Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jimi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 3:40 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Jimi »

λοιπόν θα πάω επαλ Η ερώτηση μου είναι δεν γινεται να μπεις στο εμπορικο ή το πολεμικο ναυτικο εαν δεν το εχεις δηλωσει πριν δωσεις πανελληνιες. Δηλαδή να δώσω πανελλήνιες και άμα δε περάσω πάω εμπορικό ναυτικό δόκιμος πλοίαρχος, μηχανικός;

σας ευχάριστο εκ τον προτερωνΕικόνα

iokasti

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από iokasti »

Επειδη κι εγω επαλ πηγαινα και ξερω θα σου πω για το εμπορικο ναυτικο. Καταρχας μονο απο ορισμενες ειδικοτητες μπορεις να περασεις εκει:Οικονομίας και Διοίκησης, Μηχανολογικού, Ηλεκτρονικού, Ηλεκτρολογικού, Κατασκευών, Χημικών Εργαστηριακών Εφαρμογών, Πληροφορικής - Δικτύων Η/Υ και Εφαρμοσμένων Τεχνών. Προφανως μιλας για το χαρτι που σου λεει να σημειωσεις αν θες να πας αστυνομια, στρατ. Σχολες ή εμπ. Ναυτικο σωστα; Εκει βαλτα καλου κακου και τα 3 κι ας μην πας δεν σε υποχρεωνει κανεις. Αμα δεν περασεις απο πανελληνιες, στο εμπ. Ναυτικο εχεις τη δυνατοτητα να κανεις αιτηση και με απολυτηριο ή ακομα να κανεις ταυτοχρονα αιτηση με πανελληνιες κι απολυτηριο (οπως εγω)

Επισης να ξερεις οτι στα επαλ μεχρι στιγμης, μπορεις να μην δωσεις και καθολου πανελληνιες και παρολα αυτα δεν θα επηρεαστει ο βαθμος απολυτηριου οπως στα γενικα λυκεια. Ενημερωτικα, στα επαλ το απολυτηριο κρινεται απο 3 μαθηματα: Εκθεση, Μαθηματικα, Φυσικη κι αν δεν γραψεις καλα το απολυτηριο δεν θα ειναι καλο γι'αυτο αμα δεν γραψεις καλα στις πανελληνιες φροντισε τουλαχιστον να γραψεις καλα σ'αυτα τα 3.
Jimi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 3:40 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Jimi »

Λοιπόν ευχαριστω καταρχήν θα πάω ΕΠΑΛ ->(πλοίαρχοι μηχανική Στην αττική πειραιά) Θέλω να πάω πολεμικό ναυτικό και μετά να πάω σχολη ναυτικών δοκιμων Και ερωτώ τώρα ποσα μόρια χρειαζονται γιάννα περάσεις άμα δεν περάσεις τι κανεις (στο πολεμικό ναυτικό "πανελλαδικές εξέτασης") ; Συγγνώμη για την κούραση απλός έχω κάποιες απορίες σαν κενουργιος που είμαι.

χρησιμοποιώ μεταφαστι greeklish σορι για τα ορθογραφικά αχ τι μας κάνει το internet.Εικόνα
.

iokasti

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από iokasti »

Εννοεις θα πας Ναυτικο ΕΠΑΛ μηπως; Κι απο κει θες πολεμικο ναυτικο κι αν δεν περασεις τι γινεται; Καμια κουραση απλα να τα γραφεις λιγο πιο κατανοητα Εικόνα Κοιτα το πολεμικο ναυτικο ειναι στρατιωτικη σχολη και περνας μονο με πανελληνιες κι τα μορια περυσι ηταν γυρω στα 1770-1800 (δηλαδη 17.000-18.000, στα επαλ μετριουνται αλλιως τα μορια) κι εκτος απο αθληματα δινεις και κολυμβηση.
Αμα δεν περασεις εκει μπορεις να δηλωσεις εμπορικο ναυτικο στο μηχανογραφικο αμεσως μετα το πολεμικο και να πας εκει μεσω πανελληνιων. Προσεξε ομως γιατι αν γραψεις πανελληνιες 14 και αμεσως μετα απ'το πολεμ, ναυτικο βαλεις καποιο ΤΕΙ θα περασεις στο ΤΕΙ αυτο κι οχι εμπ. Ναυτικο. Τελος παντων, αμα παλι δεν περνας εμπ. Ναυτικο ουτε με πανελληνιες μετα βγαινει μια προκηρυξη που μπορεις να πας εκει με τον βαθμο απολυτηριου.

Ελπιζω πανω-κατω αυτα να ζητουσες να μαθεις! Αν χρειαστεις κατι αλλο ρωτα με...
Άβαταρ μέλους
chris1994
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 8:57 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από chris1994 »

Γεια σας.8α Ήθελα Να Κάνω Μια Ερώτηση. Τελείωσα Την 3 Λυκείου Φέτος Από Ε. Π. Α. Λ και Έβγαλα 17,9. Έχω Και lower. Έδωσα Και Πανελλήνιες Αλλά Έβγαλα 750 Μόρια... Μπορεί Κάποιος Να μου πει Αν Μπορώ Να Περάσω Με Το Απολυτήριο Μου η αν Έχω Ελπίδες Να Περάσω Με το Βαθμό Των Πανελλήνιων?
Άβαταρ μέλους
Phyro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 5:56 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Phyro »

Καλησπερα ειμαι καινουριο μελος με λενε Γιαννη ειμαι 20 χρονων και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν εκατο αλλα ιδια θεματα με αυτο... Ηερωτηση μου ειναι η εξης.:1) Τι βαθμο χρειαζοταν τις προηγουμενες χρονιες η αυτη την χρονια αν εχουν βγει τα αποτελεσματα ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΠΑΛ για να περασεις κουβερτα στη σχολη εμπορικου ναυτικου (δεν θελω απο πανελληνιες. Μονο απο απολυτηριο επαλ). 2) ποτε κανουμε την δηλωση τωρα για εμπορικο ναυτικο γιατι κατι ακουσα για Απριλη-Μαη... Ευχαριστω! Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Phyro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 5:56 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Phyro »

Φιλε chris με το απολυτηριο λυκειου μπορεις να περασεις αναλογος τις βασεις με πανελληνιες ΔΕΝ εχεις τοσες ελπιδες
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από diplomaths »

Phyro, αφού δεν θες μέσω πανελληνίων, τότε θα πας τον Ιούνιο που βγαίνει η προκήρυξη, και θα καταθέσεις τα χαρτιά σου για να συμμετάσχεις ως απόφοιτος ΕΠΑΛ
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Nick

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Nick »

Γεια σας απο Ποιο λυκειο μπορω να παω για να περασω για μηχανικος πλοιων και ποσα μορια χρειαζονται?
Kataramenos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 27, 2016 1:11 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Kataramenos »

Όπως καταλάβατε θέλω να μπω σε ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου από ΕΠΑΛ. Πόσες πιθανότητες έχω και πόσο περίπου πρέπει να βγάλω για να έχω πολλές πιθανότητες να περάσω; Επισεις έχω michigan lower και είμαι τριτεκνος, βοηθάνε καθόλου αυτά; Και γενικά θέλω πληροφορίες για αυτό το θέμα...
Άβαταρ μέλους
Nikos93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 25, 2016 10:56 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Nikos93 »

Μπορεις να ανατρεξεις στην φετινη προκηρυξη και θα απαντηθουν ολα σου τα ερωτηματα.
Μητσος

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από Μητσος »

Μαγκες κατι ασχετο σορρυ ποσα μορια θελει για να μπεις σε σχολη μηχανικων ΑΠΟ ΕΠΑΛ γιατι πολλοι λενε 10000 αλλοι15-16000 και εγω που κοιταξα ειδα 1536 μορια!(ναι χιλιαπεντακοσια τραντα εξι μοριαα οποτε δεν εχω ιδεα) αν μπορει καπιος να μ απαντησει παρακαλλωωω!
γιωργης
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2016 12:11 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Εισαγωγή μέσω ΕΠΑΛ

Δημοσίευση από γιωργης »

Θα ηθελα να ρωτησω πως μπωρο να μπω σε ΑΕΝ απο επαλ και ποια ειναι η διαδικασια αν δεν σας κανει κοπος
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες