ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mysterio »

Orestis έγραψε:Σε λίγο καιρό θα μάθω από πρώτο χέρι ΕικόναΔηλαδή αν κάποιος επιμένει για ΥΕΑ (και φυσικά έχει περάσει τις εξετάσεις), θα πάει ΥΕΑ αλλά το που δεν είναι σίγουρο...
Επίσης μήπως ξέρουμε το πότε θα μας πουν ότι περάσαμε ή όχι σαν ΥΕΑ; Ή κατευθείαν μετά από την άδεια ορκωμοσίας το μαθαίνουμε;

Εγώ ότι και να λες θα συνεχίζω να σε ευχαριστώΕικόνα,

Οπότε και πάλι σε ευχαριστώ

Φίλε Ορέστη, το εάν έχεις επιτύχει στις αθλητικές κλπ δοκιμασίες το μαθαίνεις επί τόπου γιατί εαν δεν τα καταφέρεις στα όρια κλπ στο λένε εκείνη τη στιγμή. Με εμάς έτσι είχε γίνει τουλάχιστον το μάθαμε άμεσα αλλά είμασταν και λίγοι όπως σου είπα. Όμως 100% σίγουρος θα είσαι όταν μετά την άδεια ορκωμοσίας σας δώσουν τα φύλλα πορείας και δεις ότι σε έστειλαν στο Σχολείο των ΥΕΑ του Μηχανικού στην προκειμένη περίπτωση. Πιστεύω όμως ότι θα το γνωρίζεις από πριν φύγετε για την άδεια ορκωμοσίας. Καλή σου τύχη και καλή δύναμη, θα σου χρειαστεί για τους πρώτους 2 μήνες σαν ΥΕΑ Α' όπου και θα πήξεις ψαράκι... ΕικόναΕικόνα Καλή συνέχεια!Εικόνα

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Orestis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Orestis »

Σε ευχαριστώ φίλε μου για ακόμη μία φορά για τις πολύτιμες και άμεσες συμβουλές σου και τον χρόνο σου! χαχα Ανυπομονώωωω! Εικόνα

Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις!

ΚΩΣΤΑΣ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σημαντικό όσο αφορά το ΥΕΑ παρουσιάζομαι στην ΑΡΤΑ και έχω επιλεγεί για ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ είμαι 1,90 και βάρος 80 κιλά και θα ήθελα να το ακολουθήσω, το θέμα είναι ότι έχω Ρήξη μηνίσκου στο ένα μου γόνατο βέβαια μπορώ να τρέξω αλλά κουράζεται πιο εύκολα, αυτό μπορεί να με κόψει από την υγειονομική μου εξέταση για τον καθορισμό της σωματικής μου ικανότητας; Δηλαδή μπορεί να είμαι ανίκανος για να ακολουθήσω τα αθλήματα;
Άβαταρ μέλους
vaggs24
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2017 4:47 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από vaggs24 »

Ποιος ειναι ο καθαρος μισθος ΔΕΑ 2017; . τι γινεται με τις νεες μισθολογικες κλιμακες των στελεχων που εχουν προκυψει. Ισχυουν οι πινακες που εχουν βγει με τους βασικους μισθους ή ειναι μικτά χωρις τις κρατησεις?
Κωνσταντινος Κ.

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Κωνσταντινος Κ. »

Καλησπερα σας, θα ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω σε 2 μηνες μπαινω στρατο (ναυτικο). Ηθελα να ρωτησω το εξης μπορει να γινει προστατης οικογενειας εφεδρος αξιωματικος και να κανει την θητεια σαν εφεδρος και οχι σαν φανταρος ; Αυτο με απασχολει γιατι ενδιαφερομαι προσωπικα να παω σαν ΥΕΑ. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αλέξανδρος Μ.

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Αλέξανδρος Μ. »

Καλησπέρα παιδιά, στις 16/11 παρουσιάζομαι ΚΕΠΒ Θήβα και έχω την ένδειξη ΥΕΑ. Διάβασα προσεκτικά όλα τα σχόλια εδώ, ήταν όλα πολύ χρήσιμα. Θα ήθελα όμως κάποιος να γράψει αν υπηρέτησε τελικά σαν ΔΕΑ Πυροβολικού, τι συνθήκες συνάντησε και πως ακριβώς έχει η διαδικασία. Αξίζει να πάει κάποιος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πετρος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από πετρος »

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι φοιτητης Ιατρικης και σκεφτομαι να παω ως δοκιμος. Λογικα θα μπω Υγειονομικο, οποτε θελω να ρωτησω πως ειναι η φαση. Γενικα λενε οτι έχεις ενα παραπανω πηξιμο ως Δοκιμος, ισχυει και για τους δοκιμους υγειονομικου; Επισης ειμαι απο Φλωρινα, υπαρχει πιθανοτητα να καταφερω να παρω μεταθεση για εκει; Ευχαριστώ εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
AirsoftTeam
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από AirsoftTeam »

Δεν είμαι και σίγουρος αλλά κάπου πήρε το μάτι μου και το είχα διάβαση Οτι στην αρχή είναι γύρω στα 500 και προς το τέλος που γίνεις Ανθυ/χος900-1000 δεν είμαι και σίγουρος

Άβαταρ μέλους
AirsoftTeam
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από AirsoftTeam »

Αλήθεια ξέρει κανείς τι γίνετε με τους μισθούς των ΥΕΑ;
Σεραφειμ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Σεραφειμ »

Γεια σας, ειμαι Α ΕΣΣΟ Πυροβολικο στην Θηβα, και εχω την επιλογη να μπω ΥΕΑ, σκεφτομαι να δηλωσω οτι θελω να μπω, αλλα θα ηθελα να μαθω περιπου τι κανεις, τι συνθηκες υπαρχουν, πως ειναι τα πραγματα και ποσο δυσκολη ειναι η εκπαιδευση των 4 μηνων πριν γινεις ΔΕΑ. Γενικα αν αξιζει να περασεις αυτην την εκπαιδευση για να εχεις μετα για τους υπολοιπους μηνες ενα ποσο να ζησεις η αν ειναι καλυτερα να κανεις απλα την θητεια σου!
Άβαταρ μέλους
Oliki_Katastrofh
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 11:17 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Oliki_Katastrofh »

Παιδια για Δεα ειδικων δυναμεων θελει απαραιτητα βυσμα?
Άβαταρ μέλους
AirsoftTeam
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από AirsoftTeam »

Οχι
Ο Ανώτερος Άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
AirsoftTeam
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από AirsoftTeam »

Γεια σου φίλε μου, θα σου τα πω έτσι όπως τα αναφέρει και η ιστοσελίδα 1) Ως Έφεδρος Αξιωματικός ακολουθείς το ωράριο των μόνιμων στελεχών (χειμερινό 07:30 - 15:00, θερινό 07:00 - 14:30) και δεν μένεις στο στρατόπεδο όταν δεν έχεις υπηρεσία αλλά σε σπίτι που νοικιάζεις

2) Έχεις πολύ λιγότερες υπηρεσίες από απλούς στρατιώτες, συνήθως 4-6 χωρίς να αποκλείονται σημαντικές παρεκκλίσεις

3) Η εκπαίδευσή σου είναι σαφώς ανώτερη (θεωρητικά και πρακτικά) από του μέσου στρατιώτη

4) Λαμβάνεις σημαντικά μεγαλύτερη αμοιβή (μην Νομίζεις ότι θα είσαι πλούσιοςΕικόνα Στην αρχή είσαι στα 530 και μετά που πάρεις το αστεράκι θα εχεις και κάτι επιπλέον

Τα μειονεκτήματα!

1) Υπηρετείς 5 μήνες περισσότερο

2) Η τετράμηνη εκπαίδευση είναι αναμφισβήτητα η χειρότερη εμπειρία που θα έχεις περάσει στη ζωή σου (υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις)

3) Όπως και με τα μόνιμα στελέχη, το ωράριό σου εξαρτάται από "τις υπηρεσιακές ανάγκες της Μονάδας", δηλαδή ο Διοικητής μπορεί αν θέλει να σε κρατά στο Στρατόπεδο και μετά τη λήξη του ωραρίου σου

4) Οι Έφεδροι Αξιωματικοί συνήθως καλούνται περισσότερες φορές για μετεκπαίδευση και ασκήσεις

Απο δω και περα επιλεγεις μονος σου!

Ο Ανώτερος Άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.
Nevsky_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nevsky_ »

Παιδιά, καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Έχω δύο ερωτήσεις.

i) Όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο νήμα, το νέο (από Ιούλιο 2017) μισθολόγιο για ΔΕΑ αναφέρει ρητά:

α. Οι Δό κιμοι Έ φεδροι Αξιωματικοί (Δ. Ε. Α.) λαμβά νουν το 53% του Μ. Κ.25 της Α ́ Κατηγορί ας (834,75 ?).

β. Οι Ανθυπολοχαγοί εκ Δ. Ε. Α. Λαμβά νουν το 71% του Μ. Κ.25 της Α ́ Κατηγορί ας (1.118,25 ?).


Η ερώτησή μου είναι :τα ποσά αυτά είναι καθαρά ή μικτά;

ιι) Ενδιαφέρομαι να πάω για ΔΕΑ μέσω Ειδικών Δυνάμεων,ποια είναι η διαδικασία; Παρουσιάζομαι Καλαμάτα με την Α' ΕΣΣΟ 2018 και σκέφτομαι να δηλώσω και για Ε. Δ. Και για ΔΕΑ, όταν περάσει το κλιμάκιο. Γνωρίζει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για τα διαδικαστικά;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες