ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ζαφειρης

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Ζαφειρης »

Το δικο μου ειναι τεθωρακισμενα ΥΕΑ.
κανω επιπλεον μηνες περαν του 12μηνου;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από yandr »

Ναι, θα υπηρετήσεις άλλους 5 μήνες αν γίνεις ΥΕΑ
fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από fotis_a »

ΚΑλησπέρα. Πέρασα στους ΔΕΑ (δόκιμος) τεθωρακισμένων στον Αυλώνα. είμαι με άδεια ορκομοσίας έξω.
Το ερώτημα μου είναι , αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τισ άδειεσ εντόσ ύλης ΥΕΑ. Από ότι έμαθα για 2 εβδομάδεσ μένουμε μέσα. ΜΕτά όμως τί ; παίρνουμε και μεισ εξόδουσ και άδειςσ σα τους οπλίτες; ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Prince_23 »

aggelopoulos έγραψε:ΚΑλησπέρα. Πέρασα στους ΔΕΑ (δόκιμος) τεθωρακισμένων στον Αυλώνα. είμαι με άδεια ορκομοσίας έξω.
Το ερώτημα μου είναι , αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τισ άδειεσ εντόσ ύλης ΥΕΑ. Από ότι έμαθα για 2 εβδομάδεσ μένουμε μέσα. ΜΕτά όμως τί ; παίρνουμε και μεισ εξόδουσ και άδειςσ σα τους οπλίτες; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

πως βγηκες με αδεια ορκωμοσίας έξω; Ορκιστηκες στρατιωτης και θα πας στην ιλη υεα δεν εχεις παει ακομα! Τουλ ετσι θυμαμαι οτι εκανα εγω. Οι αδειες ειναι λιγες και οργανωμενες σε γκρουπ, οι διανυκτερευσεις δεν υπαρχουν εκτος απο ΠΣ(ελπιζω να το έχουν αλλαξει αυτο!) και πολλες αγγαρειες και μεχρι να φυγουν οι Β σου θα εχεις εξοδους κανονικα! Προσοχη στον θαλαμο 14!!Εικόνα
fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από fotis_a »

καιρός να δώσω και εγώ τα φώτα μου για να λυθούν και μερικές απορείες περι ΥΕΑ.
αυτή τη στιγμή είμαι ΥΕΑ Β΄ τεθωρακισμενων στον αυλώνα.
η συνολική εκπαίδευση σύμφωνα με διαταγή ΓΕΣ είναι πλέον 17 εβδομαδες απο τίς οποίες μόνο 2 αφιερώνονται στο σχολείο μαχητή ή αλλιώς σχολείο του πεζικάριου :P
Η εκπαίδευση δεν είναι σκληρή σωματικά, αλλά ψυχολογικά.
Κλασσικά πράγματα, σε φτάνουν στα όρια σου και σου φωρτώνουν και άλλα μέχρις να τα ξεπεράσεις.
Έχει πολή αγγαρεία την οποία και θα συνηθήσεις σαν ΥΕΑ Α΄.
όσο για τα λεφτά, ναι, δεν πληρώνεσαι αλλά κάτι θα πάρεις στο τέλος. εμέις θα πάρουμε γύρω στα 450 ευρώ.
εφοδιαστείτε με πολλά ψηλά και πολλά τσιγάρα, γιατι το ΚΨΥΕΑ θα το βλέπετε με διόπτρες και το ΚΚΨΜ κοινώς κεντρικό ΚΨΜ μόνο ως νεοσσύλεκτοι θα το επισκεφτείτε.
Ακόμη να προσθέσω πως κανένασ δεν πιέζεται να έρθει ΥΕΑ. Στα αθλήματα κόβεσαι όποτε θες, όπως επίσης και στα MATRIX tests. άπαξ και μπεις όμως, δύσκολα θα βγείς εκτός και αν αχαρακτηριστείς Ι-2-3-4 (ή αλλίως γιωτόμπαλο :D) οπότε και θα πας όπου θελήσει ο Μεγαλοδύναμος.
απλά, μάθετε πρώτα τι είναι ΥΕΑ και μετά ελάτε, γιατί αρκετά υποβαθμιστίκαμε ως σχολή και ως βαθμοφόροι και δε πρέπει (ναι.. "δεν πρέπει")να έχουμε και να έχετε και σεις άτομα τα οποία απλά πήγαν για να πάρουν μετάθεση σε κάποιο νησί. σοβαρότητα και εντιμότητα και γνώση των ΥΕΑ! μη στερείτε απο άτομα που θέλουν να έρθουν την ευκαιρεία αυτή. τα λέω γιατί τα περνάω και γω με τους δικούς μου συμμαθητές. ρωτηστε και μάθετε. ελπίζω να σας βοήθησα λίγο και συγγνώμη για το μακροσκελή λόγο μου. (νύστα καταραμένη). οτιδήποτε άλλο θα απαντήσω στην επόμενη έξοδο και άδειά μου.
ΥΓ: για όσους μπαίνουν τώρα το Μάη και θα έρθουν ΥΕΑ, ετοιμαστείτε για πήξημο καθώς ο καινούριος διοικητής της ΣΑΤΘ που θα έρθει είναι έτοιμος να μας/σας λίωσει στα άρματα! Α! και μη μασάτε αν σας πήξουμε στην αγγαρεία και στο δούλεμα, όλοι τα περάσαμε, όλοι θα τα περάσετε!
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από nekrothaftis »

aggelopoulos έγραψε:καιρός να δώσω και εγώ τα φώτα μου για να λυθούν και μερικές απορείες περι ΥΕΑ.
αυτή τη στιγμή είμαι ΥΕΑ Β΄ τεθωρακισμενων στον αυλώνα.
η συνολική εκπαίδευση σύμφωνα με διαταγή ΓΕΣ είναι πλέον 17 εβδομαδες απο τίς οποίες μόνο 2 αφιερώνονται στο σχολείο μαχητή ή αλλιώς σχολείο του πεζικάριου :P
Η εκπαίδευση δεν είναι σκληρή σωματικά, αλλά ψυχολογικά.
Κλασσικά πράγματα, σε φτάνουν στα όρια σου και σου φωρτώνουν και άλλα μέχρις να τα ξεπεράσεις.
Έχει πολή αγγαρεία την οποία και θα συνηθήσεις σαν ΥΕΑ Α΄.
όσο για τα λεφτά, ναι, δεν πληρώνεσαι αλλά κάτι θα πάρεις στο τέλος. εμέις θα πάρουμε γύρω στα 450 ευρώ.
εφοδιαστείτε με πολλά ψηλά και πολλά τσιγάρα, γιατι το ΚΨΥΕΑ θα το βλέπετε με διόπτρες και το ΚΚΨΜ κοινώς κεντρικό ΚΨΜ μόνο ως νεοσσύλεκτοι θα το επισκεφτείτε.
Ακόμη να προσθέσω πως κανένασ δεν πιέζεται να έρθει ΥΕΑ. Στα αθλήματα κόβεσαι όποτε θες, όπως επίσης και στα MATRIX tests. άπαξ και μπεις όμως, δύσκολα θα βγείς εκτός και αν αχαρακτηριστείς Ι-2-3-4 (ή αλλίως γιωτόμπαλο :D) οπότε και θα πας όπου θελήσει ο Μεγαλοδύναμος.
απλά, μάθετε πρώτα τι είναι ΥΕΑ και μετά ελάτε, γιατί αρκετά υποβαθμιστίκαμε ως σχολή και ως βαθμοφόροι και δε πρέπει (ναι.. "δεν πρέπει")να έχουμε και να έχετε και σεις άτομα τα οποία απλά πήγαν για να πάρουν μετάθεση σε κάποιο νησί. σοβαρότητα και εντιμότητα και γνώση των ΥΕΑ! μη στερείτε απο άτομα που θέλουν να έρθουν την ευκαιρεία αυτή. τα λέω γιατί τα περνάω και γω με τους δικούς μου συμμαθητές. ρωτηστε και μάθετε. ελπίζω να σας βοήθησα λίγο και συγγνώμη για το μακροσκελή λόγο μου. (νύστα καταραμένη). οτιδήποτε άλλο θα απαντήσω στην επόμενη έξοδο και άδειά μου.
ΥΓ: για όσους μπαίνουν τώρα το Μάη και θα έρθουν ΥΕΑ, ετοιμαστείτε για πήξημο καθώς ο καινούριος διοικητής της ΣΑΤΘ που θα έρθει είναι έτοιμος να μας/σας λίωσει στα άρματα! Α! και μη μασάτε αν σας πήξουμε στην αγγαρεία και στο δούλεμα, όλοι τα περάσαμε, όλοι θα τα περάσετε!

μπαμπά... πατέρα... έρχεται ο άσωτος υιοςΕικόναΕικόναΕικόνα
όταν ενοείς θα μας λιώσει στα άρματα ενοείς στα κανονίκα αρματα μάχης η σε τπτ άλλο; αα και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο εώς βλακώδης... οταν με το καλό βγείς απο την σχολή πρέπει ανα γκαστίκα να βρείς σπίτι ετσι; το σπίτι πρέπει να το βρείς μόνος σου η μπορείς να ζητήσεις βοήθεια μέσω του στρατού; ΠΧ θα προλάβεις να βρεισ σπίτι μέχρι να παρουσιαστείς στην μονάδα που σε εστειλάν; ... αα και κάτι άλλο..
με 6 βαθμούς μυωπία που έχω θα βγω πολύ γιωτομπαλο; Ι8 και βάλε; ΕικόναΕικόνα
ευτυχως εγώ δεν καπνίζω... Εικόνα
fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από fotis_a »

λοιπόν, ας απαντήσουμε...
α) να εύχεστε να σας λιώσει στην εκπαίδευση και πίστεψε με, θα το ζητάτε οι ίδιοι αργότερα. αγγαρίες έχει και αρκετές, αλλά από κάποιο σημείο και μετά το συνηθήζεις!
β) ναι.. αναγκαστικά πρέπει να βρείς σπίτι αφού θεωρείσαι Αξιωματικός του Ελληνικού Σστρατού και όχι φαντάρος!!! εκτός βέβαια και αν γουστάρεις να μένεις μέσα και να μη βγαίνεις για καφέ και για μπάνιο και για ότι άλλο σου καπνίσει! μέσα σε 6 μέρες άδειας που θα πάρεις ως δόκιμος προλαβαίνεις να βρεις σπίτι. και να μη βρεις, παρουσιάζεσαι στο διοικητή του στρατοπέδου και ζητάς παράταση μέχρι να βρεις, συνήθως 3 μέρες. τώρα αν βοηθά ή όχι ο στρατός, όταν μάθω θα απαντήσω.
γ)με τη μυωπία που έχεις, δυστυχώς βγαίνεις Ι2 άρα ακατάλληλος για ΥΕΑ, αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι.
δ)προς κάθε ενδιαφερόμενο για κατάταξη ως ΥΕΑ: ετοιμαστείτε για αρκετή αγγαρεία, πολύ βήμα και μπόλικη αυπνία. έχουμε 2 μέρες άδεια ως Α και 2 ως Β. Σ/Κ ξυπνάμε στις 7κ30. διανυκτερεύσεις μόνο Π/Σ/Κ. έξοδοι κάθε μέρα εκτός Τρίτης (νυχτερινή εκπαίδευση) με ώρα έναρξης από τις 2κ30 μέχρι και τις 6, οπότε προετοιμαστείτε να κάνετε ταξίδια αστραπή στην αθήνα και στα λοιπά μέρη. με το που περάσετε ΥΕΑ πάρτε βελόνα και κλωστή για να ράβετε (μοδίστρες θα καταντήσουμε). μάθετε να σιδερώνετε και να κάνετε τσάκιση στα μανίκια και στα παντελόνια. πάρτε ασπιρίνες (ο ήλιος παίζει περίεργα παιχνίδια! ), πάτους για τις αρβύλες, και γυαλιστικά για τις αρβύλες! όσοι δεν έχουν ομοιόχρωμες παραλλαγές (το πάνω να ταιρειάζει στην απόχρωση με το κάτω) ή κάνετε ανταλλαγή με άλλον ή πάρτε μία καινούρια (δεν κάνω πλάκα, θα σας πρήξουν!). κάλτσες και μπόλικο ταλκ! πάρτε sleeping bag, θα σας το κρατήσουν για κανα 4ημερο και βάλε, αλλά μετά θα τα πάρετε πίσω.
Το κυριότερο από όλα είναι να έχετε ψηλά!! μπόλικα ψηλά για τα μηχανήματα του καφέ και των αναψυκτικών.
Αρκετά σας είπα, ελπίζω να σας κάλυψα, θα ξαναενημερώσω όταν πάρω έξοδο.
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από nekrothaftis »

aggelopoulos έγραψε:λοιπόν, ας απαντήσουμε...
α) να εύχεστε να σας λιώσει στην εκπαίδευση και πίστεψε με, θα το ζητάτε οι ίδιοι αργότερα. αγγαρίες έχει και αρκετές, αλλά από κάποιο σημείο και μετά το συνηθήζεις!
β) ναι.. αναγκαστικά πρέπει να βρείς σπίτι αφού θεωρείσαι Αξιωματικός του Ελληνικού Σστρατού και όχι φαντάρος!!! εκτός βέβαια και αν γουστάρεις να μένεις μέσα και να μη βγαίνεις για καφέ και για μπάνιο και για ότι άλλο σου καπνίσει! μέσα σε 6 μέρες άδειας που θα πάρεις ως δόκιμος προλαβαίνεις να βρεις σπίτι. και να μη βρεις, παρουσιάζεσαι στο διοικητή του στρατοπέδου και ζητάς παράταση μέχρι να βρεις, συνήθως 3 μέρες. τώρα αν βοηθά ή όχι ο στρατός, όταν μάθω θα απαντήσω.
γ)με τη μυωπία που έχεις, δυστυχώς βγαίνεις Ι2 άρα ακατάλληλος για ΥΕΑ, αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι.
δ)προς κάθε ενδιαφερόμενο για κατάταξη ως ΥΕΑ: ετοιμαστείτε για αρκετή αγγαρεία, πολύ βήμα και μπόλικη αυπνία. έχουμε 2 μέρες άδεια ως Α και 2 ως Β. Σ/Κ ξυπνάμε στις 7κ30. διανυκτερεύσεις μόνο Π/Σ/Κ. έξοδοι κάθε μέρα εκτός Τρίτης (νυχτερινή εκπαίδευση) με ώρα έναρξης από τις 2κ30 μέχρι και τις 6, οπότε προετοιμαστείτε να κάνετε ταξίδια αστραπή στην αθήνα και στα λοιπά μέρη. με το που περάσετε ΥΕΑ πάρτε βελόνα και κλωστή για να ράβετε (μοδίστρες θα καταντήσουμε). μάθετε να σιδερώνετε και να κάνετε τσάκιση στα μανίκια και στα παντελόνια. πάρτε ασπιρίνες (ο ήλιος παίζει περίεργα παιχνίδια! ), πάτους για τις αρβύλες, και γυαλιστικά για τις αρβύλες! όσοι δεν έχουν ομοιόχρωμες παραλλαγές (το πάνω να ταιρειάζει στην απόχρωση με το κάτω) ή κάνετε ανταλλαγή με άλλον ή πάρτε μία καινούρια (δεν κάνω πλάκα, θα σας πρήξουν!). κάλτσες και μπόλικο ταλκ! πάρτε sleeping bag, θα σας το κρατήσουν για κανα 4ημερο και βάλε, αλλά μετά θα τα πάρετε πίσω.
Το κυριότερο από όλα είναι να έχετε ψηλά!! μπόλικα ψηλά για τα μηχανήματα του καφέ και των αναψυκτικών.
Αρκετά σας είπα, ελπίζω να σας κάλυψα, θα ξαναενημερώσω όταν πάρω έξοδο.
Για να χαρακτηριστείς Υ. Ε. Α. πρέπει υποχρεωτικά:

  • Να έχεις κριθεί ικανός πρώτης κατηγορίας ή δευτέρας κατηγορίας,


αν ισχύει τότε μια χαρά...
κόιτα αν μένεις μέσα αναγκατικά πρέπει να κοιμάσαι στους στρατώνες η ξέρω υπάρχει καποιος ξενώνας η τπτ τέτοιο; (ολο βλακείες ρωτάω)
και αυτά για τα μανίκια και τα βελόνια θα τα μάθουμε εκει μέσα η θα ζαλίσω την μάνα μου να μου τα μάθει;
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από gioalex »

Κουμπί σου σκίζουν οι Βητάδες αν έχεις ξεχάσει να κουμπώσεις κανένα, αλλά με την ανοχή του δικού σου Βητά. Αν αυτός είναι γατόνι και τους το ξεκόψει από την αρχή δεν σε πειράζει κανένας...

fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από fotis_a »

Αυτό που είπα για την κλωστή και τη βελόνα, είναι γιατί θα χρειαστεί να ράψετε τα Αλφόσημα αλλά και τα Βητόσημα που θα πάρετε και θα πρέπει να είστε έτοιμοι στο αψε σβησε! θα χρειαστεί επίσης πολλές φορές να ξυλώσετε και να ξαναράψετε το εθνόσημο και το σήμα της μονάδας/σώματος (στην προκειμένη του ΚΕΤΘ). οπότε καλύτερα να είστε προετοιμασμένοι.
όσο για το ξύλωμα κουμπιών, εμένα δε μου έτυχε κσι δε θυμάμαι να έτυχε σε άλλο συμμαθητή μου, καθώς είμασταν όλοι κουμπωμένοι και προσέχαμε ο ένας τον άλλον. βέβαια και να σου το σκίσουν, αν ξέρεις να ράβεις είσαι κομπλέ!
Όταν με το καλό έρθουν και οι δικοί μας αλφάδες δε πρόκειται να τους κάνουμε κάτι τέτοιο, αλλά θα πέφτουν βροχές οι παρατηρήσεις.
και εννοείται πως ισχύει και αυτό που είπε και ο gioalex!
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από nekrothaftis »

sorbal και εσυ αυλώνα;
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και να ακούσω τη γνώμη σας.

Εγώ παρουσιάζομαι αυλώνα 12/11 και έχω ένδειξη υεα στο χαρτί. Ακούω όμως από όλους οτι στα τεθωρακισμένα είναι πολύ ζόρι και γενικά να αποφύγω οπωσδήποτε να πάω για δόκιμος.

Κατάγομαι όμως από αλεξανδρούπολη και αυτό σημαίνει οτι έχω πολλές πιθανότητες να έρθω εδώ, να είμαι σε στρατοπαιδο μες την πόλη, να τρώω και να μένω σπιτι μου και αυτό είναι από τα θετικά.

Πως το βλέπετε εσείς; Κάποια γνώμη γενικά για δόκιμους τεθωρακισμένων;

Ευχαριστώ.
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια για χαρα λεγομαι παρασχος και ειμαι απο λαρισα μερικες ερωτησεις παρουσιαζομαι στις 12 νοεμβρη σαν ΥΕΑ αυλωνα και θελω να παω ως ΥΕΑ. Ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει; Δεν εχω μεσο κανενα θα με παρουν η μπαααααααα να μην ελπιζω, ; Θελω να μου πειτε εντυπωσεις. Αξιζει τον κοπο; Απλα θελω να ξερω αν με παρουν η οχι; Δηλαδη ποσο ρολο παιζει το μεσο; Επειδη δεν εχω ρωταω. Ευχαριστω πολυ
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από ikaros »

Αν περασεις τα αγωνισματα και τα τεστ τοτε σιγουρα θα σε παρουν γιατι απο οτι ξερω η ζητηση για ΥΕΑ ειναι μεγαλυτερη απο την προσφορα.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Prince_23 »

Δεν θέλει βυσμα να πας ΥΕΑ αν περάσεις τις γραπτές εξετάσεις και τα αγωνίσματα(που στη δικιά μου σειρά δεν είχαμε) σε πέρνουν, το θέμα είναι να μην ψαρώσεις με το πέσιμο που θα σου κανουν οι βητάδες σου στην αρχή για σπάσιμο του τσαμπουκα. Αν είσαι σωστός και οχι πρόβατο(δλδ οτι σου λενε να λες ναι) θα περάσεις καλά. Το ζόρι είναι μέχρι να βγεις απ'τη σχολή γιατι έχει πολλές σκοπιές πολλές αγγαρείες(τη σατθ θα τη μάθεις σαν την παλάμη σου) και πολλά τρελλά που συμβαίνουν πιο έντονα στη ιλη ΥΕΑ μέτα που θα πάρεις μετάθεση είναι πολύ πιο χαλαρά απλά έχεις ευθύνες και είσαι ουσιαστικά η απαλλαγή των αξιωματικών και των μόνιμων. Αλλά θαχεις δικό σου σπίτ(θα νοικιάζεις) θάχεις λίγες (ή έστω αρκετά λιγότερες απο τους φαντάρους) υπηρεσίες και θα'χεις και κάποια δικαιώματα παραπάνω. Αλλά το σημαντικότερο είναι ο διοικητής. Απο αυτόν ξεκινάνε όλα. Θα δείς και θα μας πεις και εσυ τη γνώμη σου
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες