Ανάκληση διακοπής αναβολής

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ilias_87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2012 5:49 am
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από ilias_87 »

Να πω και την προσωπικη μου εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο θεμα και ελπιζω να βοηθησω και οχι να μπερδεψω. Λοιπον, περσι ειχα κοψει την αναβολη μου για να μπω τον περασμενο Νοεμβριο ενω ειχα ακομη καποια μαθηματα. Τελικα ηθελα να την παρω πισω (ενω ειχε περασει ο ενας μηνας απο οταν την εκοψα). Φιλοι που ειχαν κανει την ιδια διαδικασια, μου ελεγαν να παω οσο νωριτερα μπορω. Τελικα πηγα 7 μερες πριν την ημερομηνια καταταξης μου. Εδωσα μια βεβαιωση σπουδων και εκανα μια υπευθυνη δηλωση που ελεγε οτι την θελω πισω λογω σπουδων. Η ολη διαδικασια ηταν πολυ τυπικη. Μια μερα πριν την καταταξη μου δεν με ειχε ειδοποιησει κανεις. Παιρνω τηλ στην στρατολογια και τους ρωταω. Η απαντηση του υπαλληλου ηταν "δεν εχει εξεταστει ακομη το θεμα ς, αλλα την πηρες στο λεω εγω! ". Τοσο τυπικο. Τελικα καμια 20αρια μερες μετα με πηραν τηλ και μου ειπαν ολα οκ.

Εγω καταλαβα οτι ολα στον στρατο (μεσα και εξω) ειναι θεμα τυπικοτητας. Αν δικαιουσαι κατι θα στο δωσουν, χωρις πολυ ψαξιμο. Κοινως αν εκοψες αναβολη λογω σπουδων και εισαι ακομη φοιτητης, την παιρνεις ευκολα πισω (μεχρι 5 μερες πριν μπεις). Α, και αν και ολοι μου ελεγαν να παω οσο νωριτερα γινεται, πιστευω οτι οσο αργοτερα ειναι καλυτερο. Ο λογος; Οπως μου ειπε ο υπαλληλος, ειναι υποχρεωμενοι να εξετασουν το αιτημα σου και να στειλουν νεο χαρτι καταταξης αν το απορριψουν. Οπου σε 5-10 μερες πριν μπει η ΕΣΣΟ δεν προλαβαινουν με την καμια.

Η ολη διαδικασια εγινε στο στρατολογικο γραφειο που ανηκω. Αυτα εγιναν περσι τον Νοεμβρη και τα γραφω για συμβουλη, τωρα τι θα κανει ο καθενας ειναι δικια του η ευθυνη και οι συνεπειες.

Αρης

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Αρης »

Εκοψα την αναβολη μου στις 20 Σεπτεμβριου. Λογικα θα με καλεσουν για την ΕΣΣΟ που μπαινει τον Ιανουαριο, παρολα αυτα θελω να κανω ανακλιση της διακοπης μου επειδη κατα πασα πιθανοτητα θα κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, το οπιο ξεκινα τον Σεπτεμβρη 2013.Δεδομενου οτι η θητεια μου θα κρατησει ως τον Οκτωβρη 2013, θελω να κανω την ανακλιση.

Ειναι πραγματοποιησιμο κατι τετοιο; Σε περιπτωση που δεν ειναι, θα μπορω κατα τις τελευταιες μερες του Σεπτεμβρη να παω στο εξωτερικο για την τυπικη εγγραφη στο πανεπιστημιο και να γυρισω ελλαδα μονο την ημερα της απολυσης μου;

Ευχαριστω

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το πρώτο έχει απαντηθεί σε παλαιότερες αναρτήσεις, αν τις διαβάσεις θα καταλάβεις.

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό
Βασίλης

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπέρα, θα ήθελα την προσωπική σας συμβουλή σε κάτι εξαιρετικά επείγον:
Αύριο λήγει η προθεσμία για διακοπή της αναβολής για κατάταξη με την Εσσο Νοεμβρίου. Το γεγονός ότι ακόμα δεν έχω ζητήσει την διακοπή της αναβολής είναι γιατί περιμένω να μάθω αν θα με δεχτούν σε ένα ολιγόμηνο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό. Την απάντηση δυστυχώς θα τη λάβω εντός της επόμενης βδομάδας. Τι είναι προτιμότερο κατά την άποψή σας:

1) Να πάω αύριο και να διακόψω την αναβολή, ώστε ακόμα και αν δεν με δεχτούν στο πρόγραμμα να έχω τη δυνατότητα να μπω το Νοέμβριο στρατό. Επίσης, αν κατ'ευχήν με πάρουν στο πρόγραμμα, πράγμα που θα το ξέρω αρκετά σύντομα, να μπορώ να ζητήσω ανάκληση της διακοπής μέσα στο Σεπτέμβριο, εντός ενός μηνός δηλαδή, όπως λέει και το ΠΔ.(αλήθεια, με την ανάκληση της διακοπής επανέρχεται σε ισχύ η αρχική σου αναβολή, που σε εμένα είναι σχεδόν 1,5 χρόνος ακόμα, ή απλώς χορηγείται μια μικρή, ας πούμε 6μηνη; Και είναι βέβαιο ότι θα δεχτούν στο στρατολογικό γραφείο την αίτηση ανάκλησης, ή έχουν διακριτική ευχέρεια, ακόμα κι αν την καταθέσω εντός σεπτεμβρίου;)

2) Να μην διακόψω την αναβολή αύριο, να αφήσω να περάσει δηλαδή η προθεσμία για λίγες μέρες μέχρι να πάρω απάντηση από το εξωτερικό, και αν τελικά πάρω αρνητική απάντηση, να πάω λίγο εκπρόθεσμα στη στρατολογία και να ζητήσω διακοπή της αναβολής Με αίτημα να μπω το Νοέμβριο; Είναι πολύ σημαντικό να προλάβω την εσσο Νοεμβρίου σε αυτή την περίπτωση, και να μην μπω Ιανουάριο.

Ποια είναι η πιο ασφαλής και βέβαιη οδός, η 1 ή η 2;

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας... !

Επίσης, η ανάκληση της αναβολής, αν γίνει εμπροθέσμως πρέπει να εμπεριέχει και την αιτία για την οποία τη ζητάω; Το ρωτάω αυτό καθώς η δική μου αιτία δεν είναι πολύ "σοβαρή" και εύκολα αποδείξιμη, όπως πχ το να μην είχα τελειώσει ακόμα τη σχολή μου. Είναι απλά ένα πρόγραμμα άσκησης 5-6 μηνών στο εξωτερικό...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

H ανάκληση επαναφέρει την αναβολή στην αρχική της ισχύ, αν σου μένει τώρα 1.5 χρόνος και μετά τόσο θα σου μένει, το ΦΕΚ αναφέρει εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της δηλαδή αν κόψεις την αναβολή πχ 5/9 θα πρέπει να αιτηθείς ανάκληση μέχρι τις 5/10.

Δεν τους ενδιαφέρει ο λόγος που ζητάς εσύ ανάκληση, τώρα για το είναι προτιμότερο θα το αποφασίσεις εσύ.
Βασίλης

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Βασίλης »

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και σαφή απάντηση.

Πρακτικά αυτό που καταλαβαίνω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, είναι ότι αν διακόψω την αναβολή αύριο, αλλά μέσα στην επόμενη εβδομάδα μάθω ότι θα με δεχτούν στο εξωτερικό, μπορώ να ζητήσω ανάκληση της διακοπής χωρίς καμία αιτιολογία, και ότι η στρατολογία έχει δέσμια αρμοδιότητα, είναι τρόπον τινα "υποχρεωμένη", να μου δώσει πίσω την πλήρη αναβολή μου ακόμα κι αν εγώ δε σπουδάζω.
Parlygoa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 29, 2013 5:19 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Parlygoa »

Παιδιά καλησπέρα. Πριν περίπου 3 εβδομάδες έκανα αίτηση να διακόψω την αναβολή μου την οποία είχα πάρει λόγω σπουδών. Έχω τελειώσει τα μαθήματα μου και μου έμεινε μόνο η πρακτική την οποία είχα σκοπό να κάνω μετά το στρατό. Τώρα όμως άλλαξα γνώμη. Μπορώ να ακυρώσω την αίτηση για την αναβολή μου η θα υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχει απαντηθεί στην πρώτη σελίδα, αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις θα το βρείς, εγώ να το ξαναγράψω δεν παίζει.
parlygoa

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από parlygoa »

Ναι ρε φίλε το διάβασα απλα ο άλλος είχε δικαιολογία τα μαθηματα που είχε για την σχολή.. Εγώ απλώς άλλαξα γνώμη και μήπως δεν γίνεται αν δεν έχει σοβαρό λόγο να την ακυρώσεις.. Γι αυτό ξανά εγραψα την ερώτηση.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Mike »

Στρατολογια ειναι, δεν ειναι ολα τοσο ακριβη. Τρεχα σημερα και ζητα αυτο που θες. Αν πουν ναι, εχει καλως, αν πουν οχι, κακως. Αν πουν οχι, ξαναπηγαινε αλλη μερα. Δεν υπαρχει νομικο πλαισιο ωστε να μπορεις να το επικαλεστεις, ειναι λιγο φλου

Parlygoa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 29, 2013 5:19 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Parlygoa »

Θα πάω από βδομάδα και θα κοιτάξω να λήξω το θέμα για να ξεμπερδεύω. Ευχαριστώ Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

parlygoa έγραψε: Ναι ρε φίλε το διάβασα απλα ο άλλος είχε δικαιολογία τα μαθηματα που είχε για την σχολή. Εγώ απλώς άλλαξα γνώμη και μήπως δεν γίνεται αν δεν έχει σοβαρό λόγο να την ακυρώσεις. Γι αυτό ξανά εγραψα την ερώτηση.


Αν διάβαζες όλα τα προηγούμενα μηνύματα θα έβλεπες και το παρακάτω και δεν θα το ξανά ρωτούσες και ούτε εγώ θα έμπαινα στην διαδικασία να σου υποδείξω κάτι που είχε ειπωθεί στο παρελθόν.
SGforce

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από SGforce »

Πριν 45 μέρες περίπου έκανα διακοπη αναβολής.Πριν 35 μέρες περίπου έκανα αίτηση για να ανακαλέσω την διακοπή αυτή.

Τα χαρτιά και για τα δύο τα έκανα στη στρατολογία όπου ζω, που είναι αλλη απο αυτή που υπάγομαι.

Τώρα μαθαίνω ότι μου ήρθε χαρτί κατάταξης!

Τι σημαίνει αυτό; Απορρίφθηκε η αίτησή μου; Υπάρχει περίπτωση να χάθηκε στο δρόμο;

Τι να κάνω, να τους πω να βρούνε την αίτηση αν τη χάσανε;

Να το ξεχάσω και να κάνω νέα αίτηση για οικογενειακούς ή ιατρικούς λόγους;

Έχω πελαγώσει και μάλιστα είναι Παρασκευή οπότε μέχρι τη Δευτέρα θα το σκέφτομαι.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

SGforce έγραψε:Πριν 45 μέρες περίπου έκανα διακοπη αναβολής.Πριν 35 μέρες περίπου έκανα αίτηση για να ανακαλέσω την διακοπή αυτή.

Τα χαρτιά και για τα δύο τα έκανα στη στρατολογία όπου ζω, που είναι αλλη απο αυτή που υπάγομαι.

Τώρα μαθαίνω ότι μου ήρθε χαρτί κατάταξης!

Τι σημαίνει αυτό; Απορρίφθηκε η αίτησή μου; Υπάρχει περίπτωση να χάθηκε στο δρόμο;

Τι να κάνω, να τους πω να βρούνε την αίτηση αν τη χάσανε;

Να το ξεχάσω και να κάνω νέα αίτηση για οικογενειακούς ή ιατρικούς λόγους;

Έχω πελαγώσει και μάλιστα είναι Παρασκευή οπότε μέχρι τη Δευτέρα θα το σκέφτομαι.



Ο νόμος υπάρχει σε μήνυμα στην σελίδα 1 .

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες