Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
typos

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από typos »

Το 1.82 και 1.80 το ειδα και εγω πολλες φορες, στην ουσια ειναι η διαφορα για οσους μετρηθουν με αρβυλες ή οχι.

Ο πιο πανω με 1.89 και 58 κιλα λιγο δυσκολο τον βλεπω...
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Lgts »

Για απλό πρόβλημα στο δέρμα, κόβουν;(ποικιλόχρους πιτυρίαση)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από D.Y.K »

Lgts έγραψε:Για απλό πρόβλημα στο δέρμα, κόβουν;(ποικιλόχρους πιτυρίαση)


Όχι φίλε μου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Mazda 6
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Mazda 6 »

Καλημέρα Παιδιά. Θα ήθελα να Ρωτήσω Αν με 1,89 ύψος, ερασιτεχνικό δίπλωμα οδήγησης, κανένα πρόβλημα όρασης και 58 κιλά θα μπορέσουν να με πάρουν στρατονομία;Υ. Γ Δεν Έχω Βύσμα.

[/QUOTE

Ναι και μάλιστα η επόμενη σειρά θα είναι αρκετά μεγάλη απ' ότι μαθαίνω!
typos

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από typos »

Αστο φίλε, εχουν μπει 13 σειρες απο τοτε που εγραψε ο αλλος
Άβαταρ μέλους
Mazda 6
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Mazda 6 »

Από τις 20/10/12 που έστειλε έχουν μπει 13 σειρές; Δε νομίζω μάστορα...
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Lgts »

Εν συντομία. Ειμα στο ΚΕΠΒ Θήβας. Προχθές Δευτέρα πέρασε το κλιμάκιο της ΣΝ. Μαζευτήκαμε περίπου στα 30 άτομα (2000 άτομα στην Θήβα ΣΤ ΕΣΣΟ). Ζωγράφισαν μια τελίτσα στον τοίχο 183cm. Αν περνούσες με το μάτι την τελίτσα σε μετρούσαν ακριβώς, αλλιώς Διώχνανε (συνέβη δλδ). Εγω θεωρώ πως ήμουν απο τους κονότερους (1,84 με έβγαλαν). Έπειτα ρωτούσαν στοιχεία όπως Όνομα Επίθετο Όνομα Πατρός (καλό Είναι να θυμάστε ΑΣΜ), Περιοχή, Επίπεδο Εκπαίδευσης, ΚΑτηγορία διπλώματος. Αυτά. Αναμένουμε το χαρτί μετάθεσης.
Άβαταρ μέλους
Mazda 6
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Mazda 6 »

Με το ύψος που έχεις, δίπλωμα οδήγησης (εαν έχεις δίπλωμα μεγάλης μηχανής ακόμη καλύτερα), είσαι Ι1 και ΔΕΝ έχεις τατουάζ και τρύπες από σκουλαρίκια, περνάς και δε νομίζω να σε κόψουν.

Καλά κουράγια στο Ρούσο, ελπίζω να αντέχεις το κρύο...
typos

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από typos »

Εγραψε στις 11 Οκτωβριου αλλα δε πειραζει τυπε, εσυ πες του τι εγινε την 195 σειρα
Άβαταρ μέλους
Mazda 6
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Mazda 6 »

typos έγραψε:Εγραψε στις 11 Οκτωβριου αλλα δε πειραζει τυπε, εσυ πες του τι εγινε την 195 σειρα


Άμε να θέσεις κουμπάρο!322, πριν μια εβδομάδα άφησα το ΚΕΣΝ.
Αντώνης

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Αντώνης »

Μέχρι πριν από δύο χρόνια έβγαζα προπόνηση καθημερινή shaolin kung fu (foul εξαντλητική). Λόγω όμως προβλήματος στο γόνατο (χονδροπάθεια) αναγκαστικά έπρεπε να σταματήσω. Απο τότε έχω κόψει κάθε επαφή με την γυμναστική και έχω βάλει και δεκά κιλά. Αυτή τη στιγμή είμαι 1.90 ύψος και 100 κιλά και καπνιστής. Το γόνατο έχει επανέλθει αλλά σε εξαιρετική καταπόνηση πονάει αρκετά. Έχω επιλεγεί για στρατονομία στο ΚΕΣΝ. Θα μπορέσω να βγάλω την εκπαίδευση η λόγω κιλών ουτε καν. Έχω ακούσει ότι πρέπει να είσαι υπερfit για να μπορέσεις να την βγάλεις. Υπάρχει κάποιο προπαρασκευαστικό στάδιο για να συνηθήσει κανείς την σκληρή εκπαίδευση, η κατευθείαν σε σκίζουν; Επίσης έχω μία τρύπα στο αυτί αλλά η τελευταία φορά που φόρεσα σκουλαρίκι ήταν πριν από 11 χρόνια. Αν μπορεί κάποιος που έχει περάσει από ΚΕΣΝ να μου απαντήσει γρήγορα Θα τον ευγνωμονώ γιατί την Τετάρτη 12/12/12 μπαίνω. Ευχαριστώ και κουράγιο σε όλους τους συναδέλφους στρατιώτες.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dn24 »

Αντώνης έγραψε:Μέχρι πριν από δύο χρόνια έβγαζα προπόνηση καθημερινή shaolin kung fu (foul εξαντλητική). Λόγω όμως προβλήματος στο γόνατο (χονδροπάθεια) αναγκαστικά έπρεπε να σταματήσω. Απο τότε έχω κόψει κάθε επαφή με την γυμναστική και έχω βάλει και δεκά κιλά. Αυτή τη στιγμή είμαι 1.90 ύψος και 100 κιλά και καπνιστής. Το γόνατο έχει επανέλθει αλλά σε εξαιρετική καταπόνηση πονάει αρκετά. Έχω επιλεγεί για στρατονομία στο ΚΕΣΝ. Θα μπορέσω να βγάλω την εκπαίδευση η λόγω κιλών ουτε καν. Έχω ακούσει ότι πρέπει να είσαι υπερfit για να μπορέσεις να την βγάλεις. Υπάρχει κάποιο προπαρασκευαστικό στάδιο για να συνηθήσει κανείς την σκληρή εκπαίδευση, η κατευθείαν σε σκίζουν; Επίσης έχω μία τρύπα στο αυτί αλλά η τελευταία φορά που φόρεσα σκουλαρίκι ήταν πριν από 11 χρόνια. Αν μπορεί κάποιος που έχει περάσει από ΚΕΣΝ να μου απαντήσει γρήγορα Θα τον ευγνωμονώ γιατί την Τετάρτη 12/12/12 μπαίνω. Ευχαριστώ και κουράγιο σε όλους τους συναδέλφους στρατιώτες.



Υπάρχει ξεχωριστό θέμα, με πληροφορίες για την Στατονομία: Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Lgts »

Βασικό κριτήριο για τη ΣΝ, βάλε βύσμα! Πήγαμε με το σταυρό στο χέρι και πήραμε... Στρατός σου λέει μετά

κκ

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από κκ »



Καλησπέρα, για ποιο λόγο το βύσμα; Εννοείς ότι έχουν χωθεί υπηρεσίες σε άτομα άνευ βύσματος κι έτσι προβάδισμα και χαλαρότητα δόθηκε στους "προνομιούχους" ; Είσαι μέσα στο ΚΕΣΝ απ'όσα προκύπτει από το προηγούμενο μήνυμά σου.

Κάτι γενικό, σε πολλές δημοσιεύσεις παρατηρώ ότι υπάρχουν διφορούμενες απόψεις για το αν η στρατονομία είναι βυσματική ή όχι. Μερικά από τα οποία έχω διαπιστώσει: Σίγουρα προτιμάται ιδιαίτερα ή έστω το σκέφτονται παραπάνω, τα παιδιά που μένουν Αθήνα. Όχι μόνο φυσικά από εκεί αλλά και από παιδιά που κατοικούν σε διάφορες περιοχές ανά την Ελλάδα. Η ειδική μνεία για τους κατοικούντες εις την πρωτεύουσαν γίνεται, διότι διαπιστώνω ότι ενδιαφέρονται ς'έναν μεγαλύτερο βαθμό από τους υπόλοιπους μελλοντικούς έφεδρους στρατιώτες να μην φύγουν από το L.A.P.D.(ΛεκΑνοΠέΔιο).
Όσοι το έχουν ψάξει το θέμα είναι και αυτοί οι οποίοι ξέρουν ότι μπαίνοντας στο κέντρο εκπαίδευσης, θα περάσει εκτός των άλλων και κλιμάκιο για την επιλογή υποψήφιων στρατονόμων. Οι περισσότεροι οι οποίοι μπαίνουν ς'ένα κέντρο νεοσύλλεκτων, δεν γνωρίζουν ποιες άλλες είναι οι "δίοδοι" για θητεία στο στρατό εκτός του να τελειώσουν τη βασική εκπαίδευση και να συνεχίσουν τη θητεία σε μια μονάδα. Πολλοί γνωρίζουν βέβαια ότι μπορεί να ακολουθήσει κάποιος την εκπαίδευση των καταδρομέων και να γίνει λοκατζής ασχέτως που δεν εισήχθη στο Μ. Πεύκο για βασική.

Περί στρατονομίας, όσοι γνωρίζουν λοιπόν εκ των προτέρων, είτε δεν ενδιαφέρονται να γίνουν στρατονόμοι, που είναι σαφώς απόλυτα σεβαστό, είτε δεν τηρούν τις προυποθέσεις, είτε είναι κολλημένοι σε παλαιιότερες εποχές (υπάρχουν, λίγοι μεν αλλά ακόμα υπάρχουν). Το βασικό "πλεονέκτημα" της ΣΝ, όπως προανέφερα είναι η θητεία κοντά στον τόπο κατοικίας. Έτσι μάλλον το βλέπουν πολλοί.

Θα υπάρξουν κάποιοι ενδιαφερόμενοι μέσα στο ΚΕΝ και θα γίνει η επιλογή για υποψήφιους στρατονόμους. Κάπου εδώ έχω μπερδευτεί. Παλιότερα, οι τρύπες στα αυτιά, τα τατουάζ και οι 1-2 πόντοι λιγότεροι από το απαιτούμενο ύψος σήμαινε και αποτυχία κάποιου να συνεχίσει για το ΚΕΣΝ. Αυτά συμπεραίνονται απ'όσα έχω διαβάσει. Σε άλλα μηνύματα διαβάζω ότι τα τατουάζ είναι αποδεκτά Όταν δεν βρίσκονται σε ορατά σημεία τουλάχιστον, όταν φοράει την θερινή στολη του στρατονόμου. Για τις τρύπες αναφέρεται, ότι άν έχουν κλείσει και λίγο και ο υποψήφιος είναι εντάξει στη συνέντευξη του, τότε δεν αντιμετώπιζει κάποιο θέμα. Αναφορικά με το ύψος, ο lgts έγραψε για όριο που έθεσαν τα 1.83 (δεν το αμφισβητώ, δες συμπέρασμα). Η επίσημη σελίδα του στρατού γράφει για όριο 1.82. Υπάρχει και το θέμα με την μυωπία για την οποία πλέον, μάλλον δεν κόβουν αν ο έφεδρος είναι Ι1. Τα περισσότερα παιδιά που θήτευσαν ως στρατονόμοι αναφέρουν ότι δεν είχαν βύσμα. Αρκετοί από την άλλη μεριά, έχουν γράψει ότι τους έφαγαν τα βύσματα. Δεν γίνεται να λένε όλοι ψέμματα.

Πιστεύω απλά ότι ο καθένας έτυχε σε διαφορετικές ΕΣΣΟ. Μάλιστα δεν γνωρίζω σε ποιές ακριβώς ΕΣΣΟ υπάρχη η δυνατότητα για επιλογή υποψήφιων στρατονόμων, αλλά σαν ένα παράδειγμα έχω το εξής: Τα κατά τόπους κλιμάκια της ΣΝ που είναι στα ΚΕΝ, έχουν οδηγίες για ένα αριθμητικό πλαίσιο επιλογής από την διοικηση της ΣΝ.Aυτό εξαρτάται από το πόσο μεγάλη θα είναι η ΕΣΣΟ, από τον αριθμό στρατιωτών που θα φιλοξενεί το ΚΕΝ και από την ζήτηση. Το κλιμάκιο που θα επισκεφθεί το
Χ ΚΕΝ: "επιλέξτε 10-20", το κλιμάκιο που θα επισκεφθεί το y (και είναι =2x ;p) "επιλέξετε 25-30" κοκ. Επομένως εκεί όπου υπάρχει η "ζήτηση", τα όρια είναι τα απολύτως τυπικά και ίσως με κάποιες προσθήκες (εξ'ού το 1.82 σαν ύψος από το 1.83) και κάπου αλλού οι προϋποθέσεις ελαφρώς ελαττώνονται (1.82 το τυπικό αλλά επιλέγουμε τους 1.78 και πάνω)
Τί ακριβώς ισχύει; Ρωτάω από καθαρή περιέργεια αλλά και σαν μελλοντικός έφεδρος στρατιώτης, που έχει σαν σκέψη και την θητεία στην ΣΝ.

Υ. Γ. Θα θεωρηθεί ότι το καταλληλότερο θέμα για το σχόλιο είναι το "Στρατονομία-Γενικές πληροφορίες" αλλά έγινε με αφορμή το σχόλιο του χρήστη lgts που μου έδωσε το (... συνεχίζεται ...)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dn24 »

κκ έγραψε:

Τα κατά τόπους κλιμάκια της ΣΝ που είναι στα ΚΕΝ, έχουν οδηγίες για ένα αριθμητικό πλαίσιο επιλογής από την διοικηση της ΣΝ.Aυτό εξαρτάται από το πόσο μεγάλη θα είναι η ΕΣΣΟ, από τον αριθμό στρατιωτών που θα φιλοξενεί το ΚΕΝ και από την ζήτηση. Το κλιμάκιο που θα επισκεφθεί το
Χ ΚΕΝ: "επιλέξτε 10-20", το κλιμάκιο που θα επισκεφθεί το y (και είναι =2x ;p) "επιλέξετε 25-30" κοκ. Επομένως εκεί όπου υπάρχει η "ζήτηση", τα όρια είναι τα απολύτως τυπικά και ίσως με κάποιες προσθήκες (εξ'ού το 1.82 σαν ύψος από το 1.83) και κάπου αλλού οι προϋποθέσεις ελαφρώς ελαττώνονται (1.82 το τυπικό αλλά επιλέγουμε τους 1.78 και πάνω)



Επειδή υπηρέτησα ώς μόνιμος, και αφου απευθύνεσαι γενικά, θα σου πώ. Κατα την διάρκεια της σταδιοδρομίας μου είχα κι εγώ αυτόν τον προβληματισμό. Κοίτα, για μόνιμος στην ΣΝ σίγουρα θέλει βίσμα.(εφόσον πληρείς τα προσόντα). Αυτή τη πεποίθηση δεν θα μου την καταρρίψει κανείς, γιατί τα ξέρω εκ των έσω, όχι για μια γεύση όπως οι οπλίτες, αλλά για χρόνια. Ξέρω την προσπάθεια πρώην συναδέρφων. Τώρα όσον αφορά τους οπλίτες θητείας, τα πράγματα διαφοροποιούνται. Υπερτερεί σαν τρόπος επιλογής ότι αναφέρεις εσύ, στο σημείο που σου τονίζω. Όμως η αλήθεια για το αν θέλει βίσμα η όχι για εσάς,είναι κάπου στην μέση.ναι μεν εαν πληρείς τα κριτήρια και εφόσον οι θέσεις επαρκούν (αναλόγως κ την ζήτηση) θα επιλεγείς. Όμως για κάποιον που θέλει να μπεί κ κοπεί πχ για 3 πόντους στο ύψος, εάν οι θέσεις επάρκουν θα βάλει βίσμα και τελικά πιθανόν να μπεί. Συμπέρασμα: Μπαίνουν και με βίσμα Και χωρίς. Η αναλογία είναι σχετική, μπορεί πχ η ζήτηση σε μία μικρή ΕΣΣΟ να είναι μικρή, και όλοι όσοι δηλώσουν να πληρούν τα προσόντα και να μπούν. Είναι ρευστό, δεν υπάρχει σταθερά.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες