ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανεις τιποτα για τους εφεδρους στο ναυτικο; Πρεπει να εισαι απόφοιτος κάποιας σχολής πλοιάρχων για να σε παρουν; Ευχαριστώ προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Όπως αναφέρεται και στο σχετικό άρθρο :

Για το Π. Ν. επιπρόσθετα η επιλογή των Σημαιοφόρων Επικούρων Αξκών (ΣΕΑ) γίνεται από στρατεύσιμους που έχουν δίπλωμα Πλοιάρχου Γ' τάξεως Ε. Ν. ή πτυχίο ιατρικής.
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kostas pharm »

Παιδια ξερει κανεις τι γινεται με τους δοκιμους τις αεροποριας και του ναυτικου; ;
tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tigionapas »

Οι ΔΕΑ του ΠΝ και της πα νομιζω πως πλεων εχουν πολυ περιορισμενες θεσεις. Τωρα για τον φιλο που ρωταει να ξερει πως ενδ. ΥΕΑ Στο χαρτι καταξης απλα σε κανει υποψηφιο ΥΕΑ και Οχι ΥΕΑ. Για ΔΕΑ θα δωσεις εξετασεις και... Βυσμα! Στην ΣΕΑΠ πανε οι του οικονομικου αλλα περνουν πολυ λιγους πλεον. Πιο πιθανων να εισαι σκετο ΥΕΑ ΠΖ. Στην ΣΕΑΠ ειναι οι ΥΕΑ εδ. Οι ΥΕΑ ΠΖ φυσικα. Οι ΥΕΑ στρατονομιας. Οι ΥΕΑ υγ. Απο εκει και περα αναλογα την ειδικοτιτα που θα εχεις παει η πορεια σου. Οταν ορκιζεσαι ΔΕΑ Συνεχιζεις την εκπεδευση σου αναλογα τι ειδικοτιτα εχεις. Οι ΔΕΑ ΠΖ βαρεων οπλων μενουν 1 μηνα στην ΣΕΑΠ ακομα για εκπεδευση στο οπλικο συστημα που εχουν ειδικοτιτα. Οι ΔΕΑ πζ Τυφεκιοφοροι Και οι ΔΕΑ εδ πανε ρεντινα. Μονο οι ΔΕΑ τφ -τε(ταγματα εθνοφυλακησ) πανε αμεσως σε μοναδες και μετα πανε σε ταγματα τε(εθνοφυλακης που ειναι σε παραμεθοριο παντα), αυτοι εχουν και τις πιο ασχημες μεταθεσεις!

Οσο για καποιους που ρωτανε γενικα να ξερουν οτι η ΣΕΑΠ ειναι η πιο δυσκολη σχολη εφεδρων Οπως και αυτη του μηχανικου , ιδαιτερα εαν πετυχεις βηταδες απο κυπρο τα πραγματα ειναι πολυ πιο σκουρα!

Τωρα για τις υπηρεσειες να ξερετε οτι δεν εχουν οριο. Κανεις υπηρεσειες πολλες και δυσκολες και χωνουν τους ΔΕΑ αντι τους μονιμους πχ σε αργιες , σε φυλακια και αλλα! Στις υποχρωσεις οι ΔΕΑ ειναι αξιο/κοι και στα δικαιοματα Οπλιτες! Ετσι την εχουν δει οι μονιμοι για τους ΔΕΑ! Οι φανταροι σε θεωρουν ρουφιανο , και οι μονιμοι φανταρο πολυτελειας! Με τουν υπαξ/κουσ Οι ΔΕΑ ενουν μια σχεση αγαπης και μισους! Οι υπαξ/κοι δεν χονευουν τους ΔΕΑ γιατι οι ΔΕΑ ειναι εφεδροι αλλα ανωτεροι τους και οι ΔΕΑ τους εχουν πολλες φορες αναγκη Γιατι οι μονομοι υπαξ/κοι ειναι καραβαναδες και ξερουν τα κολπα και μπορουν να σε γλιτωσουν Απο... Παραστρατιματα. Οποτε Οι ΔΕΑ Απο την πλευρα τους δεν τους διαταζουν και οπου μπορουν αλληλοκαβατζονοντε στα πλαισια της σχεσης δινω- περνω! Γενικα πρεπει σαν ΔΕΑ να κρατας λεπτες και απολυτες ισορροπιες με ολους , πραγμα πολυ πολυ δισκολο!

Τα λεω αυτα γιατι ημουν ΔΕΑ και τωρα εφ. Ανθλγος ΠΖ αλλα δε θελω να αναφερω τις μοναδες μου γιατι πιστευω πως μερικα πραγματα δε πρεπει να λεγονται

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Απάντηση στον "μαρτάκης" (και κάθε άλλο ενδιαφερόμενο)

άκου φίλε, για να γίνεις ΣΕΑ στο ναυτικό, πρέπει να είσαι ή γιατρός, ή πλοίαρχος Γ' τάξεως. Τελεία και παύλα.

στο λέω εγώ που το έψαξα το θέμα πάρα πολύ και αποφάσισα να παρατήσω το Π. Ν και να γίνω ΔΕΑ στο στρατό αντί για απλός ναύτης, άσχετα αν το 90% με κορόιδευε. Δεν το μετάνιωσα.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ο πατερας μου ηταν ΣΕΑ (Σημαιοφορος Επικουρος Αξιωματικος) στο ΠΝ και υπηρετησε 38 μηνες! Ηταν αρραβωνιασμενοι με τη μητερα μου και περιμενε η καημενη να απολυθει για να παντρευτουνε. Ηταν κυβερνητης σε δεξαμενοπλοιο. Χρονια αργοτερα κατα τη διαρκεια της θητειας μου, ετυχε να παω για καποια αγγαρεια στο συγκεκριμενο πλοιο και στην εισοδο για τα "καρε" βρισκοταν μια χαλκινη πλακα με χαραγμενα τα ονοματα των διετελεσαντων κυβερνητων. Συγκινηθηκα οταν διαβασα το ονομα του πατερα μου, εστω και αν ειχαν κανει λαθος σε ενα γραμμα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Nassos »

Πω ρε τρέξιμο και "χώσιμο" επι 38 μήνες. Καλά πώς άντεξε βρε Βελερεφόντη, τότε που το Πολεμικό Ναυτικό δεν ήταν παίξε-γέλασε;
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Βελεροφόντη (γνωστή και η λατρεία μου στη θάλασσα και στα πλοία, γαρ !) με συγκίνησε αυτό που έγραψες !

φίλε αλέξανδρε δεν ξερω που λες κ δεν θελω να μου πεις, πάντως συγχαρητήρια !
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Λατρευε τη θαλασσα απο μικρο παιδι. Επεσε και στην εποχη των κυπριακων γεγονοτων και υποχρεωτικα...
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Να ΄σαι καλα Ανθυπολοχαγε. Εγω να δεις ποσο συγκινηθηκα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ILARXOS »

ΟΦΦ_ΤΟΠΙΚ, αλλά...

και γω τη λατρευω.
ΔΕΝ πηγα Π. Ν αν και με κάλεσαν 3 φορές, γιατί δεν μπορουσα να γίνω ΣΕΑ.
και αυτο γιατί δεν ημουν (ουτε γιατρος) Πλοιαρχος Γ τάξεως.
Δεν το τόλμησα...
η μαμά έχει ακόμα τύψεις που δεν πηγα στην πλοιάρχων E.N... Ας τα αφησουμε αυτα. Πάω για espressaki !

να στε ολοι σας καλα...
Anonymous

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Μου ρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ 1η Σεπτέμβρη Πολεμικό Ναυτικό ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟ. Θέλω να μάθω αν μπορώ να γίνω έφεδρος υπαξιωματικός. Είμαι μαθηματικό και δεν έχω τελειωσει ακόμα. Το σκέφτομαι για υπαξιωματικός Για το 600αράκι και για τα μορια που παιρνεις ως προυπυρεσια κλπ. Πόσος καιρός είναι η επιπλέον εκπαιδευση; Που; Είναι συνολική θητεία 17μηνο; Γενικά, οποιος ξερει ας δώσει πληροφορίες.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φιλε μου στο Π. Ν ως Δοκιμοι Σημαιοφοροι πλεον υπηρετουν μονο οι αποφοιτοι σχολων εμπορικου ναυτικου απ'οσο γνωριζω και αυτο εχει να κανει καθαρα με την αποκτηση προυπηρεσιας και την μετεπειτα βαθμολογικη εξελιξη τους στον βαθμο του υποπλοιαρχου.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Ναι, αλλά ο Γιωργος λέει ΥΠ-αξιωματικος.
αν και δε φανταζομαι να εχει κανενα εξτρα κερδος απο απλος ναυτης [αν γινει εφ. Διοπος/κελευστης], ουτε μορια, ουτε φυσικα 600ρακι, ουτε τιποτα. Μάλλον για ΣΕΑ θελει να πει, οποτε το θεμα μαλλον ληγει εδω.Εικόνα
Δόκιμος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Υπάρχει κάποιος που να υπηρέτησε στα ΣΕΑ ;

Τι εξετάσεις δίνουν ; Εύκολες/δύσκολες ;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες