Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostas_20 »

Παιδιά άλλη μια ερώτηση

πολλές φορές με πιάνουν ταχυπαλμίες και αρρυθμίες χωρις να έχω κάποιο προβλημα με την καρδιά όμως. Με πιάνει λόγω άγχους ή κάμια φορά και κούρασης και παίρνω ένα χαπάκι όταν με πιάσει.

πρωτον επιτρέπεται να τα έχω μαζί μου στο στρατό;(ειναι τα ιντεραλ κάτι σαν το ντεπον της καρδιας)

και δευτερον τι Ι βγαίνω; Έχω και μυωπία (6.5 βαθμούς) και αστιγματισμο.

επίσης έχω αλλεργία στις φράουλες (άσχετο νομίζω με στρατό) και στα πευκα.

με στέλνουν στο νοσοκομείο για εξετάσεις πριν μπούμε στο θαλαμο η την επόμενη μερα; Γιατί θελω να προλάβω και ένα ''καλό'κρεβατι (καλο=να μην ειναι μπροστα στη πορτα και να μην ειναι το πάνω)

ευχαριστω εκ των προτερων. Ειστε Κατατοπιστικοί και βοηθάτε πολύ.

Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ventic »

kostas_20 έγραψε:Παιδιά άλλη μια ερώτηση

πολλές φορές με πιάνουν ταχυπαλμίες και αρρυθμίες χωρις να έχω κάποιο προβλημα με την καρδιά όμως. Με πιάνει λόγω άγχους ή κάμια φορά και κούρασης και παίρνω ένα χαπάκι όταν με πιάσει.

πρωτον επιτρέπεται να τα έχω μαζί μου στο στρατό;(ειναι τα ιντεραλ κάτι σαν το ντεπον της καρδιας)

και δευτερον τι Ι βγαίνω; Έχω και μυωπία (6.5 βαθμούς) και αστιγματισμο.

επίσης έχω αλλεργία στις φράουλες (άσχετο νομίζω με στρατό) και στα πευκα.

με στέλνουν στο νοσοκομείο για εξετάσεις πριν μπούμε στο θαλαμο η την επόμενη μερα; Γιατί θελω να προλάβω και ένα ''καλό'κρεβατι (καλο=να μην ειναι μπροστα στη πορτα και να μην ειναι το πάνω)

ευχαριστω εκ των προτερων. Ειστε Κατατοπιστικοί και βοηθάτε πολύ.

επειδη εεχω και εγω προβλημα με την καρδια και απο το φεκ βγαινω ι2 αλλα αν αναφερω και καπιες δυσλειτουργιες εχω ισως ξαναλλαξει.
θα σε στειλουν σε καρδιολογο του στρατου να σε εξετασει αυτος και αναλογως την κριση του θα σου ρυθμιση και το Ι
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostas_20 »

Α καλά δε πρόκειται να βρει τίποταέχω κανει καρδιογραφημα, τριπλεξ και δεν εδειξε τιποτα σοβαρο. Απλώς πολλες φορες με πιανει ταχυπλαμια και δε θα ηθελα να με πιασει ενω κανουμε ασκησεις γιατι θα πρεπει να ξαπλώσω εκείνη τη στιγμη για να μου περασει.

Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ventic »

Τοτε να του το αναφερεις γιατι αν τους το πεις οταν παρουσιαστεις λογικα θα σε στειλουν στον ιατρο τους. Εσυ να τους το πεις καλο κακο ομως να το ξερουν.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

kostas_20 έγραψε:Παιδιά άλλη μια ερώτηση

πολλές φορές με πιάνουν ταχυπαλμίες και αρρυθμίες χωρις να έχω κάποιο προβλημα με την καρδιά όμως. Με πιάνει λόγω άγχους ή κάμια φορά και κούρασης και παίρνω ένα χαπάκι όταν με πιάσει.

πρωτον επιτρέπεται να τα έχω μαζί μου στο στρατό;(ειναι τα ιντεραλ κάτι σαν το ντεπον της καρδιας)

και δευτερον τι Ι βγαίνω; Έχω και μυωπία (6.5 βαθμούς) και αστιγματισμο.

επίσης έχω αλλεργία στις φράουλες (άσχετο νομίζω με στρατό) και στα πευκα.

με στέλνουν στο νοσοκομείο για εξετάσεις πριν μπούμε στο θαλαμο η την επόμενη μερα; Γιατί θελω να προλάβω και ένα ''καλό'κρεβατι (καλο=να μην ειναι μπροστα στη πορτα και να μην ειναι το πάνω)

ευχαριστω εκ των προτερων. Ειστε Κατατοπιστικοί και βοηθάτε πολύ.



Κώστα το θέμα που σε ενδιαφέρει είναι αυτό:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Έχουμε και λέμε. Βάση ΦΕΚ Για την μυωπία και αστιγματισμό προτείνεται Ι/2.(ΑΡ. Πάθησης 372)

Για την περίπτωση της καρδιάς σου (Α. Π 565) προτείνεται Ι/3-Ι/4. Για καρδιολογικές παθήσεις δες απο την σελίδα 1694 και μετά.

Οι αλλεργικές παθήσεις προτείνονται με Ι/2-Ι/4 (Α. Π 113).

Οι Ιατρικές εξετάσεις όπως έχουμε προαναφέρει αρκετές φορές διεξάγονται την επόμενη μέρα της κατάταξης.

Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ventic »

dn24 έγραψε:
kostas_20 έγραψε:Παιδιά άλλη μια ερώτηση

πολλές φορές με πιάνουν ταχυπαλμίες και αρρυθμίες χωρις να έχω κάποιο προβλημα με την καρδιά όμως. Με πιάνει λόγω άγχους ή κάμια φορά και κούρασης και παίρνω ένα χαπάκι όταν με πιάσει.

πρωτον επιτρέπεται να τα έχω μαζί μου στο στρατό;(ειναι τα ιντεραλ κάτι σαν το ντεπον της καρδιας)

και δευτερον τι Ι βγαίνω; Έχω και μυωπία (6.5 βαθμούς) και αστιγματισμο.

επίσης έχω αλλεργία στις φράουλες (άσχετο νομίζω με στρατό) και στα πευκα.

με στέλνουν στο νοσοκομείο για εξετάσεις πριν μπούμε στο θαλαμο η την επόμενη μερα; Γιατί θελω να προλάβω και ένα ''καλό'κρεβατι (καλο=να μην ειναι μπροστα στη πορτα και να μην ειναι το πάνω)

ευχαριστω εκ των προτερων. Ειστε Κατατοπιστικοί και βοηθάτε πολύ.



Κώστα το θέμα που σε ενδιαφέρει είναι αυτό:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Έχουμε και λέμε. Βάση ΦΕΚ Για την μυωπία και αστιγματισμό προτείνεται Ι/2.(ΑΡ. Πάθησης 372)

Για την περίπτωση της καρδιάς σου (Α. Π 565) προτείνεται Ι/3-Ι/4. Για καρδιολογικές παθήσεις δες απο την σελίδα 1694 και μετά.

Οι αλλεργικές παθήσεις προτείνονται με Ι/2-Ι/4 (Α. Π 113).

Οι Ιατρικές εξετάσεις όπως έχουμε προαναφέρει αρκετές φορές διεξάγονται την επόμενη μέρα της κατάταξης.

Ευχαριστώ.

με συγχωρεις αλλα αν βγει ι3/ι4 με την ταχυπαλμια εγω που δεν κανει να ζοριζομαι και χανω αιμα δηλαδη τι πρεπει να βγω;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

ventic έγραψε:με συγχωρεις αλλα αν βγει ι3/ι4 με την ταχυπαλμια εγω που δεν κανει να ζοριζομαι και χανω αιμα δηλαδη τι πρεπει να βγω;


Δεν το λέω εγώ φίλε μου. Άνοιξε το link του ΦΕΚ που Παρέθεσα Στον φίλο και δες το κι εσύ αυτό που γράφω για το τι προτείνεται βάση ΦΕΚ. Αν βρείς και την δική σου περίπτωση δες και τι προτείνεται για εσένα. Πρώτα θα εξεταστείτε από τις ανάλογες ειδικότητες, και μετά αν βάση ΦΕΚ προτείνεται ΔΑ, θα την πάρετε, και όταν λήξει θα σας αποδοθεί το "Ι" ή απαλλαγή. Αυτή είναι η διαδικασία. Σε κάθε περίπτωση αυτοί θα κρίνουν βάση ΦΕΚ και της προσωπικής τους εξέτασης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ventic »

dn24 έγραψε:
ventic έγραψε:με συγχωρεις αλλα αν βγει ι3/ι4 με την ταχυπαλμια εγω που δεν κανει να ζοριζομαι και χανω αιμα δηλαδη τι πρεπει να βγω;


Δεν το λέω εγώ φίλε μου. Άνοιξε το link του ΦΕΚ που Παρέθεσα Στον φίλο και δες το κι εσύ αυτό που γράφω για το τι προτείνεται βάση ΦΕΚ. Αν βρείς και την δική σου περίπτωση δες και τι προτείνεται για εσένα. Πρώτα θα εξεταστείτε από τις ανάλογες ειδικότητες, και μετά αν βάση ΦΕΚ προτείνεται ΔΑ, θα την πάρετε, και όταν λήξει θα σας αποδοθεί το "Ι" ή απαλλαγή. Αυτή είναι η διαδικασία. Σε κάθε περίπτωση αυτοί θα κρίνουν βάση ΦΕΚ και της προσωπικής τους εξέτασης.

το φεκ εμενα λεει ι2 αλλα χωρις δυσλειτουργιες.
με δυσλειτουργιες ειναι ι3-ι ή ι4.
εγω εχω καποιες δυσλειτουργιες αλλα δεν ξερω αν μου το αλλαξουν απο ι2 που ειναι κανονικα
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Stryg »

Πρώτον. Το φάρμακο που παίρνεις (Ιnderal) ανήκει στην κατηγορία των αντιυπερτασικών. Μήπως έχεις και αυξημένη πίεση πλην των άλλων; Γιατί και για την αυξημένη πίεση υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία στο ΦΕΚ με τα Ι.

Δεύτερον. Η περίπτωση 565-Παροξυντική υπερκοιλιακή ταχυκαρδία, είναι μια συγκεκριμένη μορφή αρρυθμίας, η οποία έχει τα κλινικά και ηλεκτροκαρδιογραφικά χαρακτηριστικά της. Δεν είναι όλες οι ταχυκαρδίες παροξυντικές υπερκοιλιακές.
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostas_20 »

Ναι έχω αυξημένη πίεση.γενικά όμως όλες οι εξετάσεις μου είναι μια χαρά!

Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Stryg »

Δες στο ΦΕΚ στις περιπτώσεις 576-577 τι προβλέπεται για την υπέρταση (αυξημένη πίεση).
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostas_20 »

Δε καταλαβαινω ετσι οπως το γραφειεχω πίεση 14 αλλά δεν έχω πάρει φάρμακα για αυτό. Θα ρωτήσω κάποιο παθολόγο για να ξέρω σίγουρα.

πάντως γυμναστήριο πηγαίνω χωρίς κάποιο πρόβλημα

και γενικά δε με επηρεάζει οπότε δε με πειράζει και τόσο. Απλά τυπικά θα το πω

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

kostas_20 έγραψε:Δε καταλαβαινω ετσι οπως το γραφειεχω πίεση 14 αλλά δεν έχω πάρει φάρμακα για αυτό. Θα ρωτήσω κάποιο παθολόγο για να ξέρω σίγουρα.

πάντως γυμναστήριο πηγαίνω χωρίς κάποιο πρόβλημα

και γενικά δε με επηρεάζει οπότε δε με πειράζει και τόσο. Απλά τυπικά θα το πω



Με μικρή αρτηριακή πίεση, στο ΦΕΚ ορίζεται ως μικρού βαθμού η συστολική (η μεγάλη) από 16 εώς 18mmHg και ορίζει το "Ι" ως Ι/2-Ι/4. Θα εξεταστείς από παθολόγο, θα αναφέρεις ότι φαρμακευτική αγωγή ακολουθείς, και ακολούθως θα σου 'αποδωθεί' το "Ι".

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Stryg »

kostas_20 έγραψε:Δε καταλαβαινω ετσι οπως το γραφειεχω πίεση 14 αλλά δεν έχω πάρει φάρμακα για αυτό.



Σου έγραψα και πιο πάνω, ότι το Inderal που παίρνεις, ρίχνει την πίεση. Αυτή τη δουλειά κάνει, δεν είναι το "depon της καρδιάς" όπως είπες.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες