Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
enoxlitikos

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από enoxlitikos »

Greek_Army έγραψε:30-35 άτομα σε κάθε εσσό,5 με 6 επιλέγονται για αλεξίπτωτα, όταν λέμε δυνατό βύσμα εννοούμε υφυπουργό, υπουργό και εννοείται να είναι δικός σου άνθρωπος και να ασχοληθεί πραγματικά αλλιώς σε κόβω για δόκιμο σε κανα πεζικό

Υ. Γ ούτε η πειθαρχία σου ούτε η μαχητικοτητά σου θα σε κάνουνε δόκιμο στις ειδικές δυνάμεις αυτά τα ρομαντικά στην εποχή μας δεν υπάρχουνε Εικόνα

Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα και τις προηγούμενες σελίδες


ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις... Θα ηθελα να ρωτησω (δεδομενου οτι εχω φερει τουμπα το forum και Σε συνδιασμο με Τη διαφορα της αποψης του καθενος) ... Πρωτα παμε ΚΕΝ σε 3 εβδομαδες περιπου αν καταλαβα καλα ορκιζομαστε οσοι εχουμε ενδειξη ΥΕΑ κ περασουμε τα οποιαδηποτε test που μας κανουν, μετα η σχολη ΥΕΑ για να βγεις δοκιμος ειναι ΜΟΝΟ στην κρητη ; Η λεγομενη ΣΕΑΠ ; Ή υπαρχει κ αλλου ;
αν με το καλο λεμε οτι τελειωνω ως δεα απο εκει κ μπορεσει το βυσμα (ολοι εχουμε κ απο ενα, ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες, τσακια μπλε) να μας σπρωξει σε κεντρο ειδικων δυναμεων που πηγαινουμε ; Στη ρεντινα στο ΚΕΑΠ ; Σαν δοκιμος ποσα μηνιατικα περνεις συνολικα μεχρι να απολυθεις ;(δεν εχει υποθει γι αυτο ρωταω).
αυτα εδω -->
Σχολή Πυροβολικού : Νέα Πέραμος
Σχολή Τεθωρακισμένων : Αυλώνα
Σχολή Μηχανικού : Λουτράκι
Σχολή Υλικού Πολέμου : Λαμία
Σχολή Τεχνικού : Λαμία για βασική εκπαίδευση και μετά Πύργο
Σχολή Διαβιβάσεων : Χαιδάρι

τι ειναι ; Κ ποτε πηγαινει καποιος ; Ειναι σαν τη ΣΕΑΠ στην κρητη ;
εχω δηλωσει για δεα στα αλεξ... Το χαρτι κατα πασα πιθανοτητα θα λεει να παρουσιαστω στο μεγαλο πευκο ; Κ αν παρουσιαστω-ορκιστω αλλου ως νεοσυλλεκτος εχει καποια επιδραση για τη μετεπειτα πορεια (δεα στα αλεκ) ;

p.s συγνωμη για τις προφανως βλακωδες αποριες...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε έχεις στείλει πάρα πολλά πράγματα που έχουνε γραφτεί, η διαδικασία επιλόγης των δόκιμων ειδικών δυνάμεων υπάρχει εδώ , για μισθούς δες εδώ τα άλλα για ρεντίνα κεαπ τα έγραψα ποιο πάνω, οι άλλες σχολές είναι για δόκιμους από άλλα όπλα/σώματα και δεν έχουνε καμία σχεσή με τις ειδικές δυνάμεις και το τελευταίο που ρωτάς υπάρχει στο πρώτο θέμα που σου έδωσα

Υ. Γ πάντως τούμπα το φόρουμ δεν το έφερες
Nikos

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nikos »

Παιδια καλησπερα, παρουσιαζομαι νοεμβρη κ γενικα υπαρχει η σκεψη για ΔΕΑ στις ΕΔ. Μακαρι τωρα να γινοταν κ στα αλεξιπτωτα αλλα ακουσα οτι παιρνουν 2-3 ατομα καθε εσσο αρα φανταζομαι θελει κανεις ολοκληρο πολυμπριζο για να μπει...1) απο κει κ περα, γενικα η θητεια στους ΔΕΑ πως ειναι;2) εκτος την 4μηνη που κανουν μετα περνανε την εκπαιδευση των απλων φανταρων των ΕΔ ή κανουν κ παραπανω;3) πιανουν καθολου στα χερια τους μ16 ή μ4; Μιλαω παντα για ΔΕΑ στις ΕΔ κ στην ιδανικη για μενα περιπτωση για ΔΕΑ στα αλεξιπτωτα.
stathis

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από stathis »

Παιδες γεια χαρα και καλη χρονια να εχουμε... Εχω ενδειξη για υ. Ε. Α. Και παρουσιαζομαι πεζικο αυλωνα... Τι πρεπει να κανω για να κανω θητεια ως δοκιμος στα αλεξιπτωτα; Ευχαριστω.
Fantarakos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2012 5:41 am
Τοποθεσία: Kammia
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Fantarakos »

Παιδια ειμαι καινουργιος εδω. Δεν θα σας κουρασω, σε λιγες μερες παρουσιαζομαι στο ΚΕΕΔ (Μεγαλο Πευκο) και το χαρτι μου γραφει ΥΕΑ. Χρονια θεληση μου ειναι να παω στα Αλεξιπτωτα αλλα τις τελευταιες μερες μου εχει κινησει το ενδιαφερον και ο Εφεδρος Αξιωματικος. Θελω να μαθω το εξης: Εαν παω στα Αλεξιπτωτα, μετα μπορω να δηλωσω ή να κανω καποια αλλη κινηση ουτως ωστε να παω Εφεδρος Αξιωματικος; Σας παρακαλω απαντηστε μου γρηγορα οσοι απο εσας ξερετε καλα το τι γινεται! Ευχαριστω!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις, αν θέλεις να πας δόκιμος θα πρέπει να το δηλώσεις τις πρώτες ημέρες αλλιώς δεν γίνεται, τώρα για να πας δόκιμος στα αλεξίπτωτα διάβασε τα μηνύματα των προηγούμενων σελίδων και θα καταλάβεις τι παίζει και λογικά θα σου φύγει αυτή η σκέψη Εικόνα
Fantarakos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2012 5:41 am
Τοποθεσία: Kammia
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Fantarakos »

Χαχαχαχα. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου... !
Άβαταρ μέλους
distefo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 8:17 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από distefo »

Καλησπέρα σας, Όταν ήμουν 18 έκανα αίτηση για αεροπορία, αλλά πριν έρθει οποιοδήποτε χαρτί (μετά από 1 μήνα περίπου) πήρα αναβολή για σπουδές. Τώρα 4 χρόνια μετά θέλω να καταταγώ στη ΜΑΛ των Χανίων σαν ΔΕΑ. Είχα απολυτήριο 19, είμαι φοιτητής και έχω καλή φυσική κατάσταση, επίσης κάνω προπονήσεις. Είναι δυνατό να το πετύχω; Ποια είναι η διαδικασία; Θέλω να μπω κατα προτίμηση τον Αύγουστο. Τονίζω ότι δε μου ήρθε ποτέ κάποιο χαρτί και μου είπαν (ανεπισήμως) ότι θα ξανακάνω αίτηση για σώματα κτλ. Σας ευχαριστώ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Αν σε έχουνε στα μητρώα της αεροπορίας ξέχνα ειδικές δυνάμεις και γενικά στρατό ξηράς

2. Διάβασε προηγούμενα μηνύματα

Άβαταρ μέλους
ΕΛΛ.ΣΤΑΤΟΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2013 2:29 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΕΛΛ.ΣΤΑΤΟΣ »

Δοκιμος αλεξ. φιλε καλο ακουγεται αλλα θελει βισματαρα λεμε !

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυτή την στιγμή η ΜΑΛ δικαιολογεί μόνο 2 θέσεις για τους ΔΕΑ ΕΔ!
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mech82 »

Μια και ανακάλυψα ότι υπάρχει thread που αφορά ΔΕΑ στα αλεξίπτωτα δηλώνω το παρόν για να βοηθήσω σε σχετικές απορίες.

Απολύθηκα το '09, οπότε πιθανόν κάποια πράγματα να είναι τώρα διαφορετικά, αλλά σε ότι έχω αμφιβολίες θα το επισημαίνω.

Ανακεφαλαιώνω την γενική πορεία ενός ΔΕΑ στα αλεξίπτωτα για να υπάρχει συγκεντρωμένη, μαζί με εξτρά λεπτομέρειες για πράγματα που τυχόν πρέπει να προσέξετε.

1. Κατάταξη στο ΚΕΝ

Προσπαθήστε να παρουσιαστείτε σε ΚΕΝ Ειδικών Δυνάμεων. Αυτό μειώνει τις πιθανότητες να καταταγείτε σε άλλο όπλο πλην Πεζικου. Η μόνη δυνατότητα (εξ' όσων γνωρίζω, και χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν το ΤΕΝΕΦ που είναι άλλη ιστορία) για να υπηρετήσετε ως ΔΕΑ στα αλεξίπτωτα είναι ως ΔΕΑ (ΠΖ-ΕΔ).
Την ημέρα κατάταξης (ή κάποια από τις επόμενες) θα σας ρωτήσουν αν θέλετε να υπηρετήσετε ως ΔΕΑ. Απαντήστε ΝΑΙ (προφανώς).
Κάποια από τις επόμενες ημέρες θα δώσετε και τα σχετικά τεστ. Δώστε τον καλύτερο εαυτό σας στις αθλητικές δοκιμασίες.
Την ίδια περίοδο υπάρχει πιθανότητα να δώσετε αθλητικές δοκιμασίες και για ΕΔ (ως στρατιώτης) ή/και για Αλεξίπτωτα (ως στρατιώτης). Τα τεστ αυτά ασχέτως επιδόσεων δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα στην περαιτέρω σταδιοδρομία σας ως ΔΕΑ, και καταστρέφονται όταν φύγετε από το ΚΕΝ. Αν, λοιπόν, είστε 100% σίγουροι ότι τελικώς θα καταφέρετε να φύγετε από το κέντρο με ΦΠ για ΣΕΑΠ χρησιμοποιείστε τις για "προπόνηση" και μην δώσετε όλες σας τις δυνάμεις (γιατί π. Χ. Μετά από 1 ώρα μπορεί να χρειαστεί να ξανατρέξετε για τα τεστ των ΥΕΑ) ή αγνοήστε τις τελείως (αν έχετε περάσει ήδη τις δοκιμασίες των ΥΕΑ). Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ρισκάρετε τραυματισμό που θα σας εμποδίσει να προσαρμοστείτε στην στρατιωτική ζωή. Αυτά σας τα λέω γιατί τα είχα πάθει. Έγραψα 2xEY και 3xEA στο κέντρο και παρουσιάστηκα ΣΕΑΠ με διάστρεμμα αστραγάλου στο ένα πόδι και θλάση στον τετρακέφαλο στο άλλο, επειδή πίεσα τον εαυτό μου παραπάνω απ' όσο χρειαζόταν.
Προφανώς, όμως, αν θέλετε να έχετε όσο το δυνατόν περισσότερες εναλλακτικές (π. Χ. Θέλετε ΕΔ ή/και αλεξίπτωτα έστω και ως στρατιώτης) θα δώσετε τον καλύτερο εαυτό σας.. Θυμηθειτε ομως οτι αν φυγετε απο το κεντρο με φπ για ΣΕΑΠ δεν μπορειτε να ξαναγυρισετε στις εδ παρα μονο ως δεα εδ. Αν παραιτηθειτε κατα τη ΣΕΑΠ ανακυκλωνεστε ως στρατιωτης πεζικου.
Τέλος, κατά την παραμονή σας στο ΚΕΝ προσπαθήστε να ξεχωρίσετε με κάποια πρωτοβουλία που πιθανώς θα σας απαλλάξει από κάποια αγγαρεία. Μάθετε π. Χ. Από την πρώτη/δεύτερη μέρα κιόλας τη βραδινή προσευχή και ζητήστε να την πείτε εσείς στην βραδινή αναφορά. Κάτι τέτοιο ή ανάλογο (όταν π. Χ. Ο λοχαγός ρωτήσει ποιος ξέρει από κομπιούτερ, ηλεκτρολογικά, υδραυλικά κλπ και μπορείτε να βοηθήσετε). Πιθανώς έτσι να κερδίσετε απαλλαγή από κάποια αγγαρεία (π. Χ. Μαγειρεία) που σημαίνει ότι αυξάνετε τις πιθανότητες να είστε ξεκούραστοι όταν κληθείτε για τις αθλητικές δοκιμασίες των ΔΕΑ

(Συνεχίζεται... )

Vasil_Zai

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Vasil_Zai »

Δεα - αλεξιπτωτα παιρνουν σημερα ; Η μονο ΕΔ καταδρομεας ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από D.Y.K »

Vasil_Zai έγραψε:Δεα - αλεξιπτωτα παιρνουν σημερα ; Η μονο ΕΔ καταδρομεας ;


Παίρνουν και στις ΜΑΛ αλλά ελάχιστους από κάθε ΕΣΣΟ.

Άβαταρ μέλους
Vasil_sxal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2015 12:40 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Vasil_sxal »

Οταν λες και στην Μαλ τι εννοεις ;
Εν Δυο Φευγωωω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες