Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Elena
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από Elena »

Γεια σας , Με λενε Ελενη και τωρα τελειωσα το λυκειο.
Επειδη εχω δηλωσει στρατιωτικες σχολες και μαλλον περναω ΣΜΥ θα ηθελα να μαθω πως ειναι τα πραγματα εκει, οσον αφορα την εκπαιδευση και ειδικα για εμας τις γυναικες. Οποιος ειναι πραγματικα σχετικος, δηλαδη εχει τελειωσει προσφατα τη σχολη και ιδιαιτερα γυναικες υπαξιωματικοι αποφοιτοι της σχολης ας μου απαντησει. Ειναι παρα πολυ σημαντικο για εμενα γιατι ακουω διφορουμενα πραγματα, και ειμαι λιγο φοβισμενη. Οποιος/α γνωριζει να μου απαντησει τον/την ευχαριστω προκαταβολικα. Και θα ηθελα να μου επικοινωνησει μαζι μου μεσω μαιλ για να τον ρωτησω καποια πραγματα που θελω. Σας ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από yandr »

Έλενα, μήπως είναι καλύτερα να γράψεις μερικές βασικές ερωτήσεις.

Γνωρίζω ότι το site διαβάζεται από τις στρατιωτικές σχολές και επομένως μπορεί κάποιος να απαντήσει.
Elena
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από Elena »

Οποιος παρακαλω ειναι η ηταν στο προσφατο παρελθον σπουδαστης στη ΣΜΥ παρακαλω να μου πει κατι σχετικα με την εκπαιδευση γιατι μαλλον απο σεπτεμβρη παρουσιαζομαι εκει, ασ επικοινωνησει μαζι μου μεσω μαιλ αμα θελει , ευχαριστω
kostas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 24, 2007 4:48 am
Τοποθεσία: Afghanistan
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από kostas »

Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι 2 χρονια η σχολη , και οτι οι σπουδαστες χωριζονται σε τεχνικους και διοικητικους, για περισσοτερες πληροφοριες βρες καποιον σπουδαστη που να ειναι τωρα εκει
weiβheit
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2007 11:17 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από weiβheit »

Έχω τις ίδιες απορίες με elena και επίσης θα ήθελα να μάθω, αν α) σίγουρα οι γύναικες είναι σε γραφεία β) αν υπάρχει κάποια θέση χωρίς μεταθέσεις, γ) ποια είναι η βάση για στρατιωτικές σχολές ΣΜΥ απλά, δ) την πρώτη φορά εσύ δηλώνεις σε ποια περιοχή θέλεις να περάσεις ή όπου σε βάλουν αυτοί; ε) με τις άδειες τι γίνεται αλλά και τα καλοκαίρια; στ) κάποιος που έχει πάει, το έχει μετανοιώσει γι αυτή του την επιλογή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(και κάτι άκυρο.. η ζωή στον στρατό είναι σαν λούφα και παραλλαγή ή άδικα χαίρομαι; Εικόνα)
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από yandr »

Για να απαντήσω πιο επίσημα στην αρχική ερώτηση για τους μισθούς όσων αποφοιτούν από την ΣΜΥ, πρόσφατα ανακοινώθηκε το νέο μισθολόγιο του στρατιωτικού προσωπικού.
kostas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 24, 2007 4:48 am
Τοποθεσία: Afghanistan
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από kostas »

Για την σχολή δεν είναι και τραγικά όπως τα παρουσιάζει το
παραπάνω μέλος , το πρωί έχουνε μαθήματα οι σπουδαστές και τα απογεύματα χρόνο για να διαβάσουνε. , ειδικα οι δευτεροετής είναι αρκετά χαλαρά
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από eleni sti »

Η εκπαιδευση στη Σ. Μ. Υ ειναι ιδια και για τους ανδρες και για τις γυναικες.
αγγελική

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από αγγελική »

οι γυναίκες είναι μαχιμές. κ δεν είναι μόνο στα γραφεία... εφόσον εισάγονται επι ισοις όροις με τους αντρες. αμετάθετοδεν υπαρχει, μονο παραπανω παραμονή αναλόγως την μοναδα. οι μεταθέσεις είναι ευνοικότερες στα σώματα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από yandr »

αγγελική έγραψε:οι γυναίκες είναι μαχιμές. κ δεν είναι μόνο στα γραφεία...


Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...

Μπορούμε αν θες να κάνουμε σχετική συζήτηση σε νέο θέμα.
Anonymous

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από Anonymous »

ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΗΓΕΝΕ! ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ. Κ ΟΠΩΣ ΛΕΓΑΜΕ Κ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!
Elisabeth
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 8:28 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από Elisabeth »

Ξέρει κανείς τι είδους εκπαίδευση έχουν; Έχω ακούσει ότι είναι πόλυ δύσκολα στη Σ. Μ. Υ. και ότι οι περισσότεροι παραιτούνται.
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από sniper1977 »

yandr έγραψε:
αγγελική έγραψε:οι γυναίκες είναι μαχιμές. κ δεν είναι μόνο στα γραφεία...


Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...

Μπορούμε αν θες να κάνουμε σχετική συζήτηση σε νέο θέμα.
Συμφωνω μαζι σου.Εικόνα

Καταρχην ειναι απαραδεκτο να περνανε διαφορετικα τεστ αφου εν τελει θα κανουν πιθανως την ιδια δουλεια.

Κατα δευτερο ειναι προσφατο το παραδειγμα του Πυροσβεστικου Σωματος που επεβαλε για πρωτη φορα τις ιδιες εξετασεις με αποτελεσμα να περασει αν δεν κανω λαθος καμμια η μια(; ) γυναικα...

Ειχε πολυ πλακα στη Σχολη Πυροσβεστικης να βλεπεις τη μια γυναικα μετα την αλλη να μην μπορει να ανεβει μισο μετρο στον καλο. Τον καλο που ειναι το κατεξοχην οργανο εκγυμνασης του Πυροσβεστη αλλα και του στρατιωτη. Για να μην πουμε για ελξεις στο μονοζυγο με λαβη την παλαμη προς τα εξω οπου 1/10000 γυναικες μπορει να κανει μια ελξη.Εικόνα

Η θεση της γυναικας ειναι αλλου νομιζω. Π. χ σε γραφεια, σε μοναδες υλικου πολεμου και φυσικα στο νοσηλευτικο και στο οικονομικο.

Elena
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από Elena »

Γεια σας Παιδιά, περασα στη ΣΜΥ και ειμαι πολυ χαρουμενη.
Οποιος ξερει οτιδηποτε για την σχολη ας το γραψει η ας μου στείλει μήνυμα γιατί φαίνεται οτι το άγχος εχει αρχίσει απο τώρα.
Σας ευχαριστώ
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Μόνιμων Υπαξιωματικών για γυναίκες

Δημοσίευση από kallitexnis »

Μπράβο σου. Και 'γώ περνάω ΣΜΥ αλλά λόγω ηλικίας δεν μπορώ να εισέλθω. Απλά μπές στο www.smy.gr και θα μάθεις πολλές και σημαντικές πληροφορίες για τη σχολή και τα Τρίκαλα. Αν βρεις τον ΣΙΙας Κατσέλη Ηλία πές του ότι είσαι φίλη του Σπύρου από Λαμία και θα σε προσέχει... Καλή σταδιοδρομία...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες