Διάρκεια παραμονής για ανυπότακτους εξωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mahites9
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2018 2:48 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια παραμονής για ανυπότακτους εξωτερικού

Δημοσίευση από mahites9 »

Χαίρετε,

Μπάινω πολύ γρήγορα στο θέμα. Είμαι 37 ετών, κατοικώ στο εξωτερικό από το 2009 και δε σκοπευω ούτε να γυρίσω ούτε να πάω φαντάρος. Έχω δηλωθεί κανονικά ανυπότακτος εξωτερικού με ανανεωμένο διαβατήριο κτλ

Το Πάσχα που μας πέρασε κατέβηκα με αεροπλάνο για μερικές μέρες και έφυγα με το αυτοκίνητο. Στα σύνορα με τα Σκόπια με σταμάτησαν (έδωσα διαβατήριο) και με ρώτησαν πότε μπήκα στη χώρα, και μιας και δεν είχα κάτι να τους δείξω μου είπαν οκ, απλά γενικά να ξέρεις ότι μπορείς μέχρι και 30 μέρες το χρόνο. Επειδή το καλοκαίρι σκοπεύω να ξανακατέβω με αμάξι (με αεροπλάνο πηγαινοερχόμουν άνετα χωρίς κανένα πρόβλημα) και θα είμαι στο όριο των 30 ημερών θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις

1) Οι 30 μέρες είναι ημερολογιακές; Δηλαδή 27/7 με 27/8 ή κανονικές;

2) Αν τις προσπεράσω ακόμη και για 1 μέρα τότε αυτόματα μου απαγορεύουν την έξοδο και πάω στρατοδικείο;

3) Η βασικότερη ερώτηση. Ξέρει κανείς πως ελέγχουν αυτούς που βγαίνουν/μπαίνουν; Δηλαδή δακτυλογραφούν κάπου το όνομα και βγάζει την κατάσταση; Σκανάρουν το διαβατήριο; Πχ. Αν όταν μπω (και όταν βγω) δείξω ταυτότητα που προφανώς δεν έχει μπαρ κοουντ, υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν; Πόσο ενδελεχής είναι ο έλεγχος και πόσο ευέλικτοι είναι;

Προφανώς υπάρχει και η λύση να φύγω μέσω Ιταλίας που δεν έχει έλεγχο, αλλά θέλω πρώτα να τσεκάρω όλα τα πιθανα ενδεχόμενα

Χίλια Ευχαριστώ

alexg

Διάρκεια παραμονής για ανυπότακτους εξωτερικού

Δημοσίευση από alexg »

Καλησπέρα, υπάρχει κάτι νεότερο;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες