Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

giannis__! έγραψε:Μου ειπε ενας οτι οταν παω στο Π. Ν να ωγς αναφορα και να πω οτι θελω να παω στις Ε. Δ και μετα 8α σε στειλουν... Παιζει κατι τετοιο;

και κατι ακομα ξερω οτι στο Π. Ν παιζει πολυ μεσον και μου ειπαν οτι οταν θα μπω παιζει να με πεταξει εξω καποιος με μεσον υπαρχει πιθανοτιτα τετοια;



Όχι και στα δύο που ρωτάς
Άβαταρ μέλους
giannis__!!
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από giannis__!! »

Οκ σε ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

giannis__! έγραψε:Οκ σε ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες


Tίποτα. Είσαι σίγουρος όμως ότι ανήκεις στο ναυτικό; Το ότι το δήλωσες όταν πέρασες περιοδεύων δεν σημαίνει ότι είσαι και μέσα.
ΝΙΚΟΣ1987

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ1987 »

Μαγκες ερωτηση μπαινω 4 μαιου σκαραμαγκα ναυτικο μπορω εκτος απο τα παραπανω π γραφει ο φιλος μηπως εχει κανενας να συμπληρωση κατι; Και κατι αλλο μπορω να παρω το ιφον μαζι μου κρυμενο μαζι με φορτιστι σε κανα παπουτσι και οταν μ ζητηζουν κινιτο να τους δειξω μια μπακατελα;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΝΙΚΟΣ1987 έγραψε: Και κατι αλλο μπορω να παρω το ιφον μαζι μου κρυμενο μαζι με φορτιστι σε κανα παπουτσι και οταν μ ζητηζουν κινιτο να τους δειξω μια μπακατελα;



Άνετα, καλή θητεία να έχεις φίλε Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aggelos2288
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:25 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από aggelos2288 »

Καλησπερα σε ολους, μου ηρθε χαρτι απο στρατολογια οτι θα παρουσιαστω σε πολεμικο ναυτικο οταν τελειωση η αναβολη μου κ εχω μερικες ερωτησεις

1) στο πολεμικο ναυτικο ειναι οπως στην ξηρα; Ασκησεις κτλπ τι κανουνε; Και γενικα αμα ειναι ευκολο πληροφοριες για το τι παιζει εκει μεσα

2) αμα μεχρει να τελειοσω την αναβολη μου η θητεια εχει γινει 14+ μηνες θα μπορω να συμετασχω στην ουκ; Η ειναι εντελως ξεχωριστω "τμημα" απο τον στρατο
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν υπάρχουν ασκήσεις στο ΠΝ. Στον Παλάσκα θα μάθετε να κάνετε οπλοασκήσεις, να μαζεύεται γόπες και να αγγαρεύεστε απο τους προϊσταμένους σας γενικώς.

Η θητεία δεν πρόκεται να γίνει 14μηνη στο ΠΝ. Θα παραμείνει στο 12μηνο ώς έχει και φυσικά αποκλείουμε την περίπτωση να μπορούν και πάλι έφεδροι να υπηρετήσουν στην ΜΥΚ του ΠΝ.(Ακόμη και 14μηνο να γινότανε)

johstas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2012 5:52 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από johstas »

Καλησπέρα, σχετικά με την πρώτη ερώτηση του φίλου, είχα καταταχθεί στο Ναυτικό στα 18 μου, αλλά έχω ακούσει ότι το Ναυτικό δεν παίρνει πλέον, ισχύει;

Επίσης έχω ακούσει από φίλους ότι ειδικά στο Ναυτικό παίζει πολύ βίσμα (βασικά ότι δεν υπάρχει κανείς χωρίς βίσμα) κ ότι αν κατατάχθηκες αρχικά από τύχη, αργά ή γρήγορα θα σε βγάλουν για να μπουν άλλοι στη θέση σου επειδή οι δυνατότητες για ναύτες είναι περιορισμένες. Ισχύουν όλα αυτά ή είναι εντελώς ράδιο-αρβύλα; Υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει ότι μετά το τέλος της αναβολής, κατατάσσεσαι στο σώμα που είχες καταταχθεί στο περιοδεύον;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από την στιγμή που η θητεία στο ναυτικό δεν έχει καταργηθεί θα υπηρετήσεις στο ναυτικό, τώρα ποιος άσχετος σου είπε όλα τα παραπάνω δεν γνωρίζω...
Μανος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Μανος »

Πως γινετε να αλλαξω υπηρεσια η να παρω μεταθεση; Ειμαι στο ναυτικο...
TheUninvited
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 29, 2012 4:57 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από TheUninvited »

ΕικόναΓεια σας,

Η ζωή πλέον στο ναυτικό είναι ανυπόφορη για μένα, κοντεύω να τρελαθώ δεν ξέρω τι να κανώ.

Θα σας διηγηθώ την ιστορία μου για να μου πείτε αν μπορέσετε να υπάρξει κάποια λύση.

Οταν είχα παει στο περιοδεύω ήθελα να παω στα ΟΥΚ. Και με ρωταει και μου λεει τα ΟΥΚ που ειναι και μου λεει στο ναυτικο και του απανταω ξερω γω μαλλον, και με βάζει ναυτικο η πρώτη μου επιλογή, οταν είχα πάρει αναβολη για το σχολείο δηλωσα ειδικες δυναμεις και τελικα με πηραν στο ναυτικοΕικόναΕικόναΕικόνα

και οταν μου ηρθε το χαρτι λεει ναυτικο ξενερωσα, μπενω στο γοογλε βλεπω πως ηταν η στολη και δεν μου αρεσε επειδη μαρεσε η πρασινη στολη και με την καμια αυτο το χρωμα

Τελος παντων παω στο ναυτικο ο πρωτος μηνας μου αρεσε παρα πολυ δεν θα με ενοιαζε να πηγαινε ετσι, η προπαιδευση 300 ατομα, ειδικα που με σεβοντουσαν με χερετουσαν ολοι καναμε πλακα περνουσαμε ωραια και μια χαρα. Καναμε και τα ΣΠΕ πρωτη ομαδα ημουνα μου αρεσε πολυ οταν εριξα σφαιρες 5 ηταν αλλα τεσπα εριξα και 10 οταν κατεβηκα κατω μεταθεση.

Το κακο μερος τωρα:

Παίρνω μεταθεση δεν θελω να πω σε ποιο μερος μονο απο ΠΜ αμα χρειαστει.

Παω στην υπηρεσια μου 3 μερες ολα μια χαρα, σε μια φαση γινετε κατι και μαλωνουμε με τον Α ατομο του κραταω μουτρα του το λεω ενταξει σταματαει αυτο μετα περναει αλλη μια μερα μετα γινετε κατι αλλο με το ιδιο ατομο του κραταω μουτρα δεν του λεω τιποτα και μου λεει τι εχεις και δεν μου μιλας σου εχω κανει τιποτα του λεω και μετα ολο το ιδια και με αυτον και με τους αλλους και δεν φτανει αυτο μονο τους το λες και σου κανουν χειροτερα για να νιωσεις πιο χαλια.

Αλλη φασαρια, ημουν στο κρεβατι ηταν 3 ωρα και τσα; Κωνομασταν με ολους τα λεγαμε χημα, και ηταν ενας που δεν μιλουσε κ οποτε μιλουσε μου πουλουσε ειρωνεια, και δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε και του ελεγα και εγω δεν σε φοβαμαι ερχοταν και με πιανε απ τα χερια 2 φορες αυτο. Το πρωί το λεω στον οπλονομο γιατι ηθελα καπου να το πω να ξεχασω οχι για τιμωρια ή τιποτα δεν θελω το κακο τους ακομα και αν μου κανουν εμενα δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος προς θεου...

Περναει μια βδομαδα και ειμασταν στο γραφειο και τους ελεγε ο οπλονομος με νοημα οτι εχω μαθει οτι καποιος πειραζει εδω μεσα τελοςπαντων περασε Η ωρα παραπανω και περναει Ο διευθυντης και λεει τι γινετε εδω και δεν παντε να κανετε καμια δουλεια και μου λεει ο οπλονομος να του το πω του τα λεω, και του ζηταω να αλλαξω υπηρεσια και οτι δεν θελω να ειμαι εδω με αυτους και οτι ταξης και καλα μαρεσει η υπηρεσια αλλα αυτοι οχι, και αντι να με αλλαξει υπηρεσια τους κοβει τις αδειες και μου δινει 15 μερες αδεια.

Απο την μια ενιωσα χαρα γιατι ηταν η πρωτι αδεια μου απο οταν πηρα την μεταθεση στην υπηρεσια, αλλα απο την αλλη δεν μου αρεσαν τα πραγματα που εγιναν ετσι.

Οταν γυρισα περασαν 2 μερες ο αλλος ειχε αδεια και δεν τον ειχαν κραξει και το ηξερα επισης οτι τιποτα δεν θα αλλαζε... Και εγω το μονο που ηθελα ηταν να αλλαξω υπηρεσια.

TheUninvited
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 29, 2012 4:57 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από TheUninvited »

Αλλη ιστορια ξερουν ολοι οτι δεν θελω να λενε καμια κουβεντα για την κοπελα μου ειχε γινει κατι και τους το ξεκοψε ο διευθυντης να μην λενε τιποτα, και τυχαινει χτες να παμε μαζι με το αυτοκινητο να μ αφησει καπου γιατι πηγαινε προς τα εκει και μου ελεγε ολι την ωρα για το κοριτσι μου και τι και αν του ελεγα πρωσοπικες ερωτισεις δεν απαντω συνεχιζε,

Σας παρακαλω πειτε μου εγω τι να κανω; Η ψυχολογια μου ειναι χαλια, αν δεν ειχα θεληση για ζωη και για πραγματα που θελω ακομα να κανω στην ζωη μου θα ειχα αυτοκτονηση και αυτα με κρατανε.

  • Σκεφτομαι τον στρατο που θελω ακομα 8 μηνες και δεν ξερω πως θα περασουν.
  • Σκεφτομαι και τους αλλους που καθε τρεις και λιγο μου βαζουν ρουφιανιες και μου λενε και κακιες και μου μιλανε ασχημα ενω εγω δεν τους μιλαω, και οσο προσπαθω να μην σκεφτομαι τιποτα ολο κατι τυχαινει.(και με ειχε βαλει ο οπλονομος να τους μιλαω και αυτη ηθελαν το ιδιο και τους το ξεκαθαρισα και οχι και ειπαν ας τον αφησουμε και παλι τα ιδια)
  • Εχω και τα πρωσοπικα μου στο νου οπως όλοι ανθρωποι με τα προβληματα μας.
Το συμπερασμα κοντευω να τρελαθω, ολο λεω στον εαυτο μου δεν αντεχω και ολο απο κατι κρατιεμε, ο ιδιος ο διεθυντης δεν με σεβεται και μετα λενε αν εχεις καποιο προβλημα να μας το λες για να σε βοηθησουμε και απο κιας; Και αυτος σε περνει στο Ψιλό Εχω κανει τον εαυτο μου πιο σκληρο πιο ωριμο που καν δεν ηθελα αλλαξα χωρις να θελωωωωωωω...

Ποσο ενας ανθρωπος μπορει να αντεξει ακόμα;

-Θελω να φυγω απο το ναυτικο να παω ειδικες δυναμεις ή πεζικο, ή καπου μακρια απο το ναυτικο δεν με νοιαζει τι ανθρωποι θα ειναι εκει ακομα και αν ειναι ιδιοι, δεν ειμαι καλυτερος απο αυτους ουτε χειροτερος ακομα και αν εχω πιαει τον εαυτο μου να τους κριτικαρει και να λεω πως ειμαι καπως σαν καλυτερος αλλα δεν ειμαι.

-Θελω τα θελω μου, και οχι να μην με σεβουνται και να ειμαι σαν το αντικειμενο επειδη κανω οτι θελουν της αγγαρεις τους γιατι αυτος δεν ειναι στρατος το ναυτικο δεν ειναι στρατος η πειθαρχια που σου μαθαινουνε δεν ειναι για να σε εκμεταλευουται στρατος ειναι αυτό:



Αυτο θελω εκει θελω να παω να κανω την θητεια μου μαρεσει η γυμναστικη τα τρελα πραγματα οπως οταν επιανα το οπλο και πετυχενα ενα λαστιχο στα 300 μετρα και μου εδινες ο αλλος κουραγιο και μου ελεγε Bravo συνεχιζει δωστου, και οχι να κανω τις αγγαρειες τους και να σου ριχνουν και φταιξιμο αν δεν γινει κατι σωστα.

; Μηπως έχετε πατερα ταγματαρχει ή καποιο Υψηλοβαθμο που θα μπορουσατε να του πειτε για την ιστορια μου για το τι τραβαω αν θα μπορουσε να με βοηθησει...

; Η μηπως εσεις είστε καποιος υψηλοβαθμος οπως για π. Χ ταγματαρχης.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λίγα πράγματα χωρίς πολλές σάλτσες

1. Αν δεν την παλεύεις πάρε μια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, οι αναβολές αυτές διαρκούν από 6 μήνες έως 24 μήνες, μετά που θα μπεις δεν θα βλέπεις τους ίδιους τύπους και λογικά η μετάθεση σου θα είναι για αλλού

2. Δεν μπορείς να αλλάξεις τώρα σώμα, θα υπηρετείς στο πολεμικό ναυτικό

3. Η ζωή είναι ωραία και εσύ χαλιέσαι για κάτι πράγματα μικρά, κάθεσαι και επηρεάζεσαι από άτομα που δεν σε γνωρίζουν και ίσως να μην σε μάθουν και ποτέ, αυτό ίσως οφείλεται στο νεαρό της ηλικίας σου

4. Μην ψάχνεις για βύσμα, δεν είναι το βύσμα η λύση στο πρόβλημα σου, αυτό που προέχει είναι να ηρεμήσεις εσύ, γιατί και σε άλλη βάση να πας μπορεί να αντιμετωπίσεις τα ίδια και εκεί και τότε τι θα κάνεις; Θα ξανά ζητήσεις βύσμα;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης