Φυγόστρατοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φυγόστρατοι

Δημοσίευση από yandr »

Το να διεκδικείς να απαλλαγείς από τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις εξ αιτίας των θρησκευτικών ή ιδεολογικών σου πεποιθήσεων, όχι μόνο είναι θεμιτό, αλλά θα έπρεπε να είναι και συνταγματικά κατοχυρωμένο, όπως άλλωστε συμβαίνει και σε άλλες χώρες της Ευρώπης. Από εκεί και πέρα όμως το να παρουσιάζεις πιστοποιητικά υγείας - μαϊμού ή να τα «χώνεις» χοντρά (αν έχεις βέβαια) δεξιά κι αριστερά, προκειμένου να γλιτώσεις τον καθαρισμό της «Καλλιόπης», είναι τουλάχιστον σκάνδαλο.

Μπορεί η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα να απαγόρευσε πρόσφατα με απόφασή της τη δημοσιοποίηση ονομάτων των φυγόστρατων, ωστόσο δεν αποκλείεται πολύ σύντομα τα ονόματα ωραίων, πλούσιων και γενικώς «επωνύμων» στο άμεσο μέλλον να φιγουράρουν στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, καθώς επίσης τα ονόματα των στρατιωτικών και των γιατρών που υπέγραψαν τις απαλλαγές. Όπως όλα δείχνουν, ο εισαγγελέας δεν αστειεύεται...

Το ποντίκι
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Φυγόστρατοι

Δημοσίευση από Jrhellas »

yandr πιστευεις αληθεια πως θα τα δουμε ποτε αυτα;

εγω οχι

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Φυγόστρατοι

Δημοσίευση από kostas pharm »

Αυτος ο εισαγγελεας θα εχει πολλα κοτσια για να κανει κατι τετοιο Εικόνα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Φυγόστρατοι

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Mακάρι! Γενικά μακάρι οι εισαγγελείς να συνειδητοποιήσουνε γενικά την δύναμη που έχουνε και πόσο πολύ μπορούνε να αλλάξουνε την κοινωνία μας προς το καλύτερο, αν βάλουνε στην άκρη τα πάντα και να βάλουνε το μαχαίρι στο κόκκαλο. Βέβαια όλα αυτά ανήκουνε στην σφαίρα του μεταφυσικού περισσότερο, μιας και ξέρουμε ότι ποτέ δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Νικόλαος

Φυγόστρατοι

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Καλά τι είναι όλοι αυτοί οι φυγόστρατοι; Είναι δυνατόν να πάιρνουν απαλλαγή τόσο εύκολα; Τελικά μου Φαίνεται Πως όποιος θέλει πάει και όποιος θέλει δεν πάει. Πιστευετε πως όλοι αυτοι που παίρνουν συνεχομενες αναβολες και στην συνεχεια απαλλαγη πως εχουν πραγματικο προβλημα; Το χειροτερο ειναι πως μας θεωρουν και χαζους εμας που θα παμε και νομιζουν πως αυτοι ειναι οι εξυπνοι. Το μονο σιγουρο ειναι πως αυτη η ατιμια, η δειλη και ανανδρη συμπεριφορα θα τους ακολουθει στην υπολοιπη ζωη τους.
Νικολαος

Φυγόστρατοι

Δημοσίευση από Νικολαος »

Το να ψαχνεις τροπο να αποφυγεις τον στρατο ειναι οτι πιο ανανδρο σωστα;

deranged

Φυγόστρατοι

Δημοσίευση από deranged »

Νικολαος έγραψε:
Το να ψαχνεις τροπο να αποφυγεις τον στρατο ειναι οτι πιο ανανδρο σωστα;


Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκομαι στην θέση του οποιουδήποτε ώστε να μπορώ κατηγορηματικά να κρίνω αν κάποιος αποφεύγει τη θητεία επειδή είναι δειλός/άνανδρος/κότα/αδερφή (ε μόνο αυτά δεν είπες) και τα ρέστα. Αν τυχόν εσυ μπορείς, τότε καλύτερα κάνε αίτηση στη στρατολογία.Wink

Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι Έλληνες έτσι είμαστε. Όπως και στον δρόμο. Όσοι οδηγούν πιο γρήγορα από εμάς είναι μανιακοί, όσοι οδηγούν πιο αργά απο εμάς είναι άχρηστοι. Εμείς, πάντα σωστοί. Σε όλα.

Με το ίδιο σκεπτικό λοιπόν, κάλλιστα μπορώ να ισχυριστώ πως όλοι όσοι πηγαίνουν στρατό a'la "πάμε πόλεμο; " είναι στρατόκ$#%οι/θύματα/προβατα κ. Λπ. Αλλά, επειδή το τσουβάλιασμα δεν βοήθησε ποτέ κανέναν, καλό θα ήταν προτού κρίνεις κάποιον, ιδίως με προκλητικό ύφος, να ξέρεις από πριν τα δεδομένα. Που δεν.

Εκτός βέβαια, αν έχεις όρεξη για τρολλάρισμα.Wink

Αν αναφέρθηκες σε εμένα, απλά σε παραπέμπω στο πρώτο μου post εδώ (σελίδα 3,28/01/11,04:45) οπού τονίζω πως δεν θέλω απαλλαγή. Εντούτοις, το οτι θέλω να υπηρετήσω δεν σημαίνει και πως έχω την άποψη (ή, αν θέλεις, το κόμπλεξ) οτι "όποιος δεν θέλει να υπηρετήσει είναι αυτό και αυτό". Αν κρίνω μάλιστα από κάποια περιστατικά που έχουν ζήσει αρκετοί κοντινοί μου άνθρωποι (από στρατιωτικούς γιατρούς που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν κρυολόγημα από περιτονίτιδα, μέχρι θαλάμους χωρίς θέρμανση στους -10 (2008 στο Δορίσκο, γνωστός μου αυτοκτόνησε εκεί)) δεν βρίσκω καθόλου "άνανδρο" το να μην θέλει κάποιος να υπηρετήσει.

Συνεχίζοντας στο ερώτημά σου, όχι, δεν πιστεύω πως όσοι απαλλάσσονται έχουν πρόβλημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όσοι έχουν πρόβλημα είναι υποχρεωμένοι να υπηρετήσουν.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης