ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

λαμπρινη έγραψε:Γεια σας τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι σοβαρα να δηλωσω στρατιωτικες σχολες και συγκεκριμενα ειτε ψυχολογια ειτε νομικη διοτι αποφασισα να παω θεωρητικη κατευθυνση... Αφοτου λοιπον συνειδητοποιησα οτι ειμαι ικανη να προσπαθησω σκληρα για να περασω παρα την υψηλη βαθμολογια και τις περαιτερω προυποθεσεις (οι εξετασεις που σου κανουν) και οτι δεν εχω θεμα με την "κλεισουρα" προεκυψε αλλο προβλημα: Οι μεταθεσεις

Γνωριζω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω μεταθεση και εχω αποδεχτει το γεγονος Οτι αναγκαστικα θα παρω ομως ειμαι αρκετα δεμενη τοσο με τον τοπο μου, τα ιωαννινα, οσο και με τους ανθρωπους του... Ο πατερας μου ηταν στρατιωτικος και εχω τη μητερα μου να μου υπενθυμιζει οτι οι μεταθεσεις ηταν απαισιες (εγω ημουν πολυ μικρη κυριως η αδερφη μου τις βιωσε) προσφατως εμαθα οτι αν περασω νομικη υπαρχει μεγαλυτερη δυνατοτητα να επιστρεψω γιαννενα ενω στην ψυχολογια ειναι ελαχιστες εως και μηδενικες... Ομως προσωπικα η ψυχολογια μου φαινεται αρκετα πιο ενδιαφερον απο την νομικη...

το ξερω οτι μιλαω πολυΕικόνα αλλα με απασχολουν τον τελευταιο καιρο και θα ηθελα την γνωμη καποιου πανω στο θεμα

υπαρχει περιπτωση να περασω ψυχολογια και να ερθω γιαννενα; Ποια ειναι καλυτερη σχολη;



Καλησπέρα πατριώτισσα. Καλωσόρισες στην κοινότητα του ellinikos-stratos και σου εύχομαι καλή επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις σου. Οταν εννοεί νομικός δεν σημαίνει θα είσαι μέσα σε αίθουσες δικαστηρίων και θα υπερασπίζεσαι κατηγορούμενους. Ο στρατολόγος (έτσι λέγεται η ειδικότητα) στελεχώνει στρατολογικά γραφεία και στρατόπεδα.

Στα μεν στρατολογικά γραφεία θα βοηθάς στην διεκπεραίωση γραφειοκρατικών διαδικασιών όπως είναι το περιοδεύον που περνάνε όλοι οι άντρες κάθε χρόνο τους μήνες Ιανουάριο-Φεβρουάριο-Μάρτιο επίσης φροντίζεις να στέλνεις τα χαρτιά κατάταξης ώστε να παρουσιαστούν οι φαντάροι και τέλος συντάσεις τις μηνυτήριες αναφορές προς τον εισαγγελέα στρατοδικείου-ναυτοδικείου-αεροδικείου ώστε να δικαστούν οι λιποτάκτες-ανυπότακτοι.

Στα κέντρα εκπαίδευσης αντίστοιχα στέλνεις προς το στρατολογικό γραφείο τις λίστες των ονομλατων που δεν παρουσιάστηκαν στο κέντρο για θητεία ή που παρουσιάστηκαν και λιποτάκτησαν και φυσικά οποιαδήποτε νομική διαδικασία προκύψει στην μονάα σου. Οσον αφορά το σκέλος τον μεταθέσεων ο νομός Ιωαννίνων αν και μεθοριακός έχει εγκαταλειφθεί απο το στρατιωτικό προσωπικό οι οποίοι έχουν σταλθεί προς τον Έβρο.

Το ελάχιστο πρπσωπικό στελεχώνει το στρατολογικό γραφείο Ιωαννίνων και κάποια αποδυναμωμένα απο προσωπικό στρατόπεδα και μονάδες. Εαν πας στρατολογικό/νομικό θα έχεις μια πιθανότητα να πας μετάθεση για 2-3 χρόνια στο στρατολογικό γραφείο ιωαννίνων αλλά δεν σημαίνει οτι θα μείνεις εκεί οριστικά πρέπει να πάρεις και αλλού μεταθέσεις.

Επειδή οι μεταθέσεις αυτές πιθανότατα θα είναι περισσότερες αφου αυξήθηκαν τα συνολικά χρόνια υπηρεσίας σε περίπου 40 απο 25 θα αλλάξεις πολλές πόλεις και μονάδες κστά τις μεταθέσεις. Ακόμα και βύσμα να έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να σε βοηθήσει γιατί ο Καμμένος ξήωσε τους βυσματίες ακόμα και μέσα στο ΓΕΕΘΑ και τους έστειλε απο εκεί που ήρθαν με φύλλα πορείας.

Άβαταρ μέλους
Devastrator
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 6:56 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Devastrator »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μετά την ΣΣΑΣ με κάποιο τρόπο να πάω στην ΣΝΔ ή ΣΜΥΝ και μετά ΣΝΔ. Θέλω πολύ να κυβερνήσω πλοίοΕικόνα.
Άβαταρ μέλους
Devastrator
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 6:56 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Devastrator »

Μάλιστα... Οι απόφοιτοι ΣΣΑΣ έχουν τα ίδια δικαιώματα στα διακριτικά, τις διαμνημονεύσεις και τα παράσημα με τους απόφοιτους ΣΝΔ, ΣΣΕ κ. Τ. Λ. ανάλογα με τις ΕΔ που κατατάσσονται;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Devastrator έγραψε:Μάλιστα... Οι απόφοιτοι ΣΣΑΣ έχουν τα ίδια δικαιώματα στα διακριτικά, τις διαμνημονεύσεις και τα παράσημα με τους απόφοιτους ΣΝΔ, ΣΣΕ κ. Τ. Λ.ανάλογα με τις ΕΔ που κατατάσσονται;


Ενας αξιωματικός της ΣΣΑΣ έχει την δυνατότητα να φτάσει οσο ψηλά πάει αντίστοιχα ενας αξιωματικός του ΠΝ όπως και των άλλων σωμάτων των ενόπλων δυνάμεων της χώρας αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουν τα ίδια καθήκοντα. Ο αξιωματικός του ΠΝ κάποτε θα κυβερνήσει ενα πλοίο ενώ ο αξιωματικος του οικονομικού βρίσκεται συχνά σε κάποια καρέκλα σε κάποιο επιτελείο ή μονάδα και διαχειρίζεται τα κονδύλια που του παρέχει το υπουργείο.

Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Είναι πολύ πιο χαλαρά με άλλα λόγια. Όπως και μέσα στη σχολή είναι πολύ πιο ήπια τα πράματα από τις υπόλοιπες στρατιωτικές σχολές.
Άβαταρ μέλους
Devastrator
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 6:56 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Devastrator »

Εντάξει καλό είναι και αυτό αλλά ας έχω και μια ελπίδα 1% μπας και μπορώ να μπω ΣΝΔ από 5ο πεδίο ή να επαναφέρουν το 5ο μάθημα για το δεύτερο πεδίοΕικόνα
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Περίμενε τις αλλαγές στο νεο εκπαιδευτικό σύστημα απο τώρα δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε τίποτα
Ελεκαλ

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Ελεκαλ »

Γεια σας ειμαι μαθήτρια 2ας λύκειου και σκευτομε να παω σσας ψυχολογίας Ειναι πρόβλημα ου ειμαι 1,65; Και δεν ειμαι ο πιο αθλητικός τύπος θα αντιμετωπίσω δυσκολίες Και οταν τελειώσω απο τη σχολή σε ποιο χώρο θα δουλεύω και τι ακριβως θα κανω; Εύχαριστω πολυ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Για στρατιωτικές σχολές είναι 1,60 το όριο οπότε οχι δεν υπάρχει θέμα με το ύψος. Οπουδήποτε χρειάζεται ο στρατός σε στρατόπεδα, γραμμη ψυχολογικής υποστήριξης στρατού κτλ
ΣΤ. ΑΠ.

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από ΣΤ. ΑΠ. »

Γειά σας! Λοιπόν...

Θα ήθελα οπωσδήποτε έγκυρες πληροφορίες για την ΣΣΑΣ και την γνώμη σας για το θέμα μου. Θα το εκτιμούσα απεριόριστα εάν αφιερώνατε μέρος του χρόνου σας, για να με βοηθήσετε.

Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια του τμήματος ψυχολογίας στο ΕΚΠΑ. Έδωσα πανελλήνιες το 2015-2016, όπως είναι κατανοητό, και συγκέντρωσα μόρια που έκαναν δυνατή την εισαγωγή μου ακόμη και στην Νομική του ΕΚΠΑ. Ωστόσο, εγώ ακολούθησα την ψυχολογία, γιατί αυτή μου αρέσει ως αντικείμενο. Η σχολή και το αντικείμενο μου αρέσουν. Όμως, όλα αυτά τα χρόνια ποτέ δεν είχα υπόψη μου την ΣΣΑΣ. Την γνώριζα ως σχολή, αλλά ποτέ δεν την "έψαξα" περαιτέρω. Να όμως που τώρα και ύστερα από μια μικρή έρευνα στην ιστοσελίδα της ΣΣΑΣ συνειδητοποιώ πως ίσως να μου ταιριάζει ο στρατός και η νοοτροπία της συγκεκριμένης σχολής... Κοίταξα εκ των υστέρων τα μόρια, αφού είχα περάσει. Εντάξει δεν την "έπιανα" την σχολή.

Οπότε...

Εγώ για ΣΣΑΣ Ψυχολογία ενδιαφέρομαι, γιατί η Ψυχολογία μου αρέσει πολύ ως αντικείμενο κι όχι τόσο η Νομική. Θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει αρχικά στα εξής:

1: Με 10% γίνεται να την δηλώσω στο μηχανογραφικό μήπως και... ;

2: Μόνο με πανελλήνιες μπορώ να μπω στην σχολή;

3: Πληροφορίες (έγκυρες) για την ζωή μέσα στην σχολή, για την στρατιωτική εκπαίδευση κ. Λπ...

4: Πληροφορίες για την σταδιοδρομία ενός αποφοίτου ΣΣΑΣ Ψυχολογίας.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Εικόνα

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

1) οχι δεν γίνεται γιατί οταν έδινες πανελλήνιες έπρεπε να είχες συμπληρώσει τα απαραίτητα έγγραφα για να περάσεις απο αθλήματα για να είχες την δυνατότητα να δώσεις τώρα με το 10% για ΣΣΑΣ συν του οτι και να μπορούσες θα έπρεπε να δώσεις εκ νεου και για αθλήματα2) Ναι

3) διάβασε το θέμα ΣΣΑΣ η ζωή μέσα στην σχολή

4) δεν σου επιτρέπεται να εργαστείς πουθενά πέρα απο τον στρατό στην γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης που υπάρχει απο το 2011 και στις κατά τόπους στρατιωτικές μονάδες.

φετινός υποψήφιος

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από φετινός υποψήφιος »

Τα ίδια σχολεία περνάει κάποιος που είναι ιατρική, ψυχολογία, οικονομικό με έναν σσε;

Ματίνα.

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Ματίνα. »

Καλησπέρα... Δίνω πρωτη χρόνια πανελλήνιες και ενδιαφερομαι για το σασσ φαρμακευτικο... Ισχυει; χρειάζεται τα ίδια αθλήματα με όλες τς στρατιωτικές; είμαι 1.67 και 59 κιλά είναι εντάξει; .

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Γεια ΣΣΑΣ φαρμακευτικη απο θετικής κατεύθυνση και επιλέγεις και 5ο μάθημα βιολογία κατευθύνσεως. Μια χαρά είσαι 21,16 βγάζεις μάζα σώματος απλά δεν πρέπει να πέσεις κάτω απο 18 και να ανέβεις πάνω απο 25.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης