Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Wolfman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2011 10:07 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Wolfman »

Γεια σαςοι 6μηνοι κανουν η οχι παραμεθωριο. Στο ΓΕΣ λεει οτι τοποθετουνται σε μοναδες συντηρησης εκπαιδευσης σε ολη την επικρατεια αναλογα με το τοπο διαμονης και τις αναγκες του σωματος. Δηλ; Οι μοναδες συντηρησης δεν ειναι μοναδες παραμεθωριου απ'οτι γνωριζω. Επισης λεει οτι οσοι μενουν στερεα ελλαδα τοποθετουνται. Στερεα ελλαδα, μακεδονια η θεσσαλια. Τι ισχυει. Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Wolfman έγραψε:Γεια σαςοι 6μηνοι κανουν η οχι παραμεθωριο. Στο ΓΕΣ λεει οτι τοποθετουνται σε μοναδες συντηρησης εκπαιδευσης σε ολη την επικρατεια αναλογα με το τοπο διαμονης και τις αναγκες του σωματος. Δηλ; Οι μοναδες συντηρησης δεν ειναι μοναδες παραμεθωριου απ'οτι γνωριζω. Επισης λεει οτι οσοι μενουν στερεα ελλαδα τοποθετουνται. Στερεα ελλαδα, μακεδονια η θεσσαλια. Τι ισχυει.Εικόνα



Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ψάχνεις, το θέμα σου είναι αν εκεί που θα μετατεθείς είναι μονάδα συντήρησης η τάγμα ας πούμε;

Wolfman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2011 10:07 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Wolfman »

Greek_Army έγραψε:
Wolfman έγραψε:Γεια σαςοι 6μηνοι κανουν η οχι παραμεθωριο. Στο ΓΕΣ λεει οτι τοποθετουνται σε μοναδες συντηρησης εκπαιδευσης σε ολη την επικρατεια αναλογα με το τοπο διαμονης και τις αναγκες του σωματος. Δηλ; Οι μοναδες συντηρησης δεν ειναι μοναδες παραμεθωριου απ'οτι γνωριζω. Επισης λεει οτι οσοι μενουν στερεα ελλαδα τοποθετουνται. Στερεα ελλαδα, μακεδονια η θεσσαλια. Τι ισχυει.Εικόνα



Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ψάχνεις, το θέμα σου είναι αν εκεί που θα μετατεθείς είναι μονάδα συντήρησης η τάγμα ας πούμε;



απλα αν γινεται παραμεθωριο για 6μηνους, που πανε μετα τα Κεν; Αναφερω μονο οτι λεει στο γεΣ και Ρωτω αν οντως ετσι γινεται δηλ αν πανε σε μοναδες οχι παραμεθωριακες. Πχ εβρο, νησια αιγαιου κτλ... Πανε κοντα στο τοπο που μενουν; Πχ εαν ενας παρουσιαζεται αυλωνα που μπορει να τον τοποθετησουν μετα ως 6μηνο;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπορεί να μείνει Αυλώνα αλλιώς αττική
Wolfman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2011 10:07 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Wolfman »

Greek_Army έγραψε:Μπορεί να μείνει Αυλώνα αλλιώς αττική


αρα τοποθετουνται κοντα στο τοπο που μενουν... Ελπιζω να ισχυει κατι τετοιο.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι 8μηνοι μετά την συμπλήρωση 4μηνών στην παραμεθόριο παίρνουν μετάθεση
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Palioseira »

Greek_Army έγραψε:Οι 8μηνοι μετά την συμπλήρωση 4μηνών στην παραμεθόριο παίρνουν μετάθεση


Ευχαριστω πολυ.
Θανος

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Θανος »

Καλημέρα ειμαι 316 σειρά Γ2 Εσσο υπηρετώ 8μήνο λόγω πολύτεκνων και χωρισμένων γονιων, εχω διαβάσει εδω στο ίντερνετ συγκεκριμένα στο thiteia.org οτι δικαιουμαι μετάθεση μετα απο τους 4 μήνες ντυμενος στα χακι δλδ απο τη μέρα που παρουσιαστηκα, εδω στη μονάδα αλλοι 8μηνοι λένε δικαιούμαι μετάθεση μετα απο 4 μηνες στη παραμεθόριο, δλδ μετα απο 5 μηνες αφού παρουσιάστηκα, τελικά τι απο τα 2 ισχύει; Μπορεί καποιος να απαντήσει υπεύθυνα; Αν τελικά ισχύει το δεύτερο δλδ μετα απο 5 μήνες δεν υπάρχει καποιος τρόπος να το επισπεύσω εννοω αφού εχω αρκετούς λόγους για μεταθεση (χωρισμενους γονεις και πολύτεκνοι)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θανος έγραψε:Καλημέρα ειμαι 316 σειρά Γ2 Εσσο υπηρετώ 8μήνο λόγω πολύτεκνων και χωρισμένων γονιων, εχω διαβάσει εδω στο ίντερνετ συγκεκριμένα στο thiteia.org οτι δικαιουμαι μετάθεση μετα απο τους 4 μήνες ντυμενος στα χακι δλδ απο τη μέρα που παρουσιαστηκα, εδω στη μονάδα αλλοι 8μηνοι λένε δικαιούμαι μετάθεση μετα απο 4 μηνες στη παραμεθόριο, δλδ μετα απο 5 μηνες αφού παρουσιάστηκα, τελικά τι απο τα 2 ισχύει; Μπορεί καποιος να απαντήσει υπεύθυνα; Αν τελικά ισχύει το δεύτερο δλδ μετα απο 5 μήνες δεν υπάρχει καποιος τρόπος να το επισπεύσω εννοω αφού εχω αρκετούς λόγους για μεταθεση (χωρισμενους γονεις και πολύτεκνοι)


1. Το δεύτερο ισχύει

2. Μόνο αν δικαιούσαι κατ'εξαίρεση μετάθεση , πάντως με αυτά που έχεις αναφέρει δεν δικαιούσαι κάτι τέτοιο

spytsos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 11, 2011 10:07 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από spytsos »

KΑλησπερα παιδια. Εχω αλλα 5 αδερφια κ ειναι να παω 6 μηνες. Ολα μου τα αδερφια που εχουν ηδη παει απολυθηκαν απο εβρο (ο τελευταιος πριν 3 χρονια). Εχει αλλάξει τπτ τον τελευταιο καιρο πανω σαυτο; Μετα το κεντρο θαρθω κοντα στο σπιτι μου ή θα με στειλουν κανα εβρο;
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από egweimai »

Συγνώμη αν έχει συζητηθεί αλλά είμαι με υπηρεσιακό και δεν προλαβαίνω να ψάξω όλες τις συζητήσεις. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν Δικαιούμαι Μετάθεση. Είμαι 8 μηνο και Υπηρετώ Στη Σάμο. Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες προυποθεσεις;
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Palioseira »

egweimai έγραψε:Συγνώμη αν έχει συζητηθεί αλλά είμαι με υπηρεσιακό και δεν προλαβαίνω να ψάξω όλες τις συζητήσεις. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν Δικαιούμαι Μετάθεση. Είμαι 8 μηνο και Υπηρετώ Στη Σάμο. Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες προυποθεσεις;


Μονο απο 8μηνο και κατω δικαιουσε μεταθεση 4 μηνες μετα την πρωτη μερα καταταξης αλλα στην πραξη απο οτι λενε εδω στους 4 μηνες απο την παραμεθοριο. Αρα δικαιουσαι

/forum/forum_posts.asp?TID=9563
sprios 91

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από sprios 91 »

Καλησπέρα παιδιά εγώ μπαίνω α εσσο 2012 στην σπάρτη κεεμ θέλω να ρωτήσω τη δικαιολογητικά θα χριαστο επειδή είμαι τρίτεκνη οικογένεια και είμαι ο πρώτος που θα επηρετηση στον ελληνικό στρατό λογικά θα κάνω 8 μηνό και πως μπορώ να πάρω μεταθέσει μετά σε ένα κοντινό στρατόπεδο στο πεζικό ευχάριστο!
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Palioseira »

sprios 91 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά εγώ μπαίνω α εσσο 2012 στην σπάρτη κεεμ θέλω να ρωτήσω τη δικαιολογητικά θα χριαστο επειδή είμαι τρίτεκνη οικογένεια και είμαι ο πρώτος που θα επηρετηση στον ελληνικό στρατό λογικά θα κάνω 8 μηνό και πως μπορώ να πάρω μεταθέσει μετά σε ένα κοντινό στρατόπεδο στο πεζικό ευχάριστο!


Ενα προσφατο ποιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης μονο θελεις

/forum/forum_posts.asp?TID=9563

Kostas

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα σας,

ειμαι 8μηνος (εχω χασει τον πατερα μου και ειμαι μοναχογιος) και ειμαι δημοτης αθηναιων.
Αυτη την στιγμη υπηρετώ στη κω και συγκεκριμενα στις 24 φλεβάρη συμπληρωνω 4 μηνες θητείας σε παραμεθωριο (συμπεριλαμβανομενου και 1 μηνα στο κεντρο) αφου παρουσιαστικα 24 οκτώβρη.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι:
1) υπάρχει ελπιδα να φυγω κατα της 24 φλεβάρη περιπου ή θα με κρατήσουν περισσότερο στη κω και δεν θα μπορω να φύγω;
2) ο νομος λεει οτι στο 4μηνο πρεπει να μετατεθω σε μοναδες συντηρησης που βρισκοντε στο νομο που κατοικώ... Να ελπίζω για μετάθεση σε Νομο Αττικής ή θα πρεπει να έχω βύσμα και εδώ για κατι που ουσιαστικά δικαιούμαι;
3) Αν δεν με φέρουν Αττική, ποσο μακρια θα μπορούσαν να με στειλουν;

Ισως να φαινοντε λιγο αστειες οι ερωτήσεις μου αλλα θα ηθελα την γνωμη καποιου που γνωριζει περισσότερα πραγματα με κάποια εγκυροτητα παρακαλώ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης