξεταστικη αδυνατον να παρω αδεια πριν την ορκωμοσια Κ θα η αυτο ειναι χρειαστεί να παρω αναβολη;

manos27
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 31, 2009 1:35 am
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από manos27 »

Καλησπέρα παιδιά... Εγώ έχω ένα πρόβλημα... Έκοψα αναβολή τον οκτώμβριο του 2009 κ τώρα φεύγω λογικά τον φεβρουάριο του 2010... Περίμενα να δώσω κρατική πιστοποίηση τον Νοέμβριο ή Δεκέμβριο κ τελικά δίνω τέλος Φλεβάρη του 2010... Την πάτησα... Αν παρουσιαστώ θα μπορέσω να δώσω εξετάσεις. Περιμένω ένα χρόνο την ημερομηνία κ τώρα απελπίστικα... Θα μ δώσουν άδεια χωρίς να έχω ορκιστεί; Τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Μπορώ να ξαναπάρω αναβολή για το μάιο ή τπτ τέτοιο. Δεν ξέρω τί γίνεται... Απελπίστικα τελείως. Αν γνωρίζει κανείς κάτι... Θα με βοηθούσε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων... ! Τόσο διάβασμα τελικά θα πάει χαμένο...
Anonymous

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια παρουσιαζομαι λογικα στις 10 φεβρουαριου αλλα εχω εξεταστικη μεχρι της 18 υπαρχη κανενας τροπος να αργησω αυτες τις 8 μερες; Απο φιλο που εχω ροτιση ειναι σχεδον αδυνατον να παρω αδεια πρην την ορκομοσια κ μενα που χρειαζονται μονο 3-4 μερες μονο μεσα σε αυτο το 8ημερο, απλα σκεφτομουν καποιο γιατρικο τροπο αλλα φοβαμαι μην μου δώσουν τριμηνη αναβολη
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν γίνετε να πάρεις άδεια πριν ορκιστείς. Θα σου έλεγα να πάρεις 3μήνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους την δίνουνε εύκολα. Και δεν θα χρειαστείς να παρουσιαστείς
ventouza29
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2009 8:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από ventouza29 »

MIXALIS έγραψε:Παιδια παρουσιαζομαι λογικα στις 10 φεβρουαριου αλλα εχω εξεταστικη μεχρι της 18 υπαρχη κανενας τροπος να αργησω αυτες τις 8 μερες; Απο φιλο που εχω ροτιση ειναι σχεδον αδυνατον να παρω αδεια πρην την ορκομοσια κ μενα που χρειαζονται μονο 3-4 μερες μονο μεσα σε αυτο το 8ημερο, απλα σκεφτομουν καποιο γιατρικο τροπο αλλα φοβαμαι μην μου δώσουν τριμηνη αναβολη


δεν υπαρχει περιπτωση να αργησεις θα παρουσιαστεις κανονικα Και απο θα ζητησεις αναβολη μονο αυτο μπορεις να κανεις...
G47
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Σεπ 17, 2010 9:24 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από G47 »

Πηρα πτυχειο στη σχολη μου και ορκιζομαι 19/11. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχω ηδη μπει μεσα, σωστα;

Σε αυτη τη περιπτωση τι παιζει;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης