Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Dargal »

Παρεπιπτοντως, εχουν τρελαθει στη διαφημιση εκει στο Υπουργειο Ναυτιλιας...
Οπου και να γυρισω, βλεπω ''Γινε αξιωματικος στην ΑΕΝ''Εικόνα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Μας εχει ζαλισει το υπουργειο με την διαφιμηση ''γινε αξιωματικος στην αεν''. Δεν κοιτουν να φτιαξουν το λιμενικο σωμα που η χωρα εχει γινει "παντε σκυλοι και αλλεστε"απο τους λαθρομεταναστες. Και κατι ακομα... Δεν χρειαζεται να ξωδευουν υπερογκα ποσα για τις διαφιμησεις απλως σωστη ενημερωση χρειαζεται προς τους τελειοφοιτους λυκειου και επισης να διαθεσουν τα χρηματα αυτα προς τις αεν.Εικόνα

HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Και τι ειδικότητα ειναι αυτή; Γιατι μπερδεύτικα λίγο... Κ αν ξέρεις και τίποτα άλλο πάνω στο θέμα πες μου, αν δεν βαριέσαι
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Αρχιμηχανικος: ΚΟΙΤΑ ΝΑ δεις αυτο ειναι ολοκληρο κεφαλαιο υπαρχουν πολλες πτυχες που πρεπει να αναληθουν. Παντως οι περισσοτερες εταιρειες πρωτιμουν α' μηχανικους που εχουν χρονια στην εταιρεια 'η πτυχιουχους πολυτεχνειου ή πιτσιρικαδες που ειναι αστερια στην σχολη και εχουν τα αγγλικα σαν τη μητρικη τους γλωσσα. Η τελευταια περιπτωση ειναι και σπανια και ειναι καπως δυσκολα να σε προτιμησουν. Αν δε βρεξεις τον κωλο σου στη θαλλασα και δεν γινεις α' μηχανικος με @@@@@@@ καπως δυσκολα το βλεπω για αρχιμηχανικος.
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από stef_by_me »

Προς greko: Να σε ρωτησω κατι, διαβασα ολα τα προηγουμενα σου Ποστ! Θελω να σε ρωτησω αν ηταν δυσκολο να μπεις στα blue star; Χρειαζεται βυσμα η κανεις αιτηση κ ελπιζεις;Εικόναμε ενδιαφερει πολυ το εμπορικο ναυτικο και επειδη του χρονου δινω παννελληνιες θελω πριν καταληξω να ειμαι σιγουρος! Επισης Καταλαβα οτι τα ξερεις απο μεσα τα πραγματα, θελω να σε ρωτησω σε ποσα χρονια μπορει ενας πλοιαρχος να παρει συνταξη και τι ειδους συνταξη θα ειναι αυτη αν γνωριζεις!

kostasios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 17, 2009 7:46 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kostasios »

Επειδη εκανα την εξυπναδα στα 18 μου (2002) Να κανω ακριβως τις ιδιες σκεψεις περι πολλων χρηματων αλλα και την δυνατοτητα να εχω μια σιγουρη δουλεια αλλα και να δω τον κοσμο ολο πηγα στην σχολη πλοιαρχων... (με εστειλαν στον Ασπροπυργο ενω ειμαι απο Δραμα) λοιπον πως εχουν τα πραγματα: Οσο αφορα τις γυναικες ρε παιδια μην τρελαθουμε δεν τις βιαζουν. Σιγα μην τις τρωνε και οταν τελειωνει το βοδινο. τις γυναικες επειδη δεν μπορουν να μεινουν εσωκλειστες τις στελνουν σε σχολες που δεν εχουν κοιτωνες. Δηλαδη ολες ασπροπυργο... Εκει βαση της δικιας μου προσωπικης εμπειριας οπως ειναι γνωστο οταν υπαρχουν 20-30 κοπελες μαζι με 700 ανδρες οπως καταλαβαινετε δεν ειναι και το καλυτερο περιβαλλον που θα συναντησουν. Απο το "που εισαι κωλ*λαρα μου; " μεχρι οτι φανταζεστε θα ακουνε εκει μεσα καθε μερα. δεν ειμαι ρατσιστης αλλα παιδια εγω δεν εχω προβλημα με τις γυναικες στον κλαδο αλλα δεν θελω να τις βλεπω σε ποντοπορα. Και οσοι ειστε του κλαδου γνωριζετε... Για επιβατικα της γραμμης ειναι ισως καλυτερα και για αυτες! απο εκει και περα αν καποιος ανατρεξει λιγο πισω θα δει οτι λιγα χρονια πριν εμπεναν στην σχολη ελαχιστοι σε συγκριση με το σημερα λογο υψηλων βασεων (δειτε απο 2000 και πισω) ο λογος που πλεον παιρνουν και την κουτση μαρια ειναι ο εξης... (ο μισθος του ελληνα αξιωματικου ειναι ασυμφωρος για τον εφοπλιστη παιδια οταν το φιλιπινι παιρνει το 1/3 με 1/4 σχεδον... Οποτε πως μπορουμε να κερδισουμε χρηματα ως εφοπλιστες; Αν δημιουργησουμε μεγαλυτερη "προσφορα απο την ζητηση" εργασιας με κινδυνο βεβαια τους αμαθεις αξιωματικους λογο του χαμηλου επιπεδου τους (μαθησιακου) κατι που δεν τους νοιαζει γιατι σχεδον τα καινουργια βαπορια πανε πραγματικα μονα τους... (και ενας χαζος μπορει να σταθει αξιπρεπως πανω στην γεφυρα αν δωσει λιγη σημασια) οποτε αυτα τα χρηματα που δινονται και θα δινονται μπορει για καποιους να φαινονται πολλα αλλα πιστεψτε με αυτα που χανετε απο την προσωπικη σας ζωη η αυτα που προσφερετε εκει μεσα ειναι λιγα! Και ισως μειωθουν (προσωπικη αποψη) λογο της μεγαλης προσφορας απο νεους αξιωματικους) τα χρηματα ειναι στα ποντοπορα. Για εμενα προσωπικα της γραμμης τα καραβια εκτος οτι επικρατει η ρουφιανια στο μεγαλειο της δεν αξιζει και μισθολογικα οταν δεν μπορω να ειμαι ακομα και ετσι στο σπιτι μου... γιατι οσοι νομιζετε πως θα ειστε στην ακτοπλοοια και καθε βραδυ θα ειστε σπιτι σας τοτε απλος γυριστε πλευρο... Το πολυ μια φορα την βδομαδα με δεκαπενθημερο να ειστε στο σπιτι σας για λιγες ωρες (αν το σπιτι ειναι στον πειραια) και κατι αλλο! Το χειροτερο φορτιο σε ενα καραβι ειναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ! Και πιστεψτε με ισχυει... εγω εμπειριες εχω απο ποντοπορα μονο.(σε γκαζαδικια) Οποιος θελεις το οτιδηποτε ας με ρωτησει... Εγω προσπωπικα θα σας πω αυτο που μου ειχε πει ενα παληκαρι οταν επερνε το πτυχιο του οταν εγω ειχα παει για εγγραφη στην μηχανιωνα... "φιλαρακι η ζωη ειναι πολυ ομορφη και αν δεν εισαι ενα ορφανος και στουρναρι αλλα και βλακας ξεχνα οτι ειδες στην τηλεοραση και φυγε απο εδω... " θυμαμαι πηγαινα με τα ποδια απο εκει που μας αφησε το λεωφορειο μεχρι της σχολη!(μια τεραστια ευθεια) και σταματησε να μας παρει με το αμαξι το παληκαρι (καλα να ειναι οπου και αν ειναι) και εγω ο μακακας δεν τον ακουσα... Εμεινα... οσοι λοιπον δεν εχετε αρκετα μορια για αλλη σχολη ξανα διαβαστε... Οσοι εχετε μορια για καλυτερα τοτε κανετε το λαθος της ζωης σας! ΥΓ1. Μεταπτυχιακο κανεις στην Αγγλια αλλα και στον πειραια στα ναυτιλιακα αν ειστε ανθυποπλοιαρχος στην Αγγλια και αν ειστε καπετανιος στον Πειραια. ΥΓ2 ειμαστε απο τους καλυτερους αξιωματικους στο εμπορικο ναυτικο στον κοσμο και αν σας λεει κατι το διπλωμα σας δεν αναγνωριζεται σε εταιριες Εκτος Ελλαδος και κυπρου (λογο παρεμβασης του ελληνικου κρατους) ενω εδω μπορουν να εργαστουν απο αμερικανακια μεχρι φιλιπινια. Αυτο ισως καποιους σας ξυπνησει... Μας θελουν μια ζωη προβατα και δουλους τους... Γιατι αν μπορουσαμε να φυγουμε σε εταιριες εκτος ελληνικων συμφεροντων (π. Χ. Αμερικη οπου ο ανθυποπλοιαρχος παιρνει 20.000 plus δολλαρια... Δεν νομιζω να καθοταν κα...
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από stef_by_me »

Ευχαριστώ κ πάλι φίλε ΔΥΚ! Το μόνο κόλλημα που εχω είναι ότι με το που θα τελειώσω την σχολή πλοιάρχων, αν είχα κάνει πριν το φανταριλικι θα έψαχνα κατευθείαν για το μπαρκο μου! Μετά θα είναι το ίδιο να βρω δουλειά; Άσε που θα κάνω κ 16 μήνες! Δν είναι κ λίγο έτσι; Αν υπολογίσεις ότι αλλιώς θα έκανα 9 μηνο κ πιο λίγο γιατί είμαι προστάτης!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρείς. Χαρακτηριστικά σου αναφέρω περιστατικό με τον κολλητό μου ο οποίος είναι ανθυποπλοίαρχος. Έκανε την θητεία του στα ΣΕΑ στο πολεμικό ναυτικό και όταν τελείωσε τον πήρανε τηλέφωνο απο την εταιρεία και του λένε πάρε ένα φίλο σου και φεύγετε την ταδε του μηνός για την τάδε χώρα ώπου θα πάρετε το τάδε καράβι! Μιλάμε για τρελές ελλείψεις φίλε. Άσε που μέχρι και διαφήμιση στην τηλεόραση βάλανε για να δελεάσουν νέους σπουδαστές.
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από stef_by_me »

Ναι την είδα την διαφήμιση στις αρχές καλοκαιριού! Μετά όμως από 4-5 χρόνια που θα τελειώνω εγώ θα υπάρχει άραγε η ίδια ζήτηση; Αλλα που να ξέρει κανείς τι γίνεται σε 5 χρόνια θα μου πεις!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φίλε είμαστε η πρώτη χώρα στον κόσμο στην εμπορική ναυτιλία. Τι άλλο να σου πώ.
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από stef_by_me »

Κάτι τελευταίο φίλε, μίλησα με ένα πρώην πλοίαρχο κ μου είπε ότι σαν πρώτος πλοίαρχος σε γκαζάδικο έπαιρνε κοντά 16 χιλιάρικα (αναλογικά γιατί τότε ήταν δραχμες). Επειδή δν τον γνωρίζω σχεδόν καθόλου, έχει καθόλου βάση αυτό που μου είπε η είναι σάλια; Α μου είπε επίσης ότι ως α πλοίαρχος μπορείς να έχεις μια γυναίκα κ καλά μαζί σου. Ισχύει κ αυτό;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ισχύουν όλα όσα σου είπε. Γενικά τα πλοία που μεταφέρουν επικύνδυνο φορτίο δίνουν περισσότερα λεφτά στους αξιωματικούς. Επίσης μπορεί εάν θέλει να μεταφέρει και οποιοδήποτε συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο επιθυμεί ο αξιωματικός.
ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ripper »

Οσο αναφορα τους μηνες εχω κατεβασει ενα χαρτι απ το internet και λεει οτι θελει 24 μηνες απο γ σε β και αλλους 36 απο β σε α. Εσυ εισαι σιγουρος; Στη σχολη στη Συρο εχει και κανα κοριτσι η θα μας φαει η μαρμαγκα εκει; Μηπως ξερεις;
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από stef_by_me »

Δυκ, να σε ρωτήσω, στα γκαζάδικα άκουσα ότι αν κανείς κανα ταξίδι 6 με 7 μήνες μετά κάθεσαι για λίγο. Ισχύει; Αν ναι, πόσο είναι αυτό;Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε όλα τα πλοία ισχύει αυτό. Ανάλογα την εταιρεία δεν είναι στάνταρ.

Μπορεί αν ταξιδεύεις π. Χ 6 μήνες να κάθεσαι 1 μήνα μετά αλλά αυτά παίζουν ανάλογα με τις ανάγκες της εταρείας.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης