Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ρ

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από ρ »

Και τι σημασια εχει με ποσα μορια μπηκε καποιος; Παλαιοτερα στη ΣΤΥΑ εμπαινες με απολυτηριο πρωτης λυκειου, δηλαδη εκεινοι οι ανθρωποι ηταν αχρηστοι?
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από XristosK »

Μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση των βάσεων εκτός των άλλων, παίζει και Ο αριθμός εισακτέων σε κάθε σχολή.
Η ΣΜΥ πχ που έχει φέτος αριθμό εισακτέων 295 μαθητές είναι λογικό να έχει μικρότερη βάση από την ΣΤΥΑ που έχει αριθμό εισακτέων 192.
Η ΣΥΔ που παίρνει 48 άτομα... Λογικό είναι να έχει ανεβασμένη βάση, όπως και η ΣΥΡ που παίρνει 10 μαθητές.
Επίσης ένας άλλος παράγοντας στην διαμόρφωση των βάσεων είναι τα αθλήματα και οι υγειονομικές εξετάσεις.
Σε Σχολές που έχουν τα δύσκολα αθλήματα (όπλων) καθώς και αυστηρές υγειονομικές εξετάσεις (όπως η Σχολή Ικάρων-Ιπτάμενοι) παρατηρείται ότι έχουν χαμηλότερη βάση (λόγω του οτι κόβονται περισσότεροι υποψήφιοι, κυρίως γυναίκες) σε σύγκριση με αντίστοιχες σχολές (πχ ΣΣΑΣ) που έχουν τα ''ευκολότερα'' αθλήματα (σωμάτων) και πιο χαλαρές υγειονομικές εξετάσεις.

Και τέλος αν πάρουμε την αστυφυλάκων θα δούμε ότι υπάρχουν Τρεις παράγοντες που κρατούν ''χαμηλά''την βάση της.
Ένας είναι ο μεγάλος αριθμός εισακτέων που μερικές χρονιές άγγιξε τους 1600.
Δυσκολότερα αθλήματα, όμοια με αυτά των στρατιωτικών σχολών όπλων.
Και ένας βασικός παράγοντας το ύψος των υποψηφίων άνω του 1,70, κάτι που αποκλείει πολλές γυναίκες οι Οποίες κατά παράδοση έχουν υψηλότερες βαθμολογίες.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος XristosK την Τρί Μάιος 18, 2010 4:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
petrol
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2010 2:21 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από petrol »

Καλησπερα... Ειμαι υποψηφιος για στυα και εχω καποιες αποριες, η στυα εχει ιδια βαση ειτε εισαι τριτεκνος ειτε πολυτεκνος; Γιατι εμεις ειμαστε πολυτεκνοι και μ λενε οτι εχω ιδια βαση με τους πολυτεκνους.

επισης καπου εδω στο φορουμ ειχα διαβασει κατι για πτυχια ξενων γλωσσων; Μπορουσα να τα στειλς αν ηθελα; Θεωρειτε σαν συν για να μπεις στη σχολη; Δε καταλαβαινω

ευχαριστώ προκαταβολικά
petrol
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2010 2:21 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από petrol »

Μ λενε οτι εχω ιδια βαση με τους τριτεκνους***** ηθελα να πω
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Ποσο λετε να ειναι οι βασεις φετος; Θα πεσουν ή θα ανεβουν;
peter1992
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από peter1992 »

Για τη στυα ισως ανεβουν

χαμηλη βαση λιγο τρεξιμο και φωνες
anknown

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από anknown »

Νομιζω οτι εχεις την ιδια βαση ειστε στην ιδια κατηγορια τριτεκνοι και πολυτεκνοι. Τα πτυχια δεν εχουν πολυ σημασια απλα θελουν να ξερουν σε τι επιπεδο βρισκεσαι στα αγγλικα... Αλλα ουτως η αλλως οταν μπεις δινεις καποιοες μικρες εξετασεις για να δουν το επιπεδο σου και να σας καταταξουν σε τμηματα... Επισης μπορεις να παρεις και proficiency πληρωμενο απ΄τη σχολη ή πτυχιο γαλλικων αν το εχεις παρει ηδη

ΑΛΕΞ

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από ΑΛΕΞ »

Καλησπερα... Ξερετε περιπου που θα κυμανθουν οι βασεις φετος; Θα ανεβει η ΣΤΥΑ; Θα κατεβει; Γιατι πρεπει να εχω γραψει γυρω στα περσινα της μορια... Θα περασω; Εικόνα
grigoris

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από grigoris »

Γειά σας παιδίά. Θέλω να ρωτήσω σε τι μόρια βλέπετε να κυμαίνεται φέτος η ΣΤΥΑ; Αυτή τη στιγμή τη χάνω για 1 μόριο. Θα ανέβει ή θα κατέβει;
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από aeronut »

Που να ξερουμε ρε φιλε; Παντως, αν ειναι ονειρο σου σού ευχομαι να πεσει η βαση και να επιτυχεις.(αν και με Τετοια βαθμολογια ηδη εχεις επιτυχει)

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aeronut την Πέμ Ιούλ 08, 2010 1:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
j-sts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 5:09 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από j-sts »

Για σχολες υπαξιωματικων αναμενεται αυξηση, αν και για συδ δυσκολα λογω ασχημων ποσοστων επιτυχιας στα μαθηματικα γεν παιδειας...
Xrhstos.G
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 2:38 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από Xrhstos.G »

Εγω σε κατι blogs που εχω διαβασει αναμενετε πτωση κατα 250 μορια... Και σχολες χαμηλης ζητησεις θα ξεπερνουν τα 500 μορια

j-sts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 5:09 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από j-sts »

Παιδια πραγματικα, τη περιοδο που διανυουμε, περιοδο οικονομικης κρισης, οι στρατιωτικες σχολες γινονται αναρπαστες λογω της ταχειας και σιγουρης επαγγελματικης αποκαταστασης και του σχεδον ανυπαρκτου κοστους φοιτησης για την οικογενεια του σπουδαστη.
επισης, η ζητηση των σχολων αυξανεται ενα παραπανω λογω της αλλαγης που ισχυσε απο φετος στο ΔΜΣ (δεικτη μαζας σωματος), με τον οποιο φετος οι ηδη λιγες και περιζητητες θεσεις στις στρ. Σχολες διεκδικουνται απο ολο και περισσοτερα ατομα, οι οποιοι περισυ και παλαιοτερα θα αποκλειονταν απο τις ΠΚΕ...
ολη αυτη η ζητηση μη σας κανει τοσο σιγουρους και αισιοδοξους στο οτι θα πεσουν οι βασεις... Ειδικα στις σχολες υπαξιωματικων...
τωρα για σχολες οπως η ΣΣΑΣ, η ΣΜΑ και αλλες με "τεραστιες" βασεις ναι, οκ, θα πεσουν...
Xrhstos.G όταν λες σχολη χαμηλης ζητησης για ποια ακριβως μιλας; Ελπιζω οχι για τη ΣΤΥΑ...
ΓΙΑΝΝΗΣ

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Το θεμα ειναι ποσο θα ανεβουν; Εγω ειμαι 700 μορια πανω απο την στυα. τι λετε θα περασω?
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΤΥΑ (2010)

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

17364 ειναι η γενικη σειρα στην (Σ. Τ. Υ. Α) και ειδικη κατηγορια 15949
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης