Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fsafa

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από fsafa »

Νικος έγραψε:Πως θα πάρω και άλλη; Τις έχω εξαντλήσει ολες


Από την στιγμή που επιβαρύνεται η υγεία σου και σε βάζουν να κάνεις ασκήσεις/υπηρεσίες. Πρέπει να ζητήσεις ακρόαση από το λοχαγό σου αρχικά και αν δεν βγάλεις άκρη από τον διοικητή της μονάδας σου.

Με την υγεία σου δεν μπορεί να παίζει κανένας!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από dn24 »

Νικος έγραψε:Πως θα πάρω και άλλη; Τις έχω εξαντλήσει ολες


Δεν ανάφερες ότι τις έχεις εξαντλήσει Και ποιές/ποιού τύπου αναρρωτική έχεις πάρει συνολικά.

Επομένως ή βρίσκεις τρόπο να υπηρετήσεις, ή να πάρεις απαλλαγή Νίκο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νίκος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα παιδιά πριν ένα χρόνο κοντά έκανα χειρουργείο μηνίσκο και έχω χοντροπαθεια λόγο αθλήματος και με την υγρασία και την πολύ άσκηση πονάω. . Βγαίνω ι3 πρέπει να φέρω κάποια χαρτιά;
Christos21417
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:20 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Christos21417 »

Έχω χρόνια θέματα με τα γόνατα. Το αριστερό μου είχε γυρίσει δευτέρα λυκείου και φέτος έπαθα μια τενοντίτιδα. Στο δεξί μου είχε βγει η επιγονατίδα. Ο γιατρός μου είπε αν βγει πάλι το γόνατο αναγκαστικά θα κάνω εγχείρηση. Μετά από ορθοστασία, πολύ περπάτημα και έντονη άσκηση μου έχει πει να βάζω πάγο. Να αποφεύγω βαθύ κάθισμα και απότομες κινήσεις. Εννοείται πως με την αλλαγή του καιρού πεθαίνω από τον πόνο. Έχω χαλαρούς συνδέσμους γι' αυτό συμβαίνουν αυτά. Παρουσιάζομαι αεροπορία. Υποθέτω μπορεί να βγω Ι3 άοπλο. Αντέχω να ζοριστώ αλλά μετά από χαλαρό τρέξιμο που ξεκίνησα τελευταία για τρεις μέρες είχα ενοχλήσεις στο γόνατο. Έγω θέλω να βγω ένοπλο κυρίως για τις βολές γιατί πιστεύω είναι το μόνο κομμάτι του στρατού που αξίζει. Τι προτείνετε να κάνω και τι ισχύει με την περίπτωσή μου;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Καραμπινατο Ι-4 αοπλο με ελευθερας ορθοστασιας, αρσης βαρους κλπ κλπ. Εδω χωρις προβληματα μπαινεις και αποκτας μεσα...
Christos21417
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:20 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Christos21417 »

Mparmpas έγραψε:Καραμπινατο Ι-4 αοπλο με ελευθερας ορθοστασιας, αρσης βαρους κλπ κλπ. Εδω χωρις προβληματα μπαινεις και αποκτας μεσα...
Άλλοι θα με ζήλευαν που θα ήμουν άοπλο. Κρίμα και θέλω ένοπλο. Ποτέ δε ξέρεις όμως. Ευχαριστώ πολύ.

Ektoras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2018 5:07 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Ektoras »

Φίλε μου συγνώμη για την ερώτηση αλλά επειδή και εγώ το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω2 χρονια αναβολής για τα κιλά μου και περιμένω από Φλεβάρη να μου στείλουν πάλι χαρτί για να παρουσιαστώ αλλά εγώ ακόμα όχι δεν έχασα γραμμάριο αλλά πήρα και άλλα με την δική σόι περίπτωση τι έγινε ;

Έχω ελπίδες για απαλλαγή ;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν μπορείς απάντησε μου γιατί με καεί το θέμα πολύ

Άβαταρ μέλους
geo134
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 10, 2018 3:50 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από geo134 »

Καλησπέρα στην ομάδα Άν και ψάχνοντας αρκετό καιρό σε φόρουμ δεν κατάφερα να βγάλω κάποια άκρη.

Είμαι 24 ετών και μέχρι σ΄τιγμής δεν έχω παρουσιαστεί γιατί είχα αναβολή λόγω σχολής

Πέρυσι σε ενα γενικό τσεκαπ αφου είχα πάρει αρκετά κιλά, είχα μηδενικά κουράγια και όρεξη ενω κοιμόμουν παρα πολλές ώρες καθημερινά βρέθηκαν περίεργα αποτελεσματα σε κάποιες εξετάσεις και μετά απο ψάξιμο ανακάλυψα οτι πάσχω αυτοάνοση θυροειδήτιδα (συνδρομο hashimoto) το οποίο ειναι σε προχωρημένο στάδιο οπου και λαμβάνω medithyrox 125mg,glucophage 1000mg καθώς και βιταμίνη D των 25000.

το βάρος ακόμα ανεβαίνει και βρίσκομαι στα 173 κιλα με υψος 1,85

πώς μπορώ να δώ αν βγαίνω i5 παθολογικο; Γενικότερα τέτοιου είδους σύνδρομο πέρνει απαλλαγή η αναβολή μήπως καλυτερέψει η κατάσταση;

και επίσης ποιες διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω ώστε ολα μου τα χαρτιά να είναι έγκυρα καθώς παρακολουθούμαι απο ιδιώτη γιατρό

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

Σύμφωνα με το παρακάτω ΦΕΚ για τη Σωματική Ικανότητα (Παθήσεις Ενδοκρινών Αδένων) στο #213 έχεις ΣΙ2 και ΣΙ3.

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd%2011_2014.htm

Επειδή όμως είσαι υπέρβαρος πολύ πιθανό να σου δώσουν 2ετή αναβολή.

Όπωσδήποτε μαζεύεις ό, τι εξετάσεις έχεις από ενδοκρινολόγους και από άλλους ιατρούς, ακόμη και από διαιτολόγο-διατροφολόγο αν ακολουθείς ειδική διατροφή.

Είδα ότι παίρνεις και Glucophage, έχεις και διαβήτη;
Άβαταρ μέλους
geo134
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 10, 2018 3:50 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από geo134 »

Σύμφωνα με τις εξετάσεις έχω ζάχαρο πολύ υψηλό και κρίσεις βουλιμίας και μου το έδωσε για να βοηθήσει την κατάσταση.. Από εκεί και πέρα ποιο πολύ αναβολή με ενδιαφέρει να πάρω γιατί ήδη υπάρχει μεγάλη καταπόνηση σε μέση και γόνατα λόγο βάρους και ελπίζω για αναβολή ώστε να μπορέσω να το αντιμετωπίσω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

Σίγουρα θα σου δώσουν αναβολή για 2 χρόνια και μετά επανεξέταση γιατί ο Δείκτης Μάζας Σώματος σου (ΔΜΣ) ξεπερνάει κατά πολύ το αποδεκτό όριο.

Θα πρέπει πάντως να τα συζητήσεις και ιατρούς σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο όταν έρθει η ώρα τη κατάταξης.
Άβαταρ μέλους
TrelosPirovolero
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 6:11 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από TrelosPirovolero »

Alex έγραψε:Καλησπέρα σας,

Είμαι 22 ετών θρομβοφιλικός. Έχω περάσει εν τω βάθει θρόμβωση στο αριστερό πόδι (όλο το πόδι) και παίρνω αντιπηκτική αγωγή εφ'όρου ζωής. Πρόσφατα έπαθα και πνευμονική εμβολή. Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στην κατάταξή μου; Τι Ι μπαίνω;

Ευχαριστώ.



Καλησπέρα φίλε. Τι βγήκες τελικά; Ξέρεις κανείς μήπως τι γίνεται σε περίπτωση λήψης αντιπηκτικών μετά από αντικατάσταση βαλβίδας με μεταλλική; Έχει κανείς εμπειρία από κανένα γνωστό;

Ασαρκος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2019 2:10 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Ασαρκος »

Αχ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ασαρκος την Σάβ Αύγ 22, 2020 11:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Christofer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2019 10:57 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Christofer »

Η κλειστοφοβια μηπως αφορα ψυχολογικους λογους και οχι σωματικους; Εχεις καποια αποδειξη απο ψυχιατρο;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες