Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Island
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Αύγ 26, 2016 1:20 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Island »

Οκ, σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
Lambros

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lambros »

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε ποσο καιρο ταξιδευει ενας ναυτικος και ποσο. καιρο καθεται στη στερια (περιπου παντα);

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Εξαρτάται φίλε Το στάνταρ ταξίδι μου έλεγε φίλος είναι 8-9 μήνες και 2-3 μήνες που κάθεσαι.
Στέλιος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Στέλιος »

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν γίνεται να εισαχθεί κάποιος στην αεν ενώ πριν έχει φοιτήσει σε αει; Σας ευχαιστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Φυσικά και γίνεται.Το μόνο όριο που υπάρχει για την εισαγωγή σε ΑΕΝ είναι το όριο της ηλικίας. Να είσαι μέχρι 27 ετών.

Σταυρος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Σταυρος »

ΚαλησπέραΠότε βγαίνει η προκήρυξη για εισαγωγή στις αεν με απολυτήριο λυκείου και πόσα μόρια πάνω κάτω χρειάζεται Κάποιος για να μπει (απολυτήριο + αγγλικά)

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από death4glory »

Πω ρε φιλε σορυ κιολας αλλα που ζεις. Δεν παρακολουθεις καθολου; Σεπτεμβρης μπηκε οι προκηρύξεις εχουν βγει απο ιουνιο
Island
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Αύγ 26, 2016 1:20 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Island »

Η προκυρηξη εχει βγει απο Ιουνιο. Τωρα περιμενουμε τα αποτελεσματα σε ποια αεν περασαμε απο πανελληνιες και απολυτηρια.
Στέλιος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Στέλιος »

Ευχαριστώ. Έχω δει και κάτι άλλο όμως. Εγώ μένω Αθήνα και θέλω να περάσω ΑΕΝ Ασπροπύργου. Συγκεντρώνω πολλά μόρια για απολυτήριο, σύνολο 20700, αλλά τσέκαρα τους εισακτέους για Ασπρόπυργο του 2015-2016 με απολυτήριο (ΓΕΛ 15%) και ήταν μόνο 9, μπήκαν λίγοι πανελλαδικά μόνο 283 μηχανικοί τότε, και ο 9ος είχε 21130 μόρια. Αρα δε θα έμπαινα. Σε όλες τις άλλες χρονιές κα θα έμπαινα. Και τον Ιούνιο του 2019 είναι η τελευταία μου ευκαιρία λόγω ηλικίας και Θα πάω στρατό τον Σεπτέμβριο 2018, μπας και βρω ένα δίμηνο ως ναύτης για θαλάσσια υπηρεσία να αυξήσω τα μόρια μου να είμαι ήσυχος. Είναι εύκολο να βρείς θαλάσσια υπυρεσία; Και επίσης μήπως γίνεται να δηλώσω άλλη ΑΕΝ που μπαίνω σίγουρα λόγω μορίων; Τι παίζει με τις μετεγγραφές; Συγγνώμη για το κατεβατό.
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι. Χρειάζεται μια κάποια γνωριμία για να πας να μαζέψεις μόρια.Δεν δηλώνεις συγκεκριμένη ΑΕΝ, μόνο ΑΕΝ Μηχανικών ή ΑΕΝ Πλοιάρχων και ανάλογα τα μόρια σου κατατάσσεσαι σε κάποια ΑΕΝ. Μεταγραφές γίνονται και σχετικά εύκολα αλλά θα χρειαστεί να πας για κάποιους μήνες στην ΑΕΝ που πέρασες πρώτα.

Island
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Αύγ 26, 2016 1:20 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Island »

Συγνωμη για την χαζη ερωτηση, εμεις που για παραδειγμα περναμε σε μια ΑΕΝ μακρια απο το σπιτι μας, πως θα κανουμε την εγγραφη; Πρεπει να παμε δυο φορες (μια για την εγγραφη και μια για την μετακομιση) ; Εννοω για τις ΑΕΝ που βρισκονται Χιο και Κρητη, επειδη η διαδρομη ειναι πανω απο 600 χλμ και για τις δυο απο εμενα...
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από TAG »

Δεν ξέρω με σιγουριά,Island, αλλά νομίζω πως τέλη Σεπτέμβρη μαθαίνουμε που περνάμε και έχουμε 15 μέρες να παρουσιαστούμε στη σχολή για εγγραφή. Μετα από λίγες μέρες μετά τις 15 αυτές ξεκινάνε τα μαθήματα. Άρα, αφού πέρνεις τα αποτελέσματα τέλη Σεπτεμβρίου, πας εκέι μετά από λίγες μερες και περιμένεις λίγες ακόμα μέρες για να ξεκινήσεις μαθήματα.

π. Χ. Κάπως έτσι έγινε το 2014 (προσάπτω την ανακοίνωση τότε)

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxhZW5tYWt8Z3g6NmZjNDM0ZDIzZDRhOGM3OQ
Στέλιος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Στέλιος »

Αν δηλώσεις γενικά ΑΕΝ Μηχανικών τότε η κατάταξη πως γίνεται; Πως επιλέγεται σε ποια σχολή θα περάσεις; Γιατί κάθε σχολή έχει κατάταξη επιτυχόντων Με φθίνουσα σειρά μορίων.
Στέλιος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Στέλιος »

Βρήκα την προκήρυξη και λέει:''Οι υποψήφιοι διαχωρίζονται και εντάσσονται στις υποκατηγορίες της ΔΕΥΤΕΡΗΣ Γενικής Κατηγορίας ανάλογα με τον Απολυτήριο τίτλο που κατέχουν.

Στη συνέχεια κατατάσσονται κατά σειρά προτίμησης ειδικοτήτων και αντίστοιχων Σχολών που έχουν δηλώσει και με απόλυτη βαθμολογική σειρά, που προκύπτει από τον τελικό βαθμό επιλογής τους.''

Άρα δηλώνεις Σχολές κατά σειρά προτίμησης, αν δεν περάσεις στην πρώτη σου επιλογή να περάσεις στην δεύτερη

Island
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Αύγ 26, 2016 1:20 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Island »

Ακομα δεν καταλαβα τι θα γινει με τα πραγματα... Οταν παμε για την εγγραφη παιρνουμε και τα πραγματα απο κοντα για την μετακομιση η πρεπει να κανουμε την διαδρομη δυο φορες;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες