Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νικ

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Νικ »

Για καποιον που δεν ειναι καλος στα μαθηματικα και στην φυσικη ειναι βατη η Σχολη Πλοιαρχων;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Ναι Νομίζω υπάρχει τρόπος να περάσεις κάποια μαθήματα με 5αρη αν σε δυσκολεύουν χωρίς καν να δώσεις εξεταστική.
Vasilis

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis »

Καλησπέρα σας, είμαι μαθητής Β' λυκείου και ενδιαφέρομαι να γίνω πλοίαρχος Ε. Ν. Έχω proficiency στα αγγλικά και πτυχίο ECDL (πληροφορικής). Είμαι μαθητής του 18 και έχω μπόλικη θαλάσσια εμπειρία λόγω του αθλήματος που κάνω (ιστιοπλοΐα αγωνιστικό επίπεδο αν και δε ξέρω κατά πόσο πιάνεται). Θα έχω ελπίδες να μπαρκάρω; Γιατί λένε ότι υπάρχει μεγάλη ανεργία στον κλάδο. Αγαπάω την θάλασσα και πιστεύω ότι είναι το επάγγελμα που μου ταιριάζει χωρίς βέβαια να με νοιάζει το οικονομικό.Ευχαριστώ

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Το αν θα μπαρκάρεις εξαρτάται και απο το πόσο καλά θα τα πας πρώτο εξάμηνο στην σχολή δηλαδή αν θα περάσεις τα μαθήματα και πόσα και με τι βαθμό αυτά κοιτάνε στην εταιρεία. Απο εκεί και πέρα στα επόμενη έτη που το ταξίδι δεν είναι εγγυημένο απο το κράτος (ναι οι εφοπλιστές παίρνουν χρήματα απο το κράτος για να μπαρκάρουν σπουδαστές στο 1ο έτος) πολλές φορές πας να καταθέσεις στην ναυτιλιακή το βιογραφικο για δεύτερο μπάρκο και απλά σε αγνοούν ή σου κλείνουν το τηλέφωνο στη μάπα. Αν έχεις και κανα βυσμα για να σε ωθήσει λιγο καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις.
Vasilis

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis »

Δεν με φοβίζουν τα μαθήματα της σχολής θα κάτσω να διαβάσω να τα περάσω όλα με την μία αλλά χωρίς βύσμα δύσκολα; Αυτό με φοβίζει περισσότερο
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Απο το 2ο ταξίδι και μετά θα αντιμετωπίσεις προβλήματα απο εταιρείες που θα σου κλείνουν το τηλέφωνο με την δικαιολογία οτι ''δεν παίρνουμε εμείς δόκιμους'' ή "είμαστε πλήρης απο προσωπικό" (ειδικά σε ελληνικές οπως Motor Oil ή Avin) αλλά παρόλα αυτά δεν είναι αδύνατον να βρεις πλοίο μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.
Vasilis

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis »

Χμμμ κατάλαβα... Πάντως είχα διαβάσει ότι άμα είναι κάποιος καλός στο πρώτο μπαρκο τον ξαναπερνουν στην ίδια εταιρία. Αλλά έτσι όπως μου τα λες αλλάζει το πράγμα. Όρεξη να υπάρχει και θα βγει άκρη...Εικόνα
spirospless
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2017 8:07 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από spirospless »

Απ ότι έχω ακούσει από μεγαλύτερα έτη δεν υπάρχει πρόβλημα στη εύρεση εταιρείας για το 2ο εκπαιδευτικό, αρκεί να ήταν ικανοποιημένη η εταιρεία από το 1ο οπότε σε κρατάει και για το επόμενο.
Victor

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Victor »

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα άν έχεις όρεξη. Πολλές εταιρίες έχουν ελληνική σημαία και επενδύουν σε Έλληνες. Διάβασε στις προηγούμενες σελίδες. Υπάρχουν οι απαντήσεις.Εικόνα
Αχιλλέας

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Υπάρχει η δυνατότητα διεκδίκησης θέσης και Με πανελλήνιες και με απολυτήριο ταυτόχρονα; Εν συντομία η κατάστασή μου έχει ως εξής. Έβγαλα 17560 πανελλήνιες. Ήθελα μόνο εμπορικό ναυτικό. Τελικά με επηρέασαν γνώμες δεν μπήκα. Μπήκα τει αθήνας μηχανικών πληροφορικής. Έχω αλλάξει 2 σχολές είμαι 20 χρονών και έχω την δυνατότητα να βάλω 10% πάλι. Απολυτήριο έχω 17,9 βαθμο + lower. Μετανιώνω που δεν μπήκα 18 χρονών άλλα τώρα είμαι πιο ώριμος για να βασιστώ σε ένα επάγγελμα. Συγγνώμη για τον μονόλογο άλλα ήθελα να πω τον πόνο μου κάπου ευχαριστώ.
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από giannismar »

Εισαγωγή με απολυτήριο λυκείου

Οι υποψήφιοι κατατάσονται κατά σειρά προτίμησης ειδικοτήτων και αντίστοιχων Σχολών που έχουν δηλώσει και με απόλυτη βαθμολογική σειρά, που προκύπτει από τον τελικό βαθμό επιλογής τους.

Σημειώνεται πως απαιτείται η κατάθεση των δικαιολογητικών είτε από τον ίδιο τον υποψήφιο, ή από εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό τους. Ο τελικός βαθμός επιλογής διαμορφώνεται από:

- το Γενικό Βαθμό του απολυτηρίου λυκείου, ο οποίος πολλαπλασιάζεται επί χίλια (1000)

- γνώση της Αγγλικής Γλώσσας, προσαυξάνοντας το Γενικό Βαθμό απολυτηρίου κατά 2.000,2.200 και 2.500 μόρια για τα επίπεδα «Καλή», «Πολύ Καλή» και «Άριστη» αντίστοιχα

- θαλάσσια υπηρεσία, προσαυξάνοντας το Γενικό Βαθμό απόλυσης κατά 20 μόρια για κάθε ημέρα ναυτολόγησης.

Σημειώνεται πως η θαλάσσια υπηρεσία θα πρέπει να είναι συνολικής διάρκειας τουλάχιστον 60 ημερολογιακών ημερών και μέχρι 270 ημερολογιακών ημερών.

πηγη:http://www.isalos.net/edu/naval/eisagogi-aen/

EDIT: Μολις συνειδητοποιησα ότι ρωτας αν γινεται ταυτοχρονα να συμμετεχεις και στις 2 διαδικασιες. Οποτε άκυρο, δε γνωριζω :p
mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από mattypocket »

Γινεται αλλα μην μπεις στον κοπο. Με το απολυτηριο δεν θα περασεις ενω με τον βαθμο των πανελληνιων σου μπαινεις απο τους πρωτους.
Αχιλλέας

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

Ευχαριστώ και τους δύο για το χρόνο Και τις πληροφορίες. Αν και βγάζω γύρω στα 20.000 με απολυτήριο, θα το βάλω μόνο για να εξαντλήσω όλες τις υπαρκτές πιθανότητες.
George

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από George »

Τελικά ποιοι μηχανικοί ΑΕΙ, ΤΕΙ παίρνουν πτυχίο Γ μηχανικού άμα έχουν δουλέψει 12 μήνες σε 450+ W μηχανοστάσιο πλοίου; Μόνο Ηλεκτρολόγοι, Μηχανολόγοι και Ναυπηγοί; Πολιτικοί Μηχανικοί, Χημικοί Μηχανικοί, Μηχανικοί Υπολογιστών όχι;

Γενικά υπάρχει θέση εργασίας για μηχανικούς υπολογιστών - πληροφορικής σε πλοία; Από ότι έχω καταλάβει οι ναυτιλιακές ζητάνε τέτοιες ειδικότητες, αλλά καθαρά για δουλειά γραφείου στην ξηρά. Άμα κάποιος θέλει να ταξιδέψει 1-2 χρόνια σε ωκεανούς, για προχωπική εμπειρία υπάρχει η δυνατότητα;

Δεν έχω καταλάβει τα πλοία του 2017 σε ποιο σημείο βρίσκονται στην μετάβαση από την χειρονακτική - μηχανολογική εποχή στην ηλεκτρική - ηλεκτρονική - ψηφιακή - αυτοματοποιημένη...
Giorgos_F
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 1:42 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Giorgos_F »

Καλησπέρα. Γνωριζει κάποιος Πληροφορίες για την εταιρία gaslog τι συμβάσεις έχουν κ μισθολογια; Είμαι β μηχανικός.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης