Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από Rafale »

Άδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών.

Οι άδειες απουσίας που χορηγούνται στους αξιωματικούς, εκτός από τους έφεδρους, που υπηρετούν θητεία κανονική ή παρατεταμένη, είναι οι εξής:

α. Άδεια απουσίας μικρής διάρκειας, δέκα συνολικά ημερών υποχρεωτικά για το ημερολογιακό έτος, διάρκειας 1 έως 4 ημέρες. Για τους ΔΕΑ ισχύει ότι και για τους κληρωτούς οπλίτες.

β. Άδεια απουσίας κανονική,30 ημερών για το ημερολογιακό έτος. Η χορήγησή της δίδεται με κλιμάκωση του 1/3 αυτής μέχρι 31 Μαΐου και οι υπόλοιπες μέρες αδείας στο εναπομείναν χρονικό διάστημα του έτους, με χορήγηση μέρους των κατά την περίοδο του καλοκαιριού. Η άδεια αυτή χορηγείται από 5 ημέρες και άνω. Κατά τη χορήγηση κανονικής άδειας οι μη εργάσιμες ημέρες, πριν ή μετά τη λήξη της αδείας, θεωρούνται ως ημέρες πορείας και δεν υπολογίζονται στη συνολική διάρκειά της. Οι Αξκοί που έχουν Διαχείριση δεν μπορούν να λάβουν άδεια πέραν των 20 ημερών καθώς επίσης και οι Αξιωματικοί του Υγειονομικού οι οποίοι για να λάβουν άδεια θα πρέπει προηγουμένως να έχουν αιτηθεί προσωρινή αντικατάστασή τους. Για τους ΔΕΑ ισχύει ότι και για τους κληρωτούς οπλίτες.

γ. Άδεια απουσίας παραπάνω από την κανονική, από 1 έως 60 ημέρες ανάλογα με το δικαίωμα χορηγήσεως που έχει ο εκάστοτε χορηγών στην κλίμακα της ιεραρχίας.(ΣΚ 20-1 &32). Όταν χορηγείται η παραπάνω άδεια, οι αποδοχές περιορίζονται στο 50%, η δε διάρκειά της δεν υπολογίζεται ως χρόνος διοικήσεως.

δ. Άδεια απουσίας εκπαιδευτική. Χορηγείται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, μετά από πρόταση του Αρχηγού του ΓΕΣ σύμφωνα με σχετικό νόμο.

ε. Άδεια απουσίας αναρρωτική ή θεραπευτική. Χορηγείται συνολικά και όχι τμηματικά από τις Επιτροπές Απαλλαγών του αντιστοίχου Σχηματισμού και η διάρκειά της είναι μέχρι 2 μήνες. Σε περίπτωση που μετά τη λήξη της οι λόγοι υγείας εξακολουθούν να υπάρχουν, ο ασθενής παραπέμπεται και πάλι στην Επιτροπή Απαλλαγών, για να λάβει νέα αναρρωτική άδεια. Πλέον τούτου είναι δυνατό να χορηγηθεί και μακρά αναρρωτική άδεια που προβλέπεται από το νόμο «Περί καταστάσεως Αξκών» που ισχύει κάθε φορά. Για τους έφεδρους Αξκούς ισχύει ότι και για τους κληρωτούς οπλίτες.

στ. Άδεια απουσίας φοιτητική. Είναι άδεια 10 ημερών που χορηγείται ανά έτος στο στρατιωτικό προσωπικό που με την άδεια της υπηρεσίας φοιτά σε κάποιο ΑΕΙ της χώρας.

ζ. Άδεια απουσίας λόγω μετάθεσης. Είναι άδεια 10 ημερών που χορηγείται μέχρι σήμερα στο στρατιωτικό προσωπικό, σε περίπτωση μετάθεσης στο εσωτερικό της χώρας, προκειμένου να διευκολύνονται στην αναζήτηση στέγης, μετακίνησης της οικογένειάς τους, φοίτησης των παιδιών τους σε σχολεία κ. Λπ. Δίδεται μαζί με το φύλλο πορείας και οι ημέρες της συμπεριλαμβάνονται στο Φ. Π. Σε περιπτώσεις μετακίνησης εντός της ίδιας φρουράς χορηγείται άδεια τριών (3) ημερών.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από Rafale »

. Άδεια απουσίας λόγω εγκυμοσύνης στις γυναίκες Αξκούς- Υπξκούς.

θ. Άδεια απουσίας γονική. Είναι μία (1) ημέρα άδεια απουσίας, ανά δίμηνο στους στρατιωτικούς με παδιά στη πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, για την παρακολούθηση της προόδου τους στο σχολείο. Αυτή η άδεια απουσίας χορηγείται στον ένα από τους δύο γονείς. Αν και οι δύο γονείς είναι δικαιούχοι αποφασίζουν με κοινή συμφωνία, κάθε φορά, ποιός από τους δύο θα κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος, που πάντως δεν μπορεί συνολικά και για τους δύο γονείς να υπερβαίνει τη διάρκεια που ορίζεται.

ι. Άδεια απουσίας 10 ημερών επιπλέον της κανονικής, σε περίπτωση γάμου.

ια. Άδεια απουσίας πέντε (5) ημερών στον πατέρα, λόγω γέννησης τέκνου.

ιβ. Όλες οι άδειες απουσίας πλην της αναρρωτικής χορηγούνται στους Αξκούς και Ανθστές, κατόπιν ατομικής αναφοράς και αναγράφονται στη Ημερησία Διαταγή της Μονάδας.

ΓΕΣ/ΔΔΒ ΕΕ 9-15 ... ΟΚΤ 2007

...
Αρβύλος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 2:48 am
Επικοινωνία:

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από Αρβύλος »

Καλό θα είναι λοιπόν να προγραμματίζουμε εγκαίρως τις άδειές μας, ώστε να μην κάνουμε αργότερα σπασμωδικές κινήσεις (ενημέρωση την τελευταία στιγμή ότι θέλουμε άδεια για επίλυση γνωστού από καιρό προβλήματός μας) και δυσχαιρένουμε τη Διοίκηση. Διότι πάνω από όλα είναι να είμαστε σωστοί στη δουλειά μας, αφού υπηρετούμε το ύψιστο αγαθό: Την Πατρίδα μας.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από dn24 »

Προσαύξηση της κανονικής αδείας για τους υπηρετούντες σε παραμεθόριες περιοχές

Σύμφωνα, εξάλλου, Με το σχετικό (β), ορίσθηκε ότι: «. Προσαυξάνουμε

την κανονική άδεια των υπαλλήλων του δημοσίου, των Ν. Π. Δ. Δ. Και των Ο. Τ. Α. Α΄ και

β΄ βαθμού που υπηρετούν σε υπηρεσίες παραμεθορίων περιοχών ως ακολούθως:1.

Για τους υπαλλήλους που υπηρετούν στο νομό Κυκλάδων κατά δύο (2) ημέρες.2. Για

τους υπαλλήλους που υπηρετούν στους νομούς Κιλκίς, Σερρών, Πέλλας, Θεσπρωτίας,

Ιωαννίνων, Καστοριάς, Φλώρινας, Δράμας Κατά Τρεις (3) Ημέρες.3. Για Τους

υπαλλήλους που υπηρετούν στους νομούς Ξάνθης, Ροδόπης, Έβρου, Λέσβου, Χίου,

Σάμου, Δωδεκανήσου και Κέρκυρας κατά τέσσερις (4) ημέρες.. »

πηγή: sysmed.gr

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Παπαλοχίας

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από Παπαλοχίας »

Τι γίνετε στην περίπτωση που δεν προλάβω για χ λογους να παρω την άδεια μου, αμδ η κανονικη την χάνω; καποιος νόμος η ΠΔ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Παπαλοχίας έγραψε:Τι γίνετε στην περίπτωση που δεν προλάβω για χ λογους να παρω την άδεια μου, αμδ η κανονικη την χάνω;καποιος νόμος η ΠΔ;



Εννοείς να έχεις υπόλοιπο αδειων του 2010 και να τις πάρεις το 11;
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από TEIN »

Στην γραφουνε οτι την πηρες αλλα την περνεις κανονικα την επομενη χρονια...
νικος

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από νικος »

Τι γίνετε αν μου μεινει λιγότερη από 5 μέρες κανονική;
ΠΕΤΡΟΣ

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ »

προβληματα; καλημερα σας. ειμαι στρατιωτικος με 23 χρονια υπηρεσιας. για πρωτη φορα στην ζωη μου τυχαινει κατι τετοιο και δεν ξερω τι γινεται. πριν 30 μερες ειχα ενα επεισοδιο στην υγεια μου που κατα πασα πιθανοτητα ηταν αισχεμικο επεισοδιο (εγκεφαλικο) αλλα ακομα ειναι υπο διερευνηση. νοσηλευομαι απο τις 17/06 εως και σημερα και κατα πασα πιθανοτητα εως και τις 25/07 θα ειμαι με εισαγωγη στο νοσοκομειο. στο διαστημα αυτο εχω ενημερωθει οτι τοποθετουμε στην φρουρα τις λημνου με μεταθεσει απο την αθηνα. οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις

θα λαβω εγγραφω του νοσοκομειου το οποιο θα αναφερει την κατασταση μου και οτι θα πρεπει να ειμαι σε κοντινη αποσταση απο το νοσοκομειο. αυτο θα το λαβει υποψη του σοβαρα η υπηρεσια ετσι ωστε να μπορω να ειμαι αν οχι εδω εστω κοντα σε καποιο, μεγαλο νοσοκομειο (στρατιωτικο);

ξερεται αν εχω την δυνατοτητα να βγω ελαφρας υπηρεσιας για τετοια αιτια αν δεν εχει προκαλεσει κινητικα
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αδειες Απουσίας Μονίμων Στελεχών

Δημοσίευση από Terminator »

Υπεγράφη χθες απο την αναπληρωτη υπουργο Εθνικής Άμυνας Φωφη Γεννηματά, υπουργική απόφαση με την οποία τροποποιείται το υφιστάμενο καθεστώς χορήγησης άδειας ανατροφής τέκνου στο στρατιωτικό προσωπικό

Πιο συγκεκριμένα, παρατείνεται το δικαίωμα χορήγησης της άδειας ανατροφής μέχρι τη συμπλήρωση 30 μηνών της ηλικίας του τέκνου από 14 που ίσχυε έως σήμερα.

Με τον τρόπο αυτό, παρέχεται πλέον στα στελέχη η δυνατότητα εξάντλησης της εννεάμηνης άδειας ανατροφής, ακόμη και σε περιπτώσεις κατά τις οποίες οι σύζυγοι λαμβάνουν, ως ασφαλισμένες στο ΙΚΑ, άδεια λοχείας 63 ημερών και ειδική άδεια μητρότητας 6 μηνών.

ΕΘΝΟΣ


Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες