Θητεία στη Στρατονομια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι φίλε μου φυσικά και θα έχετε χρόνο για να προετοιμάζετε τον εαυτό σας.
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lgts »

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση
nikos

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos »

Καλησπέρα, μπαίνω στις 12 νοέμβρη στο κεεμ σπάρτη και σκέφτομαι για στρατονομία γιατί θέλω να πάω αθήνα μετά γιατί θέλω να τελειώσω την πτυχιακή μου. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει θέμα επειδή έχω κάνει εγχείρηση χιαστό και μυνίσκο στο γόνατο το 2004 θα με κόψουν ή υπάρχει περίπτωση να μην το αναφέρω και να είναι όλα καλά; ευχαριστώ εκ των προτέρων

κκ

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από κκ »

Καλησπέρα, καμιά πληροφορία ή ιστορία από στρατονόμους που υπηρέτησαν παίδες... Πώς είναι τώρα τα πράγματα, σε τι συνθήκες υπηρέτησαν οι παλιότεροι κλπ. Κρίμα που δεν υπάρχει εξέλιξη σε αυτό το νήμα από υπηρετούντες και μη σε αντίθεση με άλλα.
Άβαταρ μέλους
kalou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2011 10:02 pm
Επάγγελμα: ΔΝΕΑΣ(ΣΝ)
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από kalou »

κκ έγραψε:Καλησπέρα, καμιά πληροφορία ή ιστορία από στρατονόμους που υπηρέτησαν παίδες... Πώς είναι τώρα τα πράγματα, σε τι συνθήκες υπηρέτησαν οι παλιότεροι κλπ. Κρίμα που δεν υπάρχει εξέλιξη σε αυτό το νήμα από υπηρετούντες και μη σε αντίθεση με άλλα.
Αν διαβασεις κανα δυο σελιδες πισω θα δεις τι περιλαμβανει η εκπαιδευση! Η οποια γ... Ει! Οταν βγεις στρατονομος οπου και ν πας καλα ειναι εως πολυ καλα σε αρκετα μερη! Προσωπικα ημουν αθηνα 951ΤΣΝ οπου καναμε ολες τις δουλειες (φαλαγγες, στεφανια,401, στρατοδικειο, κ. Α) αλλα και παλι γαματα περναγαμε! Ο δικας μας ελεγε στα στεκ ν κοβουμε κλισεις αλλα το 90% δεν κοβει (σε φανταρους) τους αλλους μεχρι και αρχιλοχια δλδ κανεις οτι θες! Προσωπικα μια κληση εκοψα στη θητεια μου και αυτη ς' ενα λοχια! Γενικα ειναι πολυ καλα στρατονομια και πιστεψε με δεν θα θες να φυγεις! Αν μπορουσα θα ξαναπηγαινα!
κκ

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από κκ »

kalou έγραψε:
κκ έγραψε:Καλησπέρα, καμιά πληροφορία ή ιστορία από στρατονόμους που υπηρέτησαν παίδες... Πώς είναι τώρα τα πράγματα, σε τι συνθήκες υπηρέτησαν οι παλιότεροι κλπ. Κρίμα που δεν υπάρχει εξέλιξη σε αυτό το νήμα από υπηρετούντες και μη σε αντίθεση με άλλα.
Αν διαβασεις κανα δυο σελιδες πισω θα δεις τι περιλαμβανει η εκπαιδευση! Η οποια γ... Ει! Οταν βγεις στρατονομος οπου και ν πας καλα ειναι εως πολυ καλα σε αρκετα μερη! Προσωπικα ημουν αθηνα 951ΤΣΝ οπου καναμε ολες τις δουλειες (φαλαγγες, στεφανια,401, στρατοδικειο, κ. Α) αλλα και παλι γαματα περναγαμε! Ο δικας μας ελεγε στα στεκ ν κοβουμε κλισεις αλλα το 90% δεν κοβει (σε φανταρους) τους αλλους μεχρι και αρχιλοχια δλδ κανεις οτι θες! Προσωπικα μια κληση εκοψα στη θητεια μου και αυτη ς' ενα λοχια! Γενικα ειναι πολυ καλα στρατονομια και πιστεψε με δεν θα θες να φυγεις! Αν μπορουσα θα ξαναπηγαινα!


Προσωπικά έχω ακόμα καιρό για να μπω στο στρατό. Επίσης έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα αν όχι όλα όσα περιλαμβάνει το φόρουμ σχετικά με την στρατονομία. Απλά μου κάνει εντύπωση πώς δεν υπάρχει κάποια εξέλιξη στο νήμα με ιστορίες κληρωτών από την Σν. Γενικότερα εμπειρίες, περιστατικά κοκ. Όπως και να 'χει να 'σαι καλά που μπήκες στον κόπο να δημοσιεύσεις.
Άβαταρ μέλους
Mazda 6
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Mazda 6 »

Λοιπόν, είμαι ακόμη ΚΕΣΝ στη Καρδίτσα.

Καλά περάσαμε, εύκολα πουθενά δεν είναι. Πρεπει να είσαι προβλεπόμενος γιατί Στρατονόμος θα βγεις, πρέπει για να ελέγξεις να είσαι πρώτα εσύ σωστός.

Τα θετικά του ΚΕΣΝ είναι τα καινούργια κτήρια, το καλό και σχετικά πολύ φαγητό, η πόλη της Καρδίτσας και το ότι κάνεις σε κάποια πάγματα εκπαίδευση που μπορεί να μη ξανακάνεις ποτέ σου. Επίσης μ' αρέσει τρομερά η επίσημη στολή.

Πάμε παρακάτω... Καμπάνες φουλ, προβλεπόμενα τα πάντα, διάβασμα για να γράψεις καλά και να έχεις καλή σειρά αποφοίτησης, ψυχολογική πίεση για να είσαι καλός (ακόμη και στις προσοχές) και γενικά πιεστική εκπαίδευση.

Προσοχή, η σειρά μας σε καμιά περίπτωση δε πέρασε ότι οι προηγούμενες. Και 1-1 οι υπηρεσίες γιατί είμασταν πολλοί και γενικά είμασταν κάπως πιο χαλαρά.

Γενικό συμπέρασμα από εμένα: Πήγαινε ανεπιφύλακτα! Εγώ μια φορά δε το μετανιώνω παρ' όλο πο πρώτη μετάθεση πάω παραμεθόριο σε μέρος που δε θα επέλεγα ποτέ.

Καλή θητεία!
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lgts »

Αδερφέ για εμάς που θα έρθουμε υπάρχει καμιά αλλαγη;(λογικά μας πήραν)
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lgts »

Εννοώ με τον διοικητή. Θα αλλάξει;
Άβαταρ μέλους
Mazda 6
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Mazda 6 »

Άλλαξε τον Αύγουστο, δε νομίζω να αλλάξει ξανά!
Lgts

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lgts »

Φίλε μου τώρα που βρίσκεσαι;
317 Σ.Ν. Κως ζωαρα

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από 317 Σ.Ν. Κως ζωαρα »

Οχι φιλος δεν γινεται! Μονο απο το κεντρο πας εαν σε επιλεξουν!
Decay

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Decay »

Γειά σε όλους. Θα ήθελα να μάθω αν μετά το πέρας της εκπαίδευσης στο ΚΕΣΝ παίρνεις μόνο μία μετάθεση, η αν είναι υποχρεωτικό να κάνεις και παραμεθόριο. Ξέρω πως παλιότερα ήταν υποχρεωτικό αλλά τώρα με το 9μηνο τι γίνεται; Και επίσης είναι θέμα τύχης να περάσει κλιμάκιο Στρατονομίας απο το ΚΕΝ που θα παρουσιαστείς η περνάνε πάντα; Ευχαριστώ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες