Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mh508
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 17, 2005 2:51 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από mh508 »

Παίδες, με πήραν τηλέφωνο από το Αστυνομικό Τμήμα να πάω αύριο το παω να πάρω κάποιο δελτίo κατάταξης στο στρατό! Εγω έχω γραφτεί σε ένα ΤΕΙ και έχω πάρει το χαρτί για την αναβολή, όμως ακόμα δεν το έχω καταθέσει...

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Να αρχίσω να ανησυχώ ή απλά θα μου δώσουν ένα χαρτί (σημείωμα κατάταξης) που θα λέει πανω-κάτω μέχρι ποιά ημερομηνία θα πρέπει να έχω καταθέσει τα χαρτιά για την αναβολή;

Αντώνης
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Γεια σου φαντάρε! Το χαρτί θα λέει παρουσιάσου την άλλη εβδομάδα ή μήνα.

Μπορεί και να λέει παρουσιάσου την προηγούμενη Παρασκευή εάν έχει καθυστερήσει επαρκώς στο ταχυδρομείο. Εικόνα

Θα σου πρότεινα να περάσεις ταχέως από το στρατολογικό γραφείο που ανήκεις για να ξεκαθαραρίσεις την υπόθεση, γιατί αν καθυστερήσεις μπορεί να σε κυρήξουν και ανυπότακτο μέχρι να κυλήσουν τα γρνάζια της γραφειοκρατίας.

Ξεκίνα με τηλέφωνο στο πλησιέστερο στρατολογικό και μην καθυστερείς καθόλου.

mh508
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 17, 2005 2:51 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από mh508 »

Μου είπαν να περάσω από το αστ. τμήμα αύριο κατα τις 8 το πρωί να πάρω το χαρτί... Μετά μάλλον θα πάω με ένα φίλο καπάκι για να καταθέσουμε τα χαρτιά για αναβολή στο Ρούφ.
hayasa

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από hayasa »

kalimera

eimai 24 apofoitos tei logistikis kai den eho spasei akoma tin anavoli mou.i anavoli mou ligei stis 31/12/2006 boro na tin kratiso mehri to telos tis horis kanena dikaiologitiko;

den xero se poio soma tha katatahtho alla me to ptihio mou mipos boreite na mou peite to poio pithano kai eidikotita ktl;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Μπορείς να κρατήσεις την αναβολή σου (παλιά δεν μπορούσες).

Μην φανταστείς ότι δίνουν καμιά σημασία στο πτυχίο σου, εκτός και εάν είναι χημικός μηχανικός με ειδικότητα στα πυρομαχικά. Οπότε, κάθε πρόβλεψη είναι παρακινδυνευμένη.
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

η αναβολη μου εληξε 1/1/2007. μεχρι ποτε εχω δικαιωμα να παω τη βεβαιωση απο τη σχολη μου για ανανεωση τησ αναβολης;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Θα σου πρότεινα να μην το καθυστερήσεις καθόλου.
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Paidia ,einai na ypiretiso se ena xrono ,alla dystyxws den ime se kamia sxoli logo twn apotelesmatwn twn panelliniwn .Omos 8a i8ela na parakolou8iso kapoia ma8imata tis eidikotitas pou me endiaferei paralilla me tin douleia mou gia ta epomena 2 xronia .Einai ayto efikto ;8a mporousa na paro anavoli xwris na eimai se sxoli ;8a epi8imousa na ma8o an yparxei kapoios tropos.

Eyxaristw poly

Γιάννης

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα, και συγχαρητήρια για την ομοολογουμένως εξαιρετική προσπάθεια μέσω αυτού του χώρου! Αισθητικά πολύ αξιόλογη και με πληθώρα πληροφοριών.

Η απορία μου έχει ως εξής: Αν είσαι φοιτητής σε σχολή ΑΕΙ και έχεις πάρει αναβολή λόγω της φοιτητικής σου ιδιότητας, σε περίπτωση διαγραφής από την σχολή για κάποιον λόγο (πριν το πτυχίο), καλείσαι να υπηρετήσεις την θητεία σου, ή η αναβολή εξαντλείται και κατόπιν παρουσιάζεσαι;

Π. χ. διαβάζω πως σε περίπτωση που κάποιος πάρει πτυχίο από τη σχολή του, και ως εκ τούτου απωλέσει την φοιτητική του ιδιότητα, μπορεί να εξαντλήσει τα χρόνια της αναβολής που του απομένουν. Στην περίτπωση που παραθέτω πιο πάνω ισχύει κάτι ανάλογο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε απάντηση!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω ότι πλέον δεν υπηρετείς πριν το τέλος της αναβολής σου, η οποία λογικά τελειώνει στο 28ο έτος της ηλικίας σου(;).
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Και προς κάθε άλλον ενδιαφερόμενο, όταν παρουσιαστείς χωρίς το πτυχίο σου κατά την κατάταξη, υπάρχει ποινή 6 μήνες πρόσθετης εξαγοράσιμης θητείας. Ευχαριστώ και για τον χρόνο σου!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Άλλωστε δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να πάρεις το πτυχίο σου.

Η αναβολή χορηγείται για σπουδές και φυσικά δεν σνοδεύεται από ρήτρα αν δεν καταφέρεις να τις ολοκληρώσεις.

Παλαιότερα αν για οποιονδήποτε λόγο έχανες την φοιτητική σου ιδιότητα υπήρχε όντως εξαγοράσιμη αύξηση θητείας, ωστόσο έχει καταργηθεί.

Εάν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, σε παρακαλώ εξήγησέ το.
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παραθέτω από http://www.stratologia.gr/ER_ANABOLI.HTM

4. Η αναβολή πού σου χορηγήθηκε κατ΄ αρχήν ισχύει μέχρι τη λήξη της χρονικής της διάρκειας. Είναι αυτονόητο ότι μπορείς και πριν την λήξη αυτή να διακόψεις ο ίδιος με αίτησή σου την αναβολή σου, εφόσον αποφασίσεις να υπηρετήσεις την θητεία σου. Σε κάθε περίπτωση κατά διακοπή ή λήξη της αναβολής σου θα πρέπει να καταθέσεις Στο Στρατολογικό σου Γραφείο, οποιοδήποτε αποδεικτικό γραμματικών (πιστοποίηση, βεβαίωση, αντίγραφο πτυχίου κ. λ. π. ) από το οποίο να προκύπτουν οι οποιεσδήποτε γραμματικές γνώσεις απέκτησες μετά τη χορήγηση της αναβολής σου.

Το παραπάνω αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων θα πρέπει να το υποβάλεις στο Στρατολογικό σου Γραφείο οπωσδήποτε μέχρι την ημερομηνία που έχεις υποχρέωση να καταταγείς λόγω διακοπής ή λήξης της αναβολής σου, διαφορετικά θα σου επιβληθεί πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση (εξαγοράσιμη) διάρκειας έξι (6) μηνών..

Επίσης, στο omhroi.gr υπάρχουν δημοσιευμένα τα αντίστοιχα νομικά κείμενα που το τεκμηριώνουν, και αφορούν στον νέο στρατολογικό νόμο. Παρακαλώ επιβεβαιώστε το, να είμαστε όλοι σίγουροι. :)

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Το διάβασα και έχει δίκιο, όμως εξακολουθώ να μην το πιστεύω Εικόνα.

Η σελίδα περιλαμβάνει και άλλες πληροφορίες που δεν ισχύουν, όπως για την μείωση της θητείας σε περίπτωση διακοπής αναβολής.

Παράλληλα, μου φαίνεται τουλάχιστον παράξενο να απαιτεί κανεις να πάρεις το πτυχίο σου. Το μόνο που απαιτείται είναι να διατηρείς την φοιτητική σου ταυτότητα.

Τέλος, η προσωπική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Δεν μου ζήτησαν πτυχίο και δεν θα είχα να τους δώσω γιατί δεν είχα τελειώσει και αντί αυτού έπαιρνα φοιτητικές άδειες.

Παρόλα αυτά, καλό είναι οι απορίες αυτές να αποστέλλονται στους αρμόδιους, δηλαδή στα στρατολογικά γραφεία.
ΜΠΑΜΠΗΣ

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από ΜΠΑΜΠΗΣ »

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ, ΕΓΩ ΑΠΕΤΥΧΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΝΕΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΩΝΤΑΣ ΗΔΗ ΧΑΣΕΙ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ, ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΙΤΗΣΩ ΣΕ ΙΕΚ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ, ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΙΕΚ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΙΕΚ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΠΑΝΝΕΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΟΜΟ; ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΙΕΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΦΟΙΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΦΟΙΤΩ ΕΚΕΙ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΒΟΛΗΣ; ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΕΓΩ ΦΟΙΤΩ Η ΟΧΙ ΚΑΠΟΥ ΕΦΟΣΟΝ Η ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑ ΙΕΚ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ; ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΒΟΛΗΣ, ΟΠΟΤΕ, ΕΞΑΙΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΣΕ ΠΟΙΟ ΙΕΚ ΦΟΙΤΩ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΟΙΤΩ ΚΑΠΟΥ; ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης