Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δαμιανος7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Δαμιανος7 »

Καλησπέρα σας! Τον Μάρτιο πρέπει να παρουσιαστώ. Απλά το θέμα είναι ότι έχω κάποια ψυχολογικά προβλήματα. Παλαιότερα έχω επισκεφθεί ψυχίατρους και ψυχολόγους αλλά δν βοήθησαν αρκετά. Δν μπορώ να με φανταστώ στν στρατό θα ήταν το τελειωτικό χτύπημα για μένα. Τι πρέπει να κάνω?; Παρακαλω μία βοήθεια...
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από giannismar »

Λοιπον εχεις δυο επιλογες. Η πρωτη ειναι οταν παρουσιαστεις να μιλησεις για το προβλημα σου στους γιατρους και ψυχολογους που θα υπαρχουν εκει περα, και αυτοι θα κρινουν αν θα υπηρετησεις η θα παρεις αναβολη, απαλλαγη, Ι3-4 κλπ. Η αλλη επιλογη είναι να παρακαμψεις τη διαδικασια της καταταξης, και να πας στη στρατολογικη υπηρεσια τςη περιοχης σου οπου και θα πεις οτι εχεις προβλημα υγειας και θελεις να εξεταστεις απο υγειονομικη επιτροπη και αυτοι θα σε παραπεμψουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο για να εξεταστεις. Λογικα θα παρεις 6 μηνες- ενα χρονο αναβολη, ή απαλλαγη (Ι5) η θα βγεις Ι3-4
Ανδρεας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Ανδρεας »

Γνωριζετε αν λογω της απευθειας παρουσιασης στο κεντρο, αλλαξε το συστημα αναβολων;
Θα παρουσιαστω να δωσω τα χαρτια της παθησης μου στο στρατοπεδο και οχι μεσω φρουραρχείου.

Ευχαριστω.

Λινκ αλλαγων :http://www.dimokratiki.gr/19-01-2018/erchonte-allages-ston-strato-klinoun-ta-kentra-ekpedefsis-neosyllekton/

Αλκορκον

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Αλκορκον »

Καλησπερα.. χωρις χαρτι απο καποιο γιατρο μπορω να παω στο φρουραρχειο αθηνων κ να με εξετασουν στο νοσοκομειο; Μου ειπαν απο τη στρατολογια οτι χαρτι ζητανε στην τελευταια αναβολη που πας για απαλλαγη.. εμενα ειναι η πρωτη μου αναβολη για ψυχολογικους λογους..
Chris95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2018 8:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Chris95 »

Καλησπέρα σε όλους,

Παρουσιάζομαι αρχές Μάρτη και είμαι εξ αναβολής. Γνωρίζω την διαδικασία μέσω φρουραρχείου κτλ. Όμως η απορία μου είναι άλλη. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ μόλις πάω στο φρουραρχείο να έχω χαρτί από δικό μου γιατρό ή δε παίζει λόγο και απλά χρειάζεται το χαρτί από το στρατιωτικό νοσοκομείο που θα με παραπέμψουν απλά για να πάρω την αναβολή μου;

Ευχαριστώ πολύ.

Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Clark6 »

Υποχρεωτικό δεν είναι με αυτή την έννοια, αλλά βοηθάει σημαντικά και επιταχύνει τη διαδικασία. Υπάρχουν αρκετοί στα Φρουραρχεία που, χωρίς να έχεις οτιδήποτε, δεν σε προωθούν καν σε στρατιωτικό νοσοκομείο και σου ζητάνε να παρουσιαστείς κανονικά. Μια γνωμάτευση του γιατρού σου απλοποιεί το πράγμα, ειδικά αν είναι από δημόσιο νοσοκομείο.
Στο στρατιωτικό νοσοκομείο, οι γιατροί πολλές φορές απλά αντιγράφουν τη γνωμάτευση του δικού σου γιατρού και σε στέλνουν με το δικό τους χαρτί πίσω στο Φρουραρχείο. Δεν υπάρχει η χρονική πολυτέλεια να κάνει κανείς αναλυτική εξέταση, δεδομένου του πόσοι ζητάν αναβολή κάθε μέρα.
νικολας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από νικολας »

Ποσο του μαρτη παρουσιαζεσε φιλε μου?1 βδομαδα πριν;
Τέσλα

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Τέσλα »

Επειδη τα οικονομικά μου δεν είναι και πολύ καλά. Σκέφτηκα να ζητήσω-προσπαθήσω-να πάρω μια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους (δεν έχω πάρει άλλη και θα είναι η πρώτη). Μπορώ να προσπαθήσω να την πάρω μέσω φρουραρχείου, ακόμα και αν δεν έχω χαρτί από κάποιον ψυχίατρο, ή αναγκάστηκα θα πρέπει να πάω μέχρι την Ρόδο (14/3 παρουσιάζομαι) και να την πάρω από εκεί;

Επισεις η διαδικασία ποια είναι; Πάω στην στρατολογία και ζητάω χαρτί, ώστε να με στείλουν στο νοσοκομείο που είναι για τα ψυχικά προβλήματα, ή λάθος κατάλαβα ;

καταλαβα

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Χωρις χαρτι ειναι δυσκολο μεσω φρουραρχειου. Ζητας αναβολη με το που παρουσιαζεσαι. Δοκιμασε βεβαια
5 εργασιμες πριν παρουσιαστεις μεσω φρουραρχειου δεν χανεις κατι.
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Nimda »

Ρε παιδιά στο Φρουραρχείο δεν παίρνετε αναβολή, δεν σας εξετάζουν. Τα χαρτιά σας βλέπουν και σας βγάζουν παραπεμπτικό (μέσω στρατολογίας) για να πάτε σε Στρατιωτικό Νοσοκομειό για να περάσετε από εξέταση/επιτροπή. Σιγά μην κάτσει ο γιατρός της μονάδας που είναι το φρουραρχείο (αν έχει γιατρό) να σας στείλει χωρίς παραπεμπτικό. Μπορεί να το κάνει νομίζω αλλά είναι στις ορέξεις τους. Αν δεν σας κάτσει η αναβολή παρουσιάζεστε και παίρνετε 100% από το στρατόπεδο. Δεν πρόκειται να σε κρατήσουν να υπηρετήσεις με το ζόρι...
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Το φρουραρχειο δεν εχει γιατρο. Περνας απο γιατρο που κανει την διαγνωση και μετα απο επιτροπη που εξεταζει
το αιτημα. Οποτε αν πας φρουραρχειο χωρις διαγνωση απο ιδιωτη μπορει να σε διωξουν.
Τέσλα

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Τέσλα »

Και πως παιρνω αναβολη απο το στρατοπαιδο;
Morelo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 12:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Morelo »

Στη διαδικασία της απαλλαγής για Ι5 γνωρίζει κανεις σίγουρα αν περιλαμβάνονται ψυχιατρικές εξετάσεις στο στρατιωτικό νοσοκομείο που σε στέλνουν, εισαγωγή πολυήμερη μέσα κλπ; Η απλά βλέπουν τη γνωμάτευση που τους παρουσιάζεις σου κάνουν μια μικρη συνέντευξη και τέλος;
εσσο

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από εσσο »

Για να προχωρήσω τη διαδικασία αναβολής μέσω φρουραρχείου, πρέπει να εμφανιστώ σ αυτό που υπάγομαι τυπικά ή μπορώ να παρουσιαστώ σ αυτό που είναι στο νέο τόπο διαμονης μου?
Κανένας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Κανένας »

Morelo έγραψε:Στη διαδικασία της απαλλαγής για Ι5 γνωρίζει κανεις σίγουρα αν περιλαμβάνονται ψυχιατρικές εξετάσεις στο στρατιωτικό νοσοκομείο που σε στέλνουν, εισαγωγή πολυήμερη μέσα κλπ; Η απλά βλέπουν τη γνωμάτευση που τους παρουσιάζεις σου κάνουν μια μικρη συνέντευξη και τέλος;


Ευτυχώς (ακόμα) δεν έχουμε Σοβιετία, ούτε οι γιατροί το παίζουν Μένγκελε.

ΔΕΝ έχουν κανένα δικαίωμα να σε βάλουν σε οποιοδήποτε νοσοκομείο, πόσο μάλλον παρά τη θέλησή σου και πολυήμερα (!).

Στο 99% των περιπτώσεων, στο νοσοκομείο ο γιατρός αντιγράφει το χαρτί του γιατρού σου εντός 1 λεπτού και αντίστοιχα στο 99% η επιτροπή επικυρώνει αυτά που λεέι ο γιατρός. Δεν γίνεται και διαφορετικά α) λόγω έλλειψης χρόνου β) ευθυνοφοβίας.Yπάρχει πάντα το 1% του στατιστικού "λάθους", αλλά να σε βάλουν σε νοσοκομείο με το ζόρι, ΠΟΤΕ.

Μπορείς να διαβάσεις το αντίστοιχο θέμα από την αρχή και θα το καταλάβεις μόνος σου.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες