Θητεία στη Στρατονομια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Gukalekos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 5:19 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Gukalekos »

Καλησπέρα σε όλους, θα ηθελα να μάθω κάποια πράματα. Πρόκειται να μπω στρατό το Μάρτη (Β'ΕΣΣο) 2013 και ενδιαφέρομαι να μπω στρατονομία μέτα την αρχική εκπαιδευση. Είμαι ο μεγαλύτερος απο 3 αδέλφια και δικαιούμαι 8-μηνης θητείας. Υπάρχει περιπτωση να Κάνω την 8μηνη και να ορκιστώ στρατονόμος; Σε περιπτωση αρνητικης απάντησης, τι θα πρέπει να κανω; Πχ να αρνηθω το 8μηνο και να κάνω κανονικα 9μηνο;

Ευχαριστω προκαταβολικα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Gukalekos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, θα ηθελα να μάθω κάποια πράματα. Πρόκειται να μπω στρατό το Μάρτη (Β'ΕΣΣο) 2013 και ενδιαφέρομαι να μπω στρατονομία μέτα την αρχική εκπαιδευση. Είμαι ο μεγαλύτερος απο 3 αδέλφια και δικαιούμαι 8-μηνης θητείας. Υπάρχει περιπτωση να Κάνω την 8μηνη και να ορκιστώ στρατονόμος; Σε περιπτωση αρνητικης απάντησης, τι θα πρέπει να κανω; Πχ να αρνηθω το 8μηνο και να κάνω κανονικα 9μηνο;

Ευχαριστω προκαταβολικα.


Καλησπέρα και σε εσένα. Ορίστε το θέμα που αναζητάς:

Στρατονομία - Μειωμένη θητεία

Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να χάσεις το 8μηνο και την μετάθεση στον τόπο σου, για να υπηρετήσεις 9μηνο στην ΣΝ. Επίσης μην θεωρείς και δεδομένο ότι θα επιλεχθείς ως ΥΣΝ, πρέπει να έχεις τα ανάλογα κριτήρια επιλογής .

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΣΑΜΛΟΧΙΑΣ

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΣΑΜΛΟΧΙΑΣ »

Υφίσταται πλέον ο ΑΛΦΑΜΙΤΗΣ (ΣΑΜ) παιδιά; Είναι κανείς εδώ μέσα με αυτήν την ειδικότητα; Η εξέλιπον...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

ΣΑΜΛΟΧΙΑΣ έγραψε: Υφίσταται πλέον ο ΑΛΦΑΜΙΤΗΣ (ΣΑΜ) παιδιά; Είναι κανείς εδώ μέσα με αυτήν την ειδικότητα; Η εξέλιπον...


Την υπηρεσία Αλφαμίτη την κάνουν οι απλοί έφεδροι πλέον στα κέντρα και στις μονάδες. Μόνο κατ'εξαίρεση στα κέντρα ΣΝ κάνουν ως είναι φυσικό την εν'λόγω υπηρεσία οι Στρατονόμοι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ras10
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 01, 2013 3:56 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ras10 »

Καλησπερα παιδια μπαινω τον Σεμπτεμβρη και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με κατι απορειες που εχω με την Στρατονιμια:

1) Πληρω ολα τα κριτηρια για να με επιλεξουν εχω ακομα και διπλωμα μηχανης (μου εχει πει ενας φιλος μου οτι ειναι πολυ σημαντικο), υπαρχει περιπτωση να με παρουν η θα χρειαστει μεσον;

2) Αν υποθεσουμε οτι με παρουν Στρατονομια, εχω ακουσει οτι κατα 90% σε μεταθετουν οπου εσυ εχεις δηλωσει, ισχυει αυτο ή θα χρειαστει και εκει μεσον;

3) Επειδη ενδιαφερομαι να παω ως στρατονομος στη Πατρα, διοτι εχω σπιτι δικο μου και λογο οτι σπουδαζω κιολας, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται αν ειναι καλα σαν στρατονομος στη Πατρα;

Ευχαριστω!

ras10
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 01, 2013 3:56 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ras10 »

Τα εχω κοιταξει ολα αυτα, αλλα μερικοι λενε οτι δεν χρειαζεται μεσο και αλλοι οτι χρειαζεται οποσδηποτε.

Εγω ειμαι 1.87,80 κιλα, μονο με 0.5 αστιγματισμο, χωρις τατουαζ, τελειοφητος του τμηματος Πολ. Μηχανικων, με διπλωματα οδηγησης και αυτοκινητου και μηχανης και καθαρο ποινικο μητρωο. Χειαζεται μεσο η οχι;

Οσο εχω ψαξει στα φορουμ δεν εχω βρει τιποτα για στρατονομια Πατρας και θελω να μαθω αν ειναι καλα, αν γνωριζει καποιος και μπορει ας ενημερωσει!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

ras10 έγραψε:

3) Επειδη ενδιαφερομαι να παω ως στρατονομος στη Πατρα, διοτι εχω σπιτι δικο μου και λογο οτι σπουδαζω κιολας, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται αν ειναι καλα σαν στρατονομος στη Πατρα;

Ευχαριστω!



Το θέμα είναι που "ενδιαφέρεται" να σε στείλει η υπηρεσία! Και πίστεψέ με για αρχή ενδιαφέρεται να σε στείλει στην παραμεθώριο!

ras10
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 01, 2013 3:56 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ras10 »

Εχω ρωτησει και μου εχουν πει οτι διαλεγεις εσυ ποια μεταθεση θες να παρεις πρωτα, την ευνοηκη η την παραμεθωριο! Δεν ισχυει αυτο;
Unknown

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Unknown »

Φίλε μου με αυτά τα χαρακτηριστικά, όχι μόνο δεν ήθελε βύσμα αλλά θα σε παίρναν και με το ζόρι όταν οι ΕΣΣΟ ήταν 4. Πλέον μειώθηκε ο αριθμός στρατονόμων οπότε άγνωστο... (ας μας πει κάποιος που πήγε πρόσφατα) Όσο για το που πας πρώτα, εξαρτάται από το που θέλουν άτομα. Μπορεί παραμεθώριο μπορεί στην πόλη σου

ras10
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 01, 2013 3:56 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ras10 »

Δεν ηξερα οτι τοσο ηταν το οριο, δηλαδη 4 ατομα την ΕΣΣΟ. Ειναι σιγουρο οτι αυτος ο αριθμος μειωθηκε; Αν ξερει καποιος ας ενημερωσει!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Συγνώμη αλλά εσύ από το παραπάνω μήνυμα αυτό κατάλαβες; Ότι σε κάθε ΕΣΣΟ έπαιρναν 4 άτομα για την στρατονομία; Για ξανά διάβασε το.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

ras10 έγραψε:Εχω ρωτησει και μου εχουν πει οτι διαλεγεις εσυ ποια μεταθεση θες να παρεις πρωτα, την ευνοηκη η την παραμεθωριο! Δεν ισχυει αυτο;


Εσύ τι πιστεύεις με βάση την λογική; Και ας μην έχεις πάει Στρατό ακόμη. Ότι θα σε ρωτήσουν κιόλας για το που θα σε στείλουν και αν γουστάρεις Πάτρα πχ θα σε στείλουν Πάτρα; Όλα για τα μάτια γίνονται όπως και η επιλογή φρουράς κλπ. Θα σε στείλουν όπου γουστάρουν αυτοί και όπου υπάρχουν ελλείψεις (συν τα βύσματα πάντα).

ras10
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 01, 2013 3:56 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ras10 »

Εγω αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι χωρις μεσο πας κατα 90% στις περιοχες που εχεις δηλωσει και διαλεγεις εσυ που θες να πας πρωτα στην ευνοικη ή στην παραμεθωριο!

Αλλα απο οτι καταλαβαινω απο εσας δεν ισχυει κατι τετοιο!

Unknown

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Unknown »

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω οτί ο αριθμός μειώθηκε από περίπου 150 σε περίπου 80 άτομα (ανά ΕΣΣΟ). Αμα κάποιος πήγε πρόσφατα ας μας πει πόσα άτομα ξεκίνησαν στο ΚΕΣΝ. Για το που πας μετα συνήθως παραμεθώριο αλλά όχι σίγουρα επίσης συνήθως εκεί που δηλώσεις αλλά πάλι οχι σίγουρα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες