Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Thanos22

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Thanos22 »

KΑλησπέρα σε όλους.

Ρε παιδιά είμαι στην τελική ευθεία se 15 μερες να κάνω εγχείρηση αφαίρεσης αμυγδαλών μιας και είναι οδηγία γιατρού. Το θέμα είναι ότι έχω διακόψει την αναβολή και Νοέμβρη ορκίζομαι.
Και ρωτώ υπάρχει περίπτωση να πάρω καμιά απάλλαξη; Δεν εννοώ να μην υπηρετήσω απλά μήπως γλυτώσω τπτ λέμε τώρα... Γνωρίζει κανείς;
labis777
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 2:21 pm
Τοποθεσία: athina
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από labis777 »

Αξιότιμα μέλη του φόρουμ καλημέρα σας και καλό μήνα να έχουμε. Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μαζί σας, με την ελπίδα να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερες ασφαλείς απαντήσεις. Έχουμε και λέμε λοιπόν, πριν ένα μήνα περίπου έπαθα κάταγμα στο 5ο μετακάρπιο (πάνω από το μικρό δαχτυλάκι του δεξιού χεριού). Στις 12 του μηνός έχω κληθεί να παρουσιαστώ στον στρατό ξηράς, ωστόσο ο γιατρός μου και άλλα άτομα μου έχουν πει ότι λογικά θα μου δώσουν αναβολή. Το πρόβλημα μου παρουσιάζεται εξής εδώ, εγώ θέλω να αποφύγω την αναβολή με νύχια και με δόντια καθώς έχω δρομολογήσει το πρόγραμμα μου έτσι ώστε να απολυθώ τον Αύγουστο, λόγω σπουδών και δουλειάς. Το χέρι δεν είναι 100 % έτοιμο άλλα πιστεύω ότι θα μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις τουλάχιστον στο κέντρο κατάταξης. Θα μπορούσατε να μου δώσετε μια συμβουλή για το τι να πράξω; Εγώ σκέφτομαι να παρουσιαστώ κανονικά, να μην πω σε κανέναν τίποτα, να σφίγγω τα δόντια μου και να συνεχίσω τη θητεία μου. Λέτε να με κόψουν στις ιατρικές εξετάσεις; Αν δεν αναφέρω τίποτα για το κάταγμα στο χέρι θα μου το εντοπίσουν; Πραγματικά θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ για την προσοχή σας και καλήμερα!
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Stryg »

Αν δεν έχεις κάποιον προστατευτικό νάρθηκα δε θα το εντοπίσουν λογικά την πρώτη μέρα. Το θέμα, όμως, είναι ότι αν δεν έχει γίνει κομπλέ το μετακάρπιο, στην πρώτη φορά που θα χρειαστεί να σηκώσεις βάρος, να τραβήξεις κάτι, να κάνεις μια κάποια βαριά δουλειά, θα επιβαρυνθεί. Δε μπορείς να αποφύγεις στα ΣΠΕΝ να το κουράσεις κτλ. Το σωστό θα ήταν να το αναφέρεις και να δεις με τον ορθοπεδικό, του Στρατιωτικού Νοσοκομείου που θα σε στείλουν μετά, ποιες οδοί υπάρχουν.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Εσύ αποφασίζεις εάν θέλεις να πάρεις το ρίσκο να χειροτερέψεις το πρόβλημα σου και να υποστείς ποινικές συνέπειες γιατί απέκρυψες το κάταγμα. Με θέματα υγείας δεν παίζουμε.
labis777
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 2:21 pm
Τοποθεσία: athina
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από labis777 »

Μια ερώτηση ακόμα, σε περίπτωση που αναφέρω το κάταγμα, έχω ελπίδες να βγω κάποια κατηγόρια ''ι'' ή είναι σίγουρο ότι θα πάρω αναβολή;
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Stryg »

To γεγονός ότι το κάταγμα συνέβη ένα μήνα πριν, και έχεις κι άλλες 10 μέρες μέχρι να μπεις, σημαίνει ότι έχει μεσολαβήσει ένα διάστημα αρκετά καλό στην αποθεραπεία. Μπορεί να σου δώσει αρκετές μέρες Ελεύθερος Ασκήσεων κτλ.
Asoker

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Asoker »

Παιδιά καλημέρα. Αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Παρουσιάζομαι 14 του μήνα στη Θήβα. Κατά πάσα πιθανότητα θα πάρω 2ετή αναβολή, αν όχι απαλλαγή κατ'ευθείαν. Το ερώτημα είναι απο τη μέρα που παρουσιάζομαι σε πόσες μέρες θα έχω καταφέρει να ξεμπλέξω με γιατρούς, επιτροπές αναβολών κλπ; Είναι σημαντικό γιατί 18 έχω κλείσει εισητήρια για Γερμανία για να με δει γιατρός στο νοσοκομείο του Essen. Θεωρείτε ότι θαα έχω καταφέρει να πάρω την αναβολή (/απαλλαγή) εώς τις 18; Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν μας έγραφες και από τι πάσχεις θα σου δίναμε μια καλύτερη απάντηση.
Asoker

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Asoker »

Το καλοκαίρι έπασχα απο καρκίνο όρχεως, έχω εγχειριστεί και πριν λίγο καιρό τελείωσα και τις χημειοθεραπείες. Απλά τώρα βρίσκομαι σε στάδιο παρακολούθησης και προφανώς δεν θα μπορέσω να καταταγώ. Το θέμα μου είναι αν προλαβαίνω να πάρω την αναβολή ή απαλλαγή στις ημερομηνίες που ανέφερα. Κάπου διάβασα οτι αυτά γίνονται αυθημερόν την μέρα κατάταξης ή το πολύ μέσα σε 2-3 μέρες. Ισχύει;
Ευχαριστώ και πάλι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν το πρόβλημα σου είναι φανερό τότε ναι θα φύγεις σε 2-3 ημέρες, την δεύτερη ημέρα κατάταξης θα πας σε στρατιωτικό νοσοκομείο, εννοείται ότι την πρώτη ημέρα θα έχεις αναφέρει το πρόβλημα σου στον γιατρό.
Asoker

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Asoker »

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μια τελευταία Ερώτηση. Όταν λέτε να είναι φανερό το πρόβλημα φαντάζομαι πως εννοείτε να έχω χαρτιά απο γιατρούς κλπ. Και όχι να είναι κάτι φανερό πάνω μου, δηλαδή να με έχει καταβάλει η ασθένεια η κάτι τέτοιο, έτσι δεν είναι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι σε χαρτιά από γιατρούς, με γνωματεύσεις κλπ.
makis88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2012 6:22 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από makis88 »

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είχα περάσει πριν από 4 χρόνια κάποιες κρίσεις πανικού. Στις 21/1 που παρουσιάζομαι θα πρέπει να τους το αναφέρω; Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν αναβολή; Γιατί δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω αναβολή και να με πάει πίσω χρονικά... Ευχαριστώ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ψάξε στο σχετικό θέμα με τις σωματικές παθήσεις θα βρεις το ΦΕΚ εκεί υπάρχουν όλες οι παθήσεις που δίνουν αναβολές/απαλλαγές και ότι έχει σχέση με την σωματική ικανότητα, εννοείται ότι πρέπει να το αναφέρεις, αλλιώς αν σου συμβεί κάτι αντίστοιχο θα έχεις κυρώσεις για απόκρυψη ιατρικού γεγονότος.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες