Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από XristosK »

γιωργος έγραψε:Μεγαλε δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να πας στον στρατο. Εγω ειμουνα στον στρατο για 28 χρονια βγηκα συνταξη τωρα. Κατ αρχας ετοιμασου για καμια 15 μετακομισεισ-αλλαγες σπιτιων με οτι αυτο συνεπαγεται αν εχεις μικρα παιδια. Μεσα στον στρατο θα εχεις τον καθε Μ... Που δεν του εκατσε η γυναικα το βραδυ να σε ζαλιζει να ασχολειται αν οι τραχες σου αν εινα λιγο μεγαλυτερες απο 4 εκατοστα εαν τα κορδονια σου ειναι χιαστι δεμενα η οχι και οτιδηποτε αλλο μπορεις να φανταστεισ. Καθε μηνα υπολογισε 3-5 υπηρεσιες στο στρδο (χωρις αμοιβη) δηλ θα μπαινεις δευτερα 0700 και θα βγαινεις τριτη 1430. Υπολογισε 40 -60 μερες το χρονο υπηρεσιεσ. Επισης ασκησεις γυρω στις 20-40 μερες το χρονο τις οποιες θα πληρωνεσαι με το φανταστικο ποσο των 13 ευρω ημερησιως οταν στον οτε δεη η αλλου παιρνουν γυρω στα 100 ευρω για μερικες εχτρα ωρες υπηρεσιασ. Αυτα τα λιγα γιατι αν συνεχισω πρεπει να γραφω για καμια εβδομαδα.

Και γιατί δεν έφυγες; Όπως έκαναν αρκετοί. Ξέρω 2.
Ειδικά η γενιά σου είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την σημερινά παιδιά.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από laios »

XristosK έγραψε:
γιωργος έγραψε:Μεγαλε δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να πας στον στρατο. Εγω ειμουνα στον στρατο για 28 χρονια βγηκα συνταξη τωρα. Κατ αρχας ετοιμασου για καμια 15 μετακομισεισ-αλλαγες σπιτιων με οτι αυτο συνεπαγεται αν εχεις μικρα παιδια. Μεσα στον στρατο θα εχεις τον καθε Μ... Που δεν του εκατσε η γυναικα το βραδυ να σε ζαλιζει να ασχολειται αν οι τραχες σου αν εινα λιγο μεγαλυτερες απο 4 εκατοστα εαν τα κορδονια σου ειναι χιαστι δεμενα η οχι και οτιδηποτε αλλο μπορεις να φανταστεισ. Καθε μηνα υπολογισε 3-5 υπηρεσιες στο στρδο (χωρις αμοιβη) δηλ θα μπαινεις δευτερα 0700 και θα βγαινεις τριτη 1430. Υπολογισε 40 -60 μερες το χρονο υπηρεσιεσ. Επισης ασκησεις γυρω στις 20-40 μερες το χρονο τις οποιες θα πληρωνεσαι με το φανταστικο ποσο των 13 ευρω ημερησιως οταν στον οτε δεη η αλλου παιρνουν γυρω στα 100 ευρω για μερικες εχτρα ωρες υπηρεσιασ. Αυτα τα λιγα γιατι αν συνεχισω πρεπει να γραφω για καμια εβδομαδα.

Και γιατί δεν έφυγες; Όπως έκαναν αρκετοί. Ξέρω 2.
Ειδικά η γενιά σου είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την σημερινά παιδιά.
δεν φευγεις γιατι οταν εισαι πιτσιρικος δεν σε νοιαζουν ουτε οι υπηρεσιες, ουτε οι μεταθεσεις. Οταν μεγαλωσεις ομως και εχεις κανει μια οικογενεια δεν το αποφασιζεις ευκολα να φυγεις. Ο ανθρωπος συμβουλη δινει βασιζομενος στην δικη του εμπειρια.
XristosK

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από XristosK »

Μια χαρά μπορούσε να φύγει πριν μεγαλώσει και παντρευτεί.
Παιδιά ακούστε τη ψυχή σας.
Ούτε κάποιον που τα λέει όλα ρόδινα αλλά ούτε και κάποιον που μιζεριαζει μετά απο 28 χρόνια.
Ολες οι δουλειές έχουν τα καλά τους και τα άσχημά τους.
Τα πράγματα αλλάζουν χρόνο με τον χρόνο
Ο στρατός δεν έχει καμία σχέση με αυτόν πριν 28-30 χρόνια.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από laios »

Ε ναι ρε φιλε δουλεια ειναι, δεν ειναι χομπι. Ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει. Καποιος πρεπει να τη κανει. Και παλι το λεω ο ανθρωπος τα λεει απο την δικη του οπτικη γωνια.
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από PETER.D »

Οταν μπαινεις στο στρατο αφηνεις την πολιτικη σου ζωη (με ολα αυτα τα χαρτινα και γοητευτικα ονειρα που εκανες μικρος) και ξεκινας την στρατιωτικη η οποια περιλαμβανει καθε δυσκολια... Ακομα εγω γνωριζω πολλα παιδια στρατιωτικων που ποτε δεν συναντησαν προβλημα και κυριοως με τις μετακομισεις... Αυτο με τα παιδια τα οποια ισως δεν μπορουν να προσαρμοστουν το μαθαινεις εσυ ο ιδιος (χωρις να αναφερομαι σε καποιον) οταν αυτα ειναι μικρα αμα τα κανεις λιγο κομπλεξικα και κακομαθημενα που οταν αλλαζουν σχολειο δεν θα μπορουν να κανουν παρεες προβλημα του καθε στρατιωτικου ηθελεστα και παθεστα... Ακομα εγω σαν μαθητης οταν ερχοταν καποιος καινουργιος μαθητης δεν θυμαμαι να τον απομονοναμε αλλα ισα ισα τον βοηθουσαμε να προσαρμοστη... Οσο για την δυσκολια της δουλειας σου και την λοξα του καθενος ανωτερου μαθαινεις αμα εχεις μπει στον στρατο επειδη σου αρεσει να την αγαπας και να σου λοιπει οταν δεν υπαρχει... Βεβαια υπαρχουν και τα ακραια που καποιοι ψυχοπαθης ανωτερη βγαζουν τα απωθημενα τους αλλα οπως προανεφερα θα μαθεις και θα σου γινουν τροπος ζωης... Τα παντα ειναι σε σχεση με πως εσυ τα αντιμετωπιζεις... Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και αμα καποιος παρεξηγηθικε δεν ειχα αυτο στο μυαλο μου...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από roverr24 »

Μη σας θελγει το γεγονος οτι εχετε αμεση αποκατασταση, οταν πατε σε νησι η παραμεθωριο και πρεπει να νοικιαζετε σπιτι εχοντας 1-2 παιδια να πληρωνετε φροντιστηρια σχολειου-ξενης γλωσσας δε θα σας μενει ουτε 1 ευρω απο τα ηδη μειωμενα λογω κρισης. Θα αναγκαστειτε να κανετε παρεα με ανθρωπους που θα βαριεστε και η ζωη της Πολης που ξερατε θα ειναι ενα μακρυνο ονειρο, το χειμωνα τα νησια ειναι ερημα, η παραμεθωριος το ιδιο και οσοι ψαχνετε για περαιτερω σπουδες το πολυ να μπλεξετε με δημοκριτειο πανεπιστημιο η πανεπιστημιο Αιγαιου Εκτος αν ειστε μηχανικοι σωματαζηδες κτλ που και παλι το νησακι δε το γλυτωνετε

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11241
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από yandr »

Οι οικονομικές αποδοχές, οι μεταθέσεις και η ανασφάλεια για τις οικογένειες τους αποτελούν τα μεγαλύτερα προβλήματα, σε ποσοστό που αγγίζει το 90%, του στρατιωτικού προσωπικού των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων, όπως καταγράφηκαν σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε από την εταιρία VPRC για λογαριασμό της μηνιαίας επιθεώρησης Monthly Review. Η έρευνα διεξήχθη την περίοδο Ιανουαρίου - Ιουνίου 2010 με τη μέθοδο των ερωτηματολογίων και συμμετείχαν σε αυτή 750 αξιωματικοί και 676 υπαξιωματικοί από την περιοχή της Αττικής, της Θεσσαλίας, της Θράκης, της Κρήτης και τριών νησιών του Αιγαίου.Σύμφωνα με τα στοιχεία που προέκυψαν, το 75% των αξιωματικών και το 82% των υπαξιωματικών έκριναν μη ικανοποιητική τη λειτουργία της στρατιωτικής ηγεσίας, ενώ αντίστοιχα το 85% και 86% έκρινε μη ικανοποιητική τη λειτουργία της πολιτικής ηγεσίας του ΥπΕΘΑ.

Πολύ ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι το 74% όλων των ερωτηθέντων αξιωματικών και υπαξιωματικών, θεωρεί ότι είναι πολύ υψηλός ο κομματισμός στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Εντυπωσιακά είναι τα ποσοστά της έρευνας αναφορικά με την πρόθεση πολλών αξιωματικών και υπαξιωματικών των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων να αποχωρήσουν εντός της προσεχούς πενταετίας. Συγκεκριμένα, το 52% των αξιωματικών και το 65% των υπαξιωματικών σκέφτονται να αποχωρήσουν εντός της προσεχούς πενταετίας κυρίως λόγω οικονομικών και οικογενειακών λόγων αλλά και χαμηλού επιπέδου ζωής των στρατιωτικών ενώ σημαντικό ρόλο φαίνεται να διαδραματίζει σε αυτή τους την απόφαση τόσο η μείωση του κύρους των στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων όσο και οι ευκαιρίες για καριέρα και σταδιοδρομία που ανοίγονται κυρίως για τους αξιωματικούς του Ναυτικού και της Αεροπορίας εκτός των Ενόπλων Δυνάμεων.

...

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 44% των αξιωματικών και το 65% των υπαξιωματικών δεν θα συνιστούσαν τη στρατιωτική σταδιοδρομία σε τρίτους, καθώς το 37% των αξιωματικών και το 56% των υπαξιωματικών είναι δυσαρεστημένοι από τη σταδιοδρομία τους στις Ένοπλες Δυνάμεις. Πάντως, το 68% των αξιωματικών και το 37% των υπαξιωματικών θεωρούν ότι η ιδιότητα του στρατιωτικού είναι λειτούργημα, ενώ μεγάλο ποσοστό υπαξιωματικών χαρακτηρίζει ως επάγγελμα την ενασχόλησή του με τις Ένοπλες Δυνάμεις.

Επίσης, το 56% των αξιωματικών και το 70% των υπαξιωματικών πιστεύουν ότι η κοινωνία στηρίζει λίγο ή καθόλου τις Ένοπλες Δυνάμεις και ταυτόχρονα κρίνουν ως ανορθολογικό το νομικό πλαίσιο λειτουργίας των Ενόπλων Δυνάμεων. Παράλληλα, η συντριπτική πλειοψηφία κρίνει μη ικανοποιητική τη λειτουργία της στρατιωτικής ηγεσίας σε ποσοστό 75%-82% και της πολιτικής ηγεσίας των Ε. Δ. Την τελευταία εικοσαετία σε ποσοστό 85%-86%. Αντίθετα, χαρακτηρίζουν καλές, σε ποσοστό 83%, τις συναδελφικές σχέσεις και σε ποσοστό 57% τις υπηρεσιακές, ενώ το 66% των αξιωματικών και το 91% των υπαξιωματικών τάσσονται υπέρ του συνδικαλισμού στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Σημειώνεται ότι η έρευνα αυτή διεξήχθη πριν από την εφαρμογή του Μνημονίου αλλά και πριν από την κατάθεση του νομοσχεδίου του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, με το οποίο ρυθμίζονται θέματα ιεραρχίας και προαγωγών στις Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας μας.

Τα αποτελέσματα της έρευνας που διενεργήθηκε στους αξιωματικούς των ΕΕΔ, μπορείτε να τα δείτε εδώ .

Τα αποτελέσματα της έρευνας που διενεργήθηκε στους υπαξιωματικούς των ΕΕΔ, μπορείτε να τα δείτε εδώ.

Strategy Report
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Η ζωη των στρατιωτικων δεν ειναι ευκολη κ αυτο το ξερουμε ολοι... Το επαγγελμα και να μην το αγαπας με την πρωτη εντυπωση μαθαινεις να το συνηθιζεις αργοτερα και μπαινεις υποσυνειδητα στην νοοτροπια του στρατου χωρις αυτο να συνεπαγεται οτι θα σε αλλιωσει σαν προσωπικοτητα... Οποιος εχει την δυναμη να παραμεινει αναλλιωτος τ καταφερνει... Και ειναι και ενταξει στη δουλεια του. Οσον αφορα τις συχνες μεταθεσεις διαβασα παραπανω πως ειναι θεμα του γονιου στρατιωτικου πως θα αναθρεψει το παιδι για το αν θα κανει παρεες και αν θα ειναι αποδεκτο... Θα μιλησω απο προσωπικης εμπειριας... Πολλες φορες κολλημενοι στα στερεοτυπα τους (κυριως στην επαρχια) καποιοι περνουν το μηνυμα στα παιδια τους πως οι "καραβαναδες" ειναι ψωνισμενοι καλοπληρωμενοι υπαλληλοι του ελληνικου κρατους που κλαιγονται οτι ταλαιπωρουνται και ειναι ολοι τους κακια "φαρα"... ΧΑΧΑΧΑ! Τι μικροαστικη αντιληψη, τι στενομυαλοι ανθρωποι που μιλουν αγνοωντας την πραγματικοτητα... Πως μπορουσα εγω ενα 6χρονο παιδι να κανω καποιο κακο στα παιδια τους... Οταν εγω προσπαθουσα να γινω φιλη τους και, προφανως δεν ημουν καθολου κακομαθημενο γιατι ειχα αλλους φιλους που το αναγνωριζαν και μεγαλωνοντας απο μερος μερος γνωριζα συνεχως ατομα και εχω καλους φιλους και εδω που μενω μονιμα πλεον και αλλου, αυτοι με εδειχναν με το δαχτυλο λεγοντας "ο μπαμπας σου ο καραβανας και εισαι καινουργια παντα θα εισαι καινουργια κακομοιρο" και αλλα πολλα που δεν θελω να αναφερω αλλα ποτε δεν θα ξεχασω... Οταν ο πατερας μου εβγαινε να παει στο σουπερμαρκετ και τον ρωτουσαν αν ειναι στρατιωτικος για να ξερουν να τον εχουν σταμπαρισμενο... Και φερονταν σε ολους τους στρατιωτικους με τον χειροτερο τροπο λεγοντας πως εχουν χαλασει τον τοπο τους ενω ο στρατος γενικοτερα ενισχυει παντα τις περιοχες στις οποιες βρισκονται μοναδες (επιπλεον πληθυσμοι και οικογενειες με οτι αυτο συνεπαγεται) ... Δεν αρνουμαι ομως πως κ εγω εχω γνωρισει και στρατιωτικους και κυριως παιδια τους που 'μου την εδιναν"! Κακομαθημενα ουκ ολιγα. Τα περισσοτερα ισως. Αλλα αυτο ειναι που σχηματιζει αυτες τις εντυπωσεις και δυστυχως τα κανει στερεοτυπα και προς ολους τους αλλους... Τα παιδια και τους στρατιωτικους λιγοι τους ρωτανε τι νιωθουν και τι εχουν περασει... Παρολα αυτα δεν παει να πει πως το επαγγελμα δεν εχει και τα καλα του... Για παραδειγμα εγω σαν παιδι στρατιωτικου εχω το προνομιο οτι εχω πολλες γνωριμιες πολλες εμπειριες και απο μικρη εχω γυρισει πολλα και ωραια μερα αυτης της πανεμορφης χωρας που εχω μαθει να αγαπαω σαν την οικογενεια μου... Επισης οι στρατιωτικοι μεταξυ τους πρεπει να ξερετε οτι οι περισσοτεροι ειναι πολυ δεμενοι μεταξυ τους εχουν δυνατες φιλιες και οποιοι διαλεξουν αυτο το επαγγελμα πρεπει να το εχουν κ αυτο υποψην τους... Περαν των αλλων κατι που θα μεινει απο το στρατο ηταν αυτο το κλιμα πατριωτισμου (σημειωτεον οχι φανατισμου) που υπαρχει, τα γλεντια που οργανωναν οι μοναδες σε ολη την ελλαδα σε εθνικες γιορτες σε θρησκευτικες γιορτες πρωτομαγιες καθαρα δευτερα... Ηταν τοσο ομορφες οι στιγμες που περνουσαμε. Υστερα μεσα στα κααυ οι διακοπες οι γνωριμιες οι φιλιες ο χαβαλες η πλακα... Ειχαμε ολοι σιγουρα διαφορετικους χαρακτηρες στρατιωτικοι και τα παιδια τους, αλλα ειχαμε κατι που μας εδενα: Τον στρατο. Και μας εφερνε πολυ κοντα... Πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω αλλα ηταν κατι πολυ δυνατο... Και φυσικα να μην ξεχναμε τα προνομια της ιατρικης περιθαλψης (-αυτος ο ωρυλας εχει συμβαση με το στρατο;-οχι!-στο 424 θα παμε τοτε!(γιατι χαρακτηριστικο ειναι οτι μας διακρινει μια μικρη τσιγκουνια!)), επισης οι σχεδον δωρεαν διακοπες στα κααυ, τα πρατηρια, και η οικονομικη ενισχυση των παιδιων των στρατιωτικων υστερα απο την συμπληρωση του 18ου ετους τους! Τελικα οντως εχει καποια μειον ο στρατος και εμενα μου εχουν αφησει ενα μικροοοο τραυματακι αλλα δεν εφταιγε αμεσα ο στρατος αλλα καποιοι δευτερευοντες παραγοντες... Κυριως ομως εχω πολλες και καλες αναμνησεις απο τον στρατο... Εχει λοιπον και τα θετικα! Για οποιον ομως θελει να διαλεξει το επαγγελμα πρεπει να σκεφτει και το πως θα εχουν τα πρα ...
fail

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από fail »

Παρακαλώ μη λέτε πράγματα χωρίς να έχετε εμπειρίες. Γιατί δεν ξέρετε τι παίζει μέσα. Απλά.
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από REPAINER »

Οντως. Οσοι απλα ονειρευονται να γινουν στρατιωτικοι αλλα δεν εχουν περασει ουτε απεξω ακομα. Εχουν μαυρα μεσανυχτα για το τι σημαινει να εισαι στρατιωτικος
Κάθρυν
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Κάθρυν »

REPAINER έγραψε:Οντως. Οσοι απλα ονειρευονται να γινουν στρατιωτικοι αλλα δεν εχουν περασει ουτε απεξω ακομα. Εχουν μαυρα μεσανυχτα για το τι σημαινει να εισαι στρατιωτικος


δεν συμβαίνει κατ' απολυτότητα αλλά ισχύει στις περισσότερες των περιπτώσεων...

Άβαταρ μέλους
EFI1997
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από EFI1997 »

Γιατί ρε παιδιά... ΤΟΣΟ χάλια ειναι;
spixo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 03, 2013 10:15 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από spixo »

Όταν τελειώνεις κάποια στρατιωτικη σχολή η δουλειά έχει κάποιο στάνταρ ωράριο π. Χ. Δουλευεις 8-14.00 ή κάτι τέτοιο και μετά έχεις ελεύθερο χρόνο το απόγευμα και μπορείς να φύγεις; Ή είσαι όλη μέρα μέσα και Μπορείς όπως και στην σχολή να βγαινεις παρασκευη-κυριακή?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από dn24 »

spixo έγραψε:Όταν τελειώνεις κάποια στρατιωτικη σχολή η δουλειά έχει κάποιο στάνταρ ωράριο π. Χ. Δουλευεις 8-14.00 ή κάτι τέτοιο και μετά έχεις ελεύθερο χρόνο το απόγευμα και μπορείς να φύγεις; Ή είσαι όλη μέρα μέσα και Μπορείς όπως και στην σχολή να βγαινεις παρασκευη-κυριακή;


Σαν πρώην στρατιωτικός θα μπορούσα να σου γράψω πολλά. Θα περιοριστώ όμως στην πλούσια θεματολογία του φόρουμ μας, δες τα θέματα που θα σου παραθέσω ενδεικτικά για να πάρεις μια εικόνα για την ζωή του στρατιωτικού μετά την σχολή. Αξίζει να τα διαβάσεις:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Βεβαίως έχουμε και ανάλογα θέματα για άλλες σχολές από τον ανάλογο κατάλογο

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες