Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
DogFighter
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 11:54 pm
Επικοινωνία:

Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Δημοσίευση από DogFighter »

Γεια σας, έχω μια απορία. Από οσο ξέρω, υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες μεμονωμένα άτομα από μονάδες όπως οι ΟΥΚ της ΔΥΚ, συμμετέχουν σε προγράμματα τα οποία τους επιτρέπουν να συμμετάσχουν σε σχολεία όπως το BUD/s των SEALs του Αμερικανικου Ναυτικού. Υπάρχει η δυνατότητα αυτό το άτομο στη συνέχεια, εφόσον αποφοιτήσει με επιτυχία από το συγκεκριμένο σχολείο, να συνεχίσει την καριέρα του σε μονάδες της συγκεκριμένης χώρας (πχ US Navy SEALs) ; Και κάτι ακόμη... Ποιες άλλες μονάδες πέραν των ΟΥΚ με τους SEALs περνούν μέρος σε τετοιου είδους προγράμματα;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Δημοσίευση από dn24 »

DogFighter έγραψε:Γεια σας, έχω μια απορία. Από οσο ξέρω, υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες μεμονωμένα άτομα από μονάδες όπως οι ΟΥΚ της ΔΥΚ, συμμετέχουν σε προγράμματα τα οποία τους επιτρέπουν να συμμετάσχουν σε σχολεία όπως το BUD/s των SEALs του Αμερικανικου Ναυτικού. Υπάρχει η δυνατότητα αυτό το άτομο στη συνέχεια, εφόσον αποφοιτήσει με επιτυχία από το συγκεκριμένο σχολείο, να συνεχίσει την καριέρα του σε μονάδες της συγκεκριμένης χώρας (πχ US Navy SEALs) ; Και κάτι ακόμη... Ποιες άλλες μονάδες πέραν των ΟΥΚ με τους SEALs περνούν μέρος σε τετοιου είδους προγράμματα;


Γειά σου φίλε μου.

Μισθοφορικός στρατός

Θητεία σε συμμαχικό στρατό

Λεγεώνα των ξένων

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
DogFighter
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 11:54 pm
Επικοινωνία:

Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Δημοσίευση από DogFighter »

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση! Δεν εννοούσα αυτό όμως. :) Αυτό που εννοούσα ειναι αν μπορεί κάποιος απόφοιτος ΣΣΕ ή ΣΜΥ να συνεχίσει την καριέρα του σε κάποιον ξένο στρατό αφού πρώτα όμως περάσει τα αντίστοιχα σχολεία (πχ το BUD/s για να μείνει σε καποια ομάδα των SEALs). Με απλούστερα λόγια, μπορεί κάποιος μόνιμος να υπηρετήσει σε κάποια ξένη μονάδα... αν ναι πως; ΥΓ: Η παραπάνω ερωτήσεις δεν αφορούν μισθοφορικούς στρατούς όπως ειναι η Academi αλλά ούτε και την λεγεώνα των ξένων καθώς γνωρίζω πως πας σε αυτούς.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι δεν μπορούν. Περνάνε απλώς τα σχολεία. Εκτός από το BUDS/UDT ΟΥΚ, ΕΤΑ, Ζ'ΜΑΚ κλπ. Περνάνε και το Military Free Fall στο Fort Bragg. Στελέχη των Ελληνικών Επίλεκτων Δυνάμεων φοράνε και τη παρακάτω "πουλάδα" (Military Free Fall Jump Master "HALO")

Εικόνα

Για να υπηρετήσεις αποκλειστικά σε τέτοιες μονάδες επι μονίμου βάσεως πρέπει να έχεις την υπηκοότητα.

Η μόνη άλλη εναλλακτική είναι να γίνεις "exchange officer", δεν ξέρω αν γίνεται με μη-Αγγλόφωνους. Πολλοί Βρετανοί έχουν πάει ΗΠΑ και αντίστροφα Αμερικανοί σε Βρετανικές, Καναδικές ή Αυστραλιανές μονάδες (Charles Beckwith στους SAS, εξ'ού και η Delta Force).
Άβαταρ μέλους
DogFighter
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 11:54 pm
Επικοινωνία:

Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Δημοσίευση από DogFighter »

Φίλε Nasso τρομερή απάντηση σε ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
DogFighter
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 11:54 pm
Επικοινωνία:

Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Δημοσίευση από DogFighter »

Επίσης, η χώρα μας ανήκει σε κάποιο προγραμμα ανταλλαγής στρατιωτικού προσωπικού;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υπηρέτηση στρατιωτικού σε μονάδες ξένων χωρών

Δημοσίευση από Nassos »

Σίγουρα μέσω ΝΑΤΟ, όπως και με χώρες της Μέσης Ανατολής.

Δεν ξέρω τι ειδικότητες και που.

Η Πολεμική Αεροπορία είχε μέχρι πρόσφατα συμβούλους στο Αφγανιστάν για εκπαίδευση Αφγανών στρατιωτικών.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης