Παραπονούμενος στο Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Παραπονούμενος στο Στρατό

Δημοσίευση από Private Panikas »

Καλησπέρα σε όλους.

Το φθινόπωρο μπαίνω φαντάρος και τελευταία χαζεύω στο φόρουμ να μαθαίνω κάνα δυο πραγματάκια. Έχοντας διαβάσει αρκετά τοπικ και μη έχοντας βρει κάποιο αντίστοιχο μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία.

Τι ακριβώς παίζει με τα παράπονα στο στρατό; Όχι τόσο με το πότε και γιατί βγαίνεις παραπονούμενος, αλλά με το τι ακολουθεί και κατά πόσο πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν το κάνεις.

Αν παραπονεθείς επισήμως, δεν κινδυνεύεις να σε πιέσει πολύ περισσότερο μετά ο ανώτερος που καταγγέλεις; Ειδικά αν είναι και λίγο νυφίτσα να το κάνει σε "προβλεπόμενα" πλαίσια ώστε να μην μπορεί να του καταλογίσει κανείς τίποτα; Δε λέω ο φαντάρος να είναι μη μου άπτου και να διαμαρτύρεται για ψίλου πήδημα, αντιλαμβάνομαι ότι από τη στιγμή που υπηρετείς θα ξεχάσεις ευγένειες και ανέσεις και θα κάνεις και πολλές δουλειές και αγγαρείες που υπό κανονικές συνθήκες δε θα σκεφτόσουν καν. Αλλά εδώ στην πολιτική ζωή ακόμα προσπαθούμε ο ένας να πατήσει τον άλλο... Έστω πχ ότι ο Διοικητής σε βάζει (το κλασικό παράδειγμα που βλέπω για μη προβλεπόμενες εργασίες) να του πλύνεις το πολιτικό αυτοκίνητο...

Ακόμα δε γνωρίζω πολλά σχετικά με τον τρόπο που λειτουργούν τα πράγματα μέσα, διαδικασίες κτλ. Από άτομα που υπηρετούν, ή έχουν υπηρετήσει, γενικώς εύχεσαι να μην πέσεις σε τέτοιο άνθρωπο, ή μπορείς να βρεις το δίκιο σου και να σε αφήσει στην "ησυχία" σου;

Προκαταβολική απολογία αν μου έχει ξεφύγει αντίστοιχο τόπικ και ανοίγω τσάμπα νέο!

ΥΓ. Μιλάμε πάντα για την περίπτωση που δεν υπάρχει το βυσματάκι να πάρει τηλ. Και να του κόψει το βήχα... Έχω ακούσει περιπτώσεις για παιδιά που είχαν θέματα με ανωτέρους και χτύπησε τηλεφωνάκι και ξεμπερδέψανε μια και καλή

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Παραπονούμενος στο Στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Private Panikas έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Το φθινόπωρο μπαίνω φαντάρος και τελευταία χαζεύω στο φόρουμ να μαθαίνω κάνα δυο πραγματάκια. Έχοντας διαβάσει αρκετά τοπικ και μη έχοντας βρει κάποιο αντίστοιχο μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία.

Τι ακριβώς παίζει με τα παράπονα στο στρατό; Όχι τόσο με το πότε και γιατί βγαίνεις παραπονούμενος, αλλά με το τι ακολουθεί και κατά πόσο πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν το κάνεις.

Αν παραπονεθείς επισήμως, δεν κινδυνεύεις να σε πιέσει πολύ περισσότερο μετά ο ανώτερος που καταγγέλεις; Ειδικά αν είναι και λίγο νυφίτσα να το κάνει σε "προβλεπόμενα" πλαίσια ώστε να μην μπορεί να του καταλογίσει κανείς τίποτα; Δε λέω ο φαντάρος να είναι μη μου άπτου και να διαμαρτύρεται για ψίλου πήδημα, αντιλαμβάνομαι ότι από τη στιγμή που υπηρετείς θα ξεχάσεις ευγένειες και ανέσεις και θα κάνεις και πολλές δουλειές και αγγαρείες που υπό κανονικές συνθήκες δε θα σκεφτόσουν καν. Αλλά εδώ στην πολιτική ζωή ακόμα προσπαθούμε ο ένας να πατήσει τον άλλο... Έστω πχ ότι ο Διοικητής σε βάζει (το κλασικό παράδειγμα που βλέπω για μη προβλεπόμενες εργασίες) να του πλύνεις το πολιτικό αυτοκίνητο...

Ακόμα δε γνωρίζω πολλά σχετικά με τον τρόπο που λειτουργούν τα πράγματα μέσα, διαδικασίες κτλ. Από άτομα που υπηρετούν, ή έχουν υπηρετήσει, γενικώς εύχεσαι να μην πέσεις σε τέτοιο άνθρωπο, ή μπορείς να βρεις το δίκιο σου και να σε αφήσει στην "ησυχία" σου;

Προκαταβολική απολογία αν μου έχει ξεφύγει αντίστοιχο τόπικ και ανοίγω τσάμπα νέο!

ΥΓ. Μιλάμε πάντα για την περίπτωση που δεν υπάρχει το βυσματάκι να πάρει τηλ. Και να του κόψει το βήχα... Έχω ακούσει περιπτώσεις για παιδιά που είχαν θέματα με ανωτέρους και χτύπησε τηλεφωνάκι και ξεμπερδέψανε μια και καλή



Γενικά, καλό είναι να μην ανοίγεις μέτωπα στον στρατό, ειδικά με μόνιμα στελέχη, γιατί δεν θα περάσεις καλά. Δυστυχώς, έτσι λειτουργεί το πράγμα. Εντολή ανωτέρου είναι πάντα εντολή, όσο Παράλογη κι αν σου ακούγεται, πρώτα την εκτελείς και μετά αν θες βγαίνεις παραπονούμενος. Μην πιστεύεις όμως και οτιδήποτε διαβάζεις στο διαδίκτυο. Συνήθως, αυτή η συμπεριφορά του "καψονιού" αφορά στις περισσότερες περιπτώσεις στρατιώτες που είναι γενικά "απείθαρχοι". Αν δεν προκαλείς και είσαι προβλεπόμενος, δεν σε πειράζουν.

Παρόλα αυτά, αν όντως νιώθεις πολύ αδικημένος και θες να το εκφράσεις, μπορείς να κάνεις υποβολή παραπόνου (προβλέπεται νομικά) Ακολουθώντας την ιεραρχία, πχ μιλάς με τον διμοιρίτη, μετά διοικητή λόχου κτλ. Δεν πας να "κλαφτείς" κατευθείαν στον διοικητή μονάδος, θα έχεις θέμα.

Καλή θητεία!

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Παραπονούμενος στο Στρατό

Δημοσίευση από Private Panikas »

Σ ευχαριστώ!

Δεν θα πάω με προδιάθεση να στραβώσω και να γκρινιάξω, ο σκοπός είναι να φύγει η θητεία ήρεμα και στην προβλεπόμενη ώρα. Και γενικότερα στη ζωή μου δεν έχω προβλήματα αντιδραστικότητας. Απλά το είχα απορία!

gr_ar

Παραπονούμενος στο Στρατό

Δημοσίευση από gr_ar »

Απορία-περιέργεια = έξυπνος. Έτσι το συνδυάζουν στο στρατό. Για αυτό καλό θα ήτανε να μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα, να κάνεις τον χαζό για να περάσεις απαρατήρητος.

Όσο για το Υ. Γ στο πρώτο σου μήνυμα, με έπιασαν και λίγο τα γέλια. Υπάρχουν Διοικητές που δεν παίρνουν χαμπάρια από βύσματα και ρουσφέτια. Κόβουν μεταθέσεις και ύστερα κόβουν και πισινούς. Για αυτό μην τα πολύ πιστεύεις Εικόνα

apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Παραπονούμενος στο Στρατό

Δημοσίευση από apricot99 »

Γενικα αυτα που εχουν πει και τα αλλα παιδια, να εισαι λιγο 'φαντσμα' στον στρατο, απο εκει και περα μπορεις να γραψεις και να αναφερεις καποιον ανωτερο σου (εαν εχει οντως κανει και βλακειες, δεν τηρει κανονες ασφαλειας, καψωνια κλπ.). Εαν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια ενας φιλος ειχε κανει γραπτη αναφορα σε εαν ανωτερο (δεν θυμαμαι βαθμο αλλα ηταν πολεμικο ναυτικο, παραμεθωριο το 2018-2019) οντως οι ανωτεροι του εκαναν μεταθεση (στον αξιωματικο) και δεν ξερω εαν ειχε και αλλες επιπτωσεις (η αναφορα ηταν για αρκετα πραγματα αλλα κυριως για μην τηρηση κανονων ασφαλειας εαν θυμαμαι καλα).
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες