Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
SolidCore
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 5:54 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από SolidCore »

Έχω αρκετό καιρό που προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με το τι ακριβώς γίνεται με το θέμα της θητείας. Η περίπτωσή μου έχει ως εξής:

-Είμαι 28 ετών και είχα αναβολή λόγω σπουδων εως τώρα

-Το χαρτι υποτίθεται πως θα έρθει τέλος Ιανουαρίου ή Φεβρουάριο.

-Πρέπει να παρουσιαστώ τον Μάρτιο για να εκπληρωσω την θητεία μου.

-Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην Πορτογαλία λόγω εργασιας.

Αυτό που θέλω, είναι όχι να αποφύγω την θητεία μου αλλά να ξεκινήσω να υπηρετώ κατά τον Σεπτέμβριο. Η εργασία μου είναι εποχιακή και αν υπηρετήσω τώρα θα χάσω 2 σεζόν, συνεπώς 2 έτη εργασίας (που ειδικά στις μέρες μας είναι οικονομικά δυσβάστακτο).

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι αν μπορώ, εφόσον δεν έχω παραλάβει το χαρτί, να παρουσιαστώ απλά τον Σεπτέμβριο που θα επιστρέψω και θα ζητήσω να καταταγώ. Αν εκπληρώσω την θητεία μου το πρόστιμο των 6.000? παραγράφεται εαν κάνω τη θητεία; Ή παραμένει; Στο στρατοδικείο εαν παρουσιαστώ με έγγραφα που αποδεικνύουν οτι εργαζόμουν εξωτερικό, θα καταδικαστώ ή όχι; Γενικότερα, ποιές θα είναι οι συνέπειες;

Στη Στρατολογική Υπηρεσία Λάρισας μου είπαν "ας έρθει το χαρτί και βλέπουμε".

Στο τηλέφωνο στην Στρατολογική Υπηρεσία Αθηνών, μου είπαν "κάτσε και όταν γυρίσεις παρουσιάσου".

Κάποιος άλλος απο τη Στρατολογία είπε "5 μέρες πριν παρουσιαστείς, πήγαινε στον φρούραρχο, εξηγησε οτι δουλεύεις και θα σου δώσει 4-6 μήνες αναβολή".

Και τέλος, ένας άλλος είπε να παρουσιαστώ και με 80 ευρώ και 4 φωτογραφίες παίρνεις εως 6 μήνες αναβολή.

Τελικά τι πρέπει να κάνω για να καταφέρω τελικά να δουλέψω αυτό το καλοκαίρι; Μπορεί κάποιος να μου πεί με σιγουριά;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από dn24 »

SolidCore έγραψε:Έχω αρκετό καιρό που προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με το τι ακριβώς γίνεται με το θέμα της θητείας. Η περίπτωσή μου έχει ως εξής:

-Είμαι 28 ετών και είχα αναβολή λόγω σπουδων εως τώρα

-Το χαρτι υποτίθεται πως θα έρθει τέλος Ιανουαρίου ή Φεβρουάριο.

-Πρέπει να παρουσιαστώ τον Μάρτιο για να εκπληρωσω την θητεία μου.

-Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην Πορτογαλία λόγω εργασιας.

Αυτό που θέλω, είναι όχι να αποφύγω την θητεία μου αλλά να ξεκινήσω να υπηρετώ κατά τον Σεπτέμβριο. Η εργασία μου είναι εποχιακή και αν υπηρετήσω τώρα θα χάσω 2 σεζόν, συνεπώς 2 έτη εργασίας (που ειδικά στις μέρες μας είναι οικονομικά δυσβάστακτο).

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι αν μπορώ, εφόσον δεν έχω παραλάβει το χαρτί, να παρουσιαστώ απλά τον Σεπτέμβριο που θα επιστρέψω και θα ζητήσω να καταταγώ. Αν εκπληρώσω την θητεία μου το πρόστιμο των 6.000? παραγράφεται εαν κάνω τη θητεία; Ή παραμένει; Στο στρατοδικείο εαν παρουσιαστώ με έγγραφα που αποδεικνύουν οτι εργαζόμουν εξωτερικό, θα καταδικαστώ ή όχι; Γενικότερα, ποιές θα είναι οι συνέπειες;

Στη Στρατολογική Υπηρεσία Λάρισας μου είπαν "ας έρθει το χαρτί και βλέπουμε".

Στο τηλέφωνο στην Στρατολογική Υπηρεσία Αθηνών, μου είπαν "κάτσε και όταν γυρίσεις παρουσιάσου".

Κάποιος άλλος απο τη Στρατολογία είπε "5 μέρες πριν παρουσιαστείς, πήγαινε στον φρούραρχο, εξηγησε οτι δουλεύεις και θα σου δώσει 4-6 μήνες αναβολή".

Και τέλος, ένας άλλος είπε να παρουσιαστώ και με 80 ευρώ και 4 φωτογραφίες παίρνεις εως 6 μήνες αναβολή.

Τελικά τι πρέπει να κάνω για να καταφέρω τελικά να δουλέψω αυτό το καλοκαίρι; Μπορεί κάποιος να μου πεί με σιγουριά;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.



Μπορείς να πάρεις

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου οπως σου απάντησαν απο την στρατολογία.Προσωπική εκτίμιση,ότι εφόσον παρουσιαστείς, και εφόσον έχει προλάβει να σου βεβαιωθεί το πρόστιμο, δεν θα το πληρώσεις τελικά.

Εdit: Το σωστό μας θέμα, είναι αυτό:

Ανυπότακτοι εξωτερικού
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
SolidCore
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 5:54 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από SolidCore »

Ανυπότακτος εξωτερικού όμως είναι εκείνος που εργάζεται επι 7 έτη ή κατοικεί εξωτερικό. Εγώ έρχομαι και φεύγω συνεχώς. Δεν έχω κλείσει ολόκληρο έτος σε συγκεκριμένη χώρα ποτέ.

Όσον αφορά το πρόστιμο, άλλος είπε οτι γίνεται τυπικό στρατοδικείο και εφόσον έχω οικειοθελώς παρουσιαστεί με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά οτι εργαζόμουν εξωτερικό, "αθωώνομαι" (δε γνωρίζω ποιός είναι ο σωστός ορος) και με αυτό το χαρτί στην εφορία παραγράφεται το πρόστιμο. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από dn24 »

SolidCore έγραψε:Ανυπότακτος εξωτερικού όμως είναι εκείνος που εργάζεται επι 7 έτη ή κατοικεί εξωτερικό. Εγώ έρχομαι και φεύγω συνεχώς. Δεν έχω κλείσει ολόκληρο έτος σε συγκεκριμένη χώρα ποτέ.

Όσον αφορά το πρόστιμο, άλλος είπε οτι γίνεται τυπικό στρατοδικείο και εφόσον έχω οικειοθελώς παρουσιαστεί με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά οτι εργαζόμουν εξωτερικό, "αθωώνομαι" (δε γνωρίζω ποιός είναι ο σωστός ορος) και με αυτό το χαρτί στην εφορία παραγράφεται το πρόστιμο. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Άλλο σου ειπα καλέ μου φίλε, ότι δεν χρειάζόταν να ανοίξεις νέο θέμα, το πρόβλημα σου είναι παραπλήσιο, μιάς που μιλάμε για πρόστιμο, το οποίο καταλογίζεται σε ανυπότακτους εξωτερικού.

Το πρόστιμο κατα τα λεγόμενα σου, σου έχει βεβαιωθεί ήδη;

Εν πάσει περιπτώσει, όπως σου ανάφερα προγενέστερα, το resume είναι ότι κατα την προσωπική μου εκτίμηση, δεν θα πληρώσεις τελικά το πρόστιμο είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον τρόπο, και εάν τελικά παρουσιαστείς, δεν βρίσκω λόγο, καθαρά με την απλή λογική, να γίνει στρατιωτικό δικαστήριο.

ΥΓ: Κυνήγα το θεμα της αναβολής, όπως σου παράθεσα στο άνωθεν μου πόστ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
theodor77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 07, 2017 2:48 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από theodor77 »

Καλημερα σε ολους -ες.
Θα ηθελα να ρωτησω Το εξης.
Σε περιπου 2 μηνες Θα αναχωρησω Για καναδα ( Τουρισμος) και μαζι μου θα παρω Και την ανιψια μου, να την ανεβαζω στους γονεις τις.
Μαζι τις θελει να ερθει και το αγορι τις με σκοπο να κατσει τουλαχιστων 6 μηνες Αν οχι Για παραπανω , ο οποιος Δεν εχει εκπληρωσει ακομα την θητεια του, αλλα απο οσο μου εχει πει Ειναι 17,5 χρονων και Στους επομενους μηνες (δεν ξερω ποσους) περιμενει Να του ερθει το χαρτι καταταξης.
Ακομα δεν εχει κανει απολυτος καμμια κινηση (ουτε καν ενδιαφερθηκε Να ρωτησει αν μπορει η οχι) να παρει αναβολη.
Και θελω να ρωτησω, αν το γεγονος οτι ακομα δεν εχει καμμια κινηση για αναβολη αν μπορει να του επιτραπει η εξοδος απο την χωρα, η και αν του ερθει το χαρτι αν μπορει να κανει καποια κινηση για αναβολη Η κατι τετοιο.
Επισης αν του ερθει το χαρτι Για θητεια και δεν παρουσιαστει, προφανος και θα ειναι λιποτακτης;
Αν φτασουμε σε εκεινο το σημειο, θα εχει καποιο προβλημα η οικογενεια τις ανηψιας μου, που θα τον φιλοξενουνε και θα τον συντηρουνε στον καναδα.
Ευχαριστω πολυ Εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις δοθουνε.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Λιποτάκτης σε καιρό ειρήνης δεν υφίσταται, ανυπότακτος θα είναι.

Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή, από την στιγμή που βρίσκεται στον Καναδά δεν μπορεί να πάθει απολύτως τίποτα.

Δεν θα ασχοληθεί το Ελληνικό κράτος να κυνηγήσει τον κάθε ανυπότακτο (ούτε νομίζω έχει τέτοια δυνατότητα).

Αναβολή επειδή βρίσκεται στο εξωτερικό δεν υπάρχει. Αναγκαστικά θα βγει ανυπότακτος.

Η είσοδος στην χώρα θα ου επιτρέπεται για 30 μέρες τον χρόνο και θα έχει και πρόστιμο 6.000? το οποίο θα πάει στο ΑΦΜ του (αν δεν έχει περιουσία δεν τον νοιάζει).

ΑΠό εκεί και πέρα, πες του να κοιτάξει πολύ καλά την κατάσταση, εκεί πέρα δεν είναι Ελλάδα, είναι σοβαρό κράτος με αυστηρούς κανόνες, δεν μπορεί έτσι απλά να κάτσει παραπάνω από τον χρόνο που του έχει δοθεί. Να παραμείνει στον Καναδά ενώ έχει άδεια τουρισμού ΔΕΝ υφίσταται. Αυτό να το προσέξετε πολύ.

Όχι τίποτα, μην αναγκαστεί να γυρίσει πίσω και έχει και τα προβλήματα του Στρατού.

theodor77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 07, 2017 2:48 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από theodor77 »

Ναι με συνχωρης εχεις δικιο δεν θα ειναι Λιποτακτης, αλλα θα ειναι ανυποτακτος (μα πως μου ηρθε;)
Θα ηθελα να αναφερω οτι δεν εχει παει ηδη καναδα, αλλα θελει να ερθει τελος αυγουστου μαζι μας.
Θα εχει καποιο θεμα οταν θα επιχειρησει να βγει απο την χωρα αρχικα σαν ανηλικος και κατα δευτερον σαν μη καταταγμενος στον στρατο;
Το αναφερο Γιατι θελει να ερθει μαζι μου και το οποιοδηποτε προβλημα του, μπορει να γινει και δικο μου προβλημα.
Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από zlatan »

Το λέω με κάποια επιφύλαξη αλλά η ηλικία στράτευσης στην Ελλάδα είναι πλέον τα 19. Δηλαδή νομίζω έχει 1 χρόνο (ίσως και παραπάνω) Ακόμα πριν του έρθει το χαρτί κατάταξης στο σπίτι. Για να δεις αν ισχύει αυτό που λέω Κοίτα ποιες κλάσεις καλούνται τώρα και ποια είναι η κλάση του Παιδιού.
gr_ar

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από gr_ar »

theodor77 έγραψε:Καλημερα σε ολους -ες.
Θα ηθελα να ρωτησω Το εξης.
Σε περιπου 2 μηνες Θα αναχωρησω Για καναδα (Τουρισμος) και μαζι μου θα παρω Και την ανιψια μου, να την ανεβαζω στους γονεις τις.
Μαζι τις θελει να ερθει και το αγορι τις με σκοπο να κατσει τουλαχιστων 6 μηνες Αν οχι Για παραπανω, ο οποιος Δεν εχει εκπληρωσει ακομα την θητεια του, αλλα απο οσο μου εχει πει Ειναι 17,5 χρονων και Στους επομενους μηνες (δεν ξερω ποσους) περιμενει Να του ερθει το χαρτι καταταξης.
Ακομα δεν εχει κανει απολυτος καμμια κινηση (ουτε καν ενδιαφερθηκε Να ρωτησει αν μπορει η οχι) να παρει αναβολη.
Και θελω να ρωτησω, αν το γεγονος οτι ακομα δεν εχει καμμια κινηση για αναβολη αν μπορει να του επιτραπει η εξοδος απο την χωρα, η και αν του ερθει το χαρτι αν μπορει να κανει καποια κινηση για αναβολη Η κατι τετοιο.
Επισης αν του ερθει το χαρτι Για θητεια και δεν παρουσιαστει, προφανος και θα ειναι λιποτακτης;
Αν φτασουμε σε εκεινο το σημειο, θα εχει καποιο προβλημα η οικογενεια τις ανηψιας μου, που θα τον φιλοξενουνε και θα τον συντηρουνε στον καναδα.
Ευχαριστω πολυ Εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις δοθουνε.


1. Από την χώρα μπορεί να βγει και να πάει όπου θέλει.

2. Για να πάρει αναβολή θα πρέπει να υπάρχει λόγος (οικονομικός, σπουδές ή ιατρικός)

3. Αν του έρθει χαρτί και δεν παρουσιαστεί θα κηρυχτεί ανυπότακτος.

Εσένα δεν μπορώ να καταλάβω τι σε ενδιαφέρει, δεν είσαι ο πατέρας του, δεν τον έχεις γκόμενο και ούτε θα γίνεις Η νταντά κανενός μαντράχαλου.

Υ. Γ Δικά σου προβλήματα να ασχοληθείς δεν έχεις; Στο λέω εντελώς φιλικά.

theodor77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 07, 2017 2:48 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από theodor77 »



1. Από την χώρα μπορεί να βγει και να πάει όπου θέλει.

2. Για να πάρει αναβολή θα πρέπει να υπάρχει λόγος (οικονομικός, σπουδές ή ιατρικός)

3. Αν του έρθει χαρτί και δεν παρουσιαστεί θα κηρυχτεί ανυπότακτος.

Εσένα δεν μπορώ να καταλάβω τι σε ενδιαφέρει, δεν είσαι ο πατέρας του, δεν τον έχεις γκόμενο και ούτε θα γίνεις Η νταντά κανενός μαντράχαλου.

Υ. Γ Δικά σου προβλήματα να ασχοληθείς δεν έχεις; Στο λέω εντελώς φιλικά.



Kαταρχην Θα σου προτεινω Να μιλας καλητερα.
Ετσι Να μιλας σε κανενα μαλακα πατερα σου που ξεχασε να τραβηχτη.
Δευτερον Το οτι εσυ εισαι η γκομενα του πατερα σου, θειου σου η και εγω δεν ξερω ποιανου ακομα, δεν κανει Και ολους τους αλλους να ειναι γκομενοι και καποιου.
Τριτον Ο μονος ενηλικας που θα τον συνοδευει θα ειμαι εγω, και ο λογος που κανω ολες αυτες τις ερωτησεις ειναι γιατι και θελω και πρεπει να ειμαι πρετοιμασμενος απο ολες τις πλευρες.
Μπορει ενας 17-18 χρονος να το βλεπει Γαματη φαση, αλλα ο καθε λογικος ξερει οτι ειναι ενα αρκετα παρατολμο Σχεδιο και για μενα και για αυτων.
Και εγω και αυτος κανουνε πρωτη φορα αυτο το ταξιδι, και θελουμε και πρεπει να πανε ολα καλα, συν οτι αν συμβει κατι πρεπει να γνωριζω πως να των βοηθησω οσο μπορω τουλαχιστων.
Απο δικια μου πλευρα Φυσικα Και θελω πραγματικα να παμε εκει πανω χωρις προβληματα.
Τελος Εφοσως ειμαι ο υπευθηνος ενηλικα που θα τον προσεχει, Σε οποιαδηποτε περιπτωση εχει το παραμικρο προβλημα, αυτοματος γινεται και δικο μου.
Οποτε ισως τωρα καταλαβες πανηλιθιε αν με ενδιαφερει η οχι το θεμα.

Υ. Γ
Καλητερα να τις πνιγεις ανεγκεφαλη Αμοιβαδα, παρα να μιλας.
ΟΧΙ ΦΙΛΙΚΑ ΚΡΕΤΙΝΕ.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

theodor77 έγραψε:Ναι με συνχωρης εχεις δικιο δεν θα ειναι Λιποτακτης, αλλα θα ειναι ανυποτακτος (μα πως μου ηρθε;)
Θα ηθελα να αναφερω οτι δεν εχει παει ηδη καναδα, αλλα θελει να ερθει τελος αυγουστου μαζι μας.
Θα εχει καποιο θεμα οταν θα επιχειρησει να βγει απο την χωρα αρχικα σαν ανηλικος και κατα δευτερον σαν μη καταταγμενος στον στρατο;
Το αναφερο Γιατι θελει να ερθει μαζι μου και το οποιοδηποτε προβλημα του, μπορει να γινει και δικο μου προβλημα.


Φυσικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να βγει από την χώρα σαν ανήλικος (εφόσον έχει την άδεια των γονιών του φυσικά) και σαν ανυπότακτος. Αλίμονο αν έπρεπε να πάμε στρατό πριν φύγουμε από την χώρα... Ούτε στην Βόρεια Κορέα δεν γίνονται αυτά.

Οι επιπτώσεις αφορούν αποκλειστικά και μόνο το παιδί και κανέναν τρίτο.

Πάντως επαναλαμβάνω και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά μιλάς λες και το παιδί πάει Καναδα και δεν θα ξαναγυρίσει, με τουριστική Βίζα στον Καναδά ούτε μπορεί να μείνει παραπάνω από όσο του το επιτρέπει η βίζα ούτε να πιάσει δουλειά.

Επειδή ξέρω μερικά πραγματάκια για Καναδά το λέω για να μην πάθει ζημιά το παιδί λόγο λάθος πληροφοριών.

Αν θέλετε απλά να τον πάρετε για διακοπές δεν υπαρχει το παραμικρό πρόβλημα.

gr_ar

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από gr_ar »

theodor77 έγραψε:
Kαταρχην Θα σου προτεινω Να μιλας καλητερα.
Ετσι Να μιλας σε κανενα μαλακα πατερα σου που ξεχασε να τραβηχτη.
Δευτερον Το οτι εσυ εισαι η γκομενα του πατερα σου, θειου σου η και εγω δεν ξερω ποιανου ακομα, δεν κανει Και ολους τους αλλους να ειναι γκομενοι και καποιου.
Τριτον Ο μονος ενηλικας που θα τον συνοδευει θα ειμαι εγω, και ο λογος που κανω ολες αυτες τις ερωτησεις ειναι γιατι και θελω και πρεπει να ειμαι πρετοιμασμενος απο ολες τις πλευρες.
Μπορει ενας 17-18 χρονος να το βλεπει Γαματη φαση, αλλα ο καθε λογικος ξερει οτι ειναι ενα αρκετα παρατολμο Σχεδιο και για μενα και για αυτων.
Και εγω και αυτος κανουνε πρωτη φορα αυτο το ταξιδι, και θελουμε και πρεπει να πανε ολα καλα, συν οτι αν συμβει κατι πρεπει να γνωριζω πως να των βοηθησω οσο μπορω τουλαχιστων.
Απο δικια μου πλευρα Φυσικα Και θελω πραγματικα να παμε εκει πανω χωρις προβληματα.
Τελος Εφοσως ειμαι ο υπευθηνος ενηλικα που θα τον προσεχει, Σε οποιαδηποτε περιπτωση εχει το παραμικρο προβλημα, αυτοματος γινεται και δικο μου.
Οποτε ισως τωρα καταλαβες πανηλιθιε αν με ενδιαφερει η οχι το θεμα.

Υ. Γ
Καλητερα να τις πνιγεις ανεγκεφαλη Αμοιβαδα, παρα να μιλας.
ΟΧΙ ΦΙΛΙΚΑ ΚΡΕΤΙΝΕ.


Εγώ δεν σε έβρισα και εννοείται πως δεν θα πέσω στο επίπεδο σου, αν θεωρείς τον εαυτό σου σούπερμαν για να προστατεύεις κάποιον που δεν γνωρίζεις τι να σου πω, ηθελεστα και παθεστα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GIANNIS1995GR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 5:29 am
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από GIANNIS1995GR »

theodor77 πολύ ευέξαπτος είσαι. Τελικα για μεταναστευση θα πάτε εκεί;

Επισης θέλω να ρωτησω κάτι που έχει σχέση με το θέμα του topic αλλα οχι με τα μέχρι τωρα μηνύματα του.

Επιτρέπεται να ταξιδέψεις στο εξωτερικό ενώ κάνεις θητεία; Αν έχεις π. Χ.10 ημέρες άδεια.
Eric

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Eric »

Καλημερα σε ολους.

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο topic, αλλα αφου οδευω προς καταταξη ειδικων δυναμεων, πηρα το θαρρος να θεσω το εξης ερωτημα εδω, στιε πληροφοριες για τις ειδικες δυναμεις. Να αναφερω πως αν θεωρηθει ασχετο με το topic το ερωτημα μου, ας σβηστει απο τον διαχειριστη.

Λοιπον, οδευω για καταταξη τον σεπτεμβρη. Πρωτες μερες του δεκεμβρη θα χρειαστει να κανω ενα ταξιδι στο εξωτερικο,2-3 ημερων. Πληροφοριακα, θα χρησιμοποιησω το διαβατηριο μου, αφου η πολιτικη αυτοτητα μου θα ναι στα χερια του στρατου. Επιτρεπεται το παραπανω; Και αν ναι (με καποιου ειδους αδεια εικαζω) στην αδεια που θα ζητησω, πρεπει να το αναφερω οτι στην αδεια θα "πεταχτω" στο εξωτερικο ή να το "κρυψω"; Αν δω οτι στραβωνει το πραγμα και αδεια για εξωτερικο δε παιρνω, αν παρω κανονικη και παω κρυβοντας το, ποιες ειναι οι συνεπειες; Δε θελω να φτασω σε τετοιο σημειο, αλλα ειναι σημαντικου επιπεδου το ταξιδι και απλα κοιτω να πληροφορηθω για ολη την γκαμα των εκδοχων.

Και τελος, την αδεια (οποιασδηποτε εκδοχης απλη η εξωτερικου) μπορω να την ζητησω κανενα 40ημερο πριν ωστε να παρω μια απαντηση και να ξερω να κλεισω η οχι τα εισιτηρια μου; Διοτι αν δε μου δοθει η αδεια, μην κλεισω εισιτηρια και πανε στο κενο. Επισης δε μπορω παραμονες του ταξιδιου να ζητησω αδεια και να παω στο εξωτερικο, ακομη και αν μου δοθει η αδεια, διοτι οπως θα γνωριζετε χρειαζεται και μια ημερολογιακη αποσταση απο την πτηση που θες να κλεισεις, αν θες να πληρωσεις μια νορμαλ τιμη. Αν παραμονες της ημερομηνιας που θες να πεταξεις, πας και κλεισεις πτηση, πιθανοτατα να πληρωσεις μισο μνημονιο, γιαυτο ρωτησα για το 40ημερο παραπανω.

Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει, γιατι ειναι καυτο, προσωπικα, ζητημα και δε ξερω πως να κινηθω.

JokerIV
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 5:09 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Θητεία και απουσία στο εξωτερικό

Δημοσίευση από JokerIV »

Να ρωτήσω, τον Σεπτέμβρη με οκτωμβριο λογικά θα μου έρθει γράμμα από το στρατό για να αρχίσω την θητεία μου , θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να πάρω άδεια για να πάω Αγγλία για μια βδομάδα λόγο του ότι η αρραβωνιαστικιά μου είναι Αγγλίδα και θα ήθελα να της κάνω έκπληξη. Αν γίνεται τι πρέπει να κάνω;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες