585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
matarini

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από matarini »

Γεια σας παιδιά, ο φίλος μου παρουσιάστηκε στο κεεμ σπάρτης και αφού ορκίστηκε του δώσανε ειδικότητα χειριστής όπλων μέσω Βεληνεκούς και πήρε μετάθεση για 585 Άργος οριστικού. Ξέρετε πόσο περίπου θα Κρατήσει Η Εκπαίδευση εκεί μέχρι να τον φέρουν στο νησί-λήμνος;
radamanthys
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Οκτ 06, 2010 2:42 am
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από radamanthys »

Εγώ που ήμουν 313 σειρά πήγα στις 17 Δεκέμβρη και έφυγα περίπου κατα τις 15 Γενάρη. Νομίζω οτι η διάρκεια της εκπαίδευσης είναι 4 εβδομάδες. Είναι απο ντα πρώτα πράγματα που θα μάθει εκεί (πότε θα φύγει). Να του πείς να προσέχει το διοικητή γιατι είναι λίγο αυστηρός στις καμπάνες. Καλό κουράγιο πρώτα σε αυτόν και μετά σε εσάς τους δικούς του. Πολύ σκοπιά τον πιάνει και καθόλου καλές υποδομές.
matarini

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από matarini »

Πήγε λοιπόν στο στρατόπεδο 585, αλλά ημερομηνία επίσημη ακόμα δεν τους είπανε! Μετά τις 25/3 οοουυυφφ! Περαστικά μας!
313 N

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από 313 N »

313 σειρα ειμουν στο πανω στρατοπεδο (2 μηνες, εκπαιδευση ολμων) , βασικο για οσους ειναι χειμωνα εκει, ζεστα ζεστα ζεστα ζεστα ρουχα (θερμικα και γενικα οτι μπορειτε παιδια). Υπηρξε 4τραημερο που δεν ειχαμε καλοριφερ (λογο ελλειψης πετρελαιου) με θερμοκρασιες -15 εξω κ θερμοκρασια θαλαμου 0. Αρκετο τρεξιμο πολυ κουβαλημα παιδια, νορμαλ προγραμμα υπηρεσιων 2-3 μεσα,1 εξω. Φαγητο νορμαλ (αφου φηγουν τα στελεχη ανετα περνετε πιτσες-πιτες απο εξω) .

τα στελεχη ηταν 50-50 (καλοι-κομπλεξικοι). Απο θεμα εγκαταστασεων τραγικα. Ζεστο νερο λιγο, πολυ κρυο μεσα κτλ κτλ. Για οποιον παει 583 για εκπαιδευση (2 μηνες) να ξερει οτι με ειδικοτητα ολμηστης παει στο πανω. Κατω πηγαινουν μιλαν-φαγκοτ, αντιαρματικα. Σε γενικες γραμμες το κλημα ειναι ασχημο με πολυ κουραση και σπασιμο νευρων.

απλα οπως ολοι οσοι πηγαν στρατο ξερουν οτι ακομα και στις δυσκολοτερες συνθηκες, με καλη παρεα ολα περνουν ομαλα κ στις πιο πολλες περιπτωσεις ευχαριστα με πολυ γελιο και αρκετες καλες αναμνυσεις. Συγκεκριμενα η σειρα μου παρα τις πολυ δυσκολες καταστασεις (κακο καιρο) αλλα παραληλα με πολυ καλη παρεα γελασαμε και αντιμετωπισαμε ολους οσους ηταν κομπλεξικοι.

συμβουλη προς ολους τους εκει κατευθυνομενους δεθειτε μεταξυ σας και μη μασατε ΤΠτ.

μερες ειναι θα περασουν.

dblade

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από dblade »

Παω στο 585 για ειδικοτητα ολμιστη.
Περιπου ποσες μερες εκπαιδευση ειναι;
Απο συνθηκες διαβιωσεις ειναι καλα και γενικα θα εχουμε εξοδους;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Nassos »

Για συνθήκες στο Στρατόπεδο διάβασε το ακριβώς από πάνω μήνυμα.
Α.D.B.B
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2012 7:59 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Α.D.B.B »

dblade και ο αδερφός μου εκεί θα πάει από αυριο. Ελπίζω να είναι καλά.

Οι μεταθέσεις που έχουν βγει είναι οριστικές (ρωτάω τον Nassos)
dblade

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από dblade »

Για τις μεταθεσεις νομιζω ναι εμενα μου εχει βγει για το 617 ηδη και τελευταια στιγμη μου αλλαξαν φυλλο πορειας για το 585 για εκπαιδευση.
Α.D.B.B
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2012 7:59 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Α.D.B.B »

Βασικά τον στέλνουν για εκπαιδευση στο 585 στην Καστοριά κ μετά του είπαν για Λαγό Εβρου, αυτό δεν ξέρω αν είναι οριστικό (κ ελπίζω να μην είναι!)
maria

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από maria »

Καλησπέρα, το αγόρι μου θα πάει χειριστής όλμων στην Καστοριά, ξέρει κανείς αν μπορεί να κάνει τίποτα να το αποφύγει; Διάβασα κάπου ότι θα μεταφέρει βαρύ οπλισμό και έχει μεγάλο πρόβλημα με τη μέση του.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Nassos »

Όταν παρουσιάστηκε δεν είχε δηλώσει ότι έχει προβλήματα στη μέση;
maria

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από maria »

Δεν το είχε δηλώσει, μόνο όταν σηκώνει βάρη υποφέρει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπράβο του που ήθελε να το παίξει παλικαράς, τώρα ας πάει στον γιατρό να βγει άοπλος γιατί ο στρατός δεν θα φταίει σε περίπτωση που πάθει κάτι στην μέση του, αυτός θα φταίει που δεν τον δήλωσε εξαρχής, τώρα βέβαια αν συνεχίσει να το κρύβει και πάθει ζημία και πάει να ζητήσει και τα ρέστα θα φάει και ένα ωραίο στρατοδικείο για απόκρυψη ιστορικού γεγονότος και θα τρέχει και δεν θα φτάνει.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης